علت سیاه شدن کاشی دستشویی چیست؟ راه حل رفع سیاهی کاشی
۲۵ خرداد ۱۴۰۳

علت سیاه شدن کاشی دستشویی چیست؟ راه حل رفع سیاهی کاشی

راهنمای نصب و نگهداری

سرویس بهداشتی از مکان­‌های مهم و ضروری در هر ساختمان است و همانطور که می­‌دانید، نظافت این مکان، خطر ابتلا به بیماری‌­های عفونی را کاهش می‌دهد و بر سلامت جسم افراد تاثیر مستقیم دارد. همچنین سازه‌­هایی که در آن به کار می‌روند نیز بهتر است ضد میکروب باشند. در متن زیر قصد داریم علت سیاه شدن کاشی دستشویی و حمام را با هم بررسی کنیم.

علاوه بر تمیزی محیط سرویس بهداشتی باید به زیبایی آن نیز توجه کافی داشت که یکی از مواردی که این مهم را برطرف می‌کند، سرامیک­‌هایی است که انتخاب می‌کنیم. محیط سرویس بهداشتی، شامل حمام و دستشویی همیشه تحت تاثیر رطوبت قرار می‌گیرند و در معرض انواع آلودگی‌ها هستند.

رفع سیاهی سرامیک سرویس بهداشتی

شاید تا بحال سیاه شدن سرامیک بهداشتی را دیده باشید و برایتان سوال باشد که این سیاهی­‌ها چرا ایجاد شده‌اند و چگونه می­‌توان آن­ها را رفع کرد؟ در ابتدا بهتر است انواع دلایل سیاهی را بدانیم و جهت رفع آن­ها اقدام کنیم. این موارد در ادامه آمده‌اند:

کپک زدن و سیاهی سرامیک

سیاه شدن کاشی و سرامیک علل مختلفی دارد، که یکی از این موارد می­‌تواند به دلیل کپک ایجاد شده در کناره­‌های حمام و دستشویی باشد. بخار بیش از حد محیط و همچنین کوتاهی در نظافت از موارد دیگر تشکیل کپک است. در این حالت بهتر است محیط از تهویه مناسب برخوردار باشد و همچنین با مواد شوینده خانگی مانند سرکه یا جوش شیرین یا مواد شوینده صنعتی باکیفیت نظافت انجام شود. دینوکل یکی از آن مواد شوینده صنعتی است که از پاک‌کنندگی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. برای خرید این محصول می‌توانید به سایت کاشی لند مراجعه کرده و به آسانی آن را تهیه کنید.

بخار بیش از حد محیط و همچنین کوتاهی در نظافت از موارد تشکیل کپک است.
بخار بیش از حد محیط و همچنین کوتاهی در نظافت از موارد تشکیل کپک است.
قارچ حمام؛ ۸ راه از بین بردن سریع کپک حمام

مقاله مرتبط: قارچ حمام؛ ۸ راه از بین بردن سریع کپک حمام

دوغاب و بی‌کیفیت بودن سرامیک

استفاده از سرامیک‌هایی که جذب آب بالایی دارند در محیط مرطوب سرویس بهداشتی و همچنین استفاده از دوغاب سیمانی بعد از نصب سبب می‌شود تا سرامیک‌های سفید به رنگ سیاه یا طوسی تغییر کنند که در این حالت هزینه‌ای دوچندان را جهت خرید مجدد کاشی، برای شما ایجاد خواهد کرد.

روش­های جلوگیری از سیاه شدن کاشی دستشویی

سیاه شدن و تغییر رنگ سرامیک حمام و دستشویی جلوه‌­ای نازیبا به محیط می­‌بخشد. بنابراین برای جلوگیری از هزینه کردن مداوم، بهتر است روش­‌های پیشگیری از سیاه شدن را بدانیم. هنگام خرید سرامیک به درجه‌بندی روی کارتن سرامیک توجه کنید، زیرا کیفیت بالای سرامیک به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار، سرما و گرمای زیاد سبب ماندگاری و طول عمر آن می‌شود.

برای شست‌وشوی کاشی دستشویی سعی کنید از پاک‌کننده­‌های استاندارد که برای هر محصول بسته به نوع لعاب، مقاومت و همچنین دستورالعمل خاص آن‌­ها متفاوت هستند، استفاده کنید. زیرسازی مناسب، بندکشی اصولی و استفاده از سرامیک‌­های با لبه‌­های رکتیفای که از ورود رطوبت بین درزها جلوگیری می‌کند، از مواردی هستند که بهتر است به آن­ها اهمیت داده شود.

زیرسازی مناسب، بندکشی اصولی و استفاده از سرامیک‌­های با لبه‌­های رکتیفای که از ورود رطوبت از بین درزها جلوگیری می‌کند
زیرسازی مناسب، بندکشی اصولی و استفاده از سرامیک‌­های با لبه‌­های رکتیفای از ورود رطوبت بین درزها جلوگیری می‌کند.
بهترین جرم گیر کاشی و سرامیک؛ معرفی 7 جرم‌ گیر عالی بازار

مقاله مرتبط: بهترین جرم گیر کاشی و سرامیک؛ معرفی 7 جرم‌ گیر عالی بازار

علت سیاه شدن کاشی دستشویی چیست؟

کاشی‌های سرویس بهداشتی و حمام از آن‌جا که در محیط مرطوب قرار گرفته‌اند، در معرض میکورب‌ها و انواع قارچ هستند. از جمله قارچ و کپک‌هایی که در این مکان‌ها رشد می‌کند قارچ سیاه است که اصلی‌ترین علت سیاه شدن کاشی سرویس بهداشتی و حمام به‌شمار می‌آید. سیاه شدن کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی دلایل مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

خرید و نصب سرامیک­های بی‌کیفیت

هنگام انتخاب سرامیک برای کف و دیواره‌­های سرویس بهداشتی، توجه به درجه‌بندی سرامیک­‌ها مهم است. سرامیک­‌های بی‌کیفیت، به دلیل داشتن تراکم پایین و تخلخل بالا، آب را به خود جذب کرده و به مرور زمان، تغییر رنگ در آن‌ها دیده می­‌شود.

سرامیک­‌های بی‌کیفیت، به دلیل داشتن تراکم پایین و تخلخل بالا، آب را جذب کرده و تغییر رنگ می‌دهند.
سرامیک­‌های بی‌کیفیت، به دلیل داشتن تراکم پایین و تخلخل بالا، علت سیاه شدن کاشی دستشویی هستند.

استفاده غیر اصولی از مواد شوینده شیمیایی

اگر برای نظافت سرویس، بیش از حد از مواد شوینده استفاده شود، به مرور زمان به سرامیک‌­های حمام و دستشویی آسیب می‌زند و سبب تغییر رنگ آن‌ها می‌شود. در حالت کلی باید گفت، هر چه برای جرم­‌گیری کاشی و سرامیک و از بین بردن سیاهی­‌های تشکیل شده بر روی آن­ها، از مواد شوینده غیر اصولی استفاده شود، امکان شست‌وشو سخت­‌تر خواهد شد و مجبور خواهید شد تا انرژی بیشتری صرف کنید و حتی از مواد شوینده قوی­‌تری استفاده کنید که این امر به خودی خود سبب آسیب به سطح می‌شود.

هر چه برای جرم­‌گیری کاشی و سرامیک از مواد شوینده غیر اصولی استفاده شود، شست‌وشو سخت­‌تر خواهد شد.
هر چه برای جرم­‌گیری کاشی و سرامیک از مواد شوینده غیر اصولی استفاده شود، شست‌وشو سخت­‌تر خواهد شد.

زیرسازی غیر اصولی کف سرویس

اگر در هنگام نصب کاشی متوجه شدید که لوله‌­های آب از کف عبور کرده‌اند، بهتر است از یک نصاب باتجربه و کاردان جهت زیرسازی دقیق کمک بگیرید تا بعد از نصب با مشکل مواجه نشوید.

در هنگام نصب کاشی سرویس بهداشتی از زیرسازی اصولی استفاده شود.
در هنگام نصب کاشی سرویس بهداشتی از زیرسازی اصولی استفاده شود.

بندکشی نادرست

بعد از نصب سرامیک‌ها، توجه کنید تا بندکشی با بهترین پودرهای بندکشی استاندارد و باکیفیت انجام شود و تمام درزهای بین کاشی پوشانده شود.

تهویه نامناسب در سرویس بهداشتی

سیستم تهویه در سرویس باید به درستی کار کند تا بعد از هر بار شست‌وشو، در مدت زمان کوتاهی سرامیک­‌ها خشک شوند و از سیاه شدن و تغییر رنگ آن‌ها پیشگیری شود. زیرا رسوب ایجاد شده بر روی سرامیک رفته رفته سخت شده و تغییر رنگ سرامیک سبب می­‌شود تا محیطی با ظاهری کثیف داشته باشید.

با تهویه مناسب سرامیک‌ها سریع خشک شده و از سیاه شدن دستشویی جلوگیری می‌کند.
با تهویه مناسب سرامیک‌ها سریع خشک شده و از سیاه شدن دستشویی جلوگیری می‌کند.

کوتاهی در نظافت

اگر فواصل نظافت سرویس در مدت زمان­‌های طولانی انجام شود، به مرور زمان قارچ­‌هایی در کناره‌­های سرویس ایجاد شده و همین امر سیاهی و تغییر رنگ سرامیک­‌ها را به دنبال خواهد داشت.

فاصله انداختن زیاد بین هر نظافت سبب رشد قارچ در سرویس می‌شود.
فاصله انداختن زیاد بین هر نظافت سبب رشد قارچ در سرویس می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد سرویس بهداشتی عضو جدانشدنی هر ساختمان از جمله منازل مسکونی، مراکز اداری و تجاری، هتل­‌ها، بیمارستان‌ها و… است، بنابراین باید به نکات بهداشتی و کیفیت مصالح به کار برده در آن توجه داشت. برای داشتن یک حمام یا دستشویی تمیز، هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کیفیت، بهتر است اصولی را رعایت کنید تا از سیاه شدن کاشی سرویس بهداشتی جلوگیری نمایید. مهم‌ترین و اصلی‌ترین علت سیاه شدن کاشی دستشویی رطوبت بالا در این محیط است. به همین دلیل قبل از مواجه شدن با این مشکل، بهتر است مواردی مانند تهویه مناسب، استفاده از سرامیک­‌های مرغوب بدون نفوذپذیری و زیرسازی اصولی را رعایت کنیم تا در نهایت هزینه مجددی را متقبل نشوید.

مهناز غفارلو
نویسنده : مهناز غفارلو

همیشه دنبال جستجو در بخش های مختلف علمی در هر زمینه ای بودم، تا اینکه تو زمینه مصالح ساختمانی مطالب زیادی رو در قالب مقاله پیگیر شدم و به نوعی تخصصی یاد گرفتم تا وارد هنر نویسندگی در این زمینه شدم تا بتونم مطالب مفید و جامعی رو در اختیار مخاطبان قرار دهم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط