حرفه ای های کاشی لند

رتبه بندی این مطلب:
3.8
13821 بازديد

چگونه گچ و سیمان را از روی کاشی و سرامیک پاک کنیم؟

چگونه گچ و سیمان را از روی کاشی و سرامیک پاک کنیم؟
پاک کردن سیمان از روی سرامیک دغدغه بساری است که با نزدیک شدن روزهای آخر سال، شاهد تکاپوی بیشتری برای انجام آن و تعمیرات و بازسازی هستیم.

ممکن است شما با یک گچ کاری و سیمان کاری در جهت بهتر کردن نما خانه خود قدم بردارید اما نکته ای که بسیار دردسرآفرین خواهد بود باقی ماندن گچ و سیمان بر روی کاشی و سرامیک می‌باشد که تبدیل به معظلی برای خانم‌های خانه دار می‌شود و همواره به دنبال روش‌هایی برای تمیز کردن باقی مانده‌های گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک به خصوص سرامیک نما است.

ترفندهایی برای پاک کردن گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک

پاک کردن گچ و سیمان از روی پوشش دهنده‌های ساختمانی مانند کاشی و سرامیک برخلاف تصویر عموم کار راحتی است به شرطی که با اصول آن آشنایی داشته باشید. در این مقاله درصدد هستیم روش‌هایی کاربردی را برای تمیز کردن گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک و حتی پرسلان و سنگ‌های تزیینی با ساده ترین مواد در دسترستان به شما آموزش دهیم.
با توجه به اینکه درجه سختی کاشی و سرامیک و سنگ و پرسلان نسبت به گچ و سیمان بالاتر است در نتیجه پاک کردن گچ و سیمان به سادگی امکان پذیر است و اگر کمی دقت به خرج دهید هیچ آسیبی به سرامیک و کاشی شما وارد نخواهد شد.

پاک کردن لک سیمان از روی کاشی سرامیک و سنگ

پاک کردن لکه‌ی گچ از روی کاشی و سرامیک

پاک کردن لکه گچ از روی کاشی و سرامیک نسبت به سیمان بسیار راحتر است چون گچ از ساختار نرم تری نسبت به سیمان برخودار است و سست کردن آن ساده تر خواهد بود. 

لوازم مورد نیاز برای پاک کردن لکه گچ

سطل آب داغ و صابون
اسکاچ یا ابر شستشو
فرچه وحوله‌ی تمیز

گچ ساختاری دارد که به راحتی با آب ترکیب می‌شود و خیلی راحت از روی سرامیک پاک می‌گردد در نتیجه اگر در پاک کردن گچ از روی سرامیک دچار مشکل شدید، آگاه باشید که اشکال از بافت سرامیک است. در کل برای پاک کردن اثرات گچ از روی کاشی و سرامیک بهتر است از روش زیر استفاده نمایید. 
سلطل آب داغ و مواد شوینده را آماده کنید ، ابر شستشو را درون سطل بگذارید و سپس آن را بر روی لکه‌ها قرار دهید. بگذارید ده دقیقه تا یک ساعت بگذرد و لکه‌های به خوبی خیس شوند سپس با استفاده از فرچه یا برس ملایم روی سرامیک را بسابید و گچ‌های سست شده را بردارید. اگر لکه کاملا از بین نرفت مراحل را دوباره تکرار نمایید تا کاملا از بین رود. شاید لازم باشد زمان بیشتری به لکه اجازه خیس خوردن بدهید.
لکه‌های بزرگتر گچ به راحتی قابل تراش هستند. از یک تیغه‌ی پلاستیکی استفاده کنید و آن را از روی سرامیک بتراشید تا آسیبی هم به کاشی‌ها وارد نشود.

پاک کردن  سیمان از روی کاشی و سرامیک

برای پاک کردن لکه‌های کوچک و نازکسیمان از روی سرامیک، کافی است مقداری سرکه سفید را روی پارچه یا ابر بریزید و آن را روی  لکه‌ها بگذارید و اجازه دهید لکه دو ساعت به حال خود بماند.  سرکه‌ی سفید با قدرت اسیدی خود می‌تواند پیوند بین سیمان و کاشی را سست نماید. پس از آن از یک اسفنج یا پد استفاده کنید و به اندازه‌ای که سرکه کل لکه را بپوشاند، روی محدوده‌ی سیمانی بریزید. اگر هوا گرم است و سرکه بخارشد، دوباره کمی سرکه بریزید.  زمانی که حس کردید سیمان سست شده است با استفاده از مسواک کهنه یا فرچه روی آن را بسابید تا به طور کل از کاشی و سرامیک جدا شود.
اگر لکه‌ها هنوز باقی مانده اند بهتر است این مراحل را دوباره تکرار کنید تا لکه سیمان به طور کل پاک شود.  پس از پاک سازی می‌توانید سرامیک را با استفاده از آب و صابون بشویید تا اثری از اسید سرکه و بوی آن باقی نماند.

پاک کردن لکه‌ی کوچک سیمان

پاک کردن لکه‌های کوچک و نازک گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک کار بسیار راحتی خواهد بود تنها کافی است شما با دقت و حوصله در صدد برداشتن لکه‌ها بر آیید. 

لوازم مورد نیاز برای برداشتن لکه‌های سیمان

کاردک و پارچه نرم
فرچه یا مسواک کوچک 
سیم ظرفشویی و اسکاچ
سرکه سفید و اسید فسفریک
آب و صابون و مواد شوینده
برای محافظت از دست و چشم ( محافظ چشم و دست کش)

پاک کردن لک سیمان از روی کاشی سرامیک و سنگ

پاک کردن لکه‌ی بزرگ سیمان

برای پاک کردن لکه‌های بزرگ و ضخیم  شما نیاز به تلاش بیشتر و وسایل مخصوصی دارید.  علاوه بر آن برای پاک کردن لکه‌های بزرگ و ضخیم سیمان، شما به موادی قوی تر از سرکه مانند اسید فسفریک نیاز دارید  تا بتوانید به خوبی لکه‌های باقی مانده بر روی کاشی و سرامیک را پاک کنید. لازم به ذکر است درجه بندی کاشی و سرامیک در پاک کردن لکه سیمان نقشی ندارد و اسید فسفریک می‌تواند کمک بسیاری به پاک کردن سیمان از روی کاشی سرامیک کمک کند. این ماده را می‌توانید از ابزار یا مصالح فروشی‌ها خریداری نمایید.
پیش از استفاده از اسید فسفریک لازم است با استفاده از کاردک یا سیم ظرفشویی تا جایی ممکن محل سیمان را بتراشید و سپس اقدام به استفاده از اسید فسفریک نمایید. اسید فسفریک را مطابق دستورالعمل روی بسته بندی آن مصرف نمایید و اجازه دهید مدتی باقی بماند سپس با استفاده از سیم ظرفشویی با سمباده باقی مانده سیمان را بتراشید و پاک نمایید. اگر نیاز به تکرار عمل داشتید با دقت آن را انجام دهید. توجه نمایید که استفاده از دست کش و محافظ چشم برای استفاده از اسید الزامی است. در انتهای تمیز کاری محل مورد نظر را با آب و صابون به خوبی بشویید.

پاک کردن لک سیمان از روی کاشی سرامیک و سنگ

نکات مهم در استفاده از اسید فسفریک

دستورالعمل ایدها را با دقت بخوانید تا آسیبی به خود نرسانید.
از اسیدها در مکان‌هایی استفاده نمایید که دارای تهویه مناسب می‌باشند. 
در صورتی که دستورالعمل روی بسته می‌گوید اسید را با آب مخلوط کنید حتما انجام دهید.
در انتهای کار از مواد خنثی کننده اسید استفاده کنید تا هیچ اثری از اسید در محل مورد نظر باقی نماند.

برای پاک کردن سیمان و گچ از روی کاشی سرامیک، شما می‌توانید از می‌توانید از محلول جوش شیرین و آب یا لیمو نیز استفاده نمایید.

خمیر  پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

برای پاک کردن گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک شما می‌توانید از خمیر پراکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده نمایید. برای این کار لازم است ۶۲ میلی لیتر پراکسید هیدروژن و ۱۰۰ گرم جوش شیرین را ترکیب نمایید و یک خمیر درست کنید. حال این خمیر را روی لکه‌ها بگذارید و اجازه دهید تا دقایقی روی آن باقی بماند. در نهایت با استفاده از آب گرم سطح را آبکشی کنید.


 

نوشتن یک نظر

حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس های کاشی‌لند را مطالعه نموده و با کلیه موارد آن موافقم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

  • بازگشت به بالا