X

رتبه بندی این مطلب:
5.0
185 بازديد

تورم 70 درصدی در صنعت کاشی و سرامیک

تورم 70 درصدی در صنعت کاشی و سرامیک

مصطفی گودرزی رئیس اتحادیه کاشی و سرامیک گفت: در دوره تازه تحریم‌ها سخت‌ترین شرایط برای صنعت کاشی و سرامیک ایجاد شده است. این شرایط پیش از این تجربه نشده بود. علاوه بر تورم مشکل تامین مواد اولیه بیداد می‌کند.

گودرزی با اشاره به رشد 70 درصدی قیمتها افزود: این تورم حاصل کمبود مواد اولیه و تغییرات رخ داده در جریان اقتصادی کشور است. شاید به نظر برسد که التهابات ارزی روی محصولات تولیدات داخلی تاثیری ندارد اما باید گفت که همین نوسانات ارزی تولیدکنندگان صنعت کاشی و سرامیک را در کشور با چالش جدی رو به رو کرده است.  و به صورت مستقیم منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: مواد اولیه این صنعت عمدتا با نرخ ارز برابری می‌کند و هر اندازه که نرخ ارز بیشتر شود هزینه تامین مواد اولیه هم بالاتر می‌رود از سوی دیگر با کمبود مواد اولیه رو به رو هستیم. حتی  قسمتی از مواد اولیه که در داخل وجود دارد هم با مشکلاتی رو به رو است. چون پایه این محصولات هم خارجی است. کل صنعت به جز خاک بدنه به ارز بستگی دارد. لعاب  جوهر، پرینت، دستگاه‌های مخصوص تولید  و ...همگی به ارز بستگی دارد.

رئیس اتحادیه کاشی و سرامیک در ادامه افزود: مشکلات ایجاد شده در صنعت حمل و نقل نیز بر صنعت کاشی و سرامیک سایه انداخته است. نقل و انتقال خاک حدود دو برابر شده است.  از طرف دیگر  اعتصابات رانندگان باعث دیر رسیدن مواد اولیه به کارخانه‌ها می‌شود و به شدت تولید را کاهش می‌دهد.

گودرزی  با اشاره به اینکه ادامه روند کنونی باعث اخلال در تامین  نیاز بازار داخلی خواهد شد افزود : کارتن یکی از نیازهای کارخانه‌ها برای بسته‌بندی محصول نهایی است و همزمان با گران شدن کاغذ و کمبود آن در بازار کارخانه‌ها با چالش رو به رو شده‌اند و توانایی تامین این محصول را ندارند. 

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته