تولید کنندگان تک گل و قطعات دکوری 


استفاده از تک گل و قطعات دکوری بخشی از دکوراسیون داخلی است، هنری که تبدیل به یک صنعت شده است و در سالهای اخیر توانسته است به نوعی استقلال در حوزه صنعت ساختمان دست یابد. این هنر امروزه بخش مهمی از اتمام کار ساختمان را به خود اختصاص می‌دهد و مراکز تخصصی بسیاری در زمینه آن دایر گردیده است که وظیفه آنها ایجاد فضاهای دکوراتیو مبتنی بر نیاز مشتریان است. اهل فن در هنر دکوراسیون سعی دارند تا با استفاده از لوازم دکوری و کاشی تک گل در کنار وسایل روزمره زندگی، فضایی مطابق با سلیقه و نیاز مشتریان خود به وجود آوردند. 


دکوراسیون داخلی به عنوان بخشی از مراحل نهایی ساخت و ساز یا بازسازی بنا است که تزیین و چیدمان فضای داخلی واحدهای مسکونی، تجاری، فروشگاهی، عمومی و ... را بر عهده دارند. این هنر در سالهای اخیر توجه بسیاری را به خود جلب نموده است و شاهد رشد و توسعه زیر مجموعه‌های آن مانند تولید کنندگان تک گل و قطعات و لوازم دکوری بوده ایم. 


تولید سفال و لوازم دکوری سفالی و چینی


سفال را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین یارا دست ساخته بشر دانست که برای خلق وسایل جدید مورد نیازش از آن استفاده نمود. استفاده از خمیر رس که به آسانی در دست بشر شکل می‌گرفت را می‌توان یکی از بزرگترین تحولات بشر پس از کشف آتش دانست. بشر ایتدایی با ترکیب آب و خاک خمیری به دست آورد که می توانست به آن شکل دلخواه خود را بدهد کم کم کشف نمود به مرور این دست ساخته در مجاورت هوا خشک می‌شود و تا زمانی که در معرض رطوبت قرار نمی‌گرفت شکل خود را حفظ می‌نمود. برخی معتقدند کشف سفال در نتیجه یک اتفاق ناگهانی بوده است که افراد نا آگاهانه دست ساخته‌های گلی خود را که معمولا تندیس‌های گلی به شکل حیوانات یا الهه‌ها یا اسباب بازی‌هایی برای کودکان بودند را در مجاورت آتش قرار دادند این مجاورت با آتش با خمیر شکل داده شده مقاومتی داد که دیگر حتی غوطه ور شدن در آب نیز نمی توانست شکل آن را تغییر دهد.

 
کشف این خاصیت برای گل پخته شده باعث شد که انسان به فکر توسعه آن بیفتد و کم کم سفال یا همان گل خشک حرارت دیده در تمامی ابعاد زندگی بشر خود را نشان وارد نمود. از آنجایی که ساخت ظروف فلزی هزینه و زحمت زیادی داشت به مرور ظروف سفالی جایگزینی برای آنها گردید تا زمانی که در سده‌های اخیر شیشه و در نوع جدیدتر پلاستیک و لاک جای سفال را گرفت و ظروف و المان‌های سفالی تبدیل به یک عنصر تزیینی گردیدند که کمتر به جنبه کاربردی آنها توجه می‌شود. امروزه مهمترین کاربرد سفال به عنوان کاشی و سرامیک و لوازم دکوراتیو است که اکثر آنها در صنعت دکوراسیون کاربرد دارند. این کاشی و سرامیک با توجه به پخت آنها در دکوراسیون کاربرد دارند.


پخت کاشی و سرامیک


در صنعت کاشی و سرامیک محصولات با توجه به نوع و کاربردی که دارند دارای سه نوع پخت هستند. برخی از محصولات فقط یکبار وارد کوره می‌شوند که به آنها تک پخت گفته می‌شود. برخی دیگر، پس از لعاب زنی مجددا وارد کوره می‌شوند تا پخت دوم اعمال گردد و طرح به کمک لعاب تثبیت شود. بسیاری از کاشی و سرامیک‌ها شامل این دو نوع کاشی، تک پخت و دو پخت می‌شوند. اما نوع سومی نیز وجود دارد که پس از پخت دوم وارد مرحله پخت سوم می‌شودف پختی که باعث جلوه گری بیشتر نقش و طرح ایجاد شده بر روی کاشی و سرامیک و تثبیت هر چه بهتری نقش و نگار آن می‌شود. این کاشی برای تثبیت طرح و مقاوم سازی بیشتر مجددا وارد کوره شده اند. این نوع کاشی که به کاشی پخت سوم یا تک گل معروفند به عنوان کاشی‌های دکوراتیو و کاشی تزیینی کاربرد دارد و از قیمت بالایی برخوردار است. از آنها بیشتر به عنوان یک نوار تزیینی در میان سایر کاشی و سرامیک استفاده می کنند تا بتوانند جلوه ای نو ایجاد نمایند.


