نوار کنج کاشی چیست؟ بررسی کاربرد و انواع زواره کاشی
۱۶ تیر ۱۴۰۳

نوار کنج کاشی چیست؟ بررسی کاربرد و انواع زواره کاشی

معرفی مواد و محصولات ساختمانی

نوار کنج کاشی یک نبشی ساخته شده از جنس فلزی،‌ پلاستیکی و غیره است که از آن در زمان نصب کاشی و سرامیک برای پر کردن کنج و گوشه‌های کار و پوشاندن لبه‌های تیز کاشی‌ها استفاده می‌شود. به دلایل زیادی که ظاهر زیباتر یکی از آن‌ها است، از زوار کاشی استفاده می‌شود. احتمالا شما به تازگی با این اصطلاح آشنا شده‌اید و حالا برای اینکه بدانید که نوار کنج چیست و از آن در کجا استفاده می‌شود، به سایت ما آمده‌اید. بنابراین ما بیش از این گزافه گویی نمی‌کنیم و یک راست به سراغ معرفی انواع این محصول و کاربرد و مزایای آن‌ها می‌رویم، پس با ما همراه باشید.

کاربرد زوار کاشی

زوار کاشی را هم می‌توان روی کاشی و سرامیک و هم می‌توان در میان آن‌ها نصب کرد. معمولا نبشی‌های دیوار که روی کاشی نصب می‌شوند قابل جدا شدن هستند و اغلب برای جلوگیری از آسیب به کاشی و سرامیک‌ها در گوشه دیوار نصب می‌شوند.

نوار کنج اغلب در میان سرامیک‌های منتهی به کنج‌های دیوار نصب می‌شود تا علاوه بر زیبایی،‌ بتواند کاشی و سرامیک‌ها را در کنج‌ها بهتر در کنار هم ثابت نگه دارد. سرامیک‌هایی که در کنج دیوار نصب می‌شوند با استفاده از نوار کنج دیگر نیازی به فارسی بر ندارند.

نوار کنج کاشی برای اتصال دقیق و محکم بین کاشی‌ها استفاده می‌شود و موجب دوام و زیبایی کاشیکاری می شود.
نوار کنج کاشی برای اتصال دقیق و محکم بین کاشی‌ها استفاده می‌شود و موجب دوام و زیبایی کاشیکاری می شود.

اما به طور کلی کاربردهای نوار کنج کاشی عبارتند از:

 • استفاده در کنج دیوار در زمان نصب کاشی و سرامیک
 • استفاده به همراه پارکت در کنج دیوارها
 • نصب در نبش دیوار برای ایجاد محافظت از لبه‌های دیوار
 • کاربرد در کنج دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام
 • استفاده به عنوان شمشه‌‌ قائم برای ثابت کردن سرامیک‌ها

مزایای استفاده از نوار گوشه کاشی

اگر دو به شک هستید که از نوارکنج در نصب کاشی،‌ سرامیک یا سنگ استفاده کنید، بهتر است مزایای استفاده از آن را بشناسید تا از این شک و تردید خلاص شوید. نوار‌های گوشه کاشی شما را از دست لبه‌های تیز و برنده‌ لبه‌های کاشی راحت می‌کند. معمولا لبه‌های کاشی یا سنگ از آن‌‌جا که لعاب روی آن‌ها را نمی‌پوشاند بسیار تیز هستند و در کنج دیوار این قسمت‌های زبر بیرون می‌ماند که علاوه بر اینکه ممکن است در اثر ضربه لب‌پریده شوند، ممکن است باعث آسیب به افراد در زمان عبور از کنار آن‌ها شود. به طور کلی اگر بخواهیم مزایای استفاده از  زوار کاشی را به صورت لیست‌وار بگوییم، می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • بالا بردن دوام و استحکام کار
 • عدم نیاز به فارسی‌بر کردن سرامیک‌ها
 • پوشاندن لبه‌های تیز و برنده کاشی و سرامیک‌ها
 • محافظت از لبه‌های کاشی و سرامیک‌ از ضربه و لب‌پریدگی
 • ایجاد جلوه‌ای خاص و هماهنگ با سرامیک‌ها از نظر طرح و رنگ
 • اجرای آسان‌تر کاشی و سرامیک‌ها در گوشه‌ و کنج دیوار
نوار کنج می‌تواند از گوشه‌های سرامیک در برابر ضربه و آسیب محافظت کند.
نوار کنج می‌تواند از گوشه‌های سرامیک در برابر ضربه و آسیب محافظت کند.

