مواد اولیه تولید چسب و مواد شیمیایی ساختمان

شاید شما هم بارها با نام چسب در صنعت ساختمان مواجه شده باشید، چسب هایی با عناوین مختلف نظیر چسب کاشی، چسب سنگ، چسب بتن، چسب آهن، چسب آکورایوم، چسب پی وی سی و سایر چسب هایی که مواد اولیه آنها عمدتا بر پایه مواد شیمیایی هستند و به عنوان مواد شیمیایی ساختمانی شناخته و دسته بندی می‌شوند. مواد شیمیایی ساختمانی به خصوص چسب‌های نوین ساختمانی، ساخت و ساز را با جهش رو به جلویی مواجه نموده است و باعث افزایش سرعت ساخت و ساز و بالا بردن کیفیت آن گردیده است. چسب‌ها مرسوم ترین موادی هستند که از گذشته تا به امروز از آنها برای چسباندن دو شی به یکدیگر استفاده نموده ایم، این دو شی می‌تواند هر چیزی باشد از کاغذ و چوب گرفته تا قطعات سخت فلزی و انواع سنگ‌ها که امروزه به کمک انواع چسب به یکدیگر به خوبی متصل می‌شوند و با توجه به قدرت نوع چسب دوام اتصال آنها تضمین می‌گردد. 


مواد شیمیایی ساختمانی شامل موارد بسیاری می‌شود که غیر از انواع چسب ساختمانی محصولاتی نظیر پودر بندکشی، درزگیر، پرایمر، مواد کف سازی، رنگ، رزین و ... را شامل می‌شود که هریک در اشکال مایع یا پودر در بازار موجود هستند. این مواد شیمیایی به عنوان مواد مصنوعی شناخته می‌شوند که بر پایه کنش‌های شیمیایی به وجود آمده اند و هر یک فرمولاسیون خاص خود را دارند. صنعت ساختمان مهمترین صنعت جهان است که مادر صنایع بیشماری است و صنعت مواد شیمیایی ساختمانی به عنوان زیر شاخه ای از این صنعت در تولید نیازمند مواد اولیه ای هستند که اغلب توسط شرکت‌های پتروشیمی یا شیمیایی کشور تولید و عرضه می‌شوند.


تولید کنندگان مواد شیمیایی ساختمانی

تولید مواد شیمیایی ساختمانی کاری تخصصی و حرفه ای است که نیازمند اطلاعات روز در کنار دانش و تجربه است. اگر فردی اطلاعات لازم و فرمول خاص خود را نداشته باشد نمی تواند در تولید و راه اندازی خط تولید به خصوص خط تولید چسب موفق باشد. در حال حاضر شرکت‌های تولید کننده چسب نسبت به سایر تولید کنندگان کمتر هستند اما با این وجود در صدد افزایش میزان تولید و ارتقا کیفیت خود نیز هستند. آنچه که میان شرکت‌های تولید کننده انواع چسب و مواد ‌شیمیایی اختلاف به وجود می‌آورد تفاوت آنها در فرمولاسیون تولید آنهاست. تولید محصولات شیمیایی به خصوص مواد شیمیایی ساختمانی با وجود شباهت‌های اسمی ممکن است کاملا متفاوت باشد. 


تولید چسب و مواد شیمیایی ساختمانی

مواد شیمیایی انواع مختلفی دارند و هریک از آنها دارای کاربردی متفاوت است در نتیجه در ساخت این متریال‌ها از مواد اولیه متفاوتی نیز استفاده می‌شود. برای مثال ما انواع مختلف چسب ساختمانی را داریم اما به صرف نهاندن نام چسب بر روی آنها فرمولاسیون آنها یکسان نمی شود بلکه تفاوت‌های عمده ای با یکدیگر دارند و بر پایه متریال مورد نظر مواد اولیه آن تشکیل می‌شود که باعث ایجاد اتصال میان متریال‌های مختلف می‌شوند.
شرکت‌های تولید کننده مواد شیمیایی اغلب اکثر متریال‌های شیمیایی حوزه ساختمان به خصوص چسب‌های ساختمانی را که جزو پر مصرف ترین مواد شیمیایی روز هستند نیز تولید می‌کنند. در سالهای اخیر با رویکرد جدید ساختمان سازان در استفاده از مواد شیمیایی به جای مواد سنتی در طراحی بنا و اجرای مصالح ساختمانی، شاهد روند رو به رشد تولید این محصولات در جهان به خصوص در کشورمان ایران بوده ایم. پایه و بیس اکثر مواد ‌شیمیایی مواد معدنی هستند که در دل طبیعت به خصوص طبیعت غنی ایران وجود دارد که پس از استخراج فرآوری می‌شود و به عنوان مواد اولیه چسب به شرکت‌های شیمیایی ارسال می‌گردد.

 

مواد اولیه و فرمولاسیون چسب و مواد شیمیایی

ساخت چسب و مواد شیمیایی دارای فرمولاسیونی است که مختص به سازنده آن ماده ‌شیمیایی است، شاید شما از کلیت مواد موجود در چسب با خبر شوید، اما اغلب جزییات را نمی دانید. از آنجایی که انتخاب چسب بر اساس ویژگی‌های عملکردی آن و میزان چسبندگی است، برخی از تولید کنندگان، فرمولاسیون چسب‌های خود را به شکل یک راز نگهداری می‌کنند زیرا نقطه قوت آنها برای انتخاب شدن توسط مردم، نوع خاص فرمولشان که باعث بالا رفتن کیفیت محصولاتشان گردیده است. این فرمولاسیون اغلب پیچیده با عملکرد خاص است و در هر نوع چسب متفاوت است. به طور کل هر چسب دارای عواملی است که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم.


پایه یا بایندر چسب

پایه یا بایندر چسب جز اصلی تولید چسب است که اغلب بخش اعظمی از مواد اولیه را تشکیل می‌دهد. نام چسب از این پایه گرفته می‌شود، مانند چسب اپوکسی که به دلیل استفاده از رزین اپوکسی به نام چسب اپوکسی شناخته می‌شود. 


سخت کننده و عمل آورنده

سایر اجزای تشکیل دهنده چسب بر اساس پایه یا بایندر انتخاب می‌شوند و شامل یک عامل سخت کننده و یک عامل عمل آورنده هستند. هر رزین عامل سخت کننده و عمل آورنده متفاوتی دارد که بر عملکرد چسب تاثیر می‌گذارند. 


کاتالیست

علاوه بر عامل سخت کننده و عامل عمل آورنده، کاتالیست‌ها نیز عامل مهم دیگری در فرمول چسب هستند که با توجه به پایه چسب تعریف می‌شوند. این کاتالیست در واکنش عمل آوری بدون تغییر می‌ماند و باعث جامد شدن رزین می‌شود، کاتالیست‌ها اغلب شامل انواع نمک ها، اسیدها، بازها، پروکسیدها و ... هستند که در عمل آوری نقش مهمی دارند و باعث استحکام پیوند و چسبندگی می‌شوند.


شتاب دهنده یا عامل تاخیری

مواد مهم دیگر در تولید چسب، عوامل  شتاب دهنده یا عامل تاخیری است که باعث می‌شود برخی از چسب‌ها دیرتر یا زودتر عمل کنند و باعث عمرکاری فرمولاسیون چسب می‌شود. این عامل بسیار اهمیت دارد زیرا به سرعت انجام کار ارتباط دارد.


حلال چسب

حلال‌ها بخش مهمی در چسب‌ها هستند که با توجه به کاربرد آنها تعریف می‌شوند. استفاده از حلال‌ها باعث ایجاد عملکرد بهتر در اعمال چسب می‌شود. از حلال‌ها برای کاهش ویسکوزیته فرمولاسیون چسب استفاده می‌شود. استون، تینر و آب مرسوم ترین حلال‌ها بوده اند که در تولید مواد شیمیایی مختلف به خصوص چسب و رنگ کاربرد دارند. چسب‌های برپایه حلال آب به دلیل عدم مقاومت در برابر رطوبت جایگاهی بالایی در صنعت ساختمان ندارند.

در تولید چسب علاوه بر آنچه که گفته شد از مواد دیگری به عنوان تینرها، توسعه دهنده ها،  پرکننده ها،  حامل‌ها و تقویت کننده ها،  آنتی اکسیدان ها، آنتی هیدرولیزها و عوامل ضد قارچ و پایدارسازها، عوامل ترکننده و ... استفاده می‌شود که هریک از آنها از مواد مختلفی تشکیل می‌شوند که با توجه به ماده اصلی چسب تعریف می‌گردند.


انواع چسب‌های ساختمانی

چسب‌های ساختمانی یک ماده شیمیایی غیر فلزی هستند که با استفاده از آنها اتصالی موقت یا دائم میان دو جسم با توجه به درجه سختی آن به وجود می‌آید. این چسب‌ها شامل انواع چسب سنگ، چسب سفال، چسب بتونه، چسب کاشی و سرامیک، چسب حرارتی، چسب پلیمری، چسب آکریلیک، چسب ساختمانی رزین، چسب اپوکسی، چسب حرارتی HMA، چسب فشاری، چسب غیرهوازی و ... می‌شود که در اینجا چسب سنگ و انواع چسب کاشی را معرفی می‌کنیم.


چسب سنگ

چسب سنگ یک چسب اپوکسی دو جزیی است بر پایه پلی استر است که از آن برای چسباندن دو قطعه سنگ به یکدیگر استفاده می‌شود. این چسب در مقابل انواع حلال ها، اسیدها و بازها، گرما و سرما و ضربه مقاوم است. این چسب اغلب در دو سطل جدا به صورت دو جزیی به فروش می‌رسد که لازم است قبل از استفاده با یکدیگر ترکیب شوند.


چسب کاشی و سرامیک

چسب‌های کاشی و سرامیک یکی از مهمترین چسب‌های صنعت ساختمان هستند که در انواع مختلفی تولید می‌شوند و به لحاظ مقاومت با یکدیگر متفاوت اند. چسب کاشی بر دو مدل چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری در بازار موجود است. فرمول تولید چسب کاشی و مواد تشکیل دهنده چسب کاشی برای اغلب افراد سوال برانگیز است و برخی آن را همان سیمان می‌پندارند در حالی که چنین نیست و سیمان گاهی تنها بخشی از مواد اولیه است.


چسب کاشی پودری

چسب کاشی و سرامیک پودری دارای افزودنی‌های پلیمری و مواد سیمانی در کنار تقویت کننده‌های چسبندگی و پر کننده‌های معدنی است و برای اعمال لازم است که آب به عنوان یک کاتالیزور به آن اضافه گردد. این چسب بر پایه مواد شیمیایی و معدنی است و از آن برای نصب کاشی و سرامیک، آجر، موزاییک و حتی سنگ استفاده می‌شود.


چسب کاشی خمیری

این نوع چسب از مواد معدنی و رزین امولسیون تشکیل شده است و به شکل خمیر در میان ظروف و تیوب قرار دارد. چسب‌های خمیری به دلیل پایه شیمیایی قوی تر، دارای چسبندگی بیشتری هستند و استفاده از آن در محیط‌های مرطوب مانند حمام، سرویس بهداشتی، استخر و ... مناسب تر است زیرا علاوه بر چسبندگی عایق رطوبت نیز هستند.


چسب کاشی پرسلانی

پرسلان‌ها نوعی سرامیک هستند که آب میان بافتی آنها از بین رفته است و جذب آب آنها بسیار پایین است در نتیجه لازم است از چسب‌های متفاوتی برای اتصال آنها به سطح استفاده نمود. چسب پرسلانی بر پایه پلیمرها ساخته می‌شوند و نسبت به چسب‌های معمولی کاشی و سرامیک از چسبندگی بیشتری برخوردارند و در مقابل رطوبت مقاوم هستند. 


چسب کاشی الیاف دار

این نوع چسب در نصب کاشی و سرامیک، پنل‌های چوبی، پنل‌های گچی و ام دی اف کاربرد دارد. چسب کاشی الیاف دار خمیری شکل است و دارای قدرت چسبندگی بالایی است که باعث می‌شود به سرعت خشک شود. این نوع چسب به دلیل الیاف موجود در آن قابلیت کشسانی دارد و مناسب استفاده در مناطق زلزله خیز برای چسباندن کاشی و سرامیک است تا مانع از لق شدن کاشی‌ها در هنگام لرزش شود. 

 

تامین کننده مواد اولیه چسب و مواد شیمیایی ساختمان

تامین کنندگان مواد اولیه چسب و متریال‌های شیمیایی پرکاربرد در صنعت ساختمان اغلب تمامی مواد را در اختیار کارخانجات تولید چسب و مواد شیمیایی قرار می‌دهند. این مواد همانگونه که گفته شد با توجه به نوع متریال مورد نظر برای چسباندن متفاوت است. اغلب تامین کننده‌های مواد اولیه تولید چسب و مواد شیمیایی شرکت‌های تولید کننده داخلی هستند که محصولات خود را در اختیار تولید کنندگان قرار می‌دهند. در این میان برخی از مواد اولیه تولید متریال‌های شیمیایی که در داخل کشور وجود ندارد  طریق واردات توسط تامین کنندگان در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.


تامین کنندگان مواد اولیه چسب و مواد شیمیایی ساختمان در کاشی لند

وجود یک بستر مناسب برای ایجاد ارتباط میان سازندگان چسب و مواد شیمیایی ساختمانی و تامین کنندگان و کارخانجات سازنده مواد اولیه می‌تواند قدم بزرگی در رشد و توسعه مواد ‌شیمیایی ساختمانی که زیر مجموعه ای از صنعت ساختمان است بردارد. کاشی لند به عنوان پرتال جامع اطلاعات کاشی و سرامیک و صنعت ساختمان کشور با راه اندازی پرتال حرفه‌ای‌ها به دنبال ایجاد این بستر مناسب برای رشد و توسعه همه جانبه صنعت ساختمان کشور است. با ثبت نام در این پرتال یکی از حرفه‌ای‌های حوزه مواد شیمیایی ساختمان شما باشید.

  • بازگشت به بالا