X

رتبه بندی این مطلب:
4.0
168 بازديد

کارخانجات کاشی و سرامیک ایران

کارخانجات کاشی و سرامیک ایران
کاشی و سرامیک یکی از مهمترین تولیدات داخلی است که از دیرباز تولید آن در ایران رواج داشته است. کاشی و در شکل امروزی تر آن سرامیک را می توان یکی از مهمترین اجزای ساخ و ساز ساختمان برشمرد که روز به روز به محبوبیت آن به دلیل گسترش تنوع رنگ,کیفیت و طرح افزوده می شود.

ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک در جهان می باشد که از دیرباز به این صنعت توجه بسیاری داشته است در همین راستا کارخانه های بزرگی در شهرهای مختلف آن در این صنعت فعالیت می کنند و به دلیل محصولات با کیفیتی که دارند زبانزد مردم دنیا شده است. وجود انواع معادن خاک های مورد نیاز صنعت کاشی و سرامیک در استان های مختلف تقریبا جای جای ایران را به بستری مناسب برای راه اندازی کارخانجات کاشی و سرامیک تبدیل نموده است. 

مطالعه بیشتر: تاریخچه کاشی جهان و تاریخچه کاشیکاری در ایران

مهمترین کارخانه های کاشی و سرامیک فعال در بورس

در این بخش سعی داریم شما را با تاریخچه کوتاهی از بزرگترین و معروفترین کارخانه های کاشی و سرامیک ایران آشنا نماییم. توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از این کارخانه ها شهرتی جهانی دارند و برندهای معتبری را تولید می کنند که اکثر آنها به اقصی نقاط جهان صادر می شود. از آنجایی که تعداد کارخانجات کاشی و سرامیک در ایران بسیار زیاد است در این مطلب سعی شده است تنها به معرفی چند شرکت تولیدی کاشی و سرامیک فعال در بورس پرداخته شود.

گروه تولیدی کاشی و سرامیک سعدی (کاشی سعدی)

کسعدی

کارخانه کاشی و سرامیک سعدی در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در شهر ری در زمینی به مساحت ۴۰ هکتار در شهر ری فعالیت خود را آغاز و در چهاردهم اسفند ماه ۱۳۴۰ با شماره ثبت ۸۱۱۴ در قالب شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. این کارخانه در زمره قدیمی ترین کارخانه های کاشی در ایران است که با تولید کاشی دیوار و کف در بازار حضور مستمر داشته است. این کارخانه در طول سالیان متمادی متناسب با نیاز مشتریان، برندهای مختلفی را به بازار معرفی نموده است که مهمترین آنها عبارتند از: سعدی، بوستان، پارسیان، بهارستان، ماندگار و اروند. تولید کاشی های ضد اسید برای نخستین بار در کشور و چاپ طرح های جدید با استفاده از تکنولوژیHD  بر روی کاشی از جمله افتخارات این کارخانه در توسعه صنعت کاشی و سرامیک در ایران است. همچنین این کارخانه موفق به دریافت استانداردهای بین المللیISO9001:2008، ISO14001:2004  و  OHSAS 18001:2007و استاندارد ملی محصول ISIRI 25 و استاندارد ملی مدیریت انرژی (EPT) به همراه دریافت تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف کننده، لوح برتر تعالی سازمانی EFQM و لوح تقدیر جشنواره ملی بهره وری باعث شده است. شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی در حال حاضر با ظرفیت تولید ۴ میلیون متر مربع کاشی کف در سال، به عنوان یکی از باسابقه ترین کارخانه کاشی فعال در بازار ایران شناخته می شود.

کاشی سعدی در بورس با نماد کسعدی شناخته می شود.

گروه تولیدی کاشی و سرامیک کاشی تبریز (کاشی تبریز)

کاشی تبریز

کاشی تبریز در ۲۴ کیلومتری شهر تبریز واقع در شمال غرب ایران و در زمینی به مساحت20 هکتار قرار دارد که از سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را آغاز نموده است. ظرفیت اولیه این شرکت ۱.۵ میلیون متر مربع در سال در تولید انواع کاشی دیواری بود که از سال ۱۳۷۴ و با مطالعات دقیق فنی بر روی ماشین آلات  و همچنین بازار مصرف در مورد طرح‌ها و ابعادی که مصرف کننده نهایی به آن توجه دارد، پروژه ‌های نوسازی و افزایش ظرفیت در بخش کاشی دیواری و ایجاد یک واحد مستقل و جدید در بخش کاشی کف را به اجرا گذاشت.

هم اکنون این شرکت با ظرفیت سالانه ٤ میلیون متر مربع کاشی دیواری و ٥ میلیون متر مربع کاشی کف در حال فعالیت می‌باشد. این شرکت توانسته است با استفاده از کیفیت بالای محصولات خود راه خود را به بازارهای جهانی باز نماید.  از آنجایی که کیفیت، مهمترین عامل تصاحب بازارهای مصرف است، لذا جهت دستیابی به این امر مهم، با استفاده از تکنولوژی نوین جهانی و بهترین مواد اولیه و پرسنل مخصوص و مجرب، بر این باور شدیم که باید بهترین را تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم، لذا از سال ١٣٩٥ تحقیق و بررسی جهت آغار پروژه طرح توسعه آغاز و از سال ١٣٩٦ این طرح به اجرا درآمد. با اتکا به خداوند متعال و همکاری و تلاش شبانه روزی مدیریت و همکاران مجموعه این طرح در پاییز ١٣٩٨ به بهره برداری رسید و خطوط تولید راه اندازی شد.

کاشی تبریز در بورس نماد ندارد.

گروه تولیدی کاشی و سرامیک الوند (کاشی الوند)

کاشی الوند

ﺷﺮﮐﺖ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﮐﺎﺷﯽ و ﺳﺮاﻣﯿﮏ اﻟﻮﻧﺪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺳﻬﺎﻣﯽ ﺧﺎص ﺑﺎ ﻧﺎم ﮐﺎﺷﯽ ﭘﺎرس ﻧﻮ در سال 1363 ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﻮﻟﯿﺪ اﻧﻮاع ﮐﺎﺷﯽ، ﻇﺮوف ﭼﯿﻨﯽ و ﺳﺮاﻣﯿﮑﯽ، اﻧﻮاع ﻟﻌﺎب و ﻓﺮآورده ﻫﺎي ﻣﺸﺎﺑﻪ و واﺑﺴﺘﻪ در اداره ﺛﺒﺖ ﺷﺮﮐﺘﻬﺎ و ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﺗﻬﺮان ﺑﻪ ﺛﺒﺖ رﺳﯿﺪ. کارخانجات این شرکت در ﺷﻬﺮ ﺻﻨﻌﺘﯽ اﻟﺒﺮز ﻗﺰوﯾﻦ واﻗﻊ ﺷﺪه اﺳﺖ. 

شرکت صنایع کاشی و سرامیک الوند طی دو دهه فعالیت در زمینه طراحی و تولید محصولات سرامیکی، هم اکنون با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی روز جهانی کاشی های دیوار، سرامیک های کف و محصولات گرانیتی (پرسلانی) را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می نماید.این شرکت با بهره گیری از نیروهای کارآمد و مجرب خود، توانایی تولید سالانه بالغ بر دوازده میلیون متر مربع انواع محصول در سه کارخانه را دارا می باشد و تاکنون محصولات تولیدی را تحت گواهینامه های کیفی ذیل تولید نموده است:

کاشی الوند در بورس با نماد کلوند شناخته می شود.

گروه تولیدی کاشی و سرامیک سینا (کاشی سینا)

کاشی سینا

شرکت کاشی و سرامیک سینا(سهامی عام) در نیمه دوم سال 1374 با ظرفیت اسمی 4.000.000 متر مربع کاشی دو پخت دیواری در ساوه استان مرکزی به بهره برداری رسید. این شرکت با هدف برآورده نمودن نیاز مشتریان توانست تولید محصولات خود را با اجرای چندین طرح توسعه در زمینه تولید کاشی های پرسلانی، کف و نیز کاشی های تزئینی و دکوراتیو با تنوع چشمگیری از ابعاد را تا 8.500.000 مترمربع افزایش دهد.
سینا کاشی با بکارگیری پیشرفته ترین و بروز ترین ماشین آلات و تجهیزات صنعت سرامیک امکان تولید محصولات لوکس را با کیفیت عالی فراهم نموده است.
استفاده از مواد اولیه مرغوب داخلی و خارجی  ، بهره گیری از چندین آزمایشگاه پیشرفته در زمینه کاشی و سرامیک، طراحی محصولات جدید، تحقیق و توسعه و نیز حضور و تلاش فراوان کارشناسان مجرب و متخصص 
ایجاد طیف وسیعی از طرح های کلاسیک، مدرن و برگرفته از طبیعت با بهره گیری از جدیدترین تکنیک های چاپ ( دیجیتال پرینتر ) شما مشتری گرامی را قادر می سازد تا محیطی زیبا و دلپذیر، مطابق با سلیقه خود را تجربه نمائید.

کاشی سینا در بورس با نماد کساوه شناخته می شود.

گروه تولیدی کاشی و سرامیک تکسرام 

تکسرام

شرکت تولیدی کاشی تکسرام (سهامی عام) از سال ۱۳۷۴ و همزمان با پیشگامان این صنعت در اروپا و همگام با آخرین تحولات و دستاوردهای صنعت کاشی و سرامیک و منطبق با استانداردهای جهانی و ملی محصولات کف و نمای ساختمان را با ظرفیت ۳ میلیون متر مربع شامل انوع کاشی های گرانیتی (فلفل نمکی، سلوبل سالت، زینتر گرس) وکاشی های پرسلان لعابدار(لعاب مات، لعاب براق، لعاب پولیش) را با توجه به نیاز مصرف کنندگان محترم در طرح ها و رنگ های متنوع در سایزهای ۳۰×۳۰ /۶۰×۳۰ /۹۰×۳۰ / ۴۰×۴۰ /۵۰×۵۰ / ۶۰×۶۰ / ۰۸×۸۰ و ۱۰۰×۱۰۰ با استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه و با بالاترین کیفیت و ویژگی های متمایز از جمله ضد اسید بودن، جذب آب پایین، مقاومت در برابر سایش، استحکام در برابر فشار، سرما و گرما، به مرحله تولید رسانیده و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه نموده است.


با این پیشینه، شرکت تولیدی کاشی تکسرام علاوه بر دارا بودن نشان و گواهینامه ملی برای کلیه محصولات تولیدی، در زمینه سیستمهای مدیریتی و تضمین کیفیت دارای گواهینامه بین المللی ISO نیز می باشد و در سال های گذشته موفق به کسب عناوین مختلف از جمله صادرکننده نمونه کشور، واحد نمونه منتخب موسسه استاندارد، واحد نمونه صنعت کشور گردیده و همچنین لوح تقدیر توسط ریاست محترم جمهور به این شرکت اعطا شده است.

تکسرام در بورس با نماد کترام شناخته می شود.

گروه تولیدی کاشی و سرامیک حافظ (کاشی حافظ)

کاشی حافظ

کارخانجات کاشی حافظ با بیش از چهار دهه سابقه فعالیت در صنعت سرامیک کشور از نخستین مجموعه‌های تولید کاشی و سرامیک در کشور و از خوش‌نام‌ترین و معتبر‌ترین تولیدکنندگان داخلی این صنعت است که فعالیت خود را در سال ۱۳۵۵ خورشیدی با احداث کارخانه‌ای به وسعت ۴۱ هکتار در نزدیکی شهر شیراز آغاز کرده است. این شرکت تا کنون در چندین مرحله با تجهیز و نوسازی خطوط تولید خود فناوری‌های نوین را به عرصه صنایع کاشی و سرامیک کشور معرفی کرده است و توانسته است به عنوان یکی از پیشگامان  این صنعت پیشرفت چشم‌گیری در کیفیت و کمیت محصولات خود به وجود آورد.

کاشی حافظ در طول سال‌های فعالیت خود توانسته است با تکیه بر فناوری‌های جدید و توسعه منابع انسانی و نوسازی و تجهیز ماشین‌آلات خود با پیشرفت های جهانی صنعت کاشی و سرامیک هم‌گام شود و به خوبی به نیازها و سلایق جدید بازار پاسخ دهد و بدین ترتیب از سال‌ها پیش به عنوان یکی از نام‌آوران این صنعت در کشور شناخته شود.

این کارخانه پتانسیل تولید کالا در سایز های مختلف از کوچکترین( به زودی کاشی های استخری) تا بزرگترین سایز 120*60 و 100*100 را داراست.

در حال حاضر کاشی حافظ لقب اولین تولید کننده پرسلان 100*100 نانو پولیشی و غیر پولیشی را از آن خود کرده است.تولید این سایز از مرداد ماه 97 با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا و مرغوبترین مواد اولیه بصورت انبوه شروع شده است.ویژگی های بارز این محصول جذب آب کمتر از 0.5، مقاوم در برابر لکه ها، خط و خش، خمش، سایش و اسید و باز میباشد.بطور کل تمامی موارد فنی و کیفیتی کالا در محدوده استاندارد جهانی تعریف شده است.

کاشی حافظ در بورس با نماد کحافظ شناخته می شود.

کاشی پارس

لازم به ذکر است که قطب تولید کاشی و سرامیک در ایران استان یزد است، این استان بخش اعظمی از صادرات کاشی و سرامیک را به خود اختصاص داده است. شرکت های کاشی و سرامیک استان یزد در مقالات آینده معرفی خواهند شد.

 

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته