پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی؛ آشنایی با بهترین روش‌ها
۱۹ خرداد ۱۴۰۳

پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی؛ آشنایی با بهترین روش‌ها

راهنمای نصب و نگهداری

پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی دغدغه‌­ای است که کسانی که به تازگی خانه نوساز خود را تحویل گرفته‌­اند با آن درگیرند. گچ یکی از ماده­‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان است که بعد از ریختن روی هر سطحی از جمله سطوح کاشی و سرامیکی بسیار سخت خواهند شد. اما نگران نباشید! این مسئله پیش پا افتاده نباید باعث نگرانی شما شود. تنها لازم است که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با استفاده از ترفندهای صحیح و روش­‌های نام برده اقدام به پاک کردن گچ از روی سرامیک نمایید.

روش­‌های پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی

امروزه از روش­‌های متعددی برای پاک‌­کردن انواع لکه­ گچ از روی کاشی و سرامیک استفاده می‌­شود. برخی از این روش­‌ها با استفاده از موادی که در خانه در دسترس است قابل انجام است و برخی مواد پاک‌­کننده گچ، با تلاش دانشمندان در آزمایشگاه‌­های تخصصی ساخته می‌­شود. اینکه شما کدام روش را انتخاب می­‌کنید به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. پس برای آشنایی با این روش‌­ها با ما همراه باشید.

آشنایی با روش های پاک کردن گچ از روی کاشی
آشنایی با روش های پاک کردن گچ از روی کاشی

8 روش از بهترین روش‌­های خانگی و شیمیایی را در این قسمت برای شما لیست کرده­‌ایم. برخی از این روش­‌ها برای پاک کردن لکه­‌های بسیار سخت‌شده و برخی برای لکه­‌های کوچک مناسب است، پس دقت کنید بدون مطالعه کامل اقدام به استفاده از این روش‌­ها نکنید تا زمان و انرژیتان هدر نرود.

استفاده از لیموترش

لیموترش دارای اسید سیتریک است که از رشد باکتری­‌ها و میکروب­‌ها جلوگیری می­‌کند و استفاده از آن برای پاک کردن لکه­‌های کوچک گچ به عدم رشد میکروب‌­ها و باکتری‌­ها هم کمک خواهد کرد. دقت کنید آبلیمو روشی بسیار ضعیف برای پاک کردن لکه­‌ها است و اگر مایلید از این روش استفاه کنید باید حوصله کنید و به آرامی و دقت این کار را انجام دهید. برای انجام این کار باید آبلیمو را به نسبت دو برابر با آب مخلوط کنید و سپس روی لکه‌­ها اسپری کنید.

استفاده از بیموترش برای پاک کردن گچ از روی سرامیک
استفاده از لیموترش برای پاک کردن گچ از روی سرامیک

استفاده از آب و سرکه

امروزه سرکه به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد استفاده شده در ترفندهای خانگی به شمار می‌­آید. سرکه به دلیل خاصیت اسیدی کم می‌­تواند در تمیز کردن و ضدعفونی کردن استفاده شود. سرکه به عنوان یک حلال گچ سفت شده نیز شناخته می‌شود. بنابراین برای پاک کردن گچ از روی سرامیک و کاشی نیز می­‌توان این ماده محبوب را به کار برد. دقت کنید سرکه برای تمیز کردن لکه‌های بسیار بزرگ و سفت‌شده مناسب نیست و شما باید ابتدا گچ‌­های بزرگ سفت‌شده را با روشی دیگر از جمله تراشیدن به وسیله کاردک بزدایید و سپس اقدام به استفاده از این روش کنید.

برای استفاده از سرکه سفید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. سرکه را به نسبت دو به یک با آب گرم مخلوط کنید. (به ازای هر یک پیمانه سرکه سفید، نصف پیمانه آب گرم)
 2. محلول به دست آمده را در یک بطری اسپری بریزید.
 3. محلول به دست آمده را روی گچ سفت‌شده اسپری کنید
 4. اجازه دهید برای ده دقیقه تا یک ربع روی آن باقی بماند.
 5. چنانچه لکه‌­ها کوچک باشد با یک دستمال به راحتی تمیز می‌­شوند، اما اگر کمی بزرگ­تر باشند بهتر است با استفاده از یک برس نرم آن را تمیز نمایید.

جوش شیرین

جوش شیرین به تنهایی قابلیت پاک کردن لکه‌­های مختلفی را دارد و قدرت پاک­‌کنندگی آن خیره­‌کننده است. جوش شیرین را با وجود قدرت پاک‌کنندگی بسیار بالا به عنوان یک جرم‌گیر کاشی و سرامیک قوی می‌شناسند و از آن برای پاک کردن انواع لکه‌ها استفاده می‌کنند. شما می­‌توانید جوش شیرین را به تنهایی با مقداری آب داغ مخلوط نمایید و آن را به حالت خمیری در بیاورید و سپس با یک برس نرم روی لکه‌­های باقی مانده از گچ سفت‌شده بکشید. دقت کنید که از برس‌­های زبر استفاده نکنید تا سطح کاشی و سرامیک آسیب نبیند.

استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن گچ از روی سرامیک
استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی
پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی؛ ۶ روش خانگی و شیمیایی

مقاله مرتبط: پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی؛ ۶ روش خانگی و شیمیایی

مایع سفید کننده

مایع سفید کننده یا وایتکس از جمله مواد ضدعفونی کننده‌­ای است که می­‌تواند در پاک کردن لکه‌­های بسیار کم­رنگ نیز کمک کند. در حقیقت وایتکس قابلیت این را ندارد که لکه‌­های بزرگ را از بین ببرد، اما در تمیز کردن لکه های نازک­تر و همچنین برق انداختن کاشی و سرامیک موثر عمل می‌کند؛ مایع سفیدکننده ممکن است برای پوستتان ضرر داشته باشد، پس هنگام استفاده حتما از دستکش استفاه کنید.

پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

همان طور که گفتیم قدرت پاک‌­کنندگی جوش­‌شیرین خیره‌­کننده است و همراه شدن آن با پراکسید هیدروژن این قابلیت را تقویت می­‌کند. برای این کار باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. هر 100گرم جوش‌­شیرین را با 62 میلی لیتر آب مخلوط کنید.
 2. از این مخلوط یک خمیر یکدست درست کنید.
 3. خمیر به دست آمده را روی لکه‌­ها بزنید.
 4. اجازه دهید خمیر چند دقیقه روی گچ­‌ها باقی بماند.
 5. با یک دستمال تمیز لکه­‌ها را پاک کنید.

این روش می­‌تواند برای لکه‌­های سخت‌­تر نیز به کار رود. اما به هر حال این روش یکی از روش‌­های خانگی است که باید به آن فرصت دهید تا اثر کند و ممکن است نیاز باشد که چند بار آن را تکرار نمایید.

استفاده از آمونیاک و جوش شیرین

مخلوط آمونیاک و جوش شیرین به همراه سرکه می­تواند ترکیبی قوی برای تمیز کردن گچ از روی سرامیک و کاشی به شمار بیاید. برای این کار باید یک چهارم پیمانه جوش شیرین را به همراه نصف پیمانه سرکه و یک پیمانه آمونیاک در یک سطل آب مخلوط کرده و رقیق ­کنیم. محلول به دست آمده به عنوان پاک­کننده کاشی و سرامیک و همچنین دیوارهای روغنی، کاربرد دارد.

پاک کردن گچ از سرامیک با استفاده بخارشوی

بخارشوی نیز روشی است که برخی متخصصان عقیده دارند که برای پاک کردن لکه­‌های گچ از روی کاشی و سرامیک قابل استفاده است. بخارشوی بیشتر برای پاک کردن در مرحله آخر مناسب به نظر می­‌رسد که می‌­تواند انواع لکه‌­های کوچک گچ و برخی لکه‌­های روغنی و چربی را از بین ببرد و سطح را کاملا ضدعفونی کند.

پاک کردن گچ از روی سرامیک به وسیله بخارشوی
پاک کردن گچ از روی سرامیک به وسیله بخارشوی

2 محلول پاک کننده گچ روی سرامیک

بهترین و موثرترین روش برای پاک کردن لکه­‌های سفت‌شده ناشی از گچ، استفاده از محلول­‌های پاک­‌کننده گچ از روی سرامیک است. از آنجا که گچ بعد از خشک شدن، بسیار سفت و سخت می­‌شود، نیاز است که با مواد به خصوصی، نرم یا حل شود، تا از روی سطح به سهولت برداشته شود.

امروزه برخی محلول­‌های شیمیایی این قابلیت را دارند که گچ‌­ها را در خود حل کنند و کار پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی را آسان‌تر می‌سازند. به این ترتیب شما می‌­توانید بعد از نوسازی با برداشتن لکه‌­های بزرگ از روی سطح، کاشی و سرامیک‌­ها را با استفاده از این محلول­‌های صنعتی پاک کنید. این محلول‌ها برای از بین بردن سفیدی گچ روی سرامیک که به صورت لایه بسیار نازکی باقی‌مانده است، بسیار کاربردی هستند.

 • پاک کننده فیلا ایتالیا – FILA DETERDEK

یکی از محصولات کاربردی برند فیلا، پاک‌کننده گچ فیلا است. این محصول یک محلول ایتالیایی باکیفیت است که به راحتی باقی‌مانده مصالح و مواد ساختمانی را پاک می‌کند. این محلول اسیدی پس از رقیق شدن با آب، بر روی سطوح کاشی و سرامیک و سنگ‌های مقاوم در برابر اسید مناسب خواهد بود.

استفاده از محلول‌ شیمیایی فیلا مخصوص پاک کردن گچ از روی سرامیک
استفاده از محلول‌ شیمیایی فیلا مخصوص پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی
 • پاک کننده گچ ویترا -VITRA NET

این محصول یک پاک‌کننده موثر برای از بین بردن لکه گچ از سرامیک و کاشی است. حجم زیاد آن باعث می‌شود بتوانید تا مدت‌های زیادی برای مکان‌های مختلف از آن استفاده کنید. پاک‌کننده گچ برند ویترا به راحتی انواع لکه‌های گچ، چسب و پودر بندکشی را از روی سطوح سرامیکی پاک می‌کند. برای استفاده از این محصول باید ابتدا آن را به وسیله آب رقیق کنید و سپس روی سطح تمیز کاشی بریزید. دقت کنید که این محصول اسیدی است و برای سطوح حساس به اسید مناسب نیست.

همین حالا این محصولات کاربردی را می‌توانید به آسانی از سایت فروشگاه کاشی لند ثبت سفارش کنید.

ترفندهای تمیز کردن گچ از روی سرامیک

شما هر روشی را برای تمیز کردن لکه‌­های کاشی و سرامیک انتخاب کنید، باید برخی نکات و ترفندها را بشناسید تا کارتان سریع‌­تر و باکیفیت‌­تر انجام شود. در زیر به برخی از مهمترین ترفندهای پاک کردن گچ از کاشی و سرامیک اشاره کرده‌ایم.

 • بهترین زمان برای پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی، قبل از خشک شدن آن­ است. پس چنانچه این امکان وجود دارد، قبل از خشک شدن این مواد روی سطح سرامیک، آن را تمیز کنید.  
 • برای اینکه روش­‌های نام برده بهتر اثر کند، بهتر است قبل از شروع کار لکه های بزرگ و سخت‌شده را با استفاده از یک کاردک به آرامی بتراشید. مراقب دست خود و همچنین سطح کاشی و سرامیک‌­ها باشید و این کار را به آرامی انجام دهید.
 • استفاده از چند روش در کنار هم بسیار کمک خواهد کرد. گاهی برخی روش‌­ها به تنهایی نمی‌توانند پاسخ خوبی به پاک کردن لکه‌­های گچ بدهند، به همین دلیل بهتر است برخی روش‌­ها را در کنار هم استفاده کنید.
 • دقت کنید که نباید محلول‌های شیمیایی را بایکدیگر مخلوط کنید؛ چراکه ممکن است بسیار خطرناک باشد.

سخن آخر

با روش­‌های مختلف پاک کردن گچ از روی سرامیک و کاشی آشنا شدید. استفاده از آبلیمو، سرکه سفید، سرکه سیب، جوش شیرین به همراه آمونیاک و پراکسید هیدروژن برخی از روش­‌های خانگی بوده که در پاک کردن این لکه­‌ها اثر دارند. با این حال این یک واقعیت انکارناپذیر است که روش‌­های صنعتی و محلول­‌های پاک‌کننده اثربخشی سریع‌تر و بهتری دارند و شما می‌­توانید با رعایت نکات ایمنی با خیالی راحت از این محلول‌ها استفاده کنید. انواع پاک­‌کننده­ گچ از روی سرامیک در صفحه فروشگاه اینترنتی کاشی لند موجود است که می­‌توانید آن­‌ها را مشاهده و در صورت تمایل خریداری نمایید. انتخاب با شماست؛ هر روشی را انتخاب کنید، کاشی لند در کنار شما خواهد بود.

سمیه موسوی
نویسنده : سمیه موسوی

از آنجا که درباره صنعت ساختمان مطالعه زیادی داشتم و از کودکی هم عاشق وبگردی و خواندن مقالات مرتبط بودم، دست به کار شدم تا با هنر نویسندگی، اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های فعالان این حوزه را تا جای ممکن تکمیل کنم.

پیغام شما
نام
ایمیل

نظرات کاربران 1
  مریم حسینی

  تیر 17, 1403

  من از این پاک کننده سیمان استفاده کردم و خیلی راضی بودم چون هم لکه ها رو پاک کرد هم کاملا بدون بو هست و به دست و سرامیک هیچ آسیبی نزد.

مقالات مرتبط