انواع نوار گوشه کاشی

نوار کنج کاشی از جنس‌های مختلف و همچنین در طرح و رنگ متنوعی تولید می‌شوند. سایز آن‌ها نیز اگرچه اغلب ۲۵۰سانتی‌متر است،‌ اما سایزهای آن نیز قابل تغییر و ساخت در اندازه‌های متنوع است. هر چند تنوع در زوار‌های کاشی از نظر ویژگی‌های مختلف بسیار زیاد است، اما معمولا نوارهای کنج کاشی را بر اساس مواد سازنده دسته بندی می‌کنند که در زیر با انواع آن آشنا خواهید شد.

 • نوار کنج کاشی آلومینیومی

از انواع بادوام  نوار کنج کاشی، مدل آلومینیومی است که با توجه به دوام بالا و ضدزنگ بودن می‌توان از آن برای محیط‌های پرتردد و در معرض رطوبت استفاده کرد.

 • نوار گوشه کاشی پلاستیکی

این مدل از نوار کنج از پلاستیک بسیار محکمی ساخته می‌شود که احتمال شکستن آن بسیار کم است. این مدل از کنج کاشی‌ها دارای رنگ های بسیار متنوعی هستند و اغلب در سرویس‌های بهداشتی و حمام استفاده می‌شوند. انواع ربع دایره‌ای و نود درجه از میان نوار کنج‌های پلاستیکی بیشترین طرفدار را دارد.

نوار کنج‌های پلاستیکی از جمله گزینه‌های محبوب برای استفاده در سرویس‌های بهداشتی و حمام هستند.
نوار کنج‌های پلاستیکی از جمله گزینه‌های محبوب برای استفاده در سرویس‌های بهداشتی و حمام هستند.
 • نوار کنج استیل

نوار کنج اما اغلب در میان سرامیک‌های منتهی به کنج‌های دیوار نصب می‌شود تا علاوه بر زیبایی،‌ بتواند کاشی و سرامیک‌ها را در کنج‌ها بهتر در کنار هم ثابت نگه دارد. سرامیک‌هایی که در گوشه‌های دیوار نصب می‌شوند با استفاده از نوار کنج دیگر نیازی به فارسی‌بری ندارند.

نوار کنج هایی که از جنس استیل ساخته شده‌اند ظاهری زیبا داشته و همچنین در برابر رطوبت مقاومت بالاتری دارند.
نوار کنج هایی که از جنس استیل ساخته شده‌اند ظاهری زیبا داشته و همچنین در برابر رطوبت مقاومت بالاتری دارند.

روش نصب نوار کنج کاشی

نوار کنج کاشی یکی از نازک‌کاری‌های ساختمان‌سازی به شمار می‌آید و اگر قرار است روی کاشی نصب شود در مراحل آخر و بعد از نصب همه کاشی و سرامیک‌ها نصب می‌شوند. اما در مورد کنج کاشی‌هایی که در میان دو کاشی و در کنج‌ها فیکس می‌شود،‌ همزمان با نصب کاشی و سرامیک باید آن‌ها را نصب کرد. زوار‌ها از آن‌جا که اغلب از جنس آلومینیوم و استیل هستند،‌ برق میزنند و اگر در میان دو سرامیک کنج قرار بگیرند جلوه سرامیک‌ها را بیشتر می‌سازند. این نوار کنج‌ها هم در کف و هم در دیوار در قسمت‌های کنج و در میان دو کاشی یا سرامیک نصب می‌شوند.

سخن آخر

شما در این مقاله با انواع نوار کنج کاشی و مزایای آن آشنا شدید. کاربرد و ویژگی‌های زوار کاشی را شناختید و حالا با خیالی راحت می‌توانید از میان انواع آن، طرح و رنگ مد نظرتان را تهیه کنید. در پایان ذکر این نکته رو ضروری می‌دانم که بگویم نوارهای کنج کاشی را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید تا از کیفیت آن‌ها مطمئن باشید. در صورت تمایل می‌توانید زوارهای کاشی موجود در سایت کاشی لند را که در طرح و رنگ‌های بسیار متنوعی ارائه می‌شوند را مشاهده کنید و اگر مایل بودید به صورت اینترنتی این محصول را از کاشی لند تهیه کنید.

سمیه موسوی
نویسنده : سمیه موسوی

از آنجا که درباره صنعت ساختمان مطالعه زیادی داشتم و از کودکی هم عاشق وبگردی و خواندن مقالات مرتبط بودم، دست به کار شدم تا با هنر نویسندگی، اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های فعالان این حوزه را تا جای ممکن تکمیل کنم.

منابع : crowntiles.co.uk bhg.com
پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط