پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی؛ ۶ روش خانگی و شیمیایی
۲۴ خرداد ۱۴۰۳

پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی؛ ۶ روش خانگی و شیمیایی

راهنمای نصب و نگهداری

اولین گام برای تمیز کردن سیمان از سرامیک و کاشی، شناسایی نوع سیمان و نوع سطحی است که قصد تمیزکردن آن را دارید. پس هنگام انتخاب روش‌های موثر برای تمیزکردن این سطوح، حتما باید این دو فاکتور مهم را در نظر داشته باشید. چرا که در برخی از موارد، حساسیت سطح سرامیک یا کاشی نسبت به مواد شیمیایی خاص، محدودیت‌هایی را در استفاده از این نوع مواد ایجاد می‌کند. در نتیجه عدم توجه به این مسئله نیز منجر به وارد شدنِ آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سطوح سرامیک و کاشی می‌شود.

بنابراین پیش از استفاده از هرگونه ماده شیمیایی، از ایمنی ابزار انتخابیِ خود اطمینان حاصل کنید و دستورالعمل متناسب با سطح مورد نظر را انتخاب کنید. اگر شما نیز دغدغه پاک کردن سرامیک و کاشی از لکه‌های سیمان را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه سیمان را از روی سرامیک پاک کنیم؟

وقتی به‌تازگی مکانی را بازسازی می‌کنید، قطعا دلتان می‌خواهد ظاهر ساختمان نیز تمیز باشد. برای پاک کردن سیمان از کاشی و سرامیک سطوح، روش‌های مختلفی وجود دارد تا حس تمیزی را بیشتر به شما منتقل کند. این روش‌ها شامل استفاده از مواد شیمیایی گوناگون مانند اسید فسفریک یا اسیدهای طبیعی مثل سرکه می‌شوند.

ترفند پاک کردن سیمان از کاشی و سرامیک
برای پاک کردن سیمان از سرامیک می‌توان از روش‌های خانگی و شیمیایی استفاده کرد.

به‌طور‌کلی، انتخاب روش مناسب برای پاکسازی سیمان، بستگی به نوع آن و سطح مورد نظر دارد. بنابراین با اندکی صبر و حوصله، دقت و خلاقیت می‌توانید از براق‌بودن سطوح لذت ببرید. توصیه می‌شود پیش از آنکه از یکی از روش‌های پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی استفاده کنید، ابتدا بخش کوچکی از سطح را که کمتر در معرض دید است انتخاب کنید. سپس روش انتخابیتان را روی آن قسمت اجرا کنید. درصورتی که نتیجه مطلوب بود، می‌توانید این روش را برای سایر بخش‌ها نیز به‌کار ببرید. در ادامه چند روش کارآمد برای پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی آورده شده‌اند.

پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی؛ آشنایی با بهترین روش‌ها

مقاله مرتبط: پاک کردن گچ از سرامیک و کاشی؛ آشنایی با بهترین روش‌ها

اسید فسفریک؛ پاک‌کننده قوی

از آنجایی که اسید‌ها در حل‌کردن و پاکسازی سیمان به خوبی عمل می‌کنند، بنابراین به عنوان یکی از روش‌های معمول جهت پاک‌کردن سیمان از سرامیک و کاشی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای تمیز کردن سیمان با اسید فسفریک مراحل زیر را انجام دهید:

 1. اسید فسفریک را به کمک آب کاملا رقیق کنید تا سطح مورد نظر آسیب نبیند.
 2. محلول را با احتیاط روی سطح مورد نظرتان پخش کنید.
 3. با استفاده از یک اسفنج یا دستمال نرم، سطح را از اسید پاک کنید.
 4. حتما برای ایمنی بیشتر هنگام استفاده از ماسک و دستکش استفاده کنید.

پاک کردن به کمک اسید کلریک

اسید کلریک نیز یک پاک‌کننده قوی برای سیمان است و به‌خوبی سیمان را در خود حل می‌کند. مدت زمان اثربخشی این محلول اسیدی کمتر از ۳٠ دقیقه است. شما می‌توانید با استفاده از اسید کلریک طی مراحل زیر سیمان را از سطوح سرامیکی پاک کنید:

 • مقدار مناسبی از اسید کلریک را به کمک آب رقیق کنید. رعایت نسبت صحیح آب و اسید بسیار مهم است.
 • محلول اسیدی را به‌آرامی روی سطح سرامیکی بریزید.
 • به محلول اسید کلریک حدود ۱۵ تا ۲٠ دقیقه زمان دهید تا به‌خوبی عمل کند.
 • با استفاده از یک اسفنج یا دستمال نرم، سطح سرامیک را با دقت تمیز کنید.
 • سطح را با استفاده از آب داغ به‌خوبی شست‌وشو دهید تا اثرات باقی‌مانده از سیمان و اسید از بین بروند.
پاک کردن غیر اصولی سیمان با مواد نامناسب
در پاک کردن سیمان از سرامیک رعایت نسبت صحیح آب و اسید بسیار مهم است.

جوش شیرین؛ یک پاک‌کننده خوب سیمان

به دلیل خطرناک بودن محلول‌های اسیدی و ایجاد حساسیت پوستی و تنفسی، ممکن است ترجیح دهید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین علاوه‌بر پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی، بوی ناخوشایند آن را نیز از بین می‌برد. برای این کار، طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک فنجان آب، محلول پاک‌کننده را آماده کنید.
 2. محلول را با استفاده از یک اسفنج یا پارچه بر روی سطح سرامیک پخش کنید.
 3. چند دقیقه زمان بدهید تا ترکیبات موجود در جوش شیرین، سیمان را در خود حل کنند.
 4. به کمک یک دستمال نرم، سیمان را از سطح پاک کنید.
 5. تمام قسمت‌ها را با آب بشویید تا محلول و سیمان باقی‌مانده کاملا پاک شوند.

سرکه سفید؛ یک پاک‌کننده در دسترس

سرکه سفید از مواد پاک‌کننده‌ اسیدی و ارزانی است که تقریبا در همه خانه‌ها پیدا می‌شود. برای پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی با استفاده از سرکه سفید، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. مقداری سرکه سفید را با آب داغ ترکیب کنید.
 2. محلول به ‌دست ‌آمده را بر ‌روی سطح مورد‌نظرتان بریزید.
 3.  به ‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، اجازه دهید تا سیمان به اسید طبیعیِ موجود در سرکه واکنش نشان دهد و در آن حل شود.
 4. با استفاده از یک اسفنج، سطح را به‌خوبی تمیز کنید.
 5.  سطح مورد نظر را با آب شست‌وشو دهید.  

پاک کردن سیمان سفید از کاشی

اگر قصد پاک کردن سیمان سفید از کاشی را دارید، بهتر است از محلول‌های آماده موجود در بازار یا مخلوط‌های خانگی استفاده کنید. امروزه علاوه بر محلول‌های خانگی، اسپری‌هایی برای این کار در بازار موجود هستند.

برای پیشگیری از آسیب به چشم‌ها و پوست خود حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. استفاده از ماسک و دستکش را حین استفاده، فراموش نکنید. طی مراحل زیر می‌توانید سیمان سفید را از سطح کاشی پاک کنید:

 1. محلول مورد ‌نظرتان را روی سطح کاشی یا سرامیک بریزید و به مدت چند دقیقه اجازه دهید تا محلول به‌خوبی به سطح سیمان نفوذ کند.
 2. با استفاده از یک اسفنج یا برس نرم، سطح کاشی را تمیز کنید و سیمان سفید را از روی سطوح، جدا سازید.
 3. در نهایت با یک شست‌وشوی ساده با آب، اثر محلول شیمیایی را از سطح پاک کنید.
محلول‌های پاک کننده سیمان از روی سرامیک
مواد شیمیایی در استفاده از پاک کننده‌های سیمان از کاشی تاثیرگذار است.

پاک کردن سیمان سیاه از کاشی

معمولا پاک کردن سیمان سیاه از کاشی با روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. به عنوان ‌مثال با کمی جست‌و‌جو در بازار، موفق به یافتن محلول‌های شیمیایی خاصی می‌شوید که کارایی راحت و ساده‌ای دارند. همچنین این محلول‌ها از میزان اثربخشی بالایی برخوردار هستند.

از مواد شیمیایی پاک‌‌کننده سیمان از کاشی، می‌توان به اسید کلریدریک اشاره کرد که به عنوان یکی از قدرتمند‌ترین مواد شیمیایی پاک‌کننده در این زمینه شناخته شده است. در صورت استفاده از این اسید، درخشش و تمیزی کاشی چندین برابر می‌شود. سولفات آمونیوم نیز از دیگر مواد پاک‌کننده‌ قدرتمندی‌ است که به راحتی، سیمان سیاه را از ‌روی کاشی از بین می‌برد.

3 محصول شیمیایی خوب برای پاک کردن سیمان از روی کاشی

در این قسمت دو محصول استاندارد برای پاک کردن سیمان از روی کاشی معرفی می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند خیلی راحت در مدت‌زمان کوتاه‌تری لکه‌های سیمان را پاک کنید و در عین حال خیالتان از بابت سالم ماندن کاشی‌هایتان راحت باشد. این محصولات پاک‌کننده سیمان از طریق وبسایت کاشی لند قابل خریداری هستند.

پاک کننده سرامیک و کاشی سهند شیمی

این محصول یک اسپری پاک‌کننده است که نحوه استفاده آسان آن باعث شده بسیار محبوب باشد. اسپری پاک کننده سیمان سهند شیمی، یک محصول اسیدی است و برای پاک کردن سرامیک‌های لعاب‌دار، سرامیک پرسلانی و سرامیک گرانیتی و حتی برای سطوح آهنی قابل استفاده است. کافی است این محلول را روی لکه‌های سیمان اسپری کرده و بعد از چند دقیقه آن‌ها را پاک کنید.

پاک کننده سیمان شورلول – sure clean CR2

پاک‌کننده سیمان شورلول، یک حلال قوی است که با استفاده از آن می‌توانید باقی‌مانده سیمان و پودر بندکشی را پاک کنید. حتی بندکشی‌های قدیمی و کثیف شده را می‌توان با این محصول تخلیه کرد. این ماده بر روی تمام سطوح کاشی و سرامیک و سنگ‌های غیر آهکی قابل استفاده است.

محلول پاک کننده سیمان پومکس pomex

محلول پاک کننده سیمان پومکس یکی دیگر از پاک‌کننده‌های غلیظ اسیدی مخصوص پاک کردن سیمان از روی کاشی است. این محلول علاوه بر سیمان، برای از بین بردن زنگ آهن روی کاشی‌ها هم کاربرد دارد. اگر قصد پاک کرن لکه‌های سیمانی را دارید، این محصول که قیمت مناسبی دارد، گزینه خوبی برای شما است.

ترفند‌های پاک کردن سیمان از روی کاشی و سرامیک

برای آسان‌تر شدن فرایند پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی، ترفند‌های متعددی وجود دارند که در صورت استفاده صحیح از آن‌ها، درنهایت سطحی شفاف و تمیز خواهید داشت. در ادامه به بررسی تعدادی از این ترفند‌ها می‌پردازیم:

 • استفاده از محلول متناسب با میزان آلودگی سطح: اگر مقدار سیمان روی سرامیک ناچیز است، می‌توانید به کمک محلول‌های خانگی آن را تمیز کنید. اما برای مقدار زیاد سیمان، حتما از محلول‌های اسیدی کمک بگیرید.
 • مدت زمان اثربخشی هر محلول پاک‌کننده: مدت زمان اثربخشی محلول‌های مختلف با هم متفاوت است. مثلا اسید کلریک نسبت به اسید فسفریک زمان بیشتری برای اثربخشی نیاز دارد. زیرا اسید فسفریک پاک‌کننده قوی‌تری است.
 • تغییر زمان‌بندی استفاده از پاک‌کننده: حتما باید هنگام تعیین زمان برای عمل کردن پاک‌کننده، به غلظت و میزان سیمان روی کاشی دقت کنید. اگر میزان سیمان زیاد بود، مدت بیشتری به محلول اجازه دهید تا اثر کند.
 • رقیق کردن اسید: فراموش نکنید که قبل از استفاده از اسیدهای خالص باید آن‌ها را رقیق کنید و ابتدا روی بخش کوچکی از کاشی امتحان کنید، سپس روی تمام سطح بریزید.

سخن پایانی

حال که راه‌های آسان و در دسترس پاک کردن سیمان از سرامیک و کاشی را شناختید، می‌توانید به‌راحتی خود را از شر لکه‌های آن خلاص کنید. ابتدا تشخیص دهید کدام پاک‌کننده برای شما مناسب‌تر است. سپس از آن برای تمیز کردن سیمان استفاده کنید. هیچ‌گاه از مواد شوینده بسیار قوی و غیرضروری برای این کار استفاده نکنید. چرا که باعث ایجاد آسیب روی لعاب کاشی خواهد شد. بهترین روش پاک کردن لکه سیمان از روی سرامیک و کاشی استفاده از محصولات شیمیایی استاندارد است. اگر شما نیز پیشنهادی برای پاک کردن سیمان از روی کاشی دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سمیه موسوی
نویسنده : سمیه موسوی

از آنجا که درباره صنعت ساختمان مطالعه زیادی داشتم و از کودکی هم عاشق وبگردی و خواندن مقالات مرتبط بودم، دست به کار شدم تا با هنر نویسندگی، اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های فعالان این حوزه را تا جای ممکن تکمیل کنم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط