پودر بندکشی چیست؟ انواع پودر بندکشی در ساختمان
۷ تیر ۱۴۰۳

پودر بندکشی چیست؟ انواع پودر بندکشی در ساختمان

راهنمای خرید و انتخاب

 امروزه در صنعت ساختمان‌سازی با مواد و مصالح ساختمانی مختلفی کار می‌شود و هر یک از این مواد به نحوی برای داشتن سازه‌ای بی‌نقص ضروری به نظر می‌رسند. پودر بندکشی نیز یکی از این مواد و مصالح ساختمانی است که به صورت پودری و رنگی تولید می‌شود و مسئول پرکردن درزها و بندهای بین کاشی و سرامیک و مصالح دیگر است. اگر به این صفحه آمده‌اید تا به طور دقیق با ماهیت پودر بندکشی آشنا شده و تفاوت آن را با انواع سیمان سفید یا دوغاب بدانید، پیشنهاد می‌کنیم که مطالب آمده در این مقاله را مطالعه کنید.

پودر بندکشی چیست؟

پودر بندکشی محصولی پودری و بر پایه سیمان است که معمولا جهت پرکردن درزهای بین کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. پودرهای بندکشی را برای استفاده باید با آب مخلوط کرده و به صورت خمیری مورد استفاده قرار بگیرند.

پودرهای بندکشی به دلیل ضد آب بودن، محبوبیت فراوانی دارند. این پودرها اجازه نمی‌دهند که آب و رطوبت به قسمت پشت کاشی و سرامیک‌ها برسد و طول عمر کاشی‌ها را بالا می‌برند. پودرهای بندکشی اغلب بر پایه پودر سیمان تولید می‌شوند و کاربردی مانند دوغاب سیمان سفید دارد. این مواد امروزه به صورت رنگی نیز تولید می‌شوند که بعد از اجرا و استفاده از آن‌‌ها، فضایی زیباتر خواهید داشت.

استفاده از پودر بندکشی، سطح کاشیکاری را به طور یکنواخت و زیبا می‌کند.
استفاده از پودر بندکشی، سطح کاشیکاری را به طور یکنواخت و زیبا می‌کند.

مزایای استفاده از پودر بندکشی

پودرهای بندکشی همانطور که اشاره کردیم بر پایه سیمان تولید می‌شوند و در گذشته نیز برای پرکردن درزهای کاشی و سرامیک معمولا از سیمان سفید استفاده می‌شد. امروزه این سیمان سفید در رنگ‌های مختلفی و خواص و مزایای بیشتری تولید و به بازار عرضه می‌شود. در بالا به خواص ضد آب بودن این مواد اشاره کردیم اما استفاده از بندکشی علاوه بر ضد آب بودن و زیبایی مزایای بسیار دیگری دارد که در زیر برخی از آن‌ها را فهرست کرده‌ایم.

 • خاصیت آنتی‌باکتریالی در اغلب انواع پودرهای بندکشی و جلوگیری از رشد قارچ و باکتری‌ها در شرایط مرطوب
 • ایجاد یک لایه عایق در برابر آب و رطوبت و جلوگیری از رسیدن آن به لایه‌های زیرین
 • ایجاد مقاومت بالاتر در مصالح و جلوگیری از شکستن یا ترک خوردن آن‌ها
 • ایجاد ارتباط و چسبندگی بین مصالح و مواد ساختمانی از طریق پرکردن درزها
 • یکدست شدن بندکشی‌ها و بالابردن تمیزی و زیبایی کار
 • اجرای راحت و آسان
پودر بندکشی به خوبی در پر کردن درزهای بزرگ و عمیق عمل می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا سطح صاف و یکنواختی را به دست آورید.
پودر بندکشی به خوبی در پر کردن درزهای بزرگ و عمیق عمل می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا سطح صاف و یکنواختی را به دست آورید.

کاربرد پودر بندکشی در کاشی‌کاری

از پودربندکشی تنها برای پر کردن درز بین کاشی و سرامیک‌‌ها استفاده نمی‌شود، بلکه از این محصول می‌توان به عنوان جایگزینی برای سیمان در پر کردن درزهای بین آجر یا سنگ نیز استفاده کرد. اگر بخواهیم بیشترین کارایی پودر بندکشی را توضیح بدهیم می‌توانیم بگوییم که از این مواد جهت بندکشی کردن مصالح مختلف از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

 • کاشی، سرامیک و پرسلان
 • آجر و سنگ
 • کاشی‌های استخری
 • موزاییک‌های شیشه‌ای

انواع پودر بندکشی

پودر‌های بندکشی را از مواد معدنی و پلیمرهای مختلفی تولید می‌کنند و با کم و زیاد شدن هر یک از این مواد خواص این پودرهای بندکشی تغییر می‌کند. اما به طور کلی مواد بندکشی در دو نوع دسته‌بندی می‌شوند: پودربندکشی سیمانی و  خمیر بندکشی اپوکسی.

خمیر بندکشی اپوکسی در ترکیبات خود سیمان ندارند و بر پایه رزین اپوکسی، سیلیس و رنگدانه تولید می‌شوند. این مواد به مرابت بیشتر از انواع پودرهای بندکشی سیمانی دارای خاصیت ضد آب هستند و تخلخل کمتری دارند و به همین علت هم بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. مواد بندکشی اپوکسی اغلب به صورت خمیری و آماده استفاده هستند.

پودرهای بندکشی که بر پایه سیمان هستند نیز دارای خواص ضد آب و آنتی باکتریالی هستند و برای پر کردن درزهای کاشی و سرامیک اغلب از پودرها استفاده می‌شود.

پودرهای بندکشی بر پایه سیمان، به عنوان لایه‌های ضدآب بر روی کاشی‌ها و سرامیک‌ها استفاده می‌شوند.
پودرهای بندکشی بر پایه سیمان، به عنوان لایه‌های ضدآب بر روی کاشی‌ها و سرامیک‌ها استفاده می‌شوند.

پودرهای بندکشی از نظر کاربرد و مصرف در چند دسته مختلف دسته‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

 • پودر بندکشی رنگی
 • پودر بندکشی آنتی باکتریال
 • پودر بندکشی سنگ
 • پودر بندکشی موزاییک شیشه‌ای
 • پودر بندکشی آجرنما
 • پودر بندکشی استخری
 • پودر بندکشی ضد اسید

از نام این دسته‌بندی‌ها می‌توان حدس زد که هر کدام از آن‌ها به دلیل تقویت برخی ویژگی‌ها برای برخی کابردها مناسب‌تر هستند. استفاده از پودر با ویژگی‌هایی مناسب فضاهای مختلف، باعث می‌شود که از مزایای آن محصول به درستی استفاده شود و در نهایت کاری بی‌نقص تحویل خواهید داد.

نحوه استفاده از پودر بندکشی

پودرهای بندکشی برخلاف خمیرهای بندکشی، آماده استفاده نیستند و برای استفاده باید با آب مخلوط شوند. با توجه به کاربردی که مد نظرتان است باید پودربندکشی را آماده کنید. برای دوغاب کردن کف و پر کردن درزهای بندکشی در کف مخصوصا اگر سرامیک‌‌ها رکتیفای بودند و لابه‌لای آن‌‌ها درز چندانی وجود ندارد، بهتر است ملات بندکشی را کمی شل‌تر درست کنید تا به راحتی در میان درزها نفوذ کند. اما برای سرامیک‌‌های دیواری ملات باید کاملا خمیری باشد تا استفاده از آن آسان‌تر شود.

خمیر حاصل از مخلوط پودر بندکشی را با وسیله‌ای مناسب (ماله) در داخل درزها بریزید.
خمیر حاصل از مخلوط پودر بندکشی را با وسیله‌ای مناسب (ماله) در داخل درزها بریزید.

طریقه استفاده از پودرهای بندکشی روی پاکت آن‌ها نوشته شده است که استفاده از آن‌ها را تسهیل می‌کند. معمولا برای هر بسته ۲۵ کیلوگرمی، ۶ تا ۷ لیتر آب لازم است که بعد از اضافه کردن آب به مدت ۳ تا ۵ دقیقه، ‌ملات باید هم بخورد. تمام پودرهای بندکشی دارای مواد روان‌کننده هستند که به ملات خاصیت سیالیت داده و هم زدن بیش از حد آن ممکن است انجام کار بندکشی را برای شما سخت‌تر کند.  

طریقه بندکشی سرامیک؛ آموزش روش صحیح بندکشی سرامیک

مقاله مرتبط: طریقه بندکشی سرامیک؛ آموزش روش صحیح بندکشی سرامیک

نکات مهم در بندکشی و استفاده از پودر بندکشی

برای بندکشی کاشی و سرامیک یا هر پوشش دیگری، باید قبل و بعد از اجرا و همچنین در حین اجرای کار نکات مهمی را در نظر داشت که در زیر به آن‌ها اشاره مختصری می‌کنیم:

 • در زمان آماده‌سازی ملات، ملات را به آرامی هم بزنید تا حباب کمتری ایجاد شود.
 • بندکشی حداقل باید 24 ساعت بعد از نصب کاشی‌ها انجام شود و حتما باید زیر کار کاملا خشک شده باشد.
 • عمق بندکشی‌ها باید حدود دو سوم ضخامت کاشی‌ها در نظر گرفته شود.
 • دمای مناسب برای استفاده از پودر بندکشی بین ۵ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد است اما امروزه برخی پودرهای بندکشی قابلیت استفاده در دماهای بالا یا پایین‌تر را نیز دارند. 
 • بعد از هم زدن ملات به‌دست آمده برای بندکشی، باید اجازه دهید ۵ دقیقه استراحت کند.
 • بندکشی‌ها را بهتر است با استفاده از کاردک انجام دهید و حتما دقت کنید که درزها به طور کامل پر شوند.
 • قبل از اینکه ملات به طور کامل خشک شود، سطح کاشی و سرامیک‌ها را با یک دستمال نم‌دار تمیز کنید.
 • برای آب‌بندی و محکم‌تر شدن بندکشی‌ها، ۴۸ ساعت بعد روی بندکشی‌ها آب بریزید.
قبل از اینکه ملات بندکشی به طور کامل خشک شود،با یک دستمال نم‌دار سطح کاشی و سرامیک‌ها تمیز کنید.
قبل از اینکه ملات بندکشی به طور کامل خشک شود،با یک دستمال نم‌دار سطح کاشی و سرامیک‌ها تمیز کنید.

انتخاب پودر بندکشی مناسب برای ساختمان

امروزه کارخانه‌ها و برندهای بسیاری در داخل و خارج از کشور انواع پودرهای بندکشی رنگی و معمولی را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. شما می‌توانید برای مشاهده انواع برندهای پودر بندکشی موجود در کاشی لند به صفحه مربوطه مراجعه کنید. در زیر ۳ مورد از بهترین پودرهای بندکشی در ایران که می‌توانید از سایت کاشی لند آن‌ها را تهیه کنید را معرفی کرده‌ایم.

 پودر بندکشی شورلول

پودر بندکشی شورلول یا همان شورفیکس تایل بر پایه سیمان است که از طریق ترکیب با پلیمرهای تقویت‌کننده، خاصیتی ضد آب،‌ آنتی باکتریالی پیدا کرده‌است. این پودر در ۳۰ رنگ مختلف تولید می‌شود و شما می‌توانید آن‌ها را با هر رنگ کاشی و سرامیکی که مایل هستید هماهنگ کنید. از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌توان به مقاومت آن در برابر اشعه UV اشاره کرد.

پودر بندکشی شورلول یا همان شورفیکس تایل بر پایه سیمان می باشد.
پودر بندکشی شورلول یا همان شورفیکس تایل بر پایه سیمان است.

پودر بندکشی ویترا فیکس

پودر بندکشی ویترافیکس محصولی از شرکت ویترای ترکیه است که تک جزئی و بر پایه سیمان تولید می‌شود. این محصول نیز با اضافه کردن انواع مواد افزودنی و پلیمرهای متنوع کاملا خاصیتی ضد آب و آنتی باکتریال پیدا کرده‌است. از این محصول برای بندکشی انواع کاشی، سرامیک، پرسلان، اسلب، سنگ، کاشی استخری، سرامیک‌های شیشه‌ای و غیره می‌توان استفاده کرد.  پودر بندکشی ویترافکیس نیز همانند پودر شورلول دارای رنگ‌بندی بسیار متنوعی است و دست شما را برای انتخاب رنگ باز گذاشته است.

پودر بندکشی ویترافیکس ساخت شرکت ویترای ترکیه است.
پودر بندکشی ویترافیکس ساخت شرکت ویترای ترکیه است.

سخن پایانی

پودربندکشی محصولی ساخته شده بر پایه سیمان است که با افزودن برخی مواد معدنی و پلیمرها خواص ضد آبی آن تقویت شده و خواص دیگری همچون مقاومت در برابر اسید و انواع میکروب‌ها را پیدا کرده است. از آنجا که پودرهای بندکشی اغلب در رنگ‌بندی متنوعی تولید می‌شوند،‌ می‌توان از آن‌ها برای ایجاد بندکشی‌های رنگی و فضایی جذاب‌تر استفاده کرد. اگر علاوه بر آشنایی با پودرهای بندکشی، قصد خرید این محصول را دارید می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی کاشی لند تنوع بالایی از آن را مشاهده کنید. کاشی لند انواع پودرهای بندکشی، خمیرهای بندکشی و مواد شیمیایی ساختمان را با قیمتی بسیار مناسب‌تر نسبت به فروشگاه‌های موجود در سطح شهر ارائه می‌کند. خوشحال می‌شویم که در صورت نیاز از فروشگاه اینترنتی ما نیز دیدن کنید.

سمیه موسوی
نویسنده : سمیه موسوی

از آنجا که درباره صنعت ساختمان مطالعه زیادی داشتم و از کودکی هم عاشق وبگردی و خواندن مقالات مرتبط بودم، دست به کار شدم تا با هنر نویسندگی، اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های فعالان این حوزه را تا جای ممکن تکمیل کنم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط