حرفه ای های کاشی لند

رتبه بندی این مطلب:
4.0
118 بازديد

قانون استاندارد اجباری کالای درجه یک و ۲ ندارد

قانون استاندارد اجباری کالای درجه یک و ۲ ندارد
مدیرکل اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس گفت: در قانون استاندارد مفهومی به نام کالای درجه یک و دو وجود ندارد و کالاهای مشمول استاندارد اجباری باید از کیفیت لازم برخوردار باشند.

به گزارش کاشی لند به نقل از خبرگزاری مهر؛ مرتضی رهنما مدیرکل اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس، در خصوص وجود کالاهایی با قیمت‌های مختلف و به عنوان درجه یک و دو در بازار تاکید کرد: در قانون استاندارد مفهومی به نام درجه یک و دو وجود ندارد و تمامی کالاهایی که دارای نشان استاندارد هستند ملزم به رعایت قوانین و آئین نامه‌های مرتبط می‌باشند.

وی با اشاره به اینکه بازرسی و نظارت‌های اداره کل استاندارد از کارخانه تا محل توزیع کالا ادامه دارد تصریح کرد: علاوه بر بازرسی‌های مستمر از محل تولید و بخش عمده، بازرسی‌های استاندارد در محل فروش کالاها و بصورت تصادفی و سرزده از محصولات انجام و از محل فروش به آزمایشگاه برده می‌شوند.

رهنما با اشاره به اینکه مواد و مایع‌های ظرفشویی و دستشویی ملزم به دریافت نشان استاندارد اجباری هستند، گفت: کالاهایی که بصورت مستقیم با سلامتی مردم روبرو باشند همانند مواد غذایی، لوازم برقی خانگی، محصولات سرمایشی و گرمایشی، مصالح ساختمانی، آسانسور و… ملزم به دریافت نشان استاندارد اجباری هستند.

وی با بیان اینکه دیگر محصولات می‌توانند بصورت داوطلبانه برای دریافت نشان استاندارد اقدام کنند یادآور شد: اگر محصولی بصورت داوطلبانه موفق به دریافت نشان استاندارد شود نیز ملزم به رعایت دستورالعمل‌های استاندارد در تولید و عرضه خواهد بود.

رهنما با بیان اینکه کالاهای مرتبط با کرونا مشمول استاندارد اجباری نیستند افزود: ژل های ضدعفونی، ماسک و الکل زیر ۹۰ درصد تنها نیاز به دریافت تاییدیه وزارت بهداشت و درمان دارند اما موظف به درج آدرس و مشخصات کارخانه در روی محصول هستند.

مدیرکل اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس افزود: نظارت‌ها شامل نمونه برداری، آزمایش، ارشاد و راهنمایی فنی واحدهای تولیدی و واردکنندگان و بالاخره توقیف کالاهای خارج از استاندارد و تعقیب تولید کنندگان متخلف از طریق مراجع قانونی است.

رهنما تصریح کرد: در بازرسی‌های مستمر بسیاری از کالاهای فاقد مجوز و تقلبی از دسترس خارج می‌شوند که به عنوان نمونه در مدت اخیر با نمونه‌های تقلبی دستمال کاغذی‌های فاقد استاندارد که با کاهش اندازه و کیفیت ورق‌های سلولوزی عرضه می‌شدند برخورد و به مقامات قضائی ارجاع شدند.

وی در خصوص سایر تولیدات همانند محصولات فرآوری شده گوشتی و پروتئینی همانند سوسیس و کالباس گفت: با توجه به استفاده عموم مردم از محصولات غذایی پروتئینی و لبنی علاوه بر نظارت سازمان بهداشت و درمان در تولید و عرضه این محصولات، اداره کل استاندارد نیز چگونگی تولید و عرضه این محصولات و نشان استاندارد کیفیت محصول را رصد و پیگیری می‌کند.

مدیرکل اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس یادآور شد: شهروندان می‌توانند جهت اطمینان از صحت نشان کیفیت هر محصول علاوه بر توجه به نشان استاندارد مندرج بر کالا با ارسال کد ده رقمی محصول به شماره پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ بصورت آنی از کیفیت کالا مطلع شوند.

وی در خصوص مراقبت بیشتر شهروندان در زمینه کالاهای غذایی گفت: توصیه اصلی این است که از خرید محصولات خوراکی همانند آبلیمو و آبغوره، آب معدنی از کنار جاده‌ها خودداری کنند چرا که این نمونه از کالاها نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد.

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس در خصوص ارسال گزارش تخلفات مربوط به جعل نشان استاندارد و یا عرضه محصولات غیر استاندارد گفت: شهروندان می‌توانند موارد تخلف را بصورت شبانه روزی از طریق شماره گویای ۳۶۲۹۰۹۰۶ به بازرسی اطلاع دهند.

نوشتن یک نظر

حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس های کاشی‌لند را مطالعه نموده و با کلیه موارد آن موافقم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

  • بازگشت به بالا