عکاسی صنعتی

یکی از جدیدترین عناصر تبلیغات، عکاسی صنعتی است که این روزها استقبال گسترده ای از آن شده است.ظهور مینیمالیسم در جهان باعث گردید انسان به سمت گزیده گویی قدم بردارد و در بسیاری از موقعیت‌ها به جای استفاده از کلمات از تصاویر استفاده نماید تصاویری که واضح تر از کلمات منظور را ارائه می‌نمایند. در اینجا قصد داریم شما را با مفهوم عکاسی صنعتی و لزوم استفاده از آن در توسعه کسب و کارتان آشنا نماییم. اگر به دنبال عکاسی صنعتی هستید یا خودتان عکاس صنعتی هستید در این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر مرور این حرفه، شما را با عکاسان صنعتی دیگر آشنا نماییم.

اهمیت عکاسی در در تبلیغات

با گسترش صنعت عکاسی و بالا رفتن کیفیت تصویر عکس استفاده از تصاویر بخش اعظمی از محتوا، به خصوص محتوا در فضای مجازی را به خود اختصاص داده است. فضای مجازی که این روزها با شیوع بیماری همه گیر کرونا شاهد رونق فروش محصولات در آن هستیم. یکی از مهمترین بخش‌های فروش به خصوص فروش آنلاین استفاده از عکس‌های مناسب برای معرفی محصولات است که بسیاری از این عکس‌ها با عنوان عکس‌های تبلیغاتی یاد می‌کنند، پس عکاسی را می‌توان مهمترین بخش معرفی یک محصول در فضای مجازی دانست. اما لازم است بدانید عکاسی شاخه‌های مختلفی دارد و بیشتر تصاویری که ما به عنوان عکاسی محصولات مشاهده می‌کنیم، حاصل عکاسی صنعتی است. عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی دو بحث جدا در صنعت عکاسی اند که هر دو لازمه ارائه هرچه بهتر محصولات در فروشگاه‌های اینترنتی، پیج‌های فروشگاهی، بنرهای تبلیغاتی و ... هستند. بهتر است پیش از هر چیز با مفهوم عکاسی صنعتی بیشتر آشنا شویم.

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی به عنوان یکی از زیر شاخه‌های اصلی عکاسی تجاری ظهور کرده است که در آن جزییات دقیق و کامل محصول یا خدمات به نمایش گذاشته می‌شود. در این نوع عکاسی، عکاس سعی می‌کند با استفاده از زوایای مناسب، نورپردازی دقیق، کادر بندی، فوکوس و سایر المان‌های عکاسی جزییات دقیق سوژه را به نمایش بگذارد در واقع یک تصویر با کیفیت که معرف بیشتر جزییات سوژه باشد. این سوژه می‌تواند انواع محصولات، خدمات، کارخانجات، ادارات، فروشگاه یا هر چیزی باشد که لازم است به فروش برسد یا تبلیغاتی برای آن صورت گیرد. عکاسی صنعتی قرابت نزدیکی با عکاسی تبلیغاتی دارد اما با هم یکی نیستند بلکه عکاسی تبلیغاتی به نوعی زیر شاخه عکاسی صنعتی به عنوان یک خدمات است.

در عکاسی صنعتی از یک سوژه حجم ها، رنگ ها، متریال‌ها و هر چیزی که در ظاهر سوژه وجود دارد، باید به درستی به نمایش گذاشته شود. به طور کل عکاسی صنعتی از سوژه‌ها، لازم است در زمینه‌های تک رنگ انجام شود تا امکان کراپ کردن تصویر از پس زمینه وجود داشته باشد.

عکاسی صنعتی

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

اگر به دنبال استخدام یک عکاس صنعتی هستید باید تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی را بدانید، شناخت این تفاوت‌ها به شما کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید. همانگونه که گفتیم بسیاری عکاسی صنعتی را همان عکاسی تبلیغاتی می‌شناسند و آنها را مترادف یکدیگر می‌دانند درحالی که این دو عکاسی یکی نیستند. عکاسی صنعتی دارای چند زیر شاخه است که عکاسی تبلیغاتی یکی از آن شاخه است. در عکاسی تبلیغاتی عکاس بر جلوه‌های تبلیغاتی سوژه که حاوی اطلاعاتی برای بیننده است بیشتر مانور می‌دهد و سعی می‌کند به بیینده القا نماید که به این محصول یا خدمات نیاز دارد، چیزی که در عکاسی صنعتی کمتر دیده می‌شود زیرا هدف عکاسی صنعتی ارائه جزییات دقیق محصول برای ارائه اطلاعات به بیینده است برخلاف عکاسی تبلیغاتی که هدف جذب بیننده برای خرید محصول است. به همین دلیل،‌ عکس‌های صنعتی معمولا ساده‌تر و با پس‌زمینه‌های تک رنگ گرفته می‌شوند اما در عکاسی تبلیغاتی، از عناصر صحنه و جزئیات مختلف برای ایجاد یک روایت داستانی برای جذب مخاطب استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که برای ارائه محصولات به هر دوی این عکاسی‌ها نیاز است، زیرا آنها باعث می‌شوند که محصولات هم با جزییات معرفی شود و هم بیننده را به خرید تشویق نماید.

در نهایت: هر عکاسی تبلیغاتی قطعا نوعی عکاسی صنعتی است اما هر عکاسی صنعتی الزاما عکاسی تبلیغاتی نیست.

انواع عکاسی صنعتی

همانگونه که گفته شد عکاسی صنعتی شامل چندین زیر شاخه است که هر یک از آنها مناسب استفاده در یک صنعت و خدمات است. در این بخش به معرفی هر یک از این عکاسی‌ها می‌پردازیم تا شما بتوانید با توجه به نوع محصول ارائه شده یک یا چند نوع عکاسی را انتخاب نمایید تا بهترین نتیجه به دست آید. 

عکاسی تبلیغاتی

با توجه به آنچه که گفته شد عکاسی تبلیغاتی یکی از شاخه‌های محبوب عکاسی صنعتی است که با هدف نمایش یک محصول، خدمات، کالا یا ... است که بتواند مخاطب را با ایجاد یک داستان ذهنی به خود جلب نماید. از این نوع عکاسی برای تبلیغ محصولات در بنرهای تبلیغاتی، آگهی‌های تلویزیونی، تبلیغات دیجیتال، بیلبوردها، مجلات، روزنامه‌ها و ... استفاده می‌شود. معمولا عکاسی تبلیغاتی خوش آب و رنگ تر از کالا یا خدمات اصلی هستند و بیشتر ذهن را درگیر نیاز به این محصول یا خدمات می‌نماید.

 عکاسی محصول

عکاسی محصولات در شرکت‌ها یا فروشگاه‌های ارائه کننده محصولات بسیار حائز اهمیت است زیرا کسانی که به پیج‌های فروشگاهی سر می‌زنند نیاز دارن از تمامی جزییات محصول با خبر شوند. در نتیجه هر شرکت تولید کننده محصولی با استفاده از عکاسی محصول بهترین عکس‌ها را برای ارائه آن به مشتریان تهیه می‌کند.

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی بنا و نمای داخلی

عکاسی از معماری و نمای داخلی بناها یکی دیگر از عکاسی‌های صنعتی مهم است. این عکاسی مناسب استفاده در کارهای خدماتی مانند رستوران ها، موزه ها، گالری ها، تالارها و ... است که با انتخاب یک نمای جذاب مخاطبان را نسبت به فضا و دکوراسیون بنای مورد نظر کنجکاو می‌کند.

عکاسی غذا

یکی از جذاب ترین عکاسی‌های روز جهان عکاسی از غذا است. این عکاسی بیشتر برای رستوران ها، فست فود‌ها و شرکت‌هایی که غذاهای آماده تولید می‌کنند به کار گرفته می‌شود. از آنجایی لازم است مخاطبان جذب آن غذا شوند عکاسان سعی می‌کنند بهترین نورپردازی و کیفیت رنگ را روی آنها پیاده نمایند.

عکاسی هوایی

عکاسی از ارتفاع بالا را عکاسی هوایی می‌گویند که بیشتر توسط کوادکوپتر و هلی شات‌ها انجام می‌شود. این عکاسی می‌تواند از درون هلیکوپتر، بالون یا حتی با استفاده از کایت سواری گرفته شود. این عکاسی مناسب برای نقشه کشی می‌باشد.

عکاسی خبری و ورزشی

عکاسی خبری یکی از جنبه‌های عکاسی صنعتی است که می‌تواند تنش‌های بسیاری را ایجاد نماید. به طور کل این نوع عکاسی نوعی مدرک برای اثبات اخبار هستند. این نوع عکاسی در بردارنده رویدادهای مهم خبری و ورزشی است. عکاسی ورزشی نیز شکار لحظه‌ها برای ثبت بهترین حرکات ورزشکاران در حین مسابقات است. 

کاربرد عکاسی صنعتی 

اگر شما به عنوان یک فعال در عرصه ارائه محصولات یا خدمات هستید استفاده از عکاسی صنعتی یکی از مهمترین نیازهای توسعه کسب و کار شما است. تهیه یک کاتالوگ از محصولات با جزییات تصویری کامل می‌تواند یک نمایشگاه کوچک سیار برای شما ایجاد نماید که هر وقت نیاز داشتید بدون دسترسی به محصولات، اطلاعات آنها را در اختیار مشتریان قرار دهید. به همین دلیل انتخاب بک عکاس حرفه ای قدم اول کار شما خواهد بود. برای یک کار حرفه ای اصولی وجود دارد که در اینجا به آن اشاره می‌نمایم.


اصول عکاسی صنعتی

زمانی که بحث عکاسی صنعتی است نکات و تکنیک‌هایی وجود دارد که لازم است برای داشتن یک خروجی مناسب رعایت گردد، در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم.
•    داشتن یک دوربین حرفه ای اولین قدم یک عکاسی حرفه ای است. دوربینی که بتواند عکس‌هایی شفاف و واضح به دست آورد.
•    استفاده از زمینه‌های سفید یا رنگی در پس زمینه محصولات، زیرا باعث ایجاد یک فضای بی انتها می‌شود که قابل ادیت و کار کردن است.
•    عدم استفاده از فیلتر برای عکاسی، زیرا این فیلترها در عکس تغییراتی ایجاد می‌نماید که قابل برگشت نیست. سعی کنید عکس‌ها را در نور مناسب تهیه نمایید.
•    عکاسی از تمام جوانب و مدل‌های محصول مورد نظر، زیرا برای ارائه محصولات در وب سایت‌ها لازم است تمامی جنبه‌های آن به نمایش گذاشته شود.
•    استفاده از روانشناسی رنگ‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب، زیرا رنگ‌ها احساسات را منتقل می‌کنند و می‌توانند بر قضاوت افراد تاثیر بگذارند در نتیجه یک رنگ زمینه مناسب بهتر می‌تواند مخاطب را جذب نماید.
•    عکاسی در تعداد زیاد و عدم حذف آنها قبل از دیدن در کامپیوتر، دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگتر با رزولوشن بالاتر به شما جرییاتی را نشان می‌دهد ک در صفحه دوربین نمی توانید آنها را ببینید.
•    استفاده از عکاسی ماکرو برای نمایش جزییات به بهترین نحو، زیرا در برخی از محصولات لازم است برخی از ویژگی‌ها بزرگنمایی گردد تا در نظر مخاطب بیشتر به چشم آید.
•    استفاده از نور پردازی مناسب در عکاسی و توجه به میزان نورپردازی و رنگ نورپردازی در روی محصولات. سعی کنید برای هر عکس از یک نوع نور استفاده نمایید.
•    استفاده از سبک‌های مختلف عکاسی در پس زمینه‌های مناسب، این امر کمک می‌کند که عکس‌هایی با کیفیت و شفافیت بیشتری به دست آورید.
•    ویرایش و رتوش عکس‌ها قبل از تحویل به مشتری، روتوش عکس‌ها در فوتوشاپ به جلوه گری بیشتر محصولات می‌تواند کمک نماید.

اصول عکاسی صنعتی

خدمات عکاسی صنعتی در ایران

با گسترش استفاده از عکاسان صنعتی، شاهد ظهور شرکت‌های تبلیغاتی بسیاری هستیم که خدمات عکاسی صنعتی حرفه ای را به متقاضیان ارائه می‌نمایند و مطابق با نیاز کسب و کار شما اقدام به تولید محتوا و خلق عکس‌های صنعتی مرتبط با کار شما می‌نمایند. این شرکت‌ها با ارائه تعرفه‌هایی برای قیمت عکاسی صنعتی تمامی آنچه را که به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهند.

 در ایران نیز مانند سایر کشورها حرفه عکاسی صنعتی چند سالی است که باب شده است و شرکت‌های معتبری در این صنعت مشغول به کار شده اند. توجه داشته باشید که لازمه حرفه ای بودن تحت نظارت یک شرکت بودن نیست، عکاسان بسیاری هستند که به صورت مستقل کار می‌کنند اما کاملا حرفه ای عکاسی صنعتی محصولات شما را انجام خواهند داد. اگر شما یک شرکت بزرگ هستید که هزینه تبلیغات برایتان مهم نیست می‌توانید با قرارداد بستن با یکی از این شرکت‌ها عکاسی محصولات خود را به آنها بسپارید اما اگر کسب و کار کوچکی دارید که نیاز به رشد دارد می‌توانید با سرچ کردن در پرتال مشاغل کاشی لند عکاسی مستقل را از مین حرفه ی‌ها پیدا نمایید و از آنها برای تهیه تصاویر محصولات خود با قیمت مناسب تری استفاده کنید، لازم به ذکر است چک کردن سابقه و رزومه عکاسی‌های آنها بر عهده خودتان است.

عکاسان صنعتی در پرتال مشاغل حرفه ای های کاشی لند کاشی لند

بسیاری از عکاسان و شرکت‌های تازه تاسیس بستر مناسبی برای معرفی خود به کسب و کارهای نیازمند به عکاسی ندارند. کاشی لند سعی نموده است با فراهم نمودن این بستر ارتباط موثری میان عکاسان و کسب و کارهایی که به دنبال عکس صنعتی هستند ایجاد نماید. عکاسان محترم و شرکت‌های عکاسی می‌توانند با ثبت نام و ایجاد پروفایل خود در پرتال حرفه ای‌های کاشی لند این موقعیت را به یک فرصت تبدیل نمایند. حضور در این بستر حرفه ای علاوه بر معرفی خدمات شما می‌تواند به معرفی هنر و استعداد شما نیز کمک نماید.


 

  • بازگشت به بالا