تولید کاشی تک گل یا پخت سوم


کاشی تک گل بیشتر از نوع طرح‌های حاشیه ای و تزیینی هستند که در فضاهای بین کابینی در آشپزخانه، نوارهای تزیینی در حمام و سرویس بهداشتی و ازاره دیوار نشیمن یا پذیرایی استفاده می‌شود. این نوع کاشی علاوه بر مقاوم بودن، نور را به زیبایی انعکاس می‌دهند و در مقابل شتشو و مواد شوینده مقاومت بالایی دارند و دچار رنگ پریدگی و تغییر رنگ به مروز زمان نمی شوند. 


کاشی‌های تک گل در کارخانه کاشی و سرامیک تولید نمی شوند و کارخانجات آنها به عنوان کارخانجات کاشی تزیینی فعالیت مستقلی دارند. در واقع خط تولید این نوع کاشی متفاوت از کارخانه‌های معمولی کاشی و سرامیک است. کاشی‌های تک گل دارای برجستگی هایی هستند که با استفاده از وتروزا ایجاد شده است و بوسیله چاپ اسکرین و چندباره، نقش و نگار روی آنها نهایی می‌شود و بالاخره در دمای پایین تر برای بار سوم حرارت داده می‌شوند تا نقش به خوبی تثبیت شود. برخی از کارخانجات کاشی و سرامیک محصولات تولیدی خود را پس از تولید برای پخت سوم به این کارخانجات ارسال می‌کنند.


تولید لوازم دکوری و وسایل تزیینی منزل


هر چه بیشتر دکوراسیون در فضای داخلی مهمتر می‌شود به همان اندازه استفاده از لوازم دکوری و قطعات دکوراتیو نیز افزایش می‌یابد. لوازم دکوری و وسایل تزیینی تنوع گسترده ای دارند و هدف تمامی آنها زیباسازی و ایجاد فضاهای دکوراتیو است. وسایل تزیینی می‌تواند شامل هر چیزی شود از یک گلدان کوچک گل گرفته تا یک تابلوی بزرگ روی دیوار یا یک لوستر قیمتی آویزان از سقف که هریک از آنها جنبه ای از بار دکوراسیون فضا را بر عهده دارند. 
برخی از عناصر تزیینی وسایل روزمره و عادی هستند که به دلیل تاریخچه ای که دارند به عنوان عتیقه جات در دسته دکوراتیو قرار گرفته اند. در این دسته بیشتر ظروف فلزی، فرش، کتاب و ظروف شیشه ای قرار دارد.


لوزام و قطعات دکوری از متریال‌های مختلفی همچون سفال، فلز، پلاستیک، شیشه، پارچه، گیاه، کاغذ و ... تولید می‌شود. شیوه تولید آنها نیز متفاوت است برای مثل برخی از ظروف دکوراتیو فلزی به کمک ریخته گری تولید شده اند و برخی از طریق چکش کاری اما در انتها به عنوان یک عنصر تزیینی شناخته می‌شوند.
مهمترین وسایل دکوراتیو منزل لوازم دکوری سفالی و چینی هستند که بیشتر آنها از روش پخت سوم تولید می‌شوند یعنی همان روشی که کاشی‌های تک گل ساخته می‌شود تا یک عنصر تزیینی مقاوم و جذاب را عرضه نمایند.


تولید کنندگان تک گل و لوازم دکوری 


در سالهای اخیر توجه به عناصر دکوراتیو در کشورمان افزایش یافته است و تولید کنندگان بسیاری به این سمت هدایت شده اند. در سال گذشته چندین کارخانه و خط تولید کاشی تزیینی یا همان کاشی تک گل به بهره برداری رسیده است که نوید یک آینده روشن برای تولیدکنندگان و فروشندگان فعال در این عرصه می‌دهد. 
با روی کار آمدن تولیدات مرغوب تزیینی در کشور شاهد صادرات برخی از تولید کنندگان تک گل و لوازم دکوراتیو به سایر کشورها هستیم. راه یابی به بازار جهانی می‌تواند یک شروع برای افرادی باشد که به این کار علاقمند هستند و به دنبال گسترش فعالیت خود می‌باشند.


وارد کننده لوازم دکوری


با افزایش تقاضا در بازار برخی از شرکت‌ها اقدام به واردات لوازم دکوری نموده اند. این لوازم بیشتر از چین وارد کشورمان می‌شود و باعث گردیده یک رقابت تنگاتنگی میان تولیدات داخل و تولیدات خارجی به وجود آید. لزوم حمایت از تولید کننده داخلی باعث گردیده است که واردات لوازم دکوری کنترل شده باشد.


کاشی لند عرصه ای برای معرفی تولید کنندگان تک گل و قطعات دکوری


آنچه مشهود است گسترش روز افزون صنعت دکوراسیون در کشور و نیاز جامعه به عناصر دکوراتیو در فضاهای داخلی است. بسیاری از تولید کنندگان داخلی و حتی وارد کنندگان در گمنامی این عرصه جدید به سر می‌برد. برای معرفی کسب و کار مرتبط با لوازم دکوری و کاشی تک گل لازم است از یک بستر اینترنتی مناسب استفاده نمایید. حضور در پرتال مشاغل کاشی لند به عنوان یک بانک اطلاعاتی برای معرفی کسب و کارتان و ایجاد ارتباط موثر با شرکت‌های هم صنف و آگاهی از آخرین اتفاقات روز صنعت کاشی تک گل و لوازم دکوری می‌تواند یک قدم رو به جلوی کسب و کار شما باشد.
 

  • بازگشت به بالا