برای نما سنگ بهتر است یا سرامیک؟ بررسی مزایا و معایب
۱۷ تیر ۱۴۰۳

برای نما سنگ بهتر است یا سرامیک؟ بررسی مزایا و معایب

راهنمای خرید و انتخاب

انتخاب مصالح مناسب برای نمای ساختمان، تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر یک ساختمان و در نهایت بر قیمت آن دارد. از سوالاتی که اغلب برای سازندگان یک ساختمان ایجاد می‌شود، این موضوع است که برای نما سنگ بهتر است یا سرامیک، پاسخ این سوال به این سادگی نیست و در حقیقت ما تنها کمکی که می‌توانیم بکنیم این است که مزایا و معایب استفاده از هر کدام از این مصالح در نمای ساختمان را برای شما ذکر کنیم و در نهایت، تصمیم را بر عهده خودتان بگذاریم. پیشنهاد ما به شما این است که چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و مقاله زیر را مطالعه کنید تا شاید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید.

استفاده از سرامیک برای نمای ساختمان

شاید در گذشته انتخاب کاشی و سرامیک برای نمای ساختمان، کار معقولی به نظر نمی‌رسید؛ چرا که کاشی و سرامیک در گذشته دارای خلل‌های زیادی بودند و نمی‌توانستیم از آن‌ها در فضای خارجی استفاده کنیم. اما امروزه کارخانه‌های کاشی و سرامیک، محصولات جدیدی با نام پرسلان تولید کرده‌اند.

پرسلان‌ها به شدت دارای مقاومت در برابر شرایط محیطی هستند. این محصولات جنس محکم و مقاومی دارند و در حراراتی بالاتر از حرارات لازم برای کاشی و سرامیک تولید می‌شوند. این ویژگی‌ها و دیگر خصوصیاتی که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد، باعث شده‌اند که از پرسلان در فضاهای خارجی از جمله نمای ساختمان استفاده شود.

مزایای سرامیک نما

شاید با خود بگویید با وجود اینکه پرسلان محکم و مقاوم است، ولی چه دلیلی دارد که به جای سنگ از آن در نمای ساختمان استفاده کنم. در ادامه قصد داریم برخی مزایای سرامیک را برای شما نام ببریم تا شاید بهتر بتوانید به سوالتان درباره اینکه برای نما سنگ بهتر است یا سرامیک، پاسخ دهید.

 • استحکام و مقاومت در برابر شرایط محیطی

اولین نکته‌ای که باعث شده است، سرامیک نما یا همان پرسلان، به جای سنگ استفاده شود، مقاومت بسیار بالای این محصول است. پرسلان همانند سنگ می‌تواند در برابر گرما و سرما مقاومت کند و حتی شاید بیشتر از سنگ می‌تواند در برابر یخ‌زدگی از خود مقاومت نشان دهد. بنابراین می‌توان گفت سنگ و سرامیک از این نظر چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند.

 • وزن سبک و نصب آسان

وزن سبک پرسلان که نصب آن را نیز بسیار آسان‌تر می‌سازد، از مزایای این محصول است. پرسلان نسبت به سنگ بسیار سبک‌تر است و شما به راحتی می‌توانید آن را روی دیوار به روش‌های مختلف خشک و تر نصب کنید. تنها نکته‌ای که باید در زمان نصب آن رعایت کنید، گذاشتن فاصله لازم بین سرامیک‌ها است، که در زمان انبساط و انقباض، ترک نخورند.

سرامیک پرسلان نسبت به بعضی از مصالح ساختمانی دیگر وزن سبک‌تری دارد که اجازه می‌دهد بر روی ساختمان‌های با ساختارهای مختلف استفاده شود.
سرامیک پرسلان نسبت به بعضی از مصالح ساختمانی دیگر وزن سبک‌تری دارد که اجازه می‌دهد بر روی ساختمان‌های با ساختارهای مختلف استفاده شود.
 • کاهش وزن مرده ساختمان

باز هم به همان دلیل سبک بودن پرسلان، شما شاهد این خواهید بود که وزن سازه بسیار کاهش پیدا می‌کند. کاهش وزن سازه، در حقیقت کاهش خطرات احتمالی ریزش و آسیب رسیدن به ساختمان را در پی دارد و ساختمانی که وزن مرده آن کمتر است، مکان ایمن‌تری برای زندگی به شمار می‌آید.

 • قیمت بسیار به صرفه

 اگر برایتان کاهش هزینه‌های ساختمان اهمیت فراوانی دارد، قطعا باید انتخاب شما پرسلان باشد. حتما شما بهتر می‌دانید که قیمت سنگ‌های طبیعی بسیار بالاست،‌ اما قیمت پرسلان حتی از قیمت سنگ‌های مصنوعی نیز مناسب‌تر است. اگر به دنبال محصول با قیمت مناسب و کیفیت بالا هستید، حتما باید انتخاب شما پرسلان باشد.

قطعا استفاده از پرسلان به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های ساختمانی خود را کاهش دهید و در عین حال از یک محصول با کیفیت بالا نیز بهره‌مند شوید.
قطعا استفاده از پرسلان به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های ساختمانی خود را کاهش دهید و در عین حال از یک محصول با کیفیت بالا نیز بهره‌مند شوید.

معایب سرامیک نما

هیچ محصولی وجود ندارد، که به هیچ عنوان معایبی نداشته باشد، با وجود تمام مزایایی که برای سرامیک‌های پرسلانی نما گفتیم، این محصولات معایبی نیز دارند که استفاده از آن‌ها را در برخی شرایط کمی غیرممکن می‌سازد.

 • احتمال ترک‌خوردگی بیشتر

یکی از مشکلات پرسلان و ضعف آن نسبت به انواع سنگ، ‌احتمال ترک خوردن بیشتر در آن‌ها است.اگر در زمان نصب سرامیک‌های پرسلانی به اندازه کافی میان آن‌ها فاصله بندکشی باقی نگذارید، ممکن است در اثر سرد و گرم شدن، دچار ترک‌خوردگی شوند. البته این موضوع را می‌توانید با نصب درست و بدون نقص برطرف نمایید.

 • احتمال تغییر رنگ

هر چند نمی‌توان این موضوع را به طور صددرصد برای همه پرسلان‌ها تعمیم داد، اما به هر حال در برخی پرسلان‌‌ها دیده شده،‌ که در برابر نور خورشید حساس بوده و رنگ آن‌ها کمی تغییر کرده است. بنابراین در شهرهای بسیار گرم که نور خورشید سوزان‌تر است،‌ بهتر است از سرامیک برای نما استفاده نشود، یا از سرامیک‌هایی با رنگ روشن استفاده کنید که رنگ‌پریدگی در آن‌ها مشخص نباشد.

 • داشتن بندکشی

برای نصب سرامیک‌ها حتما باید آن‌‌ها را بندکشی کرد تا آب و رطوبت به زیر سرامیک‌ها نفوذ پیدا نکند و باعث خراب شدن آن‌ها نشود. وجود بندکشی از یکنواختی نصب پرسلان‌ها می‌کاهد. البته دیده شده که در برخی پروژه‌ها پرسلان‌ها را نیز مانند سنگ بدون بند نصب کرده‌اند که احتمالا این موضوع از طول عمر پرسلان‌ها کمی بکاهد.

استفاده از بندکشی برای نصب سرامیک‌ها می‌تواند به حفظ ثبات و دوام سرامیک‌ها کمک کند.
استفاده از بندکشی برای نصب سرامیک‌ها می‌تواند به حفظ ثبات و دوام سرامیک‌ها کمک کند.

استفاده از سنگ برای نمای ساختمان

سنگ‌ها که به صورت طبیعی از معادن استخراج می‌شوند و به دلیل سختی استخراج و ساخت آن‌ها، قیمتی بالاتر از پرسلان‌ها دارند و‌ از جمله محصولات لوکس به‌شمار می‌آیند. با وجود لوکس بودن این محصولات و زیبایی طبیعی و چشم‌گیری که دارند، دارای معایبی نیز برای استفاده در نمای ساختمان هستند. هر محصولی دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به مزایا و معایب استفاده از سنگ در نمای ساختمان می‌پردازیم.

مزایای سنگ برای نما

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر شود که با وجود آمدن انواع دیوارپوش‌های مناسب نمای ساختمان، هنوز هم سنگ‌ها یکی از محبوب‌ترین انواع دیوارپوش‌های نمای ساختمان به شمار می‌آیند. اما بیایید با هم بخوانیم که علت محبوبیت این محصول چیست؟

 • مقاومت بالا

مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی مختلف از جمله باد و باران و احتراق، این محصول را سال‌هاست مناسب استفاده در شهرهای مختلف ساخته است. سنگ‌ها در برابر ضربات، فشار و خط و خش نیز مقاوم هستند و از همین رو دوام و طول عمر بالایی دارند.

سنگ طبیعی مقاومت بالایی در برابر باران، باد، آفتاب و تغییرات دمایی دارد. این ویژگی باعث می‌شود که نمای ساختمان حفظ شکل و زیبایی خود در برابر عوامل جوی باشد.
سنگ طبیعی مقاومت بالایی در برابر باران، باد، آفتاب و تغییرات دمایی دارد. .
 • ظاهر زیبا و طبیعی

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر ظاهر زیبای سنگ‌‌ها شود. سنگ با خود احساس طبیعت و آرامش را به همراه دارد. با وجود اینکه سرامیک‌هایی نیز با طرح سنگ تولید می‌شوند، اما ظاهر آن‌ها قابل قیاس با سنگ‌های طبیعی نیست.

: سنگ طبیعی دارای ظاهر زیبا، شکوهمند و بی‌نظیری است که به نمای ساختمان شخصیت و جذابیت ویژه‌ای می‌بخشد.
: سنگ طبیعی دارای ظاهر زیبا، شکوهمند و بی‌نظیری است که به نمای ساختمان شخصیت و جذابیت ویژه‌ای می‌بخشد.
 • یکنواختی و نصب بدون بند

نصب سنگ‌ها کاملا بدون بندکشی انجام می‌شود و از آنجا که سنگ پشت و رو یک نوع مقاومت از خود را نشان می‌دهد، نفوذ آب باران به پشت آن تاثیری بر مقاومت و دوام آن ندارد. به همین دلیل نیاز به بندکشی ندارند و نصب آن‌ها بدون بند انجام شده که باعث یکنواختی و زیبایی بیشتر در نمای ساختمان می‌شود.

معایب سنگ برای نما

احتمالا با خواندن مزایای سنگ،‌ خودتان می‌توانید تا حدودی معایب آن را حدس بزنید. به هر حال سنگ‌ها نیز مانند هر محصول دیگری بی‌عیب نیستند، که در زیر به برخی این موارد را شرح می‌دهیم.

 • وجود خلل و شکاف‌های بیشتر

سنگ‌ها به طور طبیعی دارای خلل بیشتری روی سطح خود هستند، که این موضوع باعث نفوذ آب و مواد مختلف به درون این خلل و فرج می‌شود. البته آب و باران به تنهایی نمی‌تواند باعث خرابی سنگ‌ها شوند، اما امروزه باران‌ها مخصوصا در شهرهای بزرگ، به دلیل آلودگی هوا، ‌در ترکیبات خود علاوه بر آب دارای انواع اسیدهای مضر هستند. نفوذ اسیدها به درون سنگ‌ها و مخصوصا سنگ‌‌های آهکی و مرمر، باعث آسیب به بافت آن‌ها خواهد شد.

 نفوذ آب و مواد مختلف به داخل خلل‌ سنگ‌های طبیعی می‌تواند باعث آسیب و خرابی آن‌ها شود.
نفوذ آب و مواد مختلف به داخل خلل‌ سنگ‌های طبیعی می‌تواند باعث آسیب و خرابی آن‌ها شود.
 • سنگین شدن وزن سازه

سنگ‌ها چه طبیعی و چه مصنوعی، بسیار سنگین‌تر از انواع سرامیک و پرسلان هستند. بالا بودن وزن سنگ‌ها باعث بیشتر شدن وزن سازه خواهد شد و این از مهم‌ترین معایب سنگ‌ها به شمار می‌آید.

