حرفه ای های کاشی لند

رتبه بندی این مطلب:
4.0
18072 بازديد

چگونه گچ و سیمان را از روی کاشی و سرامیک پاک کنیم؟

چگونه گچ و سیمان را از روی کاشی و سرامیک پاک کنیم؟
پاک کردن سیمان از روی سرامیک دغدغه بسیاری است که با نزدیک شدن روزهای آخر سال، شاهد تکاپوی بیشتری برای انجام آن و تعمیرات و بازسازی هستیم.

ممکن است شما با یک گچ کاری و سیمان کاری در جهت بهتر کردن نما خانه خود قدم بردارید اما نکته ای که بسیار دردسرآفرین خواهد بود باقی ماندن گچ و سیمان بر روی کاشی و سرامیک می‌باشد که تبدیل به معظلی برای خانم‌های خانه دار می‌شود و همواره به دنبال روش‌هایی برای تمیز کردن باقی مانده‌های گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک به خصوص سرامیک نما است.

ترفندهایی برای پاک کردن گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک

پاک کردن گچ و سیمان از روی پوشش دهنده‌های ساختمانی مانند کاشی و سرامیک برخلاف تصور عموم کار راحتی است به شرطی که با اصول آن آشنایی داشته باشید. در این مقاله درصدد هستیم روش‌هایی کاربردی را برای تمیز کردن گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک و حتی پرسلان و سنگ‌های تزیینی با ساده ترین مواد در دسترستان به شما آموزش دهیم.
با توجه به اینکه درجه سختی کاشی و سرامیک و سنگ و پرسلان نسبت به گچ و سیمان بالاتر است در نتیجه پاک کردن گچ و سیمان به سادگی امکان پذیر است و اگر کمی دقت به خرج دهید هیچ آسیبی به سرامیک و کاشی شما وارد نخواهد شد.

پاک کردن گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک

 

پاک کردن لکه‌ی گچ از روی کاشی و سرامیک

پاک کردن لکه گچ از روی کاشی و سرامیک نسبت به سیمان بسیار راحتر است چون گچ از ساختار نرم تری نسبت به سیمان برخودار است و سست کردن آن ساده تر خواهد بود. 

لوازم مورد نیاز برای پاک کردن لکه گچ

سطل آب داغ و صابون
اسکاچ یا ابر شستشو
فرچه وحوله‌ی تمیز

گچ ساختاری دارد که به راحتی با آب ترکیب می‌شود و خیلی راحت از روی سرامیک پاک می‌گردد در نتیجه اگر در پاک کردن گچ از روی سرامیک دچار مشکل شدید، آگاه باشید که اشکال از بافت سرامیک است. در کل برای پاک کردن اثرات گچ از روی کاشی و سرامیک بهتر است از روش زیر استفاده نمایید. 
سلطل آب داغ و مواد شوینده را آماده کنید ، ابر شستشو را درون سطل بگذارید و سپس آن را بر روی لکه‌ها قرار دهید. بگذارید ده دقیقه تا یک ساعت بگذرد و لکه‌های به خوبی خیس شوند سپس با استفاده از فرچه یا برس ملایم روی سرامیک را بسابید و گچ‌های سست شده را بردارید. اگر لکه کاملا از بین نرفت مراحل را دوباره تکرار نمایید تا کاملا از بین رود. شاید لازم باشد زمان بیشتری به لکه اجازه خیس خوردن بدهید.
لکه‌های بزرگتر گچ به راحتی قابل تراش هستند. از یک تیغه‌ی پلاستیکی استفاده کنید و آن را از روی سرامیک بتراشید تا آسیبی هم به کاشی‌ها وارد نشود.

پاک کردن  سیمان از روی کاشی و سرامیک

برای پاک کردن لکه‌های کوچک و نازک سیمان از روی سرامیک، کافی است مقداری سرکه سفید را روی پارچه یا ابر بریزید و آن را روی  لکه‌ها بگذارید و اجازه دهید لکه دو ساعت به حال خود بماند.  سرکه‌ی سفید با قدرت اسیدی خود می‌تواند پیوند بین سیمان و کاشی را سست نماید. پس از آن از یک اسفنج یا پد استفاده کنید و به اندازه‌ای که سرکه کل لکه را بپوشاند، روی محدوده‌ی سیمانی بریزید. اگر هوا گرم است و سرکه بخارشد، دوباره کمی سرکه بریزید.  زمانی که حس کردید سیمان سست شده است با استفاده از مسواک کهنه یا فرچه روی آن را بسابید تا به طور کل از کاشی و سرامیک جدا شود.
اگر لکه‌ها هنوز باقی مانده اند بهتر است این مراحل را دوباره تکرار کنید تا لکه سیمان به طور کل پاک شود.  پس از پاک سازی می‌توانید سرامیک را با استفاده از آب و صابون بشویید تا اثری از اسید سرکه و بوی آن باقی نماند.

پاک کردن لکه‌ی کوچک سیمان

پاک کردن لکه‌های کوچک و نازک گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک کار بسیار راحتی خواهد بود تنها کافی است شما با دقت و حوصله در صدد برداشتن لکه‌ها بر آیید. 

لوازم مورد نیاز برای برداشتن لکه‌های سیمان

کاردک و پارچه نرم
فرچه یا مسواک کوچک 
سیم ظرفشویی و اسکاچ
سرکه سفید و اسید فسفریک
آب و صابون و مواد شوینده
برای محافظت از دست و چشم ( محافظ چشم و دست کش)

پاک کردن لک سیمان از روی کاشی سرامیک و سنگ

پاک کردن لکه‌ی بزرگ سیمان

برای پاک کردن لکه‌های بزرگ و ضخیم  شما نیاز به تلاش بیشتر و وسایل مخصوصی دارید.  علاوه بر آن برای پاک کردن لکه‌های بزرگ و ضخیم سیمان، شما به موادی قوی تر از سرکه مانند اسید فسفریک نیاز دارید  تا بتوانید به خوبی لکه‌های باقی مانده بر روی کاشی و سرامیک را پاک کنید. لازم به ذکر است درجه بندی کاشی و سرامیک در پاک کردن لکه سیمان نقشی ندارد و اسید فسفریک می‌تواند کمک بسیاری به پاک کردن سیمان از روی کاشی سرامیک کمک کند. این ماده را می‌توانید از ابزار یا مصالح فروشی‌ها خریداری نمایید.
پیش از استفاده از اسید فسفریک لازم است با استفاده از کاردک یا سیم ظرفشویی تا جایی ممکن محل سیمان را بتراشید و سپس اقدام به استفاده از اسید فسفریک نمایید. اسید فسفریک را مطابق دستورالعمل روی بسته بندی آن مصرف نمایید و اجازه دهید مدتی باقی بماند سپس با استفاده از سیم ظرفشویی با سمباده باقی مانده سیمان را بتراشید و پاک نمایید. اگر نیاز به تکرار عمل داشتید با دقت آن را انجام دهید. توجه نمایید که استفاده از دست کش و محافظ چشم برای استفاده از اسید الزامی است. در انتهای تمیز کاری محل مورد نظر را با آب و صابون به خوبی بشویید.

پاک کردن لک سیمان از روی کاشی سرامیک و سنگ

نکات مهم در استفاده از اسید فسفریک

دستورالعمل اسیدها را با دقت بخوانید تا آسیبی به خود نرسانید.
از اسیدها در مکان‌هایی استفاده نمایید که دارای تهویه مناسب می‌باشند. 
در صورتی که دستورالعمل روی بسته می‌گوید اسید را با آب مخلوط کنید حتما انجام دهید.
در انتهای کار از مواد خنثی کننده اسید استفاده کنید تا هیچ اثری از اسید در محل مورد نظر باقی نماند.

برای پاک کردن سیمان و گچ از روی کاشی سرامیک، شما می‌توانید از می‌توانید از محلول جوش شیرین و آب یا لیمو نیز استفاده نمایید.

خمیر  پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

برای پاک کردن گچ و سیمان از روی کاشی و سرامیک شما می‌توانید از خمیر پراکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده نمایید. برای این کار لازم است ۶۲ میلی لیتر پراکسید هیدروژن و ۱۰۰ گرم جوش شیرین را ترکیب نمایید و یک خمیر درست کنید. حال این خمیر را روی لکه‌ها بگذارید و اجازه دهید تا دقایقی روی آن باقی بماند. در نهایت با استفاده از آب گرم سطح را آبکشی کنید.

 

پاک کردن لک سیمان از روی کاشی سرامیک و سنگ


نتیجه گیری

هملانطور که در بالا توضیح داده شد، روش های فوری و مورد کاربرد در خانه ها با مواد اولیه موجود میباشد که به نحوه و چگونگی عملکرد آنها اشاره گردید. علاوه بر این شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی ساختمان محصولاتی در این زمینه تولید کرده اند که با استفاده از آنها میتوانید در عرض چند ثانیه لکه های سیمان را از روی سرامیک به راحتی پاک کنید. فروش این محصولات ممکن است در فروشگاه های حضوری در دسترس نباشد. فروشگاه اینترنتی کاشی لند این مشکل را حل کرده و با کارشناسان فنی با تجربه در این زمینه شما را برای انتخاب و خرید بهترین محصول راهنمایی میکند.
یکی از بهترین محصولات پاک کننده برای باقیمانده مصالح ساختمانی از جمله گچ و سیمان  محصولی از برند فیلا میباشد که در کشور ایتالیا تولید میشود. با توجه به سابقه این شرکت و آزمایشات تست شده، این محصول کارایی و اثر بخشی خوبی نسبت به دیگر برند محصولات موجود در بازار دارد.
برای استفاده از این محصول کافیست ابتدا سطح مورد نظر را با آب خیس کرده و سپس به مقدار لازم از محصول را به نسبت 1 به 5 (یا 1 به 10 به میزان مواد باقیمانده سطح) با آب مخلوط کرده و برای 5 دقیقه زمان میدهیم.
سپس با فرچه بر روی محل کشیده تا لکه ها و مصالح باقیمانده پاک شود. در مرحله آخر با آب تمیز شستشو انجام میدهیم. این مراحل را تکرار میکنیم تا لکه های باقیمانده ازبین بروند.
لازم به ذکر است برای استفاده از هر نوع ماده پاک کننده (خانگی و صنعتی) بر روی سطوح ابتدا بخش کمی از محل مورد نظر را که در معرض دید نمیباشد، تست میکنیم تا مواد پاک کننده بر روی سطوح اثر مخرب نداشته باشند.
 

5 نظر در مطلب "چگونه گچ و سیمان را از روی کاشی و سرامیک پاک کنیم؟" ثبت شده است

9
0

مریم کریمی

من برای نمونه از این محصول خرید کردم خیلی راضی بودم حتی لکه های قدیمی سیمان هم پاک کرد از روی سرامیک هام

دوباره سفارش میدم برای تمام سطوح


6
1

الهام کریمی

من برند فیلارو گرفتم برای از بین بردن لکه های سیمان و فوق العاده عالی بود.


8
0

رامین بابایی

این محصول عالیه حتما پیشنهاد میدم


5
0

کاربر کاشی لند

تنها محصولی بود که واقعا لکه های سیمان رو از یبن میبره خیلی راضی بودم


4
0

سینا مالکی

من اول فکر میکردم میشه با مواد شیمیایی مثل جوهر نمک این لکه هارو پاک کرد ولی امتحان کردم و نشد.

برای پروژه که بیشتر از 3500 متر مساحت داره استفاده کردم و جواب گرفتم. نسبت به قیمت کاملا ارزش خرید داره. من برند فیلا رو خرید کردم.

نوشتن یک نظر

حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس های کاشی‌لند را مطالعه نموده و با کلیه موارد آن موافقم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

  • بازگشت به بالا