تولیدکنندگان لوازم سرویس بهداشتی

یکی از تولیدات مهم در کشور، تولید چینی بهداشتی و فلاش تانک است که اخیرا از اهمیت بیشتری نسبت به قبل در صنعت ساخت و ساز برخوردار شده است و شاهد  نام چینی بهداشتی و فلاش تانک را در کنار کاشی و سرامیک همواره به عنوان یک مکمل شنیده ایم مکملی که در سرویس بهداشتی حرف اول را می‌زند و در خرید ضروریات سرویس بهداشتی در کنار هم قرار گرفته اند. تولید چینی بهداشتی به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های صنعت ساخت و ساز شناخته می‌شود که رابطه تنگاتنگی با صنعت کاشی و سرامیک دارد زیرا در پروسه مواد اولیه و تولید شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند. فعالان عرصه ساخت و ساز و تولید کنندگان چینی بهداشتی در این مطلب با ما همراه باشند تا علاوه بر مروری کلی بر این صنعت با سایر تولیدکنندگان چینی بهداشتی و فلاش تانک در ایران آشنا شوند.

کاربرد چینی بهداشتی و فلاش تانک 

چینی بهداشتی و فلاش تانک به عنوان ضروریات سرویس بهداشتی شناخته می‌شود و حضور آنها به ارتقا سلامت خانواده و جامعه کمک بسیاری می‌کند. امروزه چینی بهداشتی و فلاش تانک را با عنوان لوازم بهداشتی ساختمانی می‌شناسند و در فروشگاه‌های لوزم ساختمانی و بهداشتی به فروش می‌رسد.  لازم پیش از هر چیز مشخص کنیم که فلاش تانک و چینی بهداشتی چیست و شامل چه وسایلی می‌شود؟

سرامیک و چینی بهداشتی چیست؟

چینی بهداشتی یا سرامیک‌های بهداشتی قطعات سرامیکی هستند که نقش مهمی در سرویس بهداشتی با عناوینی همچون سنگ روشویی (سینک روشویی)، سنگ توالت ایرانی (توالت زمینی)، توالت فرنگی، زیر دوشی، وان و ... شناخته می‌شود. این محصولات با استفاده از خاک کائولین (مواد اولیه تولید پرسلان) که در معادن در ترکیب با مواد دیگری وجود دارد تولید می‌شود. چینی بهداشتی دارای لعابی براق است که در مقابل انواع مواد اسیدی و خورنده و شوینده‌های قوی مقاوم است و شما می‌توانید در نظافت آنها از هر نوع ماده شوینده ای کمک بگیرید. کاربرد اصلی چینی بهداشتی در سرویس بهداشتی است و ارتباط مستقیمی با سلامت انسان دارد.
 این محصولات در ابتدا با استفاده از کائولین که ماده اصلی ظروف چینی هستند تولید می‌شد(کائولین با نام خاک چینی نیز شناخته می‌شود که در ساخت ظروف پرسلانی نقش مهمی را ایفا می‌کند) اما با پیشرفت تکنولوژی  این سرامیک‌ها دیگر صرفا از خاک چینی تولید نمی شوند و در ساخت آنها از مواد دیگری نیز استفاده می‌شود. مواد اولیه از معادن استخراج می‌شود و در ساخت این محصولات از انواع خاک‌های چینی زجاجی، نیمه زجاجی و خاک نسوز استفاده می‌شود که محصول نهایی آنها فرآورده‌های تک پخت در صنعت سرامیک سازی هستند. 

فلاش تانک چیست؟

فلاش تانک یکی از وسایل مکمل در سرویس بهداشتی است که در نظافت آن تاثیر بسیاری دارد. فلاش تانک‌ها اغلب از جنس پلاستیک یا فلز هستند و به صورت مخرنی طراحی شده اند که آب را در خود نگه می‌دارند و در هنگام لزوم برای شستشوی توالت با رهاسازی این آب با فشار توالت تمیز می‌شود. استفاده از فلاش تانک‌ها باعث کاهش مصرف آب می‌شود و نتیجه بهتری نیز حاصل می‌کند. 
فلاش تانک‌ها داری سه نوع مختلف فلاش تانک روکار، فلاش تانک توکار و فلاش تانک اتوماتیک هستند که در ابعاد و اشکال مختلف تولید می‌شوند.

فلاش تانک روکار

فلاش تانک روکار مدل قدیمی این محصولات است که تمامی اجزای آن در روی دیوار نصب می‌شود و قابل دسترسی است مانند یک مخزن است که با یک اهرم یا یک دکمه می‌توان آن را تخلیه نمود. این مدل دارای سرو صدای زیادی به هنگام تخلیه شدید آب است و معمولا در فضاهای خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلاش تانک توکار

فلاش تانک توکار به جای روی دیوار در درون دیوار سرویس بهداشتی تعبیه شده است و صرفا یک دکمه برای استفاده از آن وجود دارد که با زدن آن آب درون مخزن تخلیه می‌شود. از آنجایی که فضای روکاری را اشغال نمی کند در دکوراسیون سرویس بهداشتی اهمیت بسیاری دارد و علاوه بر آن استفاده از این نوع فلاش تانک بهداشتی تر است.

فلاش تانک اتوماتیک

این نوع فلاش تانک‌ها بهترین نوع فلاش تانک هستند که تمامی کارهای آن به صورت خودکار انجام می‌شود و پس از خروج فرد از سرویس بهداشتی عمل می‌کند زیرا باز شدن درب سرویس به نوعی کلید تخلیه این نوع فلاش تانک است و مناسب استفاده در سرویس بهداشتی‌های عمومی است.

تولید چینی و سرامیک بهداشتی

چینی آلات بهداشتی یک مکمل در کنار کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی است و با صنعت کاشی سازی ارتباط تنگاتنگی دارد. مواد اولیه این صنعت شامل کائولن، فلدسپات، سیلیس کربنات کلسیم، اکسید روی، کربنات سدیم و ... است که تولیدات هر شرکت با توجه به کیفیت کار می‌تواند درصد‌های متفاوتی از این مواد استفاده شود. به طور کل هر شرکت فرمولاسیون خاص خود را برای دست یابی به کیفیت بهتر دارد. در تولید چینی بهداشتی شرکت‌های بسیاری در ایران مشغول به کار  هستند که بعضا زیر نظر مجموعه ای از کارخانجات کاشی و سرامیک فعالیت می‌کنند.

خط تولید چینی بهداشتی

خط تولید چینی بهداشتی مانند خط تولید کاشی و سرامیک است و اولین مرحله آن با خردایش و آماده سازی مواد اولیه که شامل کائولن و فلدسپات می‌شود. در مرحله خردایش مواد اولیه استخراج شده از معادن به وسیله سنگ شکن خرد می‌شود و به کمک بالمیل‌هایی دانه بندی می‌شود. مواد دانه بندی شده در آسیاب در مجاورت آب به دوغاب یکدستی تبدیل می‌شود و این دوغاب به دست آمده در مرحله بعد با ریخته گری به شکل لوازم مورد نظر در درون قالب‌ها شکل می‌گیرد. 

ریخته گری چینی بهداشتی

ریخته گری در تولید چینی بهداشتی به این صورت است که دوغاب در درون قالب‌های مورد نظر ریخته می‌شود و پس از شکل گیری از قالب خارج می‌گردد.  این کار به دو روش ریخته گری دستی و ریخته گری نیمه اتوماتیک انجام می‌گیرد که انتخاب نوع آن بستگی به وسیله مورد نظر تولیدی دارد. 

ریخته گری دستی

در روش ریخته گری دستی تمامی مراحل به کمک دست انجام می‌گیرد از چیدن قالب‌ها بر روی میزهای چوبی گرفته تا باز کردن قالب‌ها و انتقال وسایل ساخته شده به مرحله بعد که مرحله لعاب زنی است. اغلب محصولاتی که از انحنای بیشتری برخوردار هستند با روش دستی ریخته گری می‌شوند مانند کاسه توالت، توالت فرنگی و سنگ‌های روشویی طرح خاص که نسبت به سایر محصولات انحنای بیشتری دارند.

ریخته گری نیمه اتوماتیک

در روش ریخته گری نیمه اتوماتیک قالب‌های روی ریل‌های در حال حرکت قرار می‌گیرد و تزریق دوغاب به آنها به کمک لوله‌های متصل به قالب انجام می‌شود. این روش بیشتر مناسب تولید و قالب گیری چینی‌های بهداشتی ساده است که پس از قالب گیری محصولات به وسیله دست به مرحله بعد برای لعاب زنی منتقل می‌شوند.  

لعاب زنی چینی بهداشتی

محصولات قالب گیری شده پس از خروج از قالب و انتقال وارد مرحله لعاب زنی می‌شوند. لعاب محصولات به کمک دستگاه‌های لعاب پاش بر روی تمامی تولیدات قالب گیری شده پاشیده می‌شود. پاشش لعاب به گونه ای است که تمامی زوایای محصولات را پوشش دهد تا بخشی بدون لعاب باقی نماند پس از آن محصولات مدتی برای خشک شدن باقی می‌ماند و سپس مستقیما وارد کوره می‌شوند.

پخت چینی بهداشتی

چینی‌های بهداشتی لعاب خورده شده پس از خشک شدن به کمک نقاله‌های ریلی وارد کوره‌های تونلی می‌شوند و با دمایی در حدود 1200 درجه سانتی گراد حرارت می‌بینند تا محصول نهایی تولید شود. لعاب پاشیده شده پس از پخت یک حالت شفاف و شیشه ای بر روی محصولات به وجود می‌آورد که علاوه بر زیبایی باعث افزایش مقاومت این محصولات در برابر انواع اسیدها و مواد خورنده می‌شود.

سورت و بسته بندی چینی بهداشتی

در مرحله آخر سورت و بسته بندی محصولات تولید شده را داریم که با برچسب زدن به محصولات با توجه به کیفیت و استاندارد آغاز می‌شود. این محصولات ممکن است یک تکه بوده و مستقیما بسته بندی شود یا مانند توالت فرنگی متشکل از چندین قطعه باشد که لازم است سر هم شود و سپس بسته بندی گردد. محصولات تولید شده در درون کارتن قرار می‌گیرد و به واحد پخش ارسال می‌شود.

درجه بندی چینی بهداشتی

محصولات چینی بهداشتی در بازار داری درجه کیفی مختلف است که این درجات کیفی ربطی به تفاوت مواد اولیه و لعابکاری آنها ندارد، تمامی محصولات از یک مواد اولیه یکسان تولید می‌شوند و صرفا در پایان کار بر اساس ظاهر و نوع لعابکاری در سه دسته چینی بهداشتی درجه 1، درجه 2 و درجه 3 دسته بندی می‌شوند. محصولات درجه 1 بدون هیچ ایراد و نقص ظاهری هستند و لعاب آن تمامی نواحی را پوشش داده است در نتیجه بالاترین رنج قیمت را بخود اختصاص می‌دهند. محصولات درجه 2  ممکن است موج کوچکی در لعاب داشته باشند یا بخش کوچکی لعابگیری نشده باشد. محصولات درجه 3 دارای نقص‌هایی مانند زبری لعاب، خط و خش و ... هستند که نسبت به سایر درجه‌ها دارای قیمت کمتری نیز هستند.
اگر به دنبال خرید این نوع محصولات هستید باید بدانید که تفاوت درجه بندی در عملکرد محصولات خللی وارد نمی کند صرفا ظاهر محصولات دارای ایرادات جزیی است اما کلیت پرداخت و ساخت محصولات و مواد اولیه آن یکی است.

تولید فلاش تانک

با افزایش نیاز جامعه به فلاش تانک به عنوان یک وسیله ضروری در سرویس بهداشتی برای ارتقا کیفیت سلامت جامعه، واحدهای تولیدی برای تولید انواع فلاش تانک روکار و توکار به وجود آمدند که نوع توکار از محبوبیت بیشتری برخوردار است. ساخت فلاش تانک با توجه به متریال‌های اولیه آن تعریف می‌شود. در کشور ما اغلب نوع پلاستیکی تولید می‌شود.

قیمت چینی بهداشتی و فلاش تانک

قیمت یکی از مهمترین المان‌ها در خرید محصولات است. با توجه به بی ثباتی صنعت ساخت و ساز و افزایش روزانه قیمت برخی از محصولات نمی توان به طور قطع مشخص کرد که قیمت چینی بهداشتی و قیمت فلاش تانک در یک سال آینده چگونه خواهد بود. در نتیجه برای اطلاع از قیمت‌ها لازم است لیست قیمت شرکت‌های مختلف را مشاهده نمایید یا با واحدهای فروش تماس بگیرید. در اینجا تنها می‌توان از عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصولات نام برد تا شما عزیزان پیش از خرید با دلایل تفاوت قیمت‌ها آشنا گردید. مهمترین عامل در قیمت، کیفیت محصولات است در نتیجه درجه بندی چینی بهداشتی در قیمت آن بسیار تاثیر گذار است. در هنگام خرید اگر بودجه شما کم است خرید محصولات درجه 2 و درجه 3 در صورتی که عیب ظاهری آنها چندان برایتان مهم نباشد توصیه می‌شود تنها کافی است ایرادهای ظاهری با توجه به دیزاین سرویس بهداشتی در قسمتی باشد که دید نداشته باشد.

تولید کنندگان چینی بهداشتی و فلاش تانک در کاشی لند

کاشی لند به عنوان بانک جامع اطلاعات صنعت ساختمان و کاشی و سرامیک ایران، سعی در ایجاد یک بستر مناسب برای گرد هم آوردن حرفه ای‌ها در صنایع مختلف وابسته به صنعت ساخت و ساز دارد. تولید کنندگان چینی آلات بهداشتی و فلاش تانک به عنوان عضوی از خانواده صنعت ساختمان می‌توانند با عضویت در پرتال حرفه ای‌های کاشی لند با ثبت کسب و کار خود، در این محیط حرفه ای برای ایجاد تعامل بیشتر با سایر هم صنفان و صنایع وابسته به خود حضور یابند و در مسیر رشد و توسعه کسب و کار خود قدم بردارند.

  • بازگشت به بالا