 • نصب سخت‌تر از سرامیک

به دلیل سنگین بودن سنگ‌‌ها و همچنین نداشتن لبه‌های یکسان و یکنواخت، نصب آن‌ها کمی سخت‌تر است. سنگ‌ها حتما باید به روش خشک و از طریق اسکوپ‌گذاری نصب شوند تا احتمال سقوط و ریزش آن‌ها به صفر برسد. با وجود این مشخصات، هزینه نصب سنگ نیز به دلیل سختی کار بیشتر است.

 • هزینه بالا انواع سنگ طبیعی و مصنوعی

بالا بودن قیمت سنگ‌ها برای برخی مزیت و برای برخی دیگر از معایب آن به‌شمار می‌آید. برخی افراد دوست دارند هزینه زیادی برای خرید مصالح کرده و مایلند از سنگ‌های هرچه گران‌تر استفاده کنند. اما قیمت بالای سنگ نسبت به پرسلان، اغلب کارفرمایان و صاحب‌خانه‌ها را به سمت خرید پرسلان سوق می‌دهد. با وجود مقاومت و ظاهر مشابه برخی پرسلان‌ها به سنگ، انتخاب پرسلان برای آن‌ها با قیمت پایین‌تر به صرفه‌تر خواهد بود.

مقایسه سنگ و سرامیک برای نمای ساختمان؛ کدام بهتر است؟

با توجه به مطالبی که در متن بالا ارائه کردیم، احتمالا شما تصمیم گرفته‌اید که برای نما سنگ بهتر است یا سرامیک. برای انتخاب و گرفتن تصمیم نهایی، شما باید با توجه به شرایط سازه و با نگاهی به جیب خودتان و بودجه‌ای که برای نمای ساختمان در اختیار دارید، بهترین و مناسب‌ترین محصول را انتخاب کنید. در زیر برای شما جدولی مقایسه‌ای از سنگ و سرامیک ارائه کردیم تا شاید در انتخاب میان این دو مصالح بتوانید بهترین تصمیم بگیرید.

ویژگی‌هاسنگ نماسرامیک پرسلانی نما
قیمتبالامناسب و به صرفه
ترکیبات سازندهترکیبات معدنی و استخراج از معدنتولید شده از خاک رس و فلزات سنگین
وزن محصولسنگین و موجب بالا بردن وزن سازه استسبک و وزن مرده سازه را کاهش می‌دهد
نوع نصبنصب سخت و تنها به صورت خشکنصب آسان و به صورت خشک و تر
ظاهر نما بعد از نصبنصب بدون بند و یکنواختنصب با بندکشی
ظاهر محصولتنوع کم و ظاهر کاملا طبیعیتنوع بسیار بالای محصولات
جدول مقایسه سنگ و سرامیک

سخن آخر

با توجه به تمامی مطالبی که در متن بالا ارائه کردیم، دیگر باید بتوانید راحت تصمیم بگیرید که  برای نما سنگ بهتر است یا سرامیک. اگر محصول مقاوم با تنوع بالا و قیمت مناسب می‌خواهید که نصب آن آسان باشد، باید پرسلان را انتخاب کنید که برای خرید آن می‌توانید روی کمک فروشگاه اینترنتی کاشی لند حساب باز کنید. اگر هم به دنبال لوکس بودن و خرید مواد ساختمانی با قیمت بالاتر هستید، می‌توانید سنگ را انتخاب کنید که برای تهیه آن‌ها باید به سایت‌ها یا فروشگاه‌های دیگر مراجعه کنید. کاشی لند امیدوار است که در نهایت انتخاب شما هرچه که هست از آن رضایت داشته و با نگاه به نمای نهایی ساختمان احساس آرامش پیدا کنید.  

سمیه موسوی
نویسنده : سمیه موسوی

از آنجا که درباره صنعت ساختمان مطالعه زیادی داشتم و از کودکی هم عاشق وبگردی و خواندن مقالات مرتبط بودم، دست به کار شدم تا با هنر نویسندگی، اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های فعالان این حوزه را تا جای ممکن تکمیل کنم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط