راهنمای خرید کاشی و سرامیک منزل؛ آشنایی با عوامل موثر
۹ تیر ۱۴۰۳
 • خلاصه مطلب در 30 ثانیه arrow-down

  برای خرید کاشی و سرامیک منزل باید قبل از خرید عوامل تاثیرگذار بر انتخاب سرامیک را در نظر داشته باشیم که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • محل استفاده کاشی و سرامیک در منزل
  • جنس سرامیک خریداری شده
  • طرح و رنگ محصول انتخابی
  • ابعاد سرامیک
  • متراژ و فضای در دسترس
  • نوع دکوراسیون
  • بودجه مورد نیاز

راهنمای خرید کاشی و سرامیک منزل؛ آشنایی با عوامل موثر

راهنمای خرید و انتخاب

کاشی و سرامیک از مهمترین و کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی هستند که امروزه در تمام قسمت‌های داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هنگام انتخاب و خرید کاشی و سرامیک منزل، باید به کیفیت محصول، نوع طراحی به‌کار رفته در آن، رنگ محصول، فضای دکوراسیون، میزان تردد را در نظر داشته باشید تا بتوانید بر حسب این موارد انتخابی درست داشته باشید.

اگر شما به دنبال یک محصول مناسب به عنوان کفپوش هستید و می‌خواهید منزل خود را با کاشی و سرامیک پوشش دهید، به صفحه درستی آمده‌اید. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را در خرید هرچه بهتر کاشی و سرامیک راهنمایی کنیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مرغوبیت و کیفیت کاشی و سرامیک

یکی از مواردی که در هنگام خرید کاشی و سرامیک منزل باید به آن توجه داشت، بحث کیفیت است. زیرا مرغوبیت سبب می‌شود تا با گذشت زمان از میزان دوام و مقاومت سرامیک کاسته نشده و با خیال راحت می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین در هنگام خرید باید به فروشگاه‌های مطمئن فروش مراجعه کرد.

فضای دکوراسیون

فضایی که در منزل انتخاب کرده‌اید تا با کاشی و سرامیک پوشش داده شود، باید با دقت مورد توجه قرار بگیرد. مثلا برای فضاهای کوچک بهتر است از کاشی و سرامیک با طرح ساده و با رنگ روشن استفاده کرد ولی مکان‌هایی که متراژ بیشتری دارند، استفاده از محصولاتی با رنگ تیره‌تر و حتی با طراحی شلوغ نیز حائز اهمیت است.

در مکان‌هایی با متراژ بزرگ، استفاده از کاشی و سرامیک با رنگ تیره می‌تواند به زیبایی و جذابیت فضا کمک کند.
در مکان‌هایی با متراژ بزرگ، استفاده از کاشی و سرامیک با رنگ تیره می‌تواند به زیبایی و جذابیت فضا کمک کند.

میزان تردد روی کاشی و سرامیک

اگر فضایی از منزل که قرار است با کاشی و سرامیک پوشیده شود، قسمتی است که میزان رفت و آمد در آن‌جا بیشتر است بهتر است از محصولاتی با مقاومت بالا استفاده کرد. این نکته در خرید کاشی و سرامیک منزل بسیار اهمیت دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد. مثلا در منازلی با متراژ زیاد که در پذیرایی تردد کم‌تر است می‌توان از محصولات درجه دو نیز بهره برد ولی در خانه‌هایی که بیشتر کارها و رفت و آمد در فضای پذیرایی است و کمتر در اتاق خواب تردد انجام می‌شود، بهتر است از کاشی سرامیک با درجه کیفی عالی استفاده نمود تا دوام زیادی در برابر شکستگی و ضربه داشته باشد.

بهترین طرح کاشی و سرامیک

یکی از مواردی که برای انتخاب سرامیک مناسب برای قسمت‌های مختلف ضروری است، گذشته از اینکه برای چه فضا و با چه قیمتی باشد، این است که کاشی و سرامیک انتخابی با وسایل موجود در دکوراسیون هماهنگ باشد.

طرح کاشی و سرامیک هر چه ساده‌تر باشد می‌تواند فضای شما را مدرن‌تر و زیباتر بسازد و هر چه طرح‌های شلوغ‌تری انتخاب کنید، فضای شلوغ‌تری خواهید داشت. البته برای برخی دکوراسیون‌ها مانند دکورهای سنتی انتخاب طرح‌های سنتی و شلوغ، زیبایی خاصی به محیط شما می‌بخشد.

کاشی و سرامیک با تنوعی از طرح و رنگ تولید می‌شوند که برای قسمت بین کابینتی آشپزخانه می‌توان از کاشی و سرامیک در اندازه‌های مختلف و با تنوعی از طرح و رنگ استفاده کرد. دکور این قسمت از آشپزخانه می‌تواند زیبایی بی‌نظیری را ایجاد کند. در حالت کلی کاشی‌هایی که برای قسمت بین‌کابینتی استفاده می‌شوند، ساده یا طرح‌دار از نوع گل یا رستیک هستند.

استفاده از کاشی و سرامیک با تنوعی از طرح و رنگ در قسمت بین کابینت‌های آشپزخانه می‌تواند زیبایی و جلوه‌ای خاص به این فضا ببخشد.
استفاده از کاشی و سرامیک با تنوعی از طرح و رنگ در قسمت بین کابینت‌های آشپزخانه می‌تواند زیبایی و جلوه‌ای خاص به این فضا ببخشد.

بهترین رنگ کاشی و سرامیک

انتخاب رنگ کاشی و سرامیک علاوه بر اینکه بر ظاهر خانه تاثیر بسزایی دارد، می‌تواند بر روحیات افراد نیز اثرگذار باشد. در ادامه برای داشتن انتخابی آسان‌تر، راهنمای انتخاب رنگ کاشی و سرامیک برای هر بخش از منزل را ارائه کرده‌ایم.

بهترین رنگ کاشی و سرامیک حمام

حمام از مکان‌هایی در منزل هستند که در هنگام فروش منزل در انتخاب تاثیرگذار هستند. علاوه بر آن حمام بعد از یک روز کاری خسته‌کننده مکانی برای آرامش است. بنابراین با انتخاب بهترین رنگ برای کاشی و سرامیک حمام می‌توانید فضایی دلچسب را تداعی کنید. کاشی و سرامیک در طرح، رنگ و اشکال مختلف تولید می‌شوند که با هر سلیقه‌ای هماهنگ هستند.

اگر فضای حمام شما کوچک است بهتر است از رنگ سفید و یا روشن استفاده کنید.
اگر فضای حمام شما کوچک است بهتر است از رنگ سفید و یا روشن استفاده کنید.
بهترین رنگ کاشی برای حمام چیست؟نکات مهم در انتخاب رنگ کاشی حمام

مقاله مرتبط: بهترین رنگ کاشی برای حمام چیست؟نکات مهم در انتخاب رنگ کاشی حمام

بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی فضایی است که حتما باید به رعایت بهداشت و نظافت در آن توجه ویژه‌ای کرد. مناسب‌ترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی، رنگ‌های روشن است، چرا که لکه‌ها و آلودگی‌ها روی آن‌ها دیده شوند و به سرعت نیز آن‌ها را بزداییم.

البته ناگفته نماند که فضای در دسترس سرویس بهداشتی در انتخاب رنگ و طرح کاشی تاثیرگذار است. مثلا اگر فضای کوچکی در اختیار دارید بهتر است از رنگ روشن مانند سفید، کرم، سبز، آبی و طوسی روشن با طرح ساده استفاده کرد تا فضا بزرگتر از حالت عادی دیده شود. اما برای فضاهای بزرگتر می‌توان ترکیبی از رنگ‌های تیره و روشن را به‌کار برد و زیبایی را به رخ کشید. رنگ‌های تیره فضا را متراکم نشان می‌دهد.

رنگ کاشی و سرامیک بین کابینتی و آشپزخانه

کاشی و سرامیک با تنوعی از طرح و رنگ تولید می‌شوند که برای قسمت بین کابینتی آشپزخانه می‌توان از کاشی و سرامیک در اندازه‌های مختلف و با تنوعی از طرح و رنگ استفاده کرد. دکور این قسمت از آشپزخانه می‌تواند زیبایی بی‌نظیری را ایجاد کند. در حالت کلی کاشی‌هایی که برای قسمت بین‌کابینتی استفاده می‌شوند، ساده یا طرح‌دار از نوع گل یا رستیک هستند.

