علت زرد شدن کاشی دستشویی چیست؟ رفع زردی کاشی و سرامیک
۲۶ خرداد ۱۴۰۳

علت زرد شدن کاشی دستشویی چیست؟ رفع زردی کاشی و سرامیک

راهنمای نصب و نگهداری

احتمالا شما برای دانستن علت زرد شدن کاشی دستشویی به اینجا آمده‌اید. سرویس بهداشتی عضو جدایی‌ناپذیر و ضروری هر مکانی است، بنابراین باید از بهترین و باکیفیت‌ترین کاشی و سرامیک استفاده کرد. کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی همانطور که سبب زیبایی ظاهر می‌شود، باید از استحکام بالایی نیز برخوردار باشد.

با توجه به اینکه سرویس بهداشتی که شامل حمام و دستشویی می‌شود، همیشه تحت تاثیر رطوبت قرار می‌گیرد، بنابراین در زمان کوتاهی، سرامیک‌های آن ها در معرض تغییر رنگ قرار گرفته و نمایی کثیف و آلوده را ایجاد می­‌کند. باقی ماندن آب روی سرامیک‌ها سبب تشکیل جرم شده و زرد شدن سرامیک را به همراه خواهد داشت که پاک کردن آن کاری مشکل است و نیاز به مواد شونیده قوی دارد.

چگونه رنگ زرد کاشی دستشویی را از بین ببریم؟

همانطور که کاشی و سرامیک می‌تواند زیبایی خاصی را به سرویس بهداشتی ببخشد، تغییر رنگ آن‌ نیز می‌تواند تاثیری منفی در نما داشته باشد. بنابراین بهتر است راه حل‌هایی برای از بین بردن زرد شدن سرامیک به جای تعویض آن بدانید تا از لحاظ هزینه مقرون‌به‌صرفه باشد. برای چگونگی از بین بردن زردی ناشی از لکه‌ها ابتدا بهتر است بدانید که چرا این لکه‌ها ایجاد شده‌اند، تا بعد از شناسایی آن‌ها بتوانید از شوینده­‌های مناسب استفاده کنید. چند مورد در این زمینه در ادامه آمده است.

راه‌حل‌های بسیاری برای از بین بردن زردی سرامیک سرویس وجود دارد.
راه‌حل‌های بسیاری برای از بین بردن زردی سرامیک سرویس بهداشتی وجود دارد.
علت سیاه شدن کاشی دستشویی چیست؟ راه حل رفع سیاهی کاشی

مقاله مرتبط: علت سیاه شدن کاشی دستشویی چیست؟ راه حل رفع سیاهی کاشی

استفاده از لیمو و سرکه

اگر بخواهید این کار را به صورت خانگی انجام دهید، می‌توانید از لیمو و سرکه استفاده کنید. البته فراموش نکنید که استفاده از این مواد بر روی سنگ‌های طبیعی، سبب تخریب سطح سنگ می‌شود. بعد از استفاده از این محلول خانگی، اجازه دهید تا به مدت نیم ساعت روی سطح باقی بماند، سپس با استفاده از یک اسفنج یا دستمال نرم شست‌وشو را انجام دهید. لیمو و سرکه خاصیت اسیدی دارند و دارای اثرات پاک‌کنندگی قوی نیز هستند.

استفاده از جوش شیرین

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن رنگ زرد سرامیک، استفاده از جوش شیرین است که به صورت خشک روی سرامیک ریخته می‌شود و سپس با یک اسفنج نرم که کمی رطوبت داشته باشد، بر روی لکه‌های ایجاد شده بر روی سرامیک کشیده می‌شود.

نکته: از مخلوط کردن مواد شیمیایی با یکدیگر بپرهیزید، زیرا آسیب‌های جدی به سیستم تنفسی وارد می‌کند.

جوش شیرین پاک کننده خانگی است که به صورت خشک روی سرامیک ریخته می‌شود و سپس با یک اسفنج نرم سطح را تمیز می‌کنیم.
جوش شیرین پاک‌کننده خانگی است که به صورت خشک روی سرامیک ریخته می‌شود و سپس با یک اسفنج نرم سطح تمیز می‌شود.
علت تغییر رنگ کاشی و سرامیک؛ بررسی مهمترین عوامل و راه حل

مقاله مرتبط: علت تغییر رنگ کاشی و سرامیک؛ بررسی مهمترین عوامل و راه حل

پاک‌کننده‌های صنعتی

پاک‌کننده­‌های صنعتی متنوعی در بازار وجود دارند که بهتر است در هنگام خرید به اطلاعاتی که بر روی آن‌ها درج شده است دقت کنید، زیرا روش‌های استفاده از آن‌ها برای هر سرامیک که از لحاظ لعاب­کاری مانند براق یا مات بودن و همچنین سطح کیفیت تفاوت دارد، متغیر است. برخی از شوینده‌­های صنعتی باکیفیت که برای از بین بردن لکه زرد می‌توان از آن‌­ها استفاده کرد و به راحتی می‌توانید آن‌ها را از سایت کاشی لند تهیه کنید، عبارتند از:

 • پاک‌کننده دینوکل
 • پاک‌کننده فیلا
پاک کننده چند منظوره فیلا از بهترین و کاربردی‌ترین محصولات پاک کننده است.
پاک‌کننده چند منظوره فیلا از بهترین و کاربردی‌ترین محصولات پاک‌کننده است.
بهترین جرم گیر کاشی و سرامیک؛ معرفی 7 جرم‌ گیر عالی بازار

مقاله مرتبط: بهترین جرم گیر کاشی و سرامیک؛ معرفی 7 جرم‌ گیر عالی بازار

برای جلوگیری از زرد شدن کاشی دستشویی چه کنیم؟

نگهداری درست، می‌تواند در عمر مفید و ماندگاری سرامیک تاثیر بگذارد. برای جلوگیری از زرد شدن و تغییر رنگ کاشی و سرامیک چند روش وجود دارد که بهتر است آن‌ها را انجام دهیم.

 • در هنگام نصب از سرامیک‌های با مقاومت بالا و کیفیت مرغوب استفاده شود. زیرا سرامیک‌های مرغوب، تحت تاثیر دما و فشار زیاد تولید می‌شوند و تحت شرایط مختلف محیطی از لحاظ تراکم و تغییر رنگ ثابت هستند.
 • از آب‌بندی اصولی و مواد درزگیر به خوبی استفاده شود.
 • بعد از نصب، بندکشی به صورت کاربردی انجام شود.
 • از سرامیک‌های آنتی باکتریال یا ضد اسید استفاده شود.
 • سعی کنید تهویه در سرویس بهداشتی تعبیه شود تا بعد از هر بار شست‌وشو رطوبت آن­ها به طور کامل خشک شود.
 • اگر سرامیک در جایی نصب می‌شود که در زیر آن لوله‌های آب قرار گرفته، بهتر است زیرسازی کف را به درستی انجام دهید.
 • برای جلوگیری از زرد شدن می‌توانید از مواد شوینده مخصوص استفاده کنید.
 • از شستشوی مداوم و بیش از اندازه کاشی و سرامیک پرهیز کنید. زیرا سبب فرسایش بافت آن شده و به مرور زمان کدر شدن رنگ کاشی را به دنبال خواهد داشت.
نگهداری درست، می‌تواند در عمر مفید و ماندگاری سرامیک تاثیر بگذارد.
نگهداری درست، می‌تواند در عمر مفید و ماندگاری سرامیک تاثیر بگذارد.

چرا کاشی دستشویی زرد می‌شود؟

اگر در هنگام نصب سرامیک از مواد آب‌بندی مناسب استفاده نشود، به مرور زمان سرامیک‌ها آب جذب کرده و تغییر رنگ می‌دهند. همچنین درزگیری با پودر بندکشی استاندارد و با کیفیت، بعد از نصب نیز از عواملی هستند که می‌توانند سرامیک را در برابر رطوبت نفوذناپذیر کنند.

یکی از دلایلی که سبب تغییر رنگ سرامیک‌های سرویس بهداشتی می‌شود، استفاده کردن از سرامیک‌های درجه پایین با مقاومت کم و رعایت نکردن اصول استاندارد در زمان تولید است که باعث زرد شدن سرامیک می‌شوند. اگر در زمان خرید به کیفیت و بالا بودن درجه‌بندی سرامیک‌ها دقت کنید، می‌توانید برای مدت طولانی با خیال راحت و بدون تغییر رنگ از آن‌ها استفاده کنید.

تفاوت سرامیک درجه یک و دو و سه چیست؟ مقایسه کیفیت و قیمت

مقاله مرتبط: تفاوت سرامیک درجه یک و دو و سه چیست؟ مقایسه کیفیت و قیمت

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید سرویس بهداشتی از مکان‌های ضروری در منزل، مراکز اداری-تجاری، بیمارستان، هتل و بسیاری از مکان‌های دیگر است، که باید محیطی عاری از هر گونه آلودگی باشد.علت زرد شدن کاشی سرویس بهداشتی را در این مقاله بررسی کردیم. به دلیل اینکه سرویس بهداشتی مانند حمام و دستشویی همیشه تحت تاثیر رطوبت قرار می‌گیرد، بنابراین امکان تغییر رنگ سرامیک‌ها امری دور از ذهن نخواهد بود.

رعایت اصولی مانند تهویه مناسب، استفاده از سرامیک‌هایی که از مواد اولیه باکیفیت تولید شده‌اند، آب‌بندی اصولی و کف­‌سازی مناسب نیز می‌تواند از تغییر رنگ طی استفاده مداوم جلوگیری کند. همچنین برای از بین بردن این تغییر رنگ می‌توان از مواد شیمیایی خانگی و صنعتی با رعایت اصول ایمنی استفاده کرد. آب‌بندی نشدن اصولی کاشی و سرامیک در حین نصب سبب جذب آب شده و تغییر رنگ و زرد شدن کاشی سرویس بهداشتی را به همراه خواهد داشت.

مهناز غفارلو
نویسنده : مهناز غفارلو

همیشه دنبال جستجو در بخش های مختلف علمی در هر زمینه ای بودم، تا اینکه تو زمینه مصالح ساختمانی مطالب زیادی رو در قالب مقاله پیگیر شدم و به نوعی تخصصی یاد گرفتم تا وارد هنر نویسندگی در این زمینه شدم تا بتونم مطالب مفید و جامعی رو در اختیار مخاطبان قرار دهم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط