قطعات و ماشین آلات تولیدی آینه و اکسسوری

زیبایی و جذابیت یک خانه تنها به وسایل کاربردی آن بستگی ندارد بلکه به جزییات و رابطه این جزییات با کلیات دکوراسیون ارتباط دارد، جزییاتی که باعث ایجاد ارتباط میان وسایل کاربردی خانه، دفتر، محل کار و به طور کل فضاهای داخلی می‌شود. دکوراسیون وابسته به اکسسوری است و یک خانه هر چقدر زیبا و جذاب طراحی شده باشد نیازمند اکسسوری، آینه و وسایل جانبی است که بتواند این زیبایی را بهتر به نمایش بگذارد اما اکسسوری چیست؟ و شامل چه چیزهایی در دکوراسیون می‌شود؟
اکسسوری یک کلمه انگلیسی است و در لغت به معنای لوازم جانبی است، این لوازم جانبی وسایلی هستند که با کاربرد در دکوراسیون باعث بولد شدن جذابیت‌های بصری آن می‌شود و به فضا روح و شخصیت می‌بخشد. اکسسوری‌های در زیباسازی و جلوه‌گری هر چه بیشتر وسایل اصلی کمک کننده هستند و چیدمان را بهتر به نمایش می‌گذارند.

قطعات و ماشین آلات تولیدی آینه و اکسسوری


نقش آینه و اکسسوری در دکوراسیون

آینه و اکسسوری به عنوان مهمترین لوازم جانبی هستند که با قرار گرفتن در جای درست می‌توانند به محیط جلوه، نور، رنگ و درخشش ببخشند. وسایل بسیاری در زمره اکسسوری‌ها قرار می‌گیرند، این دسته بندی را نمی توان محدود به جنس یا وسایل خاصی نمود زیرا هنر مدرن هر چیزی را به عنوان یک اثر هنری قابل استفاده در دکوراسیون می‌پذیرد. اغلب وسایل جانبی دکوراسیون شامل، انواع گل و گیان، شمع ها، ظروف، مجسمه ها، تابلوها، کوسن ها، آینه ها، شیشه ها، قفسه‌ها و ... هستند.
به طور کل دو نوع اکسسوری داریم: اکسسوری که وجود آن الزامی است اما در قالبی کاملا تزیینی ارائه می‌شود و اکسسوری که وجود آن الزامی نیست و تنها به دلیل ایجاد حس بهتر در فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهمترین اکسسوری‌ها در دکوراسیون آینه‌ها و اکسسوری‌های سرویس بهداشتی است که همواره در بازار مورد تقاضا هستند. تولید اکسسوری و آینه با توجه به نیاز جامعه روز به روز در حال افزایش است و شرکت‌های تولید کننده بر اساس نیاز روز مردم اقدام به تولید انواع جدید با طرح‌ها ابتکاری می‌نمایند.


آینه دکوراتیو

آینه‌ها جزو قدیمی ترین اکسسوری‌ها هستند. اولین آینه‌ها با پرداخت و صیقل دادن ورقه‌های فلزی به وجود آمدند تا انسان بتواند بازتاب تصویر خود را در آن ببیند. آینه‌ها یک عنصر تزیینی بودند که با پیشرفت تکنولوژی و ظهور متریال‌های جدید مانند شیشه، در اشکال جدید و پیشرفته تری ظهور پیدا نمودند. آینه‌ها کم کم به عنوان یک عنصر تزیینی پا به حوزه معماری گذاشتند. جلوه بصری و پرطمطراق آینه کاری باعث شد به عنوان یک بخش از تزیینات معماری ایران در دوران اسلامی شناخته شود که به صورت چسباندن قطعات کوچک آینه در کنار هم جلوه ای بی بدیل در ساختمان‌های عمومی، مذهبی و شاهنشاهی ایجاد می‌نمود. 


امروزه آینه به عنوان مهمترین اکسسوری شناخته می‌شود که تقریبا در تمامی فضاهای عمومی و خصوصی چه در خانه و چه در محل کار به کار برده می‌شود. تولید آینه در ابعاد بزرگ و روی کار آمدن روش‌های نوین ساخت و تولید آینه باعث  گردید، انواع آینه دکوراتیو در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف ظهور یابد و ما شاهد مدل‌های مختلف آینه کاری مانند آینه دیوارپوش، آینه‌ پازلی، آینه اشکال هندسی، آینه ونیزی، آینه جورچین، آینه تراش، آینه پتینه و ... که با کمک مواد رنگی در ماده تشکیل دهنده پشت آینه به شکل آینه‌های رنگی: آینه دودی، آینه شامپاین، آینه سفید، آینه طلایی، آینه مسی، آینه بنفش و سایر رنگ‌ها تولید می‌شود. اما آینه‌ها چگونه ساخته می‌شوند و این اشکال مختلف بر چه اساسی به وجود می‌آید.

قطعات و ماشین آلات تولیدی آینه و اکسسوری


آینه چگونه ساخته می‌شود؟

مراحل ساخت آینه بسیار ساده است، آینه‌ها فقط با استفاده از یک لایه پوشش بازتابنده که اغلب از فلزات رایجی مانند نقره، طلا یا کروم است بر روی ورقه شیشه تولید می‌شود. برای ساخت آینه باید یک سوی شیشه کاملا با این ماده پوشش دهنده پوشانده شود تا بازتاب به بهترین نحو با کمترین خطا در زاویه شکست نور مواجه گردد. در کارخانجات تولید آینه آغلب شیشه را با فلزات جوشانده شده در کوره می‌پوشانندو به همین دلیل یک لایه بی نقص بر روی شیشه ایجاد می‌شود. هر چه کیفیت شیشه بهتر و ضخامت آن بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت آینه ساخته شده بهتر خواهد بود.


تولید آینه دکوراتیو

امروزه کارخانجات بزرگی وجود دارد که با کمک سلیس استخراج شده از معادن شیشه می‌سازند و شیشه مورد نیاز صنایع مختلف را نیز تامین می‌کنند. این شیشه‌ها در ابعاد مختلف با ضخامت‌های مختلف و همچنین با کیفیت‌های مختلفی ساخته می‌شود. شیشه‌ها در انواع رنگی نیز تولید می‌شوند که با عنوان شیشه لاکوبل رنگی شناخته می‌شوند و از مهمترین شیشه‌های دکوراتیو هستند که امروزه به عنوان بخشی از دیوارپوش‌ها به کار گرفته می‌شوند. در کنار لاکوبل‌ها و شیشه‌های رنگی آینه‌ها نیز به وجود می‌آیند.
برای تولید آینه‌های دکوراتیو کارگاه‌های تولیدی بیشتر به دستگاه برش و دستگاه پخ کاری نیاز دارند تا بتوانند آینه‌های تهیه شده از کارخانجات تولید آینه را مطابق با نیاز مشتریان طرح و نقش بدهند.


طراحی آینه دکوراتیو

طرح آینه‌های دکوراتیو اغلب توسط مشتری‌های انتخاب می‌شود، پس از تایید طرح، طرح اولیه توسط کامپیوتر اجرا می‌شود و به عنوان فایل به دستگاه برش CNC می‌دهند و دستگاه مطابق با نیاز مشتری و طرح داده شده به آن آینه را برش می‌دهد.


برش آینه دکوراتیو

لازم است آینه هایی که از کارخانجات آورده شده است ابتدا در ابعاد مورد نیاز برش داده شود. در این بخش آینه‌های بزرگ را به دستگاه برش می‌دهند تا مطابق با نیازمندی و طرح موردنظر در ابعاد تعریف شده برش بخورد.


پخ کاری و لبه زنی آینه دکوراتیو

شیشه‌ها اشیا خطرناکی هستند در نتیجه لازم است همیشه لبه‌های تیز شیشه‌ها پخ کاری و لبه زنی شود. این پخ کاری باعث می‌شود یک جلوه جذاب در آینه پیدا شود.


پیاده سازی طرح بر روی آینه‌های دکوراتیو

برخی از آینه‌ها از همان مرحله قبلی به مرحله شستشو منتقل می‌شوند اما برخی دیگر با قرار گرفتن طرح و نقش بر روی آنها به کمک حکاکی و پریکات دکوراتیو می‌شوند که امروز در طرح‌های لوزی و هندسی بسیار علاقمند دارند.


شست و شوی آینه، کنترل کیفیت  و بسته بندی

در مرحله آخر ابتدا آینه‌ها شسته می‌شوند تا باقی مانده آثار برش و حکاکی از روی آنها پاک شود، آنگاه به بررسی خط و خش آینه می‌پردازند و در مرحله آخر اگر ایرادی نداشت محصول تولیدی را با احتیاط درون بسته قرار می‌دهند تا به دست مشتری برسد.

 

انواع آینه دکوراتیو

آینه‌های دکوراتیو با توجه به ماهیت کاربردی که در فضا برای بازتاب نور دارند می‌توانند فضاهای کوچک را بزرگتر و دلبازتر جلوه دهند از سویی انسان از دیدن بازتاب خود نیز لذت می‌برد در نتیجه استفاده از آینه تبدیل به یک جاذبه شده است که جنبه دکوراتیو این عنصر روز به روز در حال افزایش است. تولید کنندگان برای در دست گرفتن بازار اقدام به تولید ایده‌های جدید نموده اند که منجر به تولید انواع آینه دکوراتیو شده است.


آینه‌های دکوراتیو رنگی

آینه‌های رنگی جدیدا بسیار محبوب شده اند. بازتاب رنگی از تصاویر و محیط باعث شده است افراد به دنبال نمونه‌های آینه دکوراتیو رنگی برای دکوراسیون داخلی باشند. آینه‌های رنگی در انواع رنگ‌های طلایی، بنفش، شامپاینی، دودی، مشکی، سبز، قرمز و ... ساخته می‌شوند. 


آینه‌های دکوراتیو تراش خورده

آینه تراش به آینه هایی گفته می‌شود که به کمک دستگاه‌های تراش، طرح و نقش بر روی شیشه آنها حکاکی شده باشد. آینه‌های تراش ابتدا در ابعاد و اندازه‌های مختلف مطابق با الگوی مورد نظر تراشیده می‌شود آنگاه توسط دستگاه‌های پخ کاری لبه‌های آن صاف می‌شود سپس به کمک دستگاه برش که اغلب از نوع CNC است طرح پیاده شده توسط اتوکد را روی شیشه به صورت دقیق اجرا می‌نماید.
اشکال مرسوم بر روی آینه‌های تراش شامل آینه تراش لوزی، آینه تراش آجری، آینه تراش نگینی، آینه تراش خشتی، آینه تراش مربعی، آینه تراش نیزه ای، آینه تراش نامنظم، آینه تراش حصیری، آینه تراش آکاردیونی و ... می‌شوند.

قطعات و ماشین آلات تولیدی آینه و اکسسوری


شیشه لاکوبل رنگی

شیشه رنگی از مظاهر دوست داشتنی معماری ایرانی است که در گذشته معماران با کمک اکسید فلزات مختلف در کوره‌های ساخت شیشه به تولید شیشه‌های رنگی دکوراتیو مشغول بوده اند. شیشه رنگی تنها جنبه زیبایی ندارد، در درب‌ها و پنجره‌های این نوع شیشه برای جلوگیر از تابش مستقیم نور به کار گرفته می‌شد.با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن تکنولوژی جدید برای ساخت شیشه رنگی امروزه شیشه رنگی تبدیل به یک عنصر مهم در دکوراسیون داخلی شده است. شیشه‌های رنگی مدرن به شیشه لاکوبل مشهور هستند شیشه لاکوبل به شیشه‌هایی گفته می‌شود که از شیشه بیرنگ به عنوان مواد پایه در ساخت آن استفاده می‌شود، این شیشه‌های بی رنگ با یک لایه رنگ پوشانده می‌شود و پس از خشک شدن یک لایه محافظ سیلیکونی روی شیشه  کشیده می‌شود  تا از رنگ آن در برابر خط و خش و حرارت محافظت نماید.


تامین کنندگان قطعات و ماشین آلات تولید آینه و اکسسوری

در تولید آینه‌های دکوراتیو بیشتر از آینه‌های پیش ساخته که توسط کارخانجات آینه سازی ساخته شده است استفاده می‌شود و در کارگاه‌های تولید آینه با کمک دستگاه‌های برش، قاب‌های فانتزی و سایر ابزار طراحی آینه به شکل نهایی مطابق با سلیقه و نیاز مشتریان تبدیل می‌گردد. در این میان افرادی به عنوان تامین کننده قطعات و دستگاه‌های تولید آینه دکوراتیو و سایر اکسسوری‌ها فعالیت می‌کنند. همانگونه که گفته شد در ساخت آینه بیشتر از دستگاه‌های برش استفاده می‌شود و بقیه کارها توسط دست انجام می‌شود. تامین دستگاه‌های برش و قطعات معیوبی آنها بر عهده تامین کنندگان این نوع دستگاه‌ها است که اغلب فروشنده دستگاه برش و پخ کاری هستند.


تامین کنندگان ماشین آلات آینه دوراتیو و اکسسوری در کاشی لند

تولید آینه دکوراتیو و اکسسوری به عنوان بخشی از صنعت دکوراسیون وابسته به صنعت ساختمان است و کاشی لند با هدف فراهم نمودن بستر مناسبی برای گردآوری حرفه ای‌های اصناف مرتبط با صنعت دکوراسیون سعی نموده است در پرتال حرفه ای‌ها بهترین‌های تامین کننده دستگاه‌های تولید آینه دکوراتیو و اکسسوری‌ها را گرد هم آورد. اگر شما در کسب و کار مرتبط با این حوزه فعالیت می‌نمایید همین حالا با ثبت نام در حرفه ای‌های کاشی لند یکی از کاربلدهای کسب و کار خود شوید. 
 

  • بازگشت به بالا