عموما محصولی که برای آشپزخانه استفاده می‌شود با توجه به پخت‌و‌پز ایجاد شده باید از لعابی برخوردار باشد تا به راحتی قابل نظافت باشد، بتواند با وسایل موجود در محیط از لحاظ رنگ و طراحی هماهنگ باشد، در برابر رطوبت و شستشو با مواد شوینده مقاوم باشد و تغییر رنگ ندهد و همچنین از ابعادی مناسب بین کابینت برخوردار باشد.

اگر از کاشی‌هایی متضاد با رنگ کابینت استفاده کنید، زیبایی هر دو قسمت را به خوبی و تفکیک شده نشان می‌دهد. مثلا کاشی‌هایی با رنگ مشکی، طلایی، نقره‌ای و طوسی با طرح‌های منحصربه‌فرد برای بین کابینت‌های سفید رنگ هارمونی خاصی ایجاد می‌کند و پیشنهاد مناسبی است. نورپردازی مناسب و استفاده از لامپ‌های ال ای دی در این قسمت طراحی کاشی‌ها را به خوبی نشان می‌دهد.

بهترین رنگ کاشی و سرامیک پذیرایی

سالن‌های پذیرایی عموما مکانی برای میزبانی مهمانان هستند. بنابراین انتخاب کاشی و سرامیک باکیفیت با طرح و رنگ مناسب در طراحی این فضا بسیار حائزاهمیت است. به احتمال زیاد با ورود به خانه‌های با دکوراسیون لاکچری متوجه این موضوع شده‌اید که نوع سرامیک کار شده در آن چقدر می‌تواند بر دید افراد تاثیرگذار باشد.

باز هم در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که ابعاد فضای دردسترس در انتخاب نوع کاشی سرامیک اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر فضای شما کوچک است بهتر است از سرامیک‌های رنگ روشن ساده و یا با اندک طرحی مانند طرح سرامیک کلکته استفاده کرد و در صورتی که فضای بزرگ‌تری دارید بهترین پیشنهاد استفاده از رنگ‌های تیره یا روشن در کنار هم و همچنین با طراحی مختلف و بر حسب سلیقه خواهد بود. همچنین می‌توان در هنگام انتخاب به نوع لعاب کار شده در سرامیک نیز توجه کرد که بر حسب نورپردازی منزل لعاب براق می‌تواند فضا را بزرگتر از حالت عادی نشان دهد.

بهترین رنگ کاشی و سرامیک اتاق خواب‌ها

اتاق خواب که محلی برای آرامش فکری و استراحت است بهتر است از سرامیک‌های با رنگ روشن و طراحی‌های آرام و غیرشلوغ استفاده کرد تا بتوان ساعتی را در آرامش سپری کرد. همچنین سرامیک‌های با لعاب مات نیز در آرامش این محیط بی‌تاثیر نخواهد بود. رنگ‌هایی از جمله سفید، کرم، طوسی، سبز و صورتی ملایم از جمله رنگ‌هایی مناسب اتاق خواب هستند.

ابعاد کاشی و سرامیک مناسب فضاهای مختلف

کاشی و سرامیک در اشکال مربع و مستطیل و حتی اشکال دیگر در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که هرکدام از این اشکال را به صورت‌های مختلف می‌توان در کف یا دیوار نصب کرد.

ابعاد سرامیک کف

بهترین ابعاد برای سرامیک کف را معمولا از میان ابعاد مربعی انتخاب می‌کنند. البته امروزه برخی ابعاد مستطیلی مانند ابعاد ۱۲۰*۶۰، ۱۰۰*۵۰ و ۱۲۰*۲۰ نیز برخی از سایزهای رایج برای سرامیک کف هستند. ابعاد سرامیک کف برای هر قسمت از منزل را نیز می‌توان با توجه به دکوراسیون آن انتخاب کرد. برای مثال شما می‌توانید از برخی ابعاد برای سرامیک کف پذیرایی و برخی دیگر برای سرامیک کف اتاق خواب یا آشپزخانه استفاده کنید.

ابعاد سرامیک کف چقدر است؟ سایز سرامیک کف برای همه مکان‌ها

مقاله مرتبط: ابعاد سرامیک کف چقدر است؟ سایز سرامیک کف برای همه مکان‌ها

ابعاد سرامیک دیوار

به صورت معمول در خرید کاشی و سرامیک منزل، از سرامیک‌های مستطیلی را برای دیوار و مربع را برای کف استفاده می‌کنند اما این قطعی نیست بلکه بر حسب سلیقه می‌توان در هر قسمتی از خانه از این محصولات استفاده کرد. ناگفته نماند که کاشی سرامیک با ابعاد بزرگتر می‌تواند دلیلی بر بزرگ‌نمایی محیط باشد.

بهترین و مناسب‌ترین سایز کاشی و سرامیک برای فضاهای مختلف به عوامل مختلفی از جمله مواردی که در زیر آورده شده، بستگی دارد:

 • متراژ فضای در دسترس

برای فضاهایی که متراژ کمی دارند در حدود ۶۰ مترمربع، بهتر است سرامیک‌های ۸۰*۸۰، ۹۰*۹۰ و یا حتی ۹۵ در ۹۵ را نصب کرد. فضاهایی که متراژ متوسطی در حدود ۶۰ تا۸۰ مترمربع دارند، بهترین سایز سرامیک شامل ۱۲۰*۶۰، ۱۶۰*۸۰، ۱۰۰*۱۰۰ و همچنین ۱۲۰*۱۲۰ است. فضاهای بزرگتری مانند متراژ ۸۰ به بالاتر را نیز می‌توان با سرامیک‌های اسلب پوشش داد که زیبایی بی‌نظیری را فراهم می‌کند.

 • نوع کاربری فضا

در خرید کاشی و سرامیک منزل باید در نظر داشته باشید که سالن‌های پذیرایی سرامیک‌های سایز بزرگ را می‌طلبد. در آشپزخانه سرامیک‌های سایز متوسط مناسب‌تر است. سرامیک‌هایی با سایز متوسط مستطیلی که طرح‌های متنوعی دارند بهترین گزینه برای دیوار هستند. البته هیچ محدودیتی برای انتخاب سایز وجود ندارد و شما می‌توانید با مشورت گرفتن از افراد کاردان بهترین انتخاب را انجام دهید.

 • سلیقه فردی

در خرید کاشی و سرامیک منزل برای فضاهای متفاوت در مرحله اول به سلیقه شخصی نگاه می‌کنند. در واقع قدم اول انتخاب است و بعد به دنبال هماهنگی سرامیک با دکوراسیون خواهند رفت. قدم بعدی قیمت است که هرچه سایز یک سرامیک بزرگ‌تر باشد در نتیجه قیمت بالاتری خواهد داشت. سرامیک‌های بزرگتر به مهارت بیشتری برای نصب نیاز دارند. بنابراین برای نصب سرامیک در ابعاد مختلف کوچک تا خیلی بزرگ نیاز به نصاب ماهر وجود خواهد داشت.

سطح و لعاب کاشی و سرامیک

لعاب به‌کار رفته در سطح کاشی و سرامیک پوششی است که روی بدنه سرامیک قرار گرفته و علاوه بر زیبایی به دوام و مقاومت محصول کمک می‌کنند. لعاب براق که روی سطح سرامیک را می‌پوشاند اغلب درصد لغزندگی سرامیک را بالا می‌برد ولی به دلیل انعکاس نور بیشتر می‌تواند فضا را بزرگتر از حد معمول نشان دهد. برای اتاق خواب یا در محیط‌هایی که کودک یا فرد سالخورده زندگی می‌کند بهتر است از سرامیک‌هایی که لعاب مات دارند استفاده شود تا در صورت حرکت دچار لیزخوردگی نشوند.

نکات کاربردی خرید کاشی و سرامیک منزل

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد در هنگام خرید کاشی سرامیک مناسب برای منزل باید نکاتی را رعایت کنیم که در زیر به تعدادی از این نکات اشاره می‌شود:

 • کاشی و سرامیک اغلب در سه درجه ۱، ۲ و ۳ تولید می‌شوند که بهتر است برای قسمت‌های مختلف به نوع درجه‌بندی آن توجه کرد. در نظر داشته باشید که درجه ۳ سرامیک از کیفیت پایین و قیمتی ارزان‌تر برخوردار هستند.
 • کف خانه همیشه در معرض تردد و تحمل اجسام سنگین است، بنابراین باید برای خرید کاشی و سرامیک منزل از سرامیک‌های باکیفیت و مقاوم استفاده کرد. ضخامت بیشتر سرامیک درصد شکنندگی را کم می‌کند.
 • لعاب سرامیک نیز از مواردی است که در هنگام خرید باید توجه نمود. سرامیک‌های باکیفیت از درجه اصطکاک مناسبی برخوردار هستند.
 • کاشی سرامیک انتخاب شده باید از درصد مقاومت مناسبی نسبت به حرارت، سایش، رطوبت و مواد شوینده برخوردار باشد.

در خرید کاشی و سرامیک منزل چه عوامل را باید در نظر داشته باشیم؟

در هنگام خرید کاشی سرامیک منزل برای قسمت‌های مختلف از جمله سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه، سالن و اتاق خواب باید عواملی که در بالا نیز به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را نام ببریم. در این قسمت می‌خواهیم خلاصه‌ای از مطالب گفته شده در رابطه با راهنمای خرید کاشی و سرامیک را در قالب یک جدول به شما عزیزان ارائه دهیم.

عنوانتوضیحات
فضای در دسترسانتخاب کاشی و سرامیک برای هر فضایی مانند پذیرایی، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی و… با توجه به میزان تردد، رطوبت و نور مناسب انجام می‌شود.
کیفیتکاشی و سرامیکی که انتخاب می‌شود بهتر است از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا در روند استفاده دچار مشکل نشوید.
ابعاد سرامیککاشی و سرامیک در ابعاد مختلف تولید می‌شوند که استفاده از هرکدام می‌تواند فضا را منحصربه‌فرد جلوه دهد. بهتر است برای فضاهایی با متراژ کم از سرامیک‌های با سایز متوسط استفاده شود تا پرتی کار زیاد نباشد.
طرح و رنگطرح و رنگ سرامیکی که استفاده می‌شود باید با دکوراسیون محیط تناسب داشته باشد. از کاشی‌های طرح‌دار می‌توان در قسمت کوچکی از منزل جهت ایجاد نقطه کانونی بهره گرفت.
مقاومت در برابر رطوبتکاشی و سرامیک‌هایی که برای محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شود بهتر است از نوع پرسلانی بوده و در برابر رطوبت نفوذناپذیر باشد.
لعاب پوشش‌دهندهلعاب پوشش‌دهنده سرامیک علاوه بر زیبایی می‌تواند سبب لیزخوردگی نیز شود که بهتر است برای محیط‌های مرطوب از سرامیک‌های با لعاب مات استفاده کرد.
سطحسطح کاشی و سرامیک می‌تواند ساده و یا طرح‌دار باشد که با توجه به سلیقه شخصی انتخاب می‌شود.
قیمتقیمت محصولات با توجه به کیفیت، ابعاد، ضخامت، جنس، برند از قیمت‌های متفاوتی برخوردار است. قبل از خرید حتما از قیمت محصولات اطلاع پیدا کنید.

سخن پایانی

در پایاین مفتخریم که تا اینجا با سایت کاشی لند همراه بودید. امیدواریم مطالب مفیدی در اختیار شما قرار گرفته باشد. همانطور که در مطالب بالا گفته شد یک ساختمان با مصالحی که در آن کار می‌شود ارزش و اعتبار می‌یابد. بنابراین برای خرید کاشی و سرامیک منزل استفاده از کاشی مرغوب از بهترین برندها می‌تواند در ماندگاری هرچه بیشتر آن کمک شایانی داشته باشد. هر قسمتی از خانه با توجه به متراژ دردسترس و همچنین سلیقه شخصی می‌تواند با محصولات مختلف در ابعاد، طرح و رنگ متفاوت پوشش داده شود ولی با این حال بهتر است از مشاورین ماهر در این راه کمک گرفت.

کارشناسان فنی کاشی لند در انتخاب محصول موردنظر و همچنین در خرید هرچه بهتر کاشی و سرامیک منزل، شما را راهنمایی می‌کنند. شما می‌توانید در صورت هرگونه سوال با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

مهناز غفارلو
نویسنده : مهناز غفارلو

همیشه دنبال جستجو در بخش های مختلف علمی در هر زمینه ای بودم، تا اینکه تو زمینه مصالح ساختمانی مطالب زیادی رو در قالب مقاله پیگیر شدم و به نوعی تخصصی یاد گرفتم تا وارد هنر نویسندگی در این زمینه شدم تا بتونم مطالب مفید و جامعی رو در اختیار مخاطبان قرار دهم.

پیغام شما
نام
ایمیل

نظرات کاربران 1
  مصطفی

  تیر 11, 1403

  خداقوت مقاله کاربردی بود

مقالات مرتبط