تولید شیرآلات بهداشتی


شیرآلات بهداشتی یکی از مهمترین ابزارهای ساختمانی هستند که لازم است در انتخاب آن به کیفیت و راحتی کاربرد بیش از دیزاین و طراحی توجه شود. بسیاری تصور دارند شیرآلات از فرعیات صنعت ساختمان است و توجهی به اهمیت آن نمی کنند، اما شیرآلات به عنوان واسطه ای برای تامین مایع حیاتی که زندگی انسان به آن وابسته است نقش بسیار مهمی دارد. صنعت ساخت شیرآلات امروزه به یکی از زیرشاخه‌های اصلی صنعت ساختمان تبدیل شده است. این صنعت دارای بازار بسیار بزرگی در تمامی جهان است. شیرآلات در دونوع شیرآلات ساختمانی یا همان بهداشتی و شیرآلات صنعتی تولید می‌شود که وظیفه اصلی آن کنترل جریان مایعات و گازها است.


تاریخچه تولید شیرآلات


بسیاری ظهور شیرآلات را نتیجه انقلاب صنعتی می‌دانند اما شروع این صنعت سابقه ای بس طولانی دارد و به پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در دوران باستان از لوله‌های سفالی برای انتقال آب استفاده می‌شد که در انتهای آنها شیرآلاتی از جنس طلا، نقره، سنگ مرمر و ... تعبیه شده بود که بیشتر به شکل سر حیوانات تراشکاری شده بود. در قرن چهارم میلادی، معماران رومی از لوله‌کشی و تعبیه شیرآلات برای هدایت آب به حمام‌های خصوصی و عمومی، فواره و آب انبارها استفاده می‌نمودند.


شیر آب حرفه ای برای اولین بار در قرن شانزدهم ظاهر گردید، بدنه این شیرآلات ریخته گری فلز برنزی بود و نقش اصلی کنترل جریان آب بوده است. انواع شیرآلات اولیه از نوع بالابر مارپیچی بودند، که با ظهور کارتریج سرامیکی از بین رفتند. این صنعت کم کم پیشرفت نمود تا جایی که خروجی آب گرم و سرد نیز متفاوت شد. در سال 1937 آل موئن پس از سوختن دستانش به وسیله جریان آب گرم تصمیم به ساخت شیرآلاتی با خروجی آب سرد و گرم یکسان گرفت. 

تولید شیرآلات بهداشتی


در ایران آب انبارها گواه وجود یک سیستم منظم آب رسانی بوده اند. ما آب انبارهای قدیمی متعلق به 170 سال پیش را در کشور داریم که چندین شیر برای آنها تعبیه شده بود تا مردم به راحتی از آن استفاده نمایند. اولین شیرآلات حرفه ای ایران در حدود سالهای 1340 از طریق روسیه وارد ایران گردید. در بازه سالهای 1310تا 1320 تولید کنندگانی در ایران ظهور کردند و به ساخت شیرآلات مشغول بوده اند تا بتوانند نیاز جامعه داخل را برآورده نمایند.


وجه تسمیه شیر 


همانگونه که گفته شد سابقه استفاده از شیر در ایران باستان به پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد در دوره هخامنشی شبکه پیشرفته آب شرب و راه فاضلاب وجود داشته است که آثار به جا مانده از آن حاکی از این است  که 2500 سال قبل در تخت جمشید آب کاخ‌ها و سایر بناهای این بنای تاریخی از طریق یک شبکه پیشرفته لوله کشی سفالی تامین می‌گردید. انتهای این لوله کشی‌ها منتهی می‌شد به آب نماهایی که سر آنها با شیرهای مفرغی تزیین گردیده بود. 


یکی از دلایل کاربرد نام شیر در ایران استفاده از سر شیر به عنوان راه خروجی آب شرب بوده است. ایرانیان باستان اعتقاد داشتند خوردن مایعات در ظروف به شکل حیوانات به آنها قدرت آن حیوان را عطا می‌کند، آثار بسیاری از ریتون‌ها به جا مانده است که جام هایی با شکل انواع حیوانات افسانه ای است. با این باور از همان ابتدا باعث گردید خروج آب را نیز از شیی به شکل سر شیر طراحی نمایند تا بتوانند قدرت شیر را با استفاده از این آب به دست آورند. به مرور وسیله کنترل آب به شیر معروف شد و تا امروز نیز از آن استفاده می‌شود. 


تولید شیرآلات در ایران


ایران دارای برندهای معتبری در زمینه تولید انواع شیرآلات بهداشتی و ساختمانی است برندهایی که با بهره گیری از استانداردهای جهانی تولیداتشان از لحاظ کیفیت قابل رقابت با نمونه‌های خارجی هستند. ظرفیت تولید این محصول در ایران در حدود 20 هزار تن شیرآلات در سال است که بستر مناسبی برای رشد و توسعه دارد. با توجه به اینکه بیش از 90 درصد مواد اولیه شیرآلات در کشور تامین می‌گردد این صنعت یک جایگه مناسب برای سرمایه گذاری و کارآفرینی است. 

پروسه تولید شیرآلات بهداشتی

پروسه تولید شیرآلات بهداشتی


مراحل تولید شیرآلات با توجه به نوع شیر و جنس آن تعریف می‌گردد. بسیاری این صنعت را به خصوص در زمینه تولید شیرآلات فلزی یک صنعت خشن می‌دانند که محصولی ظریفی را در انتها تولید می‌نماید.  مراحل تولید به شرح زیر است:


شناسایی نیاز بازار


یک برند شیرآلات بهداشتی و ساختمانی لازم است قبل از تولید مطالعه ای در بازار هدف خود داشته باشد تا بتواند نیاز بازار را در زمینه جنس، شکل و طرح شیرآلات مورد نظر خود برآورد نماید. این برآورد کمک می‌کند تا از تولید محصولاتی که در بازار جایگاهی ندارند جلوگیری به عمل آید.


طراحی شیرآلات منطبق بر نیاز و سلیقه بازار هدف


شرکت‌های تولید کننده شیرآلات دارای واحد طراحی هستند که با بهره گیری از نرم افزارهای سه بعدی مطابق با نیاز جامعه طرح‌های خلاقانه ای را ارائه می‌نمایند. این طرح‌ها پس از طراحی توسط اهل فن بررسی می‌شود تا چگونگی تولید آن مشخص گردد. پس از تایید نمونه‌های اولیه، شیرآلات ساخته می‌شود تا درباره آنها نظرسنجی انجام گردد. این نظرسنجی اغلب در میان نمایندگان این برند انجام می‌شود و آنها نظرات خود را ارائه می‌کنند، پس از اعمال نظرات و رفع ایرادات احتمالی طرح مورد نظر برای قالب سازی ارسال می‌گردد تا به تولید انبوه برسد.


ساخت قالب شیرآلات بهداشتی


قالب سازی مرحله مهمی در تولید شیرآلات است، در واقع بیس و پایه کل شیرآلات تولید یک طرح با این قالب سازی ساخته می‌شود. قالب گیری در سه نوع قالب ماهیچه ای و ریخته گری تولید می‌شود.


تولید شمش با درصد خلوص مورد نظر


تولید شمش برنج یکی از مهمترین مراحل ساخت شیرآلات است زیرا رسیدن به درصد‌های مناسب برای اینکه یه فلز بهداشتی تهیه شود اهمیت فراوانی دارد. برنج یک فلز ترکیبی است که بیشتر از مس و روی تولید می‌شود با همراهی برخی فلزات همچون سرب که وجود آن برای بدن مضر است. هر چه درصد مس به کار رفته در شمش بیشتر و درصد سرب آن کمتر باشد، سلامت این شمش برای استفاده در وسایل کاربردی بیشتر خواهد بود. بهترین شمش برنج با ترکیب حدود 60 درصد مس و 38 درصد روی با ناخالصی کمتر از 2 درصد سرب تولید می‌شود.


ماهیچه گیری و ماهیچه سابی شیرآلات


ماسه در ترکیب با رزین که به کمک هوای فشرده در قالب داغ ریخته می‌شود تا شکل قالب را به خود بگیرد را ماهیچه می‌گویند. پس از تولید ماهیچه سطح آن با عمل ماهیچه سابی صاف می‌شود. از این ماهیچه در قالب ریخته گری استفاده می‌شود که اطراف آن با شمش مذاب برنج پر شود و شیرآلات توخالی تولید شوند.

 

ریخته گری شیرآلات بهداشتی


ریخته گری یکی دیگر از مراحل مهم تولید شیرآلات است که هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی انجام می‌شود. ریخته گری شامل سه نوع قالب ماسه‌ای و قالب دایکست و قالب ویژه است. ریخته گری ماسه‌ای، همان ریخته گری سنتی است که در بسیاری از تولیدی‌ها مرسوم است. برنج مذاب شده در دمای 1000 درجه سانتی گراد در قالب‌های ماسه ای ریخته گری که در بردارنده ماهیچه ماسه ای هستند ریخته می‌شود و پس از سرد شدن وارد مرحله تخلیه و برش می‌شود. روش دایکست بیشتر برای آلومینیوم و زاماک استفاده می‌شود و روش ویژه که بهترین نوع ریخته گری است باعث ایجاد بهترین کیفیت در شیرآلات می‌شود.


تخلیه و برش شیرآلات


شیرآلات ریخته گری شده پس از سرد شدن لازم است ماهیچه ای که به عنوان قالب داخلی به کار رفته را تخلیه نمایید. این مرحله با گرم سازی ماهیچه درون شیر و استفاده از ویبراتور انجام می‌شود. 


ماشین کاریی


شکل دادن قطعه حاصل از مرحله ریخته گری با تراش و برش به وسیله ماشین‌های ابزار را ماشین کاری می‌گویند. در ماشین‌کاری قطعات، برحسب نوع کار آنها از ماشینهای تراش، فرز، مته صفحه‌تراش، و دریل ساده استفاده می‌شود. این مرحله بیشتر برای برش اضافات و نهایی کردن شکل بدنه شیر است.

 

پرداخت کاری


پرداخت کاری همانگونه که از نام آن پیداست شامل دو مرحله سنباده زنی و پولیش می‌شود. سطحقطعات ماشین کاری شده، توسط نوارهای چرخان سنباده زنی می‌شوند تا پلیسه‌‌ها از بین رفته و سطح یکدست شود.پس از آن در مرحله با کمک گیلانس هایی از پارچه‌‌های کتان و پشمی با آهار‌‌های نرم و سفت واکس‌‌های پولیش را برای براق و صیقلی کردن سطح روی بدنه می‌مالند تا برای مرحله آبکاری آماده شود.


 آبکاری


آبکاری را شاید بتوان آخرین مرحله تولید در کارگاه دانست که سطح فلز را با استفاده از موادی همچون نیکل می‌پوشانند تا باعث افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی و مواد شوینده شود و علاوه بر آن به کار نهایی درخشندگی و جلا ببخشد. دو نوع آبکاری نیکل و آبکاری کروم داریم.


آبکاری نیکل


نیکل رنگی سفید مانند نقره دارد که به منظور ایجاد براقیت بر روی کار اجرا می‌شود. این نوع آبکاری باعث افزایش حلای سطح کار و مقاومت آن در برابر مواد شوینده و خوردگی است. این نوع آبکاری با غوطه ور شدن مواد در وان الکترولیت انجام می‌شود.


آبکاری کروم


روی آبکاری نیکل، آبکاری کروم انجام می‌گردد که مانند نیکل سفید است اما بیشتر به رنگ آبی تمایل دارد. لایه نیکل برخلاف لایه کروم با گذشت زمان از بین می‌رود اما کروم خواص خود را حفظ می‌نماید.  لایه‌‌های کروم قابلیت رنگ پذیری ندارد ودر برابر گازها، مواد قلیایی و نمک‌‌ها مقاوم هستند.


مونتاژ شیرآلات بهداشتی


ساخت اجزای مختلف شیرآلات مرحله مهمی است اما در نهایت لازم است همه ی آنها همچون پازلی در کنار یکدیگر تعبیه شوند. مغزی یا کارتریج و پیستوله‌ها در درون شیر تعبیه شود و دسته‌ها به شیر متصل گردند تا ما شاهد محصول نهایی باشیم. 


تست استاندارد


پس از مرحله مونتاژ شیرآلات در معرض انجام چند تست برای اطمینان از سلامت و کیفیت آن قرار می گیرد آنگاه بسته بندی شده و به بازار عرضه می‌شود.


راه اندازی خط تولید شیرآلات بهداشتی


امروزه خطوط تولید شیرآلات بهداشتی با کمک دستگاه‌های پیشرفته به حرفه ای درآمد زا تبدیل شده است. خطوط تولید توسط رایانه‌های مرکزی و سیستم اتوماسیون کار می‌کنند و تمامی کارها به وسیله ماشین آلات انجام می‌شود در نتیجه در برخی تولیدی ها فقط لازم است در خطوط تولید افراد حرفه ای نظارت داشته باشند.  
دستگاه‌های مورد نیاز در خط تولید شیرآلات بهداشتی شامل موارد زیر می‌شود.
ماشین تولید بدنه شیر از راه ریخته گری
ماشین تولید قطعات آب بندی
ماشین پولیش قطعات درشت
ماشین پولیش قطعات ریزتر

راه اندازی خط تولید شیرآلات بهداشتی

تولید شیرآلات برنجی


در تولید شیرآلات بهداشتی از فلز برنج استفاده می‌شود که یک آلیاژ ترکیبی ضد زنگ است که با ترکیب مس و روی توانسته است ضعف‌های هر دو فلز را پوشش دهد و یک فلز قوی به وجود آورد. هر شرکت سازنده برای تولید محصولات خود لازم است برنج مورد نظر را با درصدهای استاندارد تولید نماید. برنج اغلب دارای درصد بالایی مس و پس از آن روی و برای پرداخت بهتر درصد بسیار ناچیزی سرب، بیسموت، آلومنیوم و قلع است. 


نقطه ذوب پایین مس باعث شده است این فلز در ریخته گری کاربرد راحت تری نسبت به بقیه فلزات داشته باشد و علاوه بر آن خاصیت آنتی باکتریالی  که دارد عامل دیگری برای برتری آن است زیرا باکتری‌ها و قارچ‌ها در مجاورت آن از بین می‌روند و این امر می‌تواند به سلامت آب آشامیدنی کمک نماید.
تقریبا 80 درصد مس به کار رفته در آلیاژ برنج بازیافتی است. فلز سرب که در جهان با عنوان یک فلز سمی شناخته می‌شود تا پیش از سال 2014 با خلوص 8 درصد در آلیاژ برنج به کار برده می‌شد اما استانداردهای تعیین شده جهانی این رقم را به زیر 2 درصد رساند.

 

لیست شرکت‌های تولید کننده شیرآلات بهداشتی


همانگونه که گفته شد شرکت‌های سازنده شیرآلات بهداشتی در ایران جزو برندهای برتر هستند که توانسته اند محصولاتی بی نظیر قابل رقابت با نمونه‌های خارجی تولید نمایند. لیست چند برند معتبر تولید کننده شیرآلات در پرتال فروشگاهی کاشی لند وجود دارد و شما می‌توانید با محصولات آنها آشنا شوید.
به طور کل نمی توان تخمین زد که چه تعداد تولید کننده مشغول به این کار هستند. سودآوری این صنعت و تامین بیش از 90 درصد مواد اولیه آن در داخل کشور باعث گردیده شرکت‌های بسیاری در این حوزه ورود نمایند که بسیاری از آنها استانداردهای روز ملی و جهانی را رعایت نمی کنند و محصولات نامرغوبی تولید می‌نمایند که ممکن است به سلامت افراد صدمه بزند.

 

تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی در پرتال کاشی لند


بسیاری از شرکت‌های تولید کننده یا کارگاه‌های تولیدی وجود دارند که با وجود مرغوب بودن محصولاتشان بستر مناسبی برای شناخته شدن ندارند. حضور در یک محیط مجازی حرفه ای و ارتباط برقرار کردن با سایر شرکت‌های هم صنف که می‌توانند در رشد و پیشرفت تولیدات شما موثر باشند یک سکوی پرتاب برای این شرکت‌ها خواهد بود. پرتال کاشی لند با فراهم نمودن این بستر به شما کمک می‌کند معرف برند خود باشید.

  • بازگشت به بالا