حرفه ای های کاشی لند

رتبه بندی این مطلب:
4.6
4191 بازديد

چرا کاشی ترک می‌خورد؟

چرا کاشی ترک می‌خورد؟
استفاده از کاشی و سرامیک روز به روز در حال افزایش است، با پیشرفت صنایع کاشی و سرامیک و روی کار آمدن طرح‌های جدید در کنار انواع جدید کاشی و سرامیک این پوشش دهنده سطوح مختلف ماهیت خود را به عنوان مهمترین پوشش دهنده سطوح ساختمانی بیش از بیش نمایان نموده است. 

بسیاری از سطوح ساختمانی چه در ساختمان‌های جدید و چه در ساختمان‌های قدیمی با كاشي و سراميك پوشانده شده است، یکپارچگی درجه بندی کاشی و سرامیک به گونه ای است که طرح و رنگ خاصی را ممکن است در فضا ایجاد نماید در نتیجه وجود شکستگی و ترک در یکی از کاشی‌ها می‌تواند این یکپارچگی و زیبایی حاصل از آن را تا حد زیادی مخدوش نماید. 
اما عوامل ترک خوردگی و شکستگی کاشی‌های کار شده چیست؟

دلایل ترک خوردن کاشی و سرامیک

ترک خوردن و شکستن کاشی و سرامیک می‌تواند نمایی جذاب و دوست داشتنی را در نظر بیننده کریه و زشت جلوه دهد در نتیجه لازم است دلایل ترک خوردگی و شکستن کاشی و سرامیک‌ها مشخص گردد تا بتوان از این اتفاقدرباره سایر کاشی‌ها جلوگیری نمود. دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد که ما در اینجا به اختصار به برخی از آنها اشاره می‌نماییم. 

زیرسازی نامناسب

یک زیرسازی نامناسب که داری پستی و بلندی یا حفره‌های خالی است می‌تواند یکی از دلایل اصلی ترک خوردگی و شکستگی کاشی و سرامیک باشد. ملات یا چسب کم یکی از دلایل عمده زیرسازی نامناسب است، در نتیجه در هنگام کاشیکاری به خصوص کاشیکاری و سرامیک کاری کف توجه زیادی باید به مقدار ملات یا چسب کاشی و سرامیک داشت که این حفره‌ها و پستی بلندی‌ها ایجاد نگردد زیرا در صورت وجود این حباب در زیر کاشی ممکن است با کوچکترین ضربه، فشار یا تغییر دما کاشی ترک بردارد و خرد شود.

کاشی و سرامیک نامرغوب

یکی دیگر از مهمترین دلایل ترک خوردگی کاشی وسرامیک، نامرغوب بودن آنهاست. کاشی‌های ارزان و بی کیفیت دارای مواد اولیه مرغوبی نیستند و در کوره حرارت مناسبی برای پخت ندیده اند در نتیجه به آسانی با کوچکترین ضربه، فشار یا تغییر دما ممکن است ترک برداشته و شکسته شوند. 

کاربرد کاشی دیوار در کف

با توجه به اینکه کاشی و سرامیک ماهیت خاص خود را در کاربرد به عنوان پوشش دهنده دارد باید توجه داشت که در هنگام خرید با توجه به جایگاه کاربرد کاشی و سرامیک انتخاب انجام گردد. کاشی‌های دیواری نسبت به سرامیک‌های کف از ظرافت بیشتری برخودار هستند که این ظرافت باعث بالا بردن سطح آسیب پذیر آنها می‌گردد در نتیجه کاشی‌های دیواری را نمی توان به عنوان سرامیک یا کاشی کف استفاده کرد چون تحمل بار، فشار و ضربه را ندارند و به آسانی ممکن است ترک خورده و بشکنند.

ضربه مستقیم 

ضربه‌های مستقیم یکی از مهمترین دلایل شکستن کاشی و سرامیک است، هر چه شدت ضربه بیشتر باشد به همان اندازه احتمال شکستن کاشی و سرامیک بیشتر می‌شود برای مثال در کاشی و سرامیک کف احتمال اینکه ضربه ای نوک تیز با یک شی سنگین اتفاق بیفتد بالاست در نتیجه به هنگام جابه جایی وسایل سنگین که داری زاویه‌های تیز هستند باید بود. یکی از رایجترین شکستگی‌های سرامیک‌های کف به خصوص در آشپزخانه‌ها افتادن قابلمه‌ها، تابه‌ها، قوطی‌ها و ... است.

فشار و بار زیاد

وارد آوردن فشار زیاد به سرامیک‌های کف ممکن است باعث ترک خوردگی و شکستگی سرامیک‌های کف گردد، این اتفاق در جابه جایی وسایل سنگین مانند یخچال‌ها اتفاق می‌افتد در نتیجه در هنگام جابه جایی این گونه وسایل سنگین توجه زیادی به کاشی و سرامیک‌های کف باید نمود.  

نصب کاشی برروی درز انبساط

درز انبساط یکی از مهمترین اصول ساختمان سازی در ساختمان‌های بزرگ است. این درز مانع از ترک خوردگی ساختمان در انبساط‌های ناشی از گرما می‌شود. این درزها در هنگام کاهش و افزایش دما تغییر پیدا می‌کنند و این تغییرات می‌تواند منجر به ترک خوردگی و شکستگی کاشی و سرامیک گردد.

بتن نامناسب در زیرساخت کاشی و سرامیک

با وجود روی کار آمدن چسب کاشی، همچنان استفاده از بت برای زیر ساخت و چسباندن کاشی و سرامیک مهمترین بخش کاشی کاری است. اگر کاشی کاری نوساز شما به سرعت دچار شکستگی شده است و این شکستگی در حال امتداد است مهمترین دلیل آن می‌تواند بتن نامناسب و میزان آب استفاده شده در آن برای زیرسازی باشد. به طور کل 28 روز طول می‌کشد تا آب بتن به طور کل تبخیر شود و بتن خشک شود، شکستگی در کاشی و سرامیک ممکن بعد از این مدت ظاهر شود که نشان از نامناسب بودن بتن زیرسازی کاشی و سرامیک می‌باشد.

سرما زدگی کاشی و سرامیک

در صورتی که کاشی و سرامیک در فضای باز استفاده شوند ممکن است دچار سرما زدگی شوند که منجر به ترک خوردگی و شکستن کاشی و سرامیک می‌شود. خرید کاشی و سرامیک متناسب با کیفیت آن قابلیت جذب آب را دارد. در صورتی که آب را جذب کرده باشد و ناگهان در معرض هوای سرد قرار گیرد این جذب آب منجر به یخ زدگی و در نهایت ایجاد ترک در کاشی و سرامیک می‌شود. در نتیجه اگر قرار است کاشی و سرامیک را در فضای باز استفاده نمایید که در معرض کاهش و افزایش ناگهانی دما قرار بگیرد لازم است از سرامیک‌های مرغوب یا پرسلان‌ها استفاده نمایید.

در صورت شکستگی کاشی و سرامیک بهتر است به دنبال رفع مشکل باشید. تعویض کاشی و سرامیک شکسته می‌تواند آسیب وارده به کف و دیواره را به حداقل برساند. این تغییر با ساده ترین روش ممکن امکان پذیر است و تنها کافی است با دقت و حوصله کاشی قدیمی را برداشته و با استفاده از چسب، کاشی سرامیک جدید را نصب کنید.

نوشتن یک نظر

حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس های کاشی‌لند را مطالعه نموده و با کلیه موارد آن موافقم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

  • بازگشت به بالا