حرفه ای های کاشی لند

رتبه بندی این مطلب:
4.7
520 بازديد

پا برجایی سرمایه‌گذاری چینی‌ ها در کرمانشاه

پا برجایی سرمایه‌گذاری چینی‌ ها در کرمانشاه
احداث کارخانه کاشی و سرامیک با سرمایه‌گذاری چینی‌ها در کرمانشاه با حواشی زیادی همراه بود و نه تنها اعتراضات تولیدکنندگان داخل استان، بلکه گلایه برخی استان‌های دیگر را نیز در پی داشت.

به گزارش کاشی لند به نقل از ایسنا؛ بعد از قانع شدن فعالان اقتصادی کرمانشاه، انتقاداتی از دیگر استان‌های کشور به بهانه اشباع بازار به گوش رسید و این حواشی تا جایی پیش رفت که حتی تصویری از نامه یکی از مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر لغو مجوز سرمایه‌گذاری چینی‌ها در کرمانشاه، در فضای مجازی منتشر شد.

اما هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه از اجرای پروژه کاشی و سرامیک توسط چینی‌ها در استان کوتاه نمی‌آییم، گفت: مباحثی که درباره لغو مجوز این کارخانه مطرح شده شیطنت رسانه‌ای است.

 حاتمی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه پروژه تولید کاشی و سرامیک که توسط سرمایه‌گذاران چینی در استان آغاز شده با قدرت در حال اجرا است، اظهار کرد: این پروژه تمام مجوزهای قانونی را گرفته و فعالیت آن نیز در چارچوب قانون است.

وی با اشاره به اخذ مجوز فیپا( قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی) برای این سرمایه‌گذاری خارجی، یادآور شد: وقتی چنین مجوزی اخذ شده یعنی اجرای این پروژه نیز توسط دولت پذیرفته شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان روند اجرای این طرح متوقف نخواهد شد و یک دقیقه نیز از اجرای آن کوتاه نمی‌آییم.

حاتمی با بیان اینکه اگر قرار است مشکلی در زمینه اشباع بازار وجود داشته باشد مربوط به کل کشور است، تاکید کرد: از ابتدای امسال ۲۳ مجوز واحد تولید کاشی و سرامیک در کشور صادر شده که بیشتر از هشت مورد آن مربوط به استان یزد است.

حاتمی معتقد است، اگر قرار باشد تولید کاشی و سرامیک به دلیل اشباع بازار، صرفه اقتصادی نداشته باشد باید مربوط به تمام کشور باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه خواستار فاصله گرفتن از این نگاه محلی شد و عنوان کرد: اگر در صنعت کاشی قوی هستیم نباید نگرانی از بابت صنایع جدید داشته باشیم، زیرا می‌توانیم با آنها رقابت کنیم و اگر هم ضعیف هستیم باید اجازه بدهیم سرمایه‌گذاری خارجی و قدرتمند برای رونق این صنعت شکل بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه حضور چینی‌ها در استان کرمانشاه را در راستای منافع ملی دانست و اظهار کرد: بهره‌بردرای از این واحد به نقطه عطفی در صنعت کاشی و سرامیک کشور تبدیل خواهد شد.

وی یادآور شد: بر اساس اسناد بالادستی که برای صنعت کاشی و سرامیک ایران در نظر گرفته شده باید ظرف پنج سال تولید کاشی کشور از ۴۰۰ میلیون متر مربع به ۷۰۰ میلیون مترمربع افزایش یابد و بتوانیم جایگاه ایران را از رتبه ۹ دنیا به رتبه چهارم ارتقا دهیم.

حاتمی با اشاره به الزاماتی که برای تحقق این برنامه‌ مورد نیاز است، تاکید کرد: آوردن سرمایه‌گذار خارجی، استفاده از ظرفیت بنگاه‌های بزرگ مقیاس و همچنین رفع مشکلات بهره وری با استفاده از تکنولوژی روز راهبردهای است که برای تحقق این هدف باید انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ما در این زمینه ضعف بازاریابی بین المللی نیز داریم و اگر به دنبال توسعه صادرات هستیم باید به سرمایه‌گذاری خارجی نیز توجه کنیم، زیرا سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه صادرات دو روی یک سکه هستند.

وی با بیان اینکه 85 درصد تولیدات این واحد بعد صادراتی دارد و هیچ آسیبی به بازار داخلی نمی‌زند، یادآور شد: به علاوه بازار محصولات این واحد فقط عراق نیست، زیرا چین کشور صادراتی قدرتمندی است و به سایر بازارها نیز صادرات خواهد داشت.

حاتمی با اشاره به پیامدهای مثبت حضور سرمایه گذاران چینی در استان، افزود: این سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که شرایط و فضای کسب و کار استان آنقدر خوب است که ما می توانیم با وجود فشارها و همه تحریم‌هایی که علیه کشور وجود دارد، پای شرکت‌های خارجی را به سرمایه‌گذاری استان باز کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه از تاثیر مثبت این سرمایه‌گذاری در کاهش بیکاری استان نیز یاد کرد و با بیان اینکه برای کاهش دو تا سه درصدی نرخ بیکاری استان در هر سال به ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری احتیاج داریم، تصریح کرد: این پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۷۰۰ میلیارد تومانی و اشتغالزایی که برای حدود 1500 نفر دارد می تواند به کاهش نرخ بیکاری استان کمک قابل توجهی داشته باشد.

معاون هماهننگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه از رسانه‌ها خواست کمتر به حواشی مربوط به این سرمایه‌گذاری دامن بزنند، زیرا به هیچ عنوان به سود استان نیست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز با دفاع از اجرای این پروژه، تمام روند سرمایه‌گذاری چینی‌ها در کرمانشاه را بر اساس قوانین و مقررات دانست که نمی‌توان هیچ ایرادی به آن وارد کرد.

محسن دارابی در گفت و گو با  ایسنا، با بیان اینکه در هیچ کجای قانون قید نشده که به دلیل اشباع بودن بازار مجوزهای سرمایه‌گذاری لغو شود، تاکید کرد: این پروژه مجوز سرمایه‌گذاری خارجی را بر اساس روال قانونی اخذ کرده، یعنی اخذ این مجوز به تایید مراجع مرتبط شامل سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صمت و... رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت این واحد نه تنها هیچ تهدیدی برای بازار داخلی کشور محسوب نمی‌شود، بلکه فضای رقابتی را در صنعت کاشی و سرامیک ایجاد خواهد کرد و باعث می‌شود سایر تولیدکنندگان نیز چابک شوند و قیمت تمام شده خود را پایین بیاورند که این امر به سود مصرف کننده خواهد بود.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه با بیان اینکه در کل کشور نیز با فعالیت این واحد مشکلی ایجاد نخواهد شد، عنوان کرد: از ابتدای امسال 24 مجوز تولید کاشی و سرامیک در کشور صادر شده و اگر بازار اشباع است، چرا مجوز جدید صادر می‌شوند.

وی اظهار کرد: چون استان‌های دیگر نتوانستند زیرساخت‎های لازم از جمله آب و انرژی را برای این سرمایه‌گذاران فراهم کنند، اکنون به دنبال فضاسازی برای کرمانشاه هستند.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه تمام فعالیت این واحد را قانونی دانست و تاکید کرد: درباره تمام مطالب مطرح شده نیز در چارچوب قوانین و مقررات پاسخ دادیم.

دارابی درباره مسائلی که پیرامون واگذاری زمین رایگان به این سرمایه‌گذاران مطرح است نیز با رد این موضوع، گفت: شرایط واگذای زمین به آنها مشابه تمام سرمایه‌گذاران دیگر داخل استان بوده است.

نوشتن یک نظر

حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس های کاشی‌لند را مطالعه نموده و با کلیه موارد آن موافقم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

  • بازگشت به بالا