حرفه ای های کاشی لند

رتبه بندی این مطلب:
4.5
6236 بازديد

سرامیک نما و روش های نصب آن

سرامیک نما و روش های نصب آن
نمای ساختمان یکی از مهمترین بخش های هر ساختمان است. نما به مثابه لباس ساختمان شما می باشد که در نگاه اول نظر ببینده را جلب  می کند در نتیجه استفاده از یک متریال مناسب برای نما بسیار حائز اهمیت می باشد

در گذشته مهمترین متریال پوشش دهنده ساختمان کاشی بود که با روی کار آمدن سنگ های طبیعی تزیینی و پس از آن  سرامیک نما جای خود را به آنها داد. سنگ های تزیینی که به عنوان پوشش دهنده‌های نما شناخته می شدند در ارایه فضاهای کلاسیک و مدرن بسیار موفق بودند اما آنها دارای محدودیت هایی نیز بودند. این محدودیت ها بیشتر شامل رنگ و طرح  آنها بود اما علاوه بر محدودیت طرح و رنگ دارای معایبی نظیر مقاومت کم در برابر سرمازدگی و از بین رفتن جلا به مرور زمان را نیز شامل می شوند. این از دست دادگی جلا باعث می گردد که زیبایی و جلوه کار پس از گذشت مدتی افت پیدا کند.

سرامیک نما 

با روی کار آمدن سرامیک های مقاوم به خصوص پرسلان ها در رنگ ها و طرح‌های مختلف استفاده از سرامیک جای استفاده از سنگ را در نمای ساختمان گرفت و امروزه بسیاری از نماها حتی نماهای سنگی ساختمان با استفاده از سرامیک‌های طرح سنگ اجرا می‌گردد. 

سرامیک نما

استفاده از سرامیک نما

سرامیک نما برای زیبا شدن نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، این متریال علاوه بر زیبایی که به نما می بخشد، مزایای بسیاری نسبت به سنگ و سایر متریال های پوشش دهنده دارد که در این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت.
اگر به دنبال انتخاب یک متریال مناسب برای نمای ساختمان خود هستید در این مطلب با ما همراه باشید. 

مزیت های سرامیک نمای ساختمان

نمای سرامیکی ساختمان دارای زیبایی و ویژگی های خاصی است، البته این نکته مهم را نباید فراموش کرد که این جلوه و زیبایی رابطه بسیاری با نحوه نصب و چگونگی پیاده سازی آن دارد. برای بهره بردن از مزایای نمای سرامیک اینکه از چه روشی برای نصب سرامیک استفاده می کنید بسیار حایز اهمیت است. استفاده از انواع چسب های کاشی و سرامیک باعث بهتر شدن کیفیت نصب شما می شود.

یکی از مهمترین مزایای سرامیک های نما تنوع طرح و رنگ آن است که باعث ظهور جلوه‌های زیبا و جذاب در نمای ساختمان می‌گردد. به همین علت استفاده از سرامیک نما روز به روز پرطرفدارتر می گردد.

مزیت مهم دیگر سرامیک نما مقاومت بالای آن در برابر رطوبت، گرما و ... است که به نوعی ساختمان را در برابر هر گونه آسیب خارجی ایمن می نماید.

لازم به ذکر است که سرامیکی که در دکوراسیون داخلی منازل مثل سرامیک کف آشپزخانه، پذیرایی، سرویس بهداشتی، حمام و… استفاده می شود با سرامیکی که برای نمای ساختمان به کار می رود، تفاوت بسیاری دارد. سرامیک نما بیشتر از جنس پرسلان بوده که مقاومت و آب گریزی بسیار بالایی دارد و می تواند از ساختمان و دیوارها در برابر تغییرات شدید آب و هوایی محافظت نماید.

برای نمای خارجی ساختمان ها مخصوصا در مناطق سردسیر بهتر است از انواع مدل جدید کاشی و سرامیک نما استفاده شود. زیرا سرامیک باعث می شود که آب کمتری جذب ساختمان شود. همچنین از سرامیک به عنوان یک ضد رطوبت و عایق در مناطقی مثل شمال و یا جنوب که رطوبت هوا در آنها بسیار بالا است استفاده می شود. این مزیت مضاعفی است که نسبت به سایر مناطق دارد زیرا این سرامیک مانند یک سطح عایق مانع از ورود رطوبت به فضای داخلی ساختمان می‌گردد.

نصب سرامیک نما

اما سرامیک نما را چگونه نصب می‌کنند؟ بسیاری بر این باورند که این سرامیک‌ها نیز مانند سایر سرامیک‌های پوشش دهنده قابلیت نصب دارند. اما باید بدانید که روش نصب آنها بسیار متفاوت از نصب سایر کاشی و سرامیک های نمای داخلی بنا است.

روش های نصب سرامیک نما

برای نصب سرامیک نمای ساختمان با توجه به نوع سرامیک نما از دو روش متفاوت استفاده می شود. این دو روش به شیوه سنتی و مدرن نصب کاشی و سرامیک اشاره دارد که ما در اینجا به شرح آن می‌پردازیم.

نصب سرامیک نما با استفاده از ملات

روش نصب سرامیک با استفاده از ملات قدیمی ترین روش است. برای نصب با این روش باید سرامیک قابلیت جذب آب را داشته باشد تا شما بتوانید از ملات‌های قدیمی مانند دوغاب سیمان استفاده نمایید. به طور کل استفاده از این روش برای ساختمان‌های مرتفع دردسر ساز است و مشکلاتی را به وجود خواهد آورد علاوه بر آنکه سرامیک ها از مقاومت کمتری برخوردارند. در روش سنتی که یک روش وقت گیر است بایستی دقت کرد تا اتصال بین ملات و سرامیک محکم باشد در غیر این صورت با وارد شدن ضربه کوچکی به ساختمان و یا شوک حرارتی، سرامیک از نما جدا می شود.

 

چسب مخصوص سرامیک نما

 

نصب سرامیک نما با چسب سرامیک

یکی از روش های مرسوم جدید برای نصب سرامیک نما استفاده از چسب های مخصوص پرسلان است که امروزه جای دوغاب را پر کرده است و به دلیل مقاومت و چسبندگی بالا در کنار مزایای بسیاری همچون آب گریزی با استقبال زیادی مواجه شده است. در این روش با استفاده از چسب سرامیک، سرامیک نما را می چسبانند. این نوع چسب برای چسباندن سرامیک‌ها و پرسلان‌هایی که در برابر آب کاملا نفوذناپذیر هستند مناسب اند.

لازم به ذکر است که سرامیک پرسلان به دلیل تراکم بسیار بالا و در نتیجه جذب آب بسیار پایین ( نزدیک به صفر درصد)  قابلیت چسبانده شدن به روش سنتی با استفاده از سیمان را ندارد زیرا هیچ چسبندگی نسبت به سیمان در آن ایجاد نمی شود در نتیجه لازم است از چسب های مخصوص استفاده شود تا سرامیک پرسلان به خوبی چسبانده شود. استفاده از این روش احتمال لق شدن و افتادن سرامیک را در طول زمان بسیار پایین می آورد.

شایان ذکر است در نصب پرسلان ها در سطوح بزرگ رعایت ایجاد بند های انبساطی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و کارشناسان به ایجاد بند در فواصل 4 متر تاکید دارند.

نصب سرامیک نما با روش خشک

جدیدترین روش نصب سرامیک نما روش خشک است که در آن برای نصب سرامیک نمای ساختمان, ملات وجود ندارد  و از پیچ و قلاب یا در اصطلاح رولپلاگ برای نصب سرامیک استفاده می شود. در این روش یا ابتدا گیره های آهنی بر روی ساختمان نصب می شود و بعد سرامیک بر روی نما، به گیره ها متصل می شود یا با استفاده از درل سوراخ هایی در دیوار و سرامیک ایجاد می کنند و آن را به ساختمان پیچ می کنند. در این روش سرامیک ها با فاصله بسیار کمی از یکدیگر ( چند میلیمتر) نصب می شوند تا در صورت انقباض و انبساط از شکسته شدن آن ها جلوگیری شود. در پشت سرامیک ها نیز توری فلزی و یا پلاستیکی قرار داده می شود تا از در صورت جدا شدن آن ها از ساختمان، از سقوط و شکسته شدنشان جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که در اجرا و پیاده سازی نمای ساختمان سرامیک, روش خشک نسبت به روش ملات دار بسیار بهتر است و مزایای بیشتری هم دارد.  زیرا زمان زیادی نیاز ندارد و نصب سرامیک راحت و آسان انجام می شود بدون اینکه نخاله ای از آن باقی بماند.
 

1 نظر در مطلب "سرامیک نما و روش های نصب آن" ثبت شده است

1
0

رضا پورکرم

خیلی مقاله خوبی بود

نوشتن یک نظر

حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس های کاشی‌لند را مطالعه نموده و با کلیه موارد آن موافقم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

  • بازگشت به بالا