معایب برچسب کاشی؛ آیا برچسب کاشی جایگزین مناسبی است؟
۷ تیر ۱۴۰۳

معایب برچسب کاشی؛ آیا برچسب کاشی جایگزین مناسبی است؟

راهنمای خرید و انتخاب

برچسب کاشی و سرامیک که امروزه علاقه‌مندان خاص خود را دارد، برای زیباتر شدن و پوشاندن کاشی و سرامیک به کار می‌رود. افرادی که بودجه کمی دارند و می‌خواهند کاشی و سرامیک‌های رنگی و تمیزی را داشته باشند، به جای تحمل دردسر تعویض کاشی و سرامیک، از برچسب کاشی استفاده می‌کنند، تا حداقل برای مدتی تنوع رنگ و طرح را تجربه کنند. اما این محصول خالی از عیب نیست و ما در اینجا قصد داریم معایب برچسب کاشی را بررسی کرده و ببینیم که این محصول آیا می‌تواند جایگزین مناسبی برای کاشی باشد. پس برای آگاهی بیشتر درباره این محصول با ما همراه باشید.

برچسب‌‌ کاشی به دلیل محدودیت نصب بر روی سطوح ناهموار، قابل قیاس با کاشی و سرامیک نبوده و نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کاشی باشد. از آن جایی که می‌دانیم استفاده از استیکرهای کاشی دائمی نیستند، ولی می‌توانند برای مدتی، فرصتی را فراهم کنند تا از طرح‌های متنوع و جالبی که دارند، بر روی کاشی و سرامیک خود بهره گرفت. معایب برچسب کاشی موجب می‌شود که این محصوات جایگزین مناسبی برای کاشی نباشند و تنها به عنوان یک پوشش موقت سطوح قابل استفاده باشد.

موارد استفاده برچسب کاشی

برچسب‌های کاشی و سرامیک ضد آب هستند و به آسانی می‌توانند بر روی کاشی و سرامیک چسبانده شوند. این برچسب‌ها با عنوان استیکر کاشی نیز معروف هستند. استفاده از برچسب کاشی برای کاشی و سرامیک‌هایی است، که سطح بسیار صاف و همواری دارند. برچسب کاشی قابل استفاده بر روی کاشی‌های دیوار پشت گاز، سینک ظرفشویی آشپزخانه، دیوار حمام و سرویس بهداشتی هستند و در واقع نوعی پوشش‌دهنده کاشی‌های قدیمی محسوب می‌شوند. هنگام خرید حتما باید مساحت دقیق کاشی‌هایی که می‌خواهید برچسب بزنید را مشخص کنید تا تمام سطح کاشی، بر حسب نیاز و ابعادی که می‌خواهید استیکر کاشی بچسبانید، پوشش داده شوند.

از برچسب کاشی می‌توان برای پوشاندن کاشی‌های قدیمی یا خراب پشت گاز استفاده کرد.
از برچسب کاشی می‌توان برای پوشاندن کاشی‌های قدیمی یا خراب پشت گاز استفاده کرد.
پوشاندن کاشی قدیمی؛ 7 راهکار سریع و کم هزینه

مقاله مرتبط: پوشاندن کاشی قدیمی؛ 7 راهکار سریع و کم هزینه

مزایا و معایب برچسب کاشی

چسباندن برچسب بر روی کاشی‌ها با توجه به راحتی کار، دارای مزایا و معایبی است، که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

مزایای برچسب کاشی:

 • نصب بدون دردسر و آسان: برای چسباندن برچسب نیاز به ابزار و وسایل خاص وجود ندارد و هر فردی به تنهایی و به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد.
 • قابلیت جابجایی راحت: برچسب‌های کاشی به صورت برگه‌ای یا رولی موجود هستند و به دلیل وزن سبکی که دارند، به راحتی جابجا می‌شوند.
 • مقاوم در برابر رطوبت: برچسب؛ استیکر کاشی در برابر رطوبت مقاوم هستند و می‌توانند در محیط‌های مرطوب نیز چسبانده شوند.
 • جداسازی راحت: اگر زمانی بخواهید برچسب بر روی کاشی را جدا کنید و برچسب جدید جایگزین کنید، به آسانی کنده می‌شوند.
 • نیاز به مراقبت کم: برچسب کاشی نیاز به مراقبت زیادی ندارد و اگر قسمتی از آن کنده شود، مجدد می‌توان از همان برچسب در جای کنده شده چسباند.
 • مقرون‌به‌صرفه بودن: قیمت پایین برچسب کاشی یکی از دلایلی است که افراد به سمت استفاده از این محصول جذب می‌شوند.
 • سرعت نصب: چسباندن برچسب کاشی بر خلاف روش‌های دیگر مانند تعویض کاشی، بسیار سریع و بدون اتلاف وقت انجام می‌گیرد.
 • تنوع طرح: برچسب کاشی در اشکال و طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند و می‌تواند جلوه‌ای خاص به محیط ببخشد.

معایب برچسب کاشی

 • قابل چسباندن بر روی سطوح صاف و هموار: از برچسب‌های کاشی فقط بر روی کاشی‌هایی که سطوح صاف و یکدستی دارند، می‌توان استفاده کرد. بنابراین کاشی‌هایی که برجستگی دارند، برچسب بر روی آن‌ها نمی‌چسبد.
 • عمر کوتاه: برچسب کاشی عمر محدودی دارد و ممکن است در اثر ضربه شی تیز به راحتی آسیب ببینند.
 • غیر مقاوم بودن در برابر حرارت: برچسب کاشی در برابر حرارت مقاوم نبوده و در معرض آتش مچاله می‌شود. اگر می‌خواهید برای پشت اجاق از برچسب‌های کاشی استفاده کنید، بهتر است شیشه نسوز اجاق گاز جلوی آن را بگیرد تا ارتباط مستقیمی با شعله نداشته باشد. البته امروزه برخی انواع برچسب‌های مقاوم به شعله و آتش به بازار آمده‌اند که باید در زمان خرید از این ویژگی‌ها آن‌ها مطمئن شوید.
 • ایجاد سطح کثیف و نامطلوب بعد از کندن برچسب: اگر به هردلیل می‌خواهید برچسب کاشی را بعد از مدت‌ها تغییر دهید، محیط زیر برچسب بعد از کندن، بسیار چسبناک خواهد شد و به سختی قابل پاک شدن خواهد بود. همچنین پاک کردن آن نیاز به صرف زمان بیشتری خواهد داشت.

انواع مختلف برچسب کاشی

برچسب کاشی بر اساس طرح، رنگ، مواد سازنده و انواع کاربردی که دارد، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که در اینجا به انواع آن‌ها می‌پردازیم:

برچسب فومی کاشی

برچسب فومی کاشی به عنوان دیوار پوش فومی نیز شناخته شده است. برچسب فومی به دلیل برجستگی خاصی که بر روی آن طراحی شده است، به صورت سه بعدی دیده می‌شود و همین امر، یک فضای شیک را فراهم می‌کند. اگر از برچسب فومی می‌خواهید برای دیوار بین کابینتی در آشپزخانه استفاده کنید، حتما توجه داشته باشید که از نوعی که در مقابل حرارت غیر قابل اشتعال باشد، استفاده شود. برچسب فومی کاشی برای دیوار اتاق افرادی که حساس به ضربه هستند مانند کودکان، سالخوردگان و همچنین سالن‌های ورزشی و مهدکودک‌ها نیز مناسب است.

برچسب های فومی دارای ساختار سه بعدی و نرم هستند و معمولاً ضد آب بوده و به راحتی قابل شستشو می باشند.
برچسب های فومی دارای ساختار سه بعدی و نرم هستند و معمولاً ضد آب بوده و به راحتی شسته می‌شوند.

برچسب آلومینیومی کاشی

برچسب آلومینیومی کاشی، نوعی پوشش تزئینی از جنس آلومینیوم است که در رنگ و طرح‌های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شود. از این برچسب می‌‌توان برای تزئین دیوار پشت تلویزیون، فضاهای داخلی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی، استفاده در دکوراسیون مراکز اداری و تجاری و همچنین برای پوشش ستون‌ها نیز استفاده نمود. چسباندن برچسب آلومینیومی کاشی بسیار آسان است و به راحتی می‌توان با کندن برچسب پشت آن، بر روی سطح دلخواه آن را چسباند. البته دقت کنید قبل از چسباندن حتما سطح کاشی را تمیز، صاف و خشک نمایید.

از آنجا که برچسب آلومینیومی کاشی بسیار آسان به سطح چسبیده و قابل نصب است، می‌تواند به عنوان یک راه سریع و آسان برای تغییر ظاهر فضاها استفاده شود.
از آنجا که برچسب آلومینیومی کاشی بسیار آسان به سطح چسبیده و قابل نصب است، می‌تواند به عنوان یک راه سریع و آسان برای تغییر ظاهر فضاها استفاده شود.

برچسب پلاستیکی کاشی

برچسب پلاستیک کاشی نیز نوعی برچسب است، که از جنس پلاستیک تولید شده است، که در طرح های مختلفی ساخته می‌شود. هزینه استفاده از این برچسب‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه است. از جمله کاربردهای برچسب پلاستیکی می‌توان به مواردی مانند تغییر دکوراسیون داخلی، محافظت از کاشی و به عنوان پوششی برای کاشی‌های آسیب دیده اشاره نمود. بعد از چسباندن برچسب پلاستیکی بر روی کاشی‌های تمیز و بدون هیچ ناهمواری، به آرامی بر روی برچسب‌ها فشار وارد کنید تا به طور کامل بچسبند.

برچسب پلاستیک کاشی نیز نوعی برچسب است، که از جنس پلاستیک تولید شده است.
برچسب پلاستیک کاشی نیز نوعی برچسب است، که از جنس پلاستیک تولید شده است.

برچسب کاغذی کاشی

برچسب کاغذی کاشی نیز به عنوان یک نوع پوشش دیواری محسوب می‌شود که ساخته شده از کاغذ یا مقوای نازک هستند. برچسب کاغذی در طرح‌های مختلف مانند طرح کاشی، طرح سنگ، طرح آجر، طرح گل و … موجود است. برچسب کاغذی کاشی در اندازه‌های مختلف مثلا در رول‌هایی با طول 10 متر و عرض 20 متر و همچنین در اندازه‌های کوچک‌تر نیز به فروش می‌رسند. برچسب کاشی کاغذی معمولا قابل شستشو هستند ولی نسبت به انواع دیگر دوام کمتری دارند.

 برچسب کاغذی کاشی نیز یک نوع پوشش دیواری است که اغلب از کاغذ یا مقوای نازک ساخته می‌شود.
برچسب کاغذی کاشی نیز یک نوع پوشش دیواری است که اغلب از کاغذ یا مقوای نازک ساخته می‌شود.

بایدها و نبایدهای چسباندن برچسب روی کاشی

چسباندن برچسب روی کاشی از روش‌های کم هزینه است، که به راحتی می‌تواند کمکی در راستای تغییر دکوراسیون داشته باشد. از جمله باید‌ها و نبایدهای چسباندن برچسب کاشی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نظافت کامل کاشی: قبل از چسباندن برچسب بر روی کاشی، ابتدا کاشی را کاملا تمیز کنید و تمام برجستگی‌ها و همچنین کثیفی موجود بر روی کاشی را کاملا پاک کنید. سپس بعد از شستشوی کاشی، برای خشک کردن کامل کاشی از یک پارچه بدون پرز استفاده کنید.
 • صاف کردن سطح کاشی: برای چسباندن برچسب کاشی، سطح ناهموار کاشی و همچنین ترک‌های موجود بر روی آن‌ها باید رفع شود تا برچسب به راحتی بر روی کاشی چسبانده شود.
 • استفاده از مناسبترین برچسب: برچسب کاشی در طرح و نقش متنوع موجود است، ولی در هنگام خرید دقت کنید تا انتخاب شما بر اساس مکانی باشد که می‌خواهید بچسبانید. مثلا اگر برای حمام و سرویس بهداشتی که محیطی مرطوب هستند، از برچسب‌هایی استفاده شود که در مقابل رطوبت، مقاوم هستند.
 • پیروی از دستورالعمل مناسب نصب: چسباندن برچسب کاشی بسیار ساده است ولی پیروی از دستورالعمل‌های نصب، نتیجه مطلوبی را به همراه خواهد داشت.
 • استفاده از برچسب باکیفیت: از برچسب‌های با کیفیت استفاده کنید تا به راحتی کنده نشوند.
 • نصب دور از تابش مستقیم خورشید: قرار دادن برچسب در معرض تابش خورشید سبب تغییر رنگ برچسب می‌شود. بنابراین نباید تحت تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد.

سخن پایانی

در آخر این مقاله، امیدواریم تا مطالب مفیدی در اختیار شما قرار گرفته باشد. همانطور که در بالا گفته شد، اگر می‌خواهید خیلی سریع و بدون صرف وقت و هزینه زیاد، ظاهر کاشی‌های آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی را تغییر دهید، می‌توانید از برچسب کاشی؛ استیکر کاشی استفاده کنید که در انواع، رنگ و طرح‌های مختلفی در بازار وجود دارند، ولی این نکته را در نظر داشته باشید که معایب برچسب کاشی مانع بزرگی است و اجازه نمی‌دهد این محصول جایگزین مناسبی برای کاشی و سرامیک شود.

مهناز غفارلو
نویسنده : مهناز غفارلو

همیشه دنبال جستجو در بخش های مختلف علمی در هر زمینه ای بودم، تا اینکه تو زمینه مصالح ساختمانی مطالب زیادی رو در قالب مقاله پیگیر شدم و به نوعی تخصصی یاد گرفتم تا وارد هنر نویسندگی در این زمینه شدم تا بتونم مطالب مفید و جامعی رو در اختیار مخاطبان قرار دهم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط