حرفه ای های کاشی لند

رتبه بندی این مطلب:
4.3
3242 بازديد

از بین بردن کپک و قارچ کاشی و سرامیک حمام و سرویس بهداشتی

از بین بردن کپک و قارچ کاشی و سرامیک حمام و سرویس بهداشتی
رطوبت یکی از مهمترین عوامل ایجاد کپک و قارچ در فضاهای سربسته می باشد. حتما شما هم بارها شاهد انواع قارچ و کپک در حمام، آشپزخانه یا سرویس بهداشتی خانه خود شده اید.

قارچ و کپکی که اگر به سرعت آنها را از بین نبرید رشد کرده و فضا را از جلوه می اندازد. حضور قارچ و کپک در حمام و سرویس بهداشتی نسبت به سایر فضاها رایج تر است و اغلب افراد از آن شکایت دارند. محیط زندگی قارچ‌ها مناطق مرطوب است در نتیجه هر جایی که رطوبت داشته باشد و به طور مداوم تمیز نشود در معرض رشد این نوع قارچ و کپک قرار می گیرد. عدم تهویه مناسب و استفاده از کاشی یا سرامیک هایی که استاندارد کاشی استخری را ندارند،  یکی از دلایل اصلی افزایش کپک حمام می باشد. اگر تا به حال با این مشکل دسته و پنجه نرم می کردید نگران نباشید در این مطلب قصد داریم راه های ساده مبارزه با قارچ و کپک محیط های مرطوب را آموزش دهیم تا به راحتی از شر این قارچ و کپک‌ها رها شوید.

عوامل رشد کپک و قارچ حمام

برای مواجهه با هر مشکلی لازم است پیش از هرچیز آن را به خوبی بشناید تا بتوانید راه مبارزه با آن را یاد بگیرید در نتیجه باید بدانید که چه عواملی منجر به رشد کپک و قارچ حمام و سرویس بهداشتی می شود تا بتوانید از آن جلوگیری نمایید. سه عامل مهم در رشد قارچ و کپک در سرویس بهداشتی شامل رطوبت دائم، عدم تهویه هوا و نظافت نکردن محیط می باشد. پس اگر می خواهید از شر کپک حمام در امان بمانید به این سه عامل توجه داشته باشید. یادتان باشد قدم اول همیشه پیشگیری است پس به فکر تمهیداتی برای اینکه هرگز قارچ و کپکی نروید باشید. علاوه بر تأمین تهویه مناسب، مطمئن شوید هیچ‌کدام از شیرآلات چکه نمی‌کنند و از منبع دیگری رطوبت وارد فضای حمام نمی‌شود. با ایجاد رطوبتی که در اثر این موارد به وجود می‌آید، قارچ در عرض چند روز رشد می‌کند. فراموش نکنید که باید از عایق حرارتی مناسب و با کیفیت استفاده کرد و نورپردازی حمام را هم به درستی انجام داد. می‌توانید از رطوبت‌گیر هم در فضا استفاده کنید تا رطوبت به دام افتاده در حمام و سرویس بهداشتی را از بین ببرد.

از بین بردن کپک و قارچ کاشی و سرامیک

از بین بردن قارچ سرویس بهداشتی

حال می پردازیم به از بین بردن قارچ ها و کپک هایی که به هر دلیلی در حمام یا سرویس بهداشتی به وجود آمده اند. زمانی که خیالتان از همه موارد راحت شد، می‌توانید برای از بین بردن کپک‌های موجود در حمام دست به کار شوید.

حتی اگر به همه موارد ذکر شده برای جلوگیری از رشد قارچ دقت کنید هم احتمال وجود قارچ و کپک کم نیست. برخی از انواع قارچ‌ها بسیار سمی هستند و سلامت انسان را به خطر می‌اندازند. به همین دلیل توصیه می‌شود با دیدن اولین نشانه های قارچ و کپک سریع اقدام کنید. در زیر چند روش برای از بین بردن قارچ و کپک اشاره می شود که شامل موادی هستند که دشمن واضح این جاندار می باشد. این روش‌های کاربردی بسیار کمک ‌کننده هستند و درجه بندی کاشی و سرامیک نقش مهمی در کیفیت انتخابی شما میباشد.

محلول بوراکس سرکه برای از بین بردن کپک

این ترکیب بسیار مفید است و برای تهیه آن کافی است به روش زیر عمل نمایید.

۲ قاشق غذاخوری بوراکس
یک‌چهارم پیمانه سرکه
۲ پیمانه آب داغ
ابتدا همه مواد ذکر شده را درون قوطی اسپری بریزید و آنها را با تکان دادن مخلوط کنید. محلول را روی کپک‌های موجود اسپری نمایید. بعد از آنکه خود را با دستکش و ماسک برای محافظت از جریان هوا مجهز کردید، کپک ها را با استفاده از یک اسکاچ زبر یا برس مناسب پاک کنید و سپس سطح مورد نظر را با آب بشویید. در مرحله بعد مجدد محلول را روی لکه‌ها اسپری کنید. در انتها هواکش را روشن کنید و اجازه دهید لکه‌ها خشک شوند. از این مرحله به بعد باید موارد لازم برای جلوگیری از تشکیل کپک در آینده را در نظر بگیرید تا دوباره دچار دردسر نشوید. برای ظاهر بهتر هم می‌توانید محل تمیز شده را با رنگ دیوار بپوشانید یا درز بین کاشی و سرامیک‌ها را با دوغاب تازه پر نمایید تا دیگر محیط مناسبی در اختیار قارچ و کپک نباشد.

سرکه برای از بین بردن کپک

یکی دیگر از روش‌های فوق‌العاده برای از بین بردن کپک حمام به خصوص کپک های روی سقف استفاده از سرکه است. این ماده اسیدی در زمینه تمیزکاری و خانه‌داری محبوبیت زیادی در بین خانم های خانه دارد. سعی کنید از سرکه سفید خالص استفاده کنید.

یک بطری اسپری بردارید و سرکه سفید را درون آن بریزید تا بتوانید آن را راحت‌تر روی سطح کپک زده حمام اسپری نمایید. بعد از اسپری کردن سرکه روی کپک‌ها، باقی مراحل را مانند روش قبلی ادامه دهید. نکته مهمی که باید همیشه در ذهنتان باقی بماند این است که هرگز سرکه را با سفیدکننده ترکیب نکنید، زیرا ترکیب این دو ماده واکنش شیمیایی شدیدی به همراه دارد و گازهای بسیار سمی تولید می‌کند که می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

روغن درخت چای برای از بین بردن کپک

استفاده از روغن درخت چای یکی دیگر از روش های از بین بردن کپک می باشد روغن چای از قوی‌ترین روش‌های ضدعفونی کننده محسوب می‌شود. با استفاده از این محلول می‌توانید کپک حمام را به سرعت و با روش طبیعی از بین ببرید. برای تهیه محلول آن از روش زیر استفاده کنید.

۲ قاشق غذاخوری روغن درخت چای
۲ پیمانه آب
یک بطری اسپری بردارید و آن را با محلول درخت چای و آب پر کنید. بعد از اسپری محلول روی محل مورد نظر، مراحل را مانند روش‌های قبلی ادامه دهید. با استفاده از این روش در عرض چند دقیقه کپک حمام محو می‌شود و از بین می‌رود. بعد از پاک شدن قارچ، دیوار آماده پوشش جدیدی از رنگ خواهد بود و شما به راحتی می توانید آن را رنگ نمایید.

هیدروژن پر اکسید

با وجود آنکه هیدروژن پر اکسید به اندازه روغن درخت چای قدرتمند نیست، اما این ماده حاوی خاصیت آنتی باکتریالی است و می‌توانید این ویژگی را به عنوان برتری و مزیت آن در نظر بگیرید. استفاده از هیدروژن پراکسید برای از بین بردن لکه‌های روی آینه هم پیشنهاد می‌شود.

یک بطری اسپری دار را با هیدروژن پر اکسید پر کنید و آن را مستقیم روی کپک حمام بزنید. به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید. با استفاده از برس می‌توانید جرم و لکه‌های کپک را از روی کاشی سنتی پاک کنید. این مراحل را به تعداد دفعات مورد نیاز تکرار کنید.

با توجه به آنچه که گفته شد متوجه شدید که  قارچ و کپک دشمن‌هایی هستند که می‌توان به راحتی آنها را شکست داد. برای نبرد با این مشکل تنها کافی است سلاح مناسب را به همراه داشته باشید!

نوشتن یک نظر

حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس های کاشی‌لند را مطالعه نموده و با کلیه موارد آن موافقم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

  • بازگشت به بالا