تولید چسب و مواد شیمیایی

مواد شیمیایی و چسب‌ها در صنعت ساخت و ساز کاربرد فراوانی دارد و ما امروزه با نمونه‌های مختلفی از آنها در بازار مواجه هستیم. کلیت نام چسب برای بسیاری از ما در ابزار فروشی‌ها گیج کننده است. زمانی که برای خرید چسب از یک ابزار فروشی اقدام می‌کنید با انواع و اقسام چسب مواجه می‌شوید که هریک از آنها کاربرد مجزایی دارد. چسب‌ها امروزه به عنوان یکی از مهمترین مواد شیمایی شناخته می‌شوند که باعث سرعت بخشیدن و سهولت انجام برخی از کارها و ساخت و سازها می‌شوند. چسب‌ها الزاما از مواد شیمیایی نیستند اما آنچه را که امروزه ما به عنوان چسب می‌شناسیم معمولا با انجام واکنش‌های شیمیایی به وجود آمده اند و به عنوان یک کاتالیزور باعث چسبیدن دو شی به یکدیگر می‌شود. پیش از هر چیز بیایید با تعریف چسب آشنا شویم و اینکه چسب چیست و چه کاربردی دارد؟


چسب چیست؟

چسب‌ها مواد چسبنده ای هستند که برای اتصال دو شی یا دو قطعه به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. چسب‌ها اغلب مایع هستند یا به صورت لایه ای بر روی یک نوار قرار گرفته اند که باعث می‌شود عمل چسباندن به وسیله آن نوار که می‌تواند از کاغذ، پارچه، پلاستیک و ... باشد آسان شود.
استفاده از چسب پیشینه ی طولانی دارد و تقریبا می‌توان گفت انسان پیش از ظهور تمدن از مواد چسبناک در زندگی خود استفاده می‌نمود. نخستین چسب‌های به کار رفته از صمغ گیاهان به دست می‌آمد. کاربرد صمغ گیاهان به عنوان یک عامل برای چسباندن مواد به یکدیگر باعث گردید که انسان به فکر توسعه این خاصیت چسبندگی بیفتد. بشر توانست با افزایش خلوص درصد چسب‌ها چسبانندگی آنها را بهبود بخشد. چسبندگی بین دو شی به نوع شی و نیروی ملکولی چسب ارتباط مستقیمی دارد. استفاده از چسب‌های طبیعی که از صمغ گیاهان، نسج حیوانی و سایر عوامل طبیعی به دست می‌آمد تا اوایل قرن 19 میلادی ادامه داشت. با ظهور صنایع مختلف و کشف خواص چسبندگی برخی از مواد شیمیایی چسب‌ها وارد فاز جدیدی شدند و رشد و پیشرفت آنها تا به آنجایی رفته است که امروزه شما می‌توانید انواع فلزات سبک، لوله ها، پلاستیک ها، چوب، چرم، کاغذ و سایر متریال‌ها را به آسانی به کمک چسب بهم بچسبانید و نگرانی بابت جدا شدن آنها نداشته باشید.

تولید چسب و مواد شیمیایی


انواع چسب

 با شناخت هر چه بهتر خواص مواد صنعت گران توانستند انواع چسب را تولید نمایندکه در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. چسب‌ها به طور کل در دو گروه چسب‌های طبیعی و چسب‌های مصنوعی دسته بندی می‌شوند.


چسب طبیعی

چسب‌های طبیعی با الهام از متریال‌های طبیعی به وجود می‌آید و سابقه استفاده از آن به هزاران سال پیش می‌رسد. این نوع چسب همچنان در دو نوع حیوانی و گیاهی تولید و عرضه می‌شود.


چسب حیوانی

چسب حیوانی از دسته چسب‌های طبیعی است که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته اند. این نوع چسب همچنان در برخی از صنایع مانند صحافی برای چسباندن برگ‌ها کتاب یا در نجاری برای چسباندن چوب به کار گرفته می‌شود. چسب‌های حیوانی از نسج حیوانات مختلفی به دست می‌آید که مهمترین آنها عبارتند از :  چسب استخوان، چسب ماهی، چسب سم گوسفند، چسب شیر، چسب آلبومین (برگرفته از خون) و چسب لاک که از نوعی حشره گرفته می‌شد.


چسب گیاهی

دومین نوع چسب‌های طبیعی چسب‌های گیاهی هستند که قدیمیترین نوع چسب نیز می‌باشند. این نوع چسب‌ها امروزه کاربرد کمتری دارد و بیشتر افراد قدیمی برای صنایع دستی و دم دستی خود از آنها استفاده می‌کنند. این چسب‌ها معمولا از صمغ درختان و گیاهان به دست می‌آید و مهمترین آنها عبارتند از :  صمغ، سریشم، نشاسته، سقز، دکسترین، سلولوز و لاتکس که به عنوان لاستیک طبیعی شناخته می‌شود.


چسب هاب مصنوعی

چسب‌های مصنوعی نوع جدید چسب‌ها هستند که بر پایه مواد شیمیایی تولید می‌شوند و اغلب فعل و انفعالات شیمیایی در هنگام چسبیدن در آنها رخ می‌دهد که باعث افزایش چسبانندگی و طول عمر بیشتر آن می‌شود. در نتیجه از این نوع چسب‌ها بیشتر در صنایع به خصوص صنایع ساختمانی استفاده می‌شود.


چسب حلال

یکی از انواع چسب‌های شیمیایی مصنوعی است که با حل کردن سطوح مورد نظر باعث ایجاد پیوند مولکولی میان دو شی می‌شود. عملکرد این نوع چسب را جوش دادن می‌گو یند و از نمونه‌های رایج آن می‌توان به بوتانون و دکلورمتان اشاره نمود. 


چسب پلیمری

یکی دیگر از چسب‌های مصنوعی که کاربرد فراوانی دارد چسب‌های پلیمری است که حاوی پلیمر هستند و در دمای بالا از حالت جامد به حالت مایع تبدیل می‌شوند و با برخی از حلال‌ها به آسانی حل می‌شوند. این نوع چسب پیوند ملکولی قوی میان دو شی ایجاد می‌کند و با افزودن تثبیت کننده‌ها باعث ایجاد واکنش چسبندگی میان دو شی می‌شود. مهمترین این نوع چسب‌ها عبارتند از :
رزین‌های اپوکسی، بتونه اپوکسی، اتیلن وینیل استات، رزین فنل فرمالدئید، پلی آمید، پلی استر، پلی پروپیلن، پلی سولفید، پلی اورتان، پلی وینیل استات (PVA)، پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی وینیل، پریرولیدون، سیمان لاستیکی، سیلیکون، پلیمر اصلاح شده سیلیسی و ... هستند.
آنچه که تا به حال درباره چسب‌ها گفته شد به ماهیت آنها ارتباط داشته است در این بخش می‌خواهیم شما را با چسب‌های پرکاربرد صنعت ساختمان آشنا نماییم که هر یک از آنها در صنعت  ساخت و ساز جایگاه ویژه ای دارند.

انواع چسب


چسب‌های صنعت ساختمان

استفاده از چسب‌ها و مواد شیمیایی بر پایه چسب امروزه در صنعت ساختمان کاربرد گسترده ای پیدا کرده است و بسیاری از نازکاری‌های ساختمان توسط چسب‌های جدید انجام می‌شود که مهمترین آنها به شرح زیر است:


چسب چوب

رایج ترین نوع چسب صنعتی است که در ساخت وسایل چوبی بسیار کاربرد دارد. وسایلی همچون درب ها، کابینت‌ها و سایر وسایل چوبی منزل. این چسب سفید رنگ است اما پس از خشک شدن یک رنگ شیشه ای به خود می‌گیرد و چندان به چشم نمی آید. خشک شدن آن به زمان احتیاج دارد.


چسب 1،2،3

این نوع چسب به سرعت خشک می‌شود و چسبندگی بالایی دارد. عملکرد آن بر پایه استفاده از دو محلول مکمل آن است که باعث می‌شود دو بخش کامل به هم بچسبند. چسب یک، دو، سه بیشتر شبیه چسب قطره ای است و از دو بخش چسب مایع و چسب اسپری تشکیل شده است. از این نوع چسب در چساندن انواع سطوح استفاده می‌شود.


چسب آهن

چسباندن آهن برای صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است. این نوع چسب قوی برای چسباندن ورقه‌های آهنی ، موکت و قطعات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدرت چسبندگی آن بالاست و لازم است که روی سطوح صاف استفاده شود. 


چسب آکواریوم (چسب شیشه)

در صنعت ساختمان جاهایی که نیاز به آب بندی دارد از چسب آکواریوم یا چسب شیشه استفاده می‌شود. این نوع چسب شفاف است و اثر آن به چشم نمی آید. برای چسباندن شیشه نیز از این نوع چسب استفاده می‌شود.


چسب کاشی

یکی از مهمترین چسب‌های روز که به عنوان یکی از مصالح ساختمانی به کار گرفته می‌شود و از آن برای چسباندن انواع کاشی و سرامیک و اسلب استفاده می‌شود چسب کاشی و سرامیک است. این چسب در دو نوع آماده و پودری در بازار موجود است که نوع پودری آن را باید با آب مخلوط نمایید تا ملات خمیری شکل به دست آید و بتوانید در پشت کاشی و سرامیک آن را استفاده نمایید.


چسب پی وی سی

یکی از مهمترین چسب‌ها که برای چسباندن پلاستیک و انواع لوله و پولیکا استفاده می‌شود. این نوع چسب بسیار قوی است و در حفاظ فلزی به فروش می‌رسد. در لوله کشی‌ها ساختمان این چسب کاربرد فراوانی دارد.


چسب همه کاره

 چسب‌های همه کاره بر پایه پلیمر هستند و در موادی همچون استون و تینر حل می‌شوند. این نوع چسب بیشتر در ماکت سازی و چسباندن چیزی سبک مانند چوب، کاغذ،  پارچه و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسبندگی آن از نوع متوسط است و قابلیت ترمیم دارد. این نوع چسب‌ها بو و بخار غلیظی دارد که می‌تواند به ریه آسیب وارد کند در نتیجه استفاده از آن باید در مکان‌های با تهویه مناسب انجام گیرد.
علاوه بر چسب‌های ذکر شده، چسب‌های همچون چسب بتن، چسب سنگ،  چسب پلی اورتان،  رزین،  چسب موکت و سایر چسب‌ها که در صنعت ساختمان کاربرد دارد.


چسب نواری

یکی از مهمترین چسب‌ها در صنایع مختلف چسب نواری است که کاربرد آن در تمامی جنبه‌های زندگی انسان به چشم می‌خورد. این نوع چسب در مدل‌های مختلفی همچون کاغذی، پلاستیکی و پارچه ای و ... تولید می‌شود و در ساخت آن از رزین استفاده می‌شود. این نوع چسب در صنایع مخلف برای بسته بندی به کار گرفته می‌شود که حجم انبوهی را به خود اختصاص می‌دهد.


خط تولید چسب

تولید چسب با توجه به بازار پر رونق آن بسیار سود آور است. اما با توجه به تخصصی بودن تولید این محصولات شرکت‌های معدودی به تولید چسب مشغول هستند. شرکت‌های تولید کننده انواع چسب علاوه بر تخصصی بودن کارشان از فرمولاسیون مختص به خود استفاده می‌کنند که باعث تفاوت در کیفیت چسب‌ها می‌گردد و به همین دلیل برخی از برندهای چسب در نزد مردم محبوب تر هستند. لازم است بدانید که هر شرکت اختصاصا به ساخت یک نوع چسب نمی پردازد بلکه چندین نوع چسب را در خطوط مختلف تولید می‌نماید.
خطوط تولید با توجه به مواد اولیه به کار رفته می‌تواند چندین نوع چسب مورد استفاده در بازار را تولید نماید. در این میان چسب‌های ساختمانی مانند چسب‌های کاشی، چسب آهن، چسب بتن و ... معمولا در شرکت‌های مجزایی تولید می‌شوند و به عنوان چسب‌های ساختمانی شناخته می‌شوند.


خط تولید چسب کاشی

یکی از مهمترین خطوط تولید چسب خط تولید چسب کاشی و سرامیک است که با توجه به نیاز صنعت ساختمان به کاشیکاری و ظهور سرامیک‌های پرسلانی جدید که تنها با چسب کاشی قابلیت چسبانده شدن دارن روز به روز از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شوند. این نوع چسب محصولی جدید در کشور ما است برای همین نمونه‌های خارجی در بازار زیاد است، اما با اینحال شرکت‌های تولید کننده با فرمولاسیون خاص خود توانسته اند کیفیت مناسبی از چسب‌های کاشی را ارائه دهند و در مقابل قدرت چسب‌های خارجی قد علم کنند. 

خط تولید چسب کاشی


تولید مواد شیمیایی ساختمانی

در صنعت ساختمان علاوه بر چسب مواد شیمایی دیگری مانند رنگ ها، ضد یخ بتن، فوم ها، محافظ در برابر خوردگی، مواد تخریب کننده، موادشیمیایی کف سازی، درزگیرها و ملات آماده مصرف، پاک کننده‌ها و ... نیز به کار گرفته می‌شود تا ساخت و ساز با کیفیت بیشتر و بهتری در سریعترین زمان ممکن انجام گردد. امروزه با رشد و توسعه صنعت ساختمان در سراسر جهان، شرکت‌های داخلی نیز به دنبال دستیابی به فرمولاسیون مواد مختلف شیمیایی ساختمانی هستند تا بتوانند در این صنعت پر رونق حضور داشته باشند. در همین حین شرکت‌های معدودی در این زمینه فعالیت می‌کنند که محصولات آنها بسیار با کیفیت و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است.


تولیدکنندگان چسب و مواد شیمیایی در کاشی لند

عدم وجود یک بستر مناسب برای معرفی و ایجاد تعامل میان شرکت‌ها تولید کننده انواع چسب و مواد شیمیایی در ایران، شرکت کاشی لند را به عنوان بانک جامع اطلاعات کاشی و سرامیک و صنعت ساختمان ایران بر آن داشت تا با فراهم نمودن این بستر به دنبال ایجاد یک تعامل مثبت در میان صنف‌های مرتبط با صنعت ساخت و ساز باشد. اگر شما تولید کننده انواع چسب و مواد شیمیایی هستید می‌توانید با عضویت در پرتال مشاغل کاشی لند از این فرصت استفاده نمایید.

  • بازگشت به بالا