قطعات و ماشین آلات تولیدی چینی بهداشتی

چینی آلات بهداشتی به عنوان مهمترین بخش از لوازم بهداشتی ساختمانی شناخته می‌شوند که در سرویس بهداشتی و حمام کاربرد دارند و به عنوان زیر مجموعه ای از صنعت سرامیک کشور تولید می‌شوند. این لوازم شامل سنگ توالت ایرانی (توالت زمینی)، توالت فرنگی، روشویی، وان حمام، زیر دوشی و ... می‌شود که از خاک چینی با نام کائولن و فلدسپات تولید می‌شود. نیاز به این نوع محصولات بهداشتی ساختمانی در جامعه با تغییر استایل زندگی افراد روز به روز  بیشتر احساس می‌گردد، در نتیجه ساخت چینی و سرامیک بهداشتی در کشور هر روز در حال افزایش است و تولیدکنندگان جدیدی با راه اندازی خط تولید چینی بهداشتی پا به عرصه نهاده اند. 


با توجه به نقش پر رنگ لوازم بهداشتی در روند ساخت و ساز و بازسازی، فقدان آنها می‌تواند ماهیت کاربردی ساختمان را زیر سوال ببرد. در کنار بحث ساخت و ساز که نیاز به چینی آلات بهداشتی برای ایجاد محیط توالت و حمام الزامی است، در بازسازی نیز از این محصولات استفاده می‌شود زیرا فضای سرویس بهداشتی و حمام نیز نیاز به بروز رسانی دکوراسیون دارند که بخش اعظمی از وسایل این محیط‌ها را چینی بهداشتی تشکیل می‌دهد. به طور کل بازسازی برای به روزتر شدن و زیباتر شدن فضا انجام می‌شود و استفاده از توالت فرنگی، وان حمام سرامیکی، زیر دوشی و ... می‌تواند علاوه بر زیبایی محیط بهتری را برای شستشو و رعایت نظافت فردی در اختیار افراد قرار دهد. 

قطعات و ماشین آلات تولیدی چینی بهداشتی


تولید سرامیک و چینی بهداشتی 

چینی بهداشتی به عنوان زیر مجموعه ای از صنعت سرامیک کشور شناخته می‌شود که سازنده انواع متریال‌های سرامیکی به خصوص کاشی و سرامیک به عنوان لوازم بهداشتی ساختمانی است. قرابت نزدیک چینی بهداشتی با کاشی و سرامیک تنها در مواد اولیه آن نیست بلکه در مسیر تولید نیز شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند. در سرامیک سازی به خصوص سرامیک‌های پرسلان از کائولن یا خاک چینی استفاده می‌شود که در تولید چینی بهداشتی نیز این خاک معدنی به عنوان اصلی ترین متریال به کار می‌رود. اغلب خطوط تولید چینی آلات بهداشتی در ایران یکی از زیرمجموعه‌های کارخانجات کاشی و سرامیک بزرگ هستند. این امر به دلیل استفاده از مواد اولیه یکسان و مراحل تولید و پرداخت یکسان در خطوط تولید کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی است. برخی از دستگاه‌ها و ماشین آلات خط تولید چینی بهداشتی نیز با خط تولید کاشی و سرامیک یکسان هستند. در این میان هستند کارخانه هایی که مستقلا به  تولید چینی بهداشتی می‌پردارند. این کارخانجات همان کارخانه‌های کاسه توالت هستند که مستقل از شرکت‌های دیگر کار می‌کنند و محصولات تخصصی توالت فرنگی را تولید و عرضه می‌نمایند. اغلب این محصولات کیفیتی عالی قابل رقابت با نمونه‌های خارجی دارند.


مراحل تولید چینی بهداشتی

خط تولید چینی بهداشتی با آماده سازی مواد اولیه که خردایش و آماده سازی کائولن یا خاک چینی است آغاز به کار می‌کند. در این مرحله خاک‌های معدنی با ترکیب مناسب خرد شده و به کمک دستگاه بالمیل دانه بندی می‌شود تا وارد مرحله دوغاب سازی شود. این مرحله شامل دستگاه هایی همچون دستگاه بالمیل، نوار نقاله (که مواد اولیه را جابه جایی می‌کند) و دستگاه‌های کوچک می‌شود. در مرحله بعد این مواد خرد شده توسط آسیاب تبدیل به دوغاب می‌شود و  به کمک همزمن‌ها یکدست می‌شود و در انتها به حوضچه‌های نگهداری دوغاب وارد می‌شود تا برای مرحله بعد یعنی ریخته گری آماده گردد.


ساخت چینی آلات بهداشتی از طریق ریخته گری در قالب‌های از پیش آماده انجام می‌شود. دوغاب آماده شده در این مرحله به دو روش دستی یا نیمه اتوماتیک وارد قالب‌ها می‌شوند و پس از شکل گیری محصولات چینی بهداشتی از قالب خارج می‌گردد. در ریخته گری دستی مراحل تزریق دوغاب به درون قالب و خارج کردن محصول فرم گرفته از قالب به کمک دست انجام می‌شود. همچنین این محصولات به کمک دست جابه جا می‌شود. اما در روش ریخته گری نیمه اتوماتیک ریخته گری کمی متفاوت است قالب‌ها بر روی نوار نقاله قرار می‌گیرند و در حین حرکت تزریق دوغاب به آنها توسط لوله‌های متصل به قالب‌ها انجام می‌شود. هر یک از این ریخته گری‌ها مختص محصولات خاصی است که روش نیمه اتوماتیک بیشتر مناسب کارهای کوچک و کم انحناست.

مراحل تولید چینی بهداشتی


پس از مرحله قالب گیری و شکل گرفتن محصولات، آنها را با دست از قالب خارج می‌کنند و وارد مرحله لعاب زنی می‌شوند. لعاب بر روی این محصولات به صورت یکدست به کمک ماشین‌های لعاب زنی پاشیده می‌شود تا تمامی بخش‌های محصول تولیدی از مایع لعاب پوشانده شود.
مرحله بعد از لعاب زنی، مرحله پخت است، سرامیک و چینی بهداشتی جزو سرامیک‌های تک پخت هستند و  تنها یکبار پخته می‌شوند. محصولات لعاب زده به کمک نقاله‌های ریلی وارد کوره‌های تونلی می‌شوند و با دمای بالا حرارت می‌بینند تا محصول کاملا خود را بگیرد و آماده ارسال به بخش سورت و بسته بندی شود. لازم به ذکر است چینی آلات بهداشتی محصولاتی تک پخت هستند.


در انتها محصولات پس از پخت وارد بخش بسته بندی می‌شوند. در این مرحله ظاهر محصولات بررسی شده و در سه درجه چینی بهداشتی درجه یک، چینی بهداشتی درجه 2 و چینی بهداشتی درجه 3 دسته بندی می‌شود. محصولاتی که نیاز به مونتاژ دارند، قطعات آن به هم متصل شده و محصول نهایی آماده می‌شود. 
پس از تمامی این مراحل محصولات وارد مرحله بسته بندی می‌شوند و با قرار گرفتن در کارتن‌ها آماده به انبارها جهت توزیع به فروشگاه‌های لوازم بهداشتی ساختمانی ارسال می‌گردد.


تامین کننده دستگاه‌ها و ماشین آلات خطوط چینی بهداشتی

با توجه به آنچه که گذشت دستگاه‌ها و ماشین آلات مختلفی در خط تولید چینی و سرامیک بهداشتی به کار گرفته می‌شود. مهمترین این دستگاه‌ها عبارتند از دستگاه بالمیل دوغاب و لعاب، دستگاه آسیاب، دستگاه لعاب پاشی یا اسپری لعاب، نقاله‌های ریلی، دستگاه ریخته گری دوغاب، کوره‌های تونلی و دستگاه‌های بسته بندی.
این دستگاه‌ها توسط شرکت‌های سازنده دستگاه‌های خطوط تولید سرامیک، تولید می‌شوند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. بسیاری از این دستگاه‌های توسط شرکت‌های خارجی تولید می‌شوند و تامین کنندگان قطعات و ماشین آلات چینی بهداشتی به عنوان وارد کننده این دستگاه‌ها را وارد کشور می‌نمایند و در دسترس فعالان عرصه تولید چینی آلات بهداشتی قرار می‌دهند.

ماشین آلات خطوط چینی بهداشتی


تامین کنندگان ماشین آلات چینی بهداشتی در کاشی لند

صنعت چینی بهداشتی یکی از زیرشاخه‌های صنعت ساختمان است که حضور آن نقش مهمی در ساخت و ساز دارد، لزوم ایجاد یک بستر مناسب برای گرد هم آوردن تامین کنندگان و سازندگان ماشین آلات و قطعات دستگاه‌های خط تولید چینی و سرامیک بهداشتی در فضای مجازی کاشی لند را به عنوان بانک جامع اطلاعات صنعت کاشی و سرامیک و صنعت ساختمان کشور بر آن داشت با راه اندازی پرتال حرفه ای‌ها این مهم را برای گردهم آوردن حرفه ای‌های این عرصه انجام دهد. در همین راستا حضور فعالان عرصه ماشین آلات، تامین قطعات و خدمات پس از فروش  چینی و سرامیک بهداشتی می‌تواند یک بازارچه مجازی از این کسب و کار راه اندازی نماید. اگر شما هم در این عرصه فعالیت می‌کنید همین الان با ثبت نام در پرتال حرفه ای‌های کاشی لند یکی از حرفه ای‌های صنف خود باشید.
 

  • بازگشت به بالا