فیتیله کاشی چیست؟ معرفی انواع سیگاری کاشی و سرامیک
۱۴ تیر ۱۴۰۳

فیتیله کاشی چیست؟ معرفی انواع سیگاری کاشی و سرامیک

معرفی مواد و محصولات ساختمانی

احتمالا برای خرید کاشی و سرامیک به فروشگاه مراجعه کرده‌اید و در آنجا کلمه فیتیله کاشی به گوشتان خورده است. شاید برایتان سوال باشد که فیتیله کاشی چیست و در کجا کاربرد دارد. برای پاسخ به این سوالات در ادامه مطالب با ما همراه باشید. امروزه و با مدرنیته شدن فضای دکوراسیون داخلی معماران به دنبال عناصری هستند تا زیبایی بیشتری را در محیط تزریق کنند که این کار حتی با کوچکترین وسیله در کنار کاشی و سرامیک ایجاد خواهد شد. فیتیله نمونه‌ای از این موارد است که ظاهر محیط را تغییر داده و طرح و نقش سرامیک را بیشتر نشان می‌دهد.

در تولید فیتیله کاشی و سرامیک طرح‌های متنوع ایجاد شده و انتخاب را سخت کرده است. فیتیله کاشی که به صورت اختصاصی به آن سیگاری نیز گفته می‌شود در انتخاب سرامیک مورد نیاز برای دیوار بسیار اهمیت دارد و در انتخاب آن باید دقت لازم را داشت. در این مقاله با انواع سیگاری کاشی و سرامیک آشنا می‌شویم.

فیتیله کاشی و سرامیک چیست؟

فیتیله کاشی در واقع یک کاشی باریک است که مانند یک نوار در حاشیه کاشی کاری و همچنین در بین سرامیک‌ها کاربرد دارد. فیتیله کاشی زیبایی دو چندان به کاشی و سرامیک نصب شده می‌بخشد. این نوارها که به صورت تزئینی قرار می‌گیرند در رنگ‌های مختلف به صورت شیشه‌ای و یا متالیک نیز موجود هستند که نور را بازتاب داده و طرح و رنگ موجود بر روی فیتیله کاشی را جذاب‌تر نشان می‌دهند.

اندازه نوارهای سیگاری کاشی متفاوت است و در عرض ۱ سانتی‌متری تا ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر و با طول ۶۰ یا ۹۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. انتخاب فیتیله کاشی بر اساس مطابقت با طرح و رنگ زمینه سرامیک نصب شده و بر اساس نیاز انجام می‌پذیرد. فیتیله کاشی در رنگ‌های طلایی و نقره‌ای موجود است. سیگاری به صورت عددی در فروشگاه‌های کاشی و سرامیک به فروش می‌رسند. در هنگام خرید از طریق مشورت با مشاوران فروشگاه کاشی لند می‌توانید بهترین خرید را انجام دهید.

فیتیله کاشی به صورت نوارهای تزئینی در کنار کاشی‌ها و سرامیک‌ها قرار می‌گیرند و به سطوح کاشیکاری مقاومت و زیبایی می دهند.
فیتیله کاشی به صورت نوارهای تزئینی در کنار کاشی‌ها و سرامیک‌ها قرار می‌گیرند و به سطوح کاشیکاری مقاومت و زیبایی می دهند.

انواع فیتیله کاشی و سرامیک

فیتیله کاشی و سرامیک انواعی دارد و به صورت تخت و برجسته تولید می‌شوند که در زیر به انواع آن اشاره می‌شود:

فیتیله کاشی و سرامیک طلایی

فیتیله طلایی رنگ در کنار هر کاشی و سرامیکی با طرح‌های مختلف کارایی دارد و لعاب براق این محصول در کنار سرامیک‌های با لعاب براق و مات زیبایی سطح را دو چندان می‌کند.

فیتیله‌ رنگ طلایی به طرح‌ کاشی ها جلوه‌ای خاص می‌دهد و فضا را زیباتر و منحصر به فرد می‌کند.
فیتیله‌ رنگ طلایی به طرح‌ کاشی ها جلوه‌ای خاص می‌دهد و فضا را زیباتر و منحصر به فرد می‌کند.

فیتیله کاشی و سرامیک نقره‌ای

فیتیله نقره‌ای به دلیل اینکه به نوعی جز رنگ‌های خنثی است با تمام سرامیک‌ها هماهنگ شده و ظاهری روشن را فراهم می‌کند. این محصول قابل شست‌وشو است و لعاب موجود بر روی آن با گذشت زمان از بین نمی‌رود.

فیتیله های نقره ای به دلیل رنگ خنثی، ظاهر روشن و جذابی به سطوح کاشی می‌دهند.
فیتیله های نقره ای به دلیل رنگ خنثی، ظاهر روشن و جذابی به سطوح کاشی می‌دهند.

فیتیله کاشی و سرامیک شیشه‌ای

از فیتیله‌های شیشه‌ای بیشتر در بین سرامیک‌های حمام و سرویس بهداشتی و همچنین در فضای استخر استفاده می‌کنند. این محصول سطح لغزنده ندارد و نسبت به نوع فلزی مقاومت بالایی در برابر خمش و تغییر شکل دارند.

فیتیله‌های شیشه‌ای معمولاً ضدآب هستند و قابل شستشو هستند، بنابراین ماندگاری و زیبایی آنها با گذشت زمان حفظ می‌شود.
فیتیله‌های شیشه‌ای معمولاً ضدآب هستند و قابل شستشو هستند، بنابراین ماندگاری و زیبایی آنها با گذشت زمان حفظ می‌شود.

فیتیله کاشی و سرامیک طرح‌دار

فیتیله‌های طرح‌دار در انواع متنوعی تولید می‌شوند. استفاده از این محصول بهتر است در کنار سرامیک‌های ساده و بدون طرح و نقش انجام گیرد تا از حالت یکنواختی سرامیک کم کند. اگر در کنار کاشی و سرامیک دارای طرح از فیتیله‌های طرح‌دار نیز استفاده شود محیط کاملا شلوغ و خسته‌کننده خواهد بود و شکیل بودن سرامیک از بین خواهد رفت.

فیتیله سرامیکی

سیگارهایی که بیشترین کاربرد را دارند از نوع سرامیکی هستند. این محصول به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و مواد شوینده، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و کم، مقاوم بودن در برابر ضربه و شکستگی و همچنین به دلیل نصب راحت مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرند.

فیتیله کاشی که بیشترین کاربرد را دارند از نوع سرامیکی می‌باشند.
فیتیله کاشی که بیشترین کاربرد را دارند از نوع سرامیکی می‌باشند.

کاربرد سیگاری کاشی

فیتیله سیگاری از پر استفاده‌ترین متریال در ساختمان است که در دور کاشی نصب می‌شود و جهت زیباسازی بدنه کاشی و سرامیک کاربرد دارد. کارخانه‌های بسیاری تولیدکننده فیتیله کاشی هستند که در ضخامت‌های متفاوت و با انواع طرح و رنگ ساخته می‌شوند. در هنگام نصب فیتیله سیگاری حتما به سایز سرامیک دقت کنید که اگر ابعاد سرامیک ۶۰*۶۰ است از فیتیله‌ای که پهنای ۶۰ سانتی‌متر دارد استفاده شود تا بندهای بین فیتیله و سرامیک کنار یکدیگر قرار گرفته و نظم حاصله سبب شکیل دیده شدن محیط شود. برای این کار از یک نصاب حرفه‌ای استفاده کنید تا پایان کاری تمیز و مرتب داشته باشید.

مزایای استفاده از فیتیله برای کاشی و سرامیک

سیگاری‌های کاشی و سرامیک مزایای بسیاری دارند که استفاده از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. در زیر به تعدادی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

  • فیتیله کاشی و سرامیک یک نقطه کانونی را در محیط به وجود می‌آورند: سیگاری‌ یا همان فیتیله یک الگوی خاص ایجاد کرده و به کاشی و سرامیک نصب شده در محیط رنگ و لعاب می‌بخشند. همچنین به عنوان یک نقطه کانونی در گوشه‌ای از منزل که مجزا از سایر نقاط است به کار می‌رود.
  • فیتیله کاشی می‌تواند تعریف کننده یک منطقه از خانه باشد: این بدین معناست که یک قسمت از خانه مثلا اتاق نشیمن یا محل غذاخوری با بردر کاشی مشخص شود.
  • فیتیله کاشی تنوع فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند: بردرهای دور کاشی و سرامیک به عنوان یک قاب عمل کرده و می‌توان آن‌ها را به عنوان جداکننده در بین کاشی‌های ساده و گلدار استفاده کرد.
فیتیله کاشی باعث جداسازی و افزودن زیبایی و شکوه به سطوح کاشی و سرامیک می‌شود.
فیتیله کاشی باعث جداسازی و افزودن زیبایی و شکوه به سطوح کاشی و سرامیک می‌شود.
  • سیگاری‌ها به عنوان یک پوشاننده عیب دیوار یا سقف باشد: فیتیله کاشی ناهمواری موجود در دیوار و سقف را می‌پوشاند و به نوعی به زیباسازی نیز کمک شایانی می‌کند.
  • نصب آسان فیتیله‌های کاشی و سرامیک از مزیت‌های آن محسوب می‌شود: سیگاری یا فیتیله به آسانی قابل نصب است و روی قسمت‌های مختلف مانند سطوح سیمان، گچ، کاشی و سرامیک قابلیت نصب دارند.

نکات انتخاب فیتیله باکیفیت برای سرامیک و کاشی

نکاتی که در انتخاب فیتیله کاشی و سرامیک باید به آن توجه نمود شامل موارد زیر است:

  • طرح و رنگ موجود بر روی سرامیک نصب شده بسیار مهم است. سیگاری موجود در بازار در رنگ‌های نقره‌ای و طلایی موجود هستند که در واقع به عنوان غالب‌ترین رنگ در این بردرها قرار گرفته و با هر رنگی از کاشی و سرامیک هماهنگ می‌شوند. در هنگام خرید به نوع دکوراسیون و رنگ کاشی توجه کنید.
  • هر کاشی و سرامیک در سایزهای مختلف کاربری متفاوت دارد. فیتیله سیگاری کاشی نیز مانند کاشی و سرامیک با کاربری‌های مختلف تولید می‌شوند.
  • فیتیله با روکش فلزی برای محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام مناسب نیست زیرا با گذشت زمان و در معرض رطوبت دچار زنگ‌زدگی می‌شود.
  • فیتیله‌های شیشه‌ای برای زیباسازی کاشی و سرامیک‌ها در حمام و استخر استفاده می‌شود. بردرهای شیشه‌ای مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و جلوه‌ جذابی را فراهم می‌کنند.

سخن پایانی

در پایان باعث افتخار است که تا اینجا با مجموعه کاشی لند همراه بودید. همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، فیتیله کاشی و سرامیک با نام‌های سیگاری و بردر نیز در بازار معروف است. فیتیله به‌عنوان یکی از عناصر زیبابخشی در دکوراسیون محیط مطرح است که در بین کاشی و سرامیک قابل نصب است. نقوش به‌کار رفته در این محصول منحصربه‌فرد بود و لعاب طلایی و نقره‌ای به‌کار رفته در این محصول آن را با تمام انواع کاشی هماهنگ کرده است. استفاده از نوع فلزی و شیشه‌ای کاربری مختص خود را دارد که بسته به رطوبت محیط بهتر است از نوع شیشه‌ای استفاده شود. برای خرید فیتیله‌های با کیفیت از برندهای برتر می‌توانید به قسمت فروشگاه کاشی‌لند مراجعه کنید.

مهناز غفارلو
نویسنده : مهناز غفارلو

همیشه دنبال جستجو در بخش های مختلف علمی در هر زمینه ای بودم، تا اینکه تو زمینه مصالح ساختمانی مطالب زیادی رو در قالب مقاله پیگیر شدم و به نوعی تخصصی یاد گرفتم تا وارد هنر نویسندگی در این زمینه شدم تا بتونم مطالب مفید و جامعی رو در اختیار مخاطبان قرار دهم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط