X

رتبه بندی این مطلب:
4.0
21 بازديد

چرا قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافت؟

چرا قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافت؟
کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی علل افزایش قیمت مصالح ساختمانی در یک‌ماه اخیر را قیمت عرضه شده در بورس، تغییرات و نوسانات نرخ ارز در بازار و افزایش هزینه‌های تولید برشمرد.

به گزارش کاشی لند به نقل از روزنامه روزگار معدن؛ عباس اخوان کارشناس نظارت بر کالا در تشریح علل افزایش قیمت مصالح ساختمانی گفت: مقایسه قیمت انواع مصالح ساختمانی در مرداد ماه نسبت به تیرماه نشان می‌دهد شن حدود ۴۴ درصد، سیمان ۳۲ درصد، گچ ۲۹درصد، آجر ۲۸ درصد و تیرآهن ۱۰‌درصد افزایش یافته است.

وی دلیل افزایش قیمت آهن را نیز ناشی از نوسانات قیمت بورس و سوء‌استفاده افراد سودجو دانست و افزود: یک بنکدار کالای فلزی عرضه شده را در بورس از کارخانه خریداری کرده و براساس ضرایب سود مصوب کمیسیون هیات عالی نظارت باید کالاها را به واحدهای خرد‌ه‌فروش عرضه کند اما در برخی موارد عرضه‌کنندگان مبادرت به دریافت مبالغی بالاتر از نرخ‌های مصوب می‌کنند که این مهم در حکم گران‌‌فروشی است.

کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بر قیمت آهن این گونه است که مستندات خرید و ضرایب سود متعلق به آن را بررسی می‌کند و در صورت عدم رعایت ضرایب سود متعلقه، گران‌فروشی محرز می‌شود.

وی با بیان اینکه سیمان قیمت مصوب دارد، افزود: در چند سال گذشته صنعت سیمان با رکود خاصی روبه‌رو شد، برای مدتی قیمت سیمان تغییری نداشت اما به یک‌باره در امسال قیمت جدید برای سیمان تعیین شد.

اخوان ادامه داد: انجمن کشوری سیمان در حالی قیمت جدید برای این کالا تعیین کرد که با سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان هماهنگ نکرده بود، زمانی که افزایش نرخ سیمان از سوی انجمن به واحدهای تولیدی اعلام شد، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده به دلیل عدم دریافت مجوز، لغو این نرخ را خواستار شد.

وی گفت: اعلام نرخ جدید برای سیمان و سپس لغو آن باعث بی‌نظمی در بازار شد و هر کارخانه‌ای به نحوی قیمتی برای سیمان تعیین کرد، در نهایت انجمن سیمان با هماهنگی سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، قیمتی را تعیین و به تصویب رساند.

کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: هم اکنون قیمت سیمان در این استان از نرخ میانگین آن در کشور کمتر است، برخی واحدهای تولیدی کشور نیز به جهت مدیریت فروش، سیمان را ارزا‌ن‌تر از قیمت مصوب نیز عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد: انجمن شن استان نیز از سال قبل درخواست افزایش نرخ این کالا را داده بود که ابتدا در کارگروه تنظیم بازار استان مورد موافقت قرار نگرفت اما در نهایت این انجمن افزایش نرخ خود را اعمال کرد. اخوان گفت: شن در گروه سوم کالایی محسوب شده و هر واحد صنفی می‌تواند اقدام به تعیین نرخ کند اما ثبات در نرخ شن و پیگیری امور اعضا و دیگر موارد از رسالت‌های انجمن شن است. وی افزود: با این حال از آنجا که صاحبان همه واحدهای تولیدی، عضو انجمن شن نیستند، به نظر این روش قیمت‌گذاری چندان به قاعده نیست و اشکالات ساختاری دارد.

کارشناس مسئول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: نماینده انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان یا نماینده معاونت بازرسی سازمان صنعت و همچنین کمیته مصالح ساختمان و دیگر دستگاه‌های اجرایی مرتبط باید در جلسات مربوط به نرخگذاری حضور یافته و با یک وحدت رویه مشخص، مسیر حرکت را در‌حال و آینده مشخص کنند، در غیر این صورت اعلام قیمت یکطرفه می‌تواند حقوق مصرف‌کننده را پایمال کند.  وی گفت: اعضای انجمن شن تلاش می‌کنند با افزایش نرخ، صورت مسئله را پاک کنند در حالی که باید به دنبال راه‌حل برای اصلاح فرآیندها باشند تا هزینه‌های تولید را کاهش دهند به این نحو که ترتیبی اتخاذ شود شن از محل کارخانه به مقصد هدایت شود و به‌دست واسطه‌ها توزیع نشود. اخوان اظهار امیدواری کرد انجمن شن در آینده نزدیک بتواند عرضه مستقیم را هم در دستور کار خود قرار دهد.

وی افزود: افزایش قیمت گچ و آجر نیز می‌تواند تا حدی ناشی از افزایش هزینه‌های تولید و گرانی‌های اخیر باشد.

منبع: روزگار معدن

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته