تولید کاشی، سرامیک و اسلب

کاشی و سرامیک به عنوان یکی از مهمترین متریال‌های ساختمانی شناخته می‌شود که در مرحله نازک کاری، نماکاری و دکوراسیون نقش کلیدی دارد. کاشیکاری علاوه بر مقاوم سازی سطوح به ایجاد طرح و نما در دکوراسیون مد نظر سازنده کمک بسیاری می‌نماید. امروزه کاشی و سرامیک در انواع طرح‌ها و نقش‌ها با عناوین مختلفی تولید می‌شود که هر یک مزیت هایی دارد و لازم است در هنگام نصب در جایگاه اصلی خود به کار رود زیرا انواع سرامیک با توجه به جایگاه مورد استفاده فرق می‌کند.


تولید کاشی و سرامیک


در حال حاضر کاشی و سرامیک با تنوع گسترده طرح، رنگ و کیفیت در صنعت دکوراسیون داخلی مهمترین المان در دیزاین است. نیاز انسان به ساختمان‌های جدید یا بازسازی ساختمان‌های قدیمی همواره در حال افزایش است در نتیجه استفاده از این پوشش دهنده پرکاربرد امری اجتناب ناپذیری خواهد بود. اگر نگاهی به لیست برندهای مختلف کاشی و سرامیک نمایید متوجه خواهید شد این متریال، سازندگان بسیاری در سراسر جهان دارد و روز به روز بر تعداد تولید کنندگان آن افزوده می‌شود. این افزایش تولید کننده، صنعت کاشی و سرامیک جهان را به سوی رشد و بالندگی هدایت نموده است زیرا لازمه بقا در این صنعت بالا بردن کیفیت ساخت و به روز رسانی طرح‌های تولیدی است. تولید کننده ای که نتواند محصولی مطابق با نیاز مشتریان و کیفیت روز کاشی و سرامیک جهان ارائه نماید محکوم به شکست است. 


کارخانجات کاشی و سرامیک


همانگونه که گفتیم تعداد تولید کنندگان کاشی و سرامیک روز به روز در حال افزایش است و شرکت‌های بسیاری در سراسر جهان به تولید این متریال الزامی در صنعت ساخت و ساز می‌پردازند. برخی از کشورهای سازنده کاشی و سرامیک در جهان بسیار شناخته شده هستند و آنها همواره در لیست ده کشور برتر تولید کننده کاشی و سرامیک رده بندی می‌شود. کشورهایی همچون ایتالیا، اسپانیا، چین، هند، ایران، ویتنام، اندونزی، مصر، ترکیه و ... که هر ساله رتبه بندی آنها ممکن است با توجه به میزان تولید اندکی متفاوت شود.

کارخانجات کاشی و سرامیک


رتبه بندی کارخانه‌های کاشی و سرامیک جهان


آخرین رتبه بندی تولید کنندگان کاشی و سرامیک حاکی از آن است که چین همچنان با تولید سالانه بیش از 5100 میلیون متر مربع در صدر جدول تولید کنندگان این محصول قرار دارد، در رتبه‌های بعدی هند با سالانه تولید 1200 میلیون متر مربع، برزیل  با تولید 909 میلیون متر مربع قرار دارند. ویتنام، اسپانیا، ایتالیا و ایران نیز آنها را دنبال می‌نمایند. در سال گذشته تولیدات کشورمان در حدود 450 میلیون متر مربع بوده است که نیمی از آن به خارج از کشور صادر گردیده است. در رتبه‌های بعدی نیز اندونزی، مصر و ترکیه قرار گرفته اند.
با وجودی که بیشترین تولید کنندگان در چین حضور دارند اما به لحاظ رتبه بندی کارخانجات کاشی و سرامیک نقش کارخانجات چند ملیتی بسیار پر رنگ تر است و کارخانجات تولید کننده کاشی و سرامیک کشورهایی همچون ایتالیا، اسپانیا، آمریکا و ... بیش از سایر کشورها مقبول و شناخته شده هستند.


بزرگترین کارخانه کاشی جهان


کارخانجات بسیاری به عنوان بزرگترین کارخانه‌های کاشی و سرامیک جهان شناخته می‌شوند که محصولات شناخته شده ای در بازار کاشی و سرامیک جهان دارند. بر طبق آمار تولید شرکت آمریکاییMohawk   با تولید 250 میلیون متر مربع در سال 2019 در صدر رتبه بندی برترین تولیدکننده کاشی و سرامیک در جهان قراردارد. پس از آن در جایگاه دوم این رده بندی گروه تایلندی SCG Ceramics  با تولید 166 میلیون متر مربع  و Lamosa مکزیک نیز با تولید 166 میلیون متر مربع در جایگاه سوم قرار گرفته است. چهارمین تولیدکننده بزرگ کاشی و سرامیک در جهان نیز RAK Ceramics است که تولید خود را به بیش از 101 میلیون مترمربع رسانده است.


 لازم به ذکر است که بسیاری از برندهای معتبر با ایجاد شعب مختلف در شهرها و کشورهای مختلف توانسته اند علاوه بر توسعه نام برند خود دامنه تولید محصولاتشان را تا حد بسیاری گسترش دهند. امروزه ما شاهد شعبات چند شرکت معروف سازنده کاشی و سرامیک در ایران نیز هستیم مانند راک سرامیک که تحت لیسانس راک آغاز به کار نموده است و محصولات آن به لحاظ کیفیت در رده محصولات اصلی  راک سرامیک طبقه بندی می‌شود.

بزرگترین کارخانه کاشی جهان


ایران پنجمین صادر کننده کاشی و سرامیک جهان


کشور ایران از دهه سی شمسی وارد فاز صنعتی سازی تولید کاشی گردید. ایران از دیرباز به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی کاشی و سرامیک در جهان شناخته می‌شود که در توسعه این بخش از هنر معماری نقش بسیار مهمی داشته است و امروزه بناهای بسیاری با کاشی‌های قدیمی ایرانی تزیین گردیده اند که جزیی از میراث ایران و جهان محسوب می‌شوند. پس از جنگ تحملی و شروع دوره سازندگی به دلیل نیاز مبرم کشور به این متریال مهم شاهد ظهور تولید کنندگان کاشی و سرامیک در اقصی نقاط کشور بودیم که باعث شکل گیری کانون‌ها و قطب‌های کاشی و سرامیک کشور گردید. 


لیست کارخانه‌های کاشی و سرامیک در ایران


کارخانه‌های کاشی و سرامیک در ایران بیش از 150 واحد تولیدی هستند که برندهای بسیاری تحت نظر این کارخانجات تولید و توزیع می‌گردد. لیست این کارخانجات طولانی تر از آن است که در این مطلب درج گردد. اما لازم به ذکر است که بیش از 110 کارخانه در استان یزد دایر است و اصفهان با 21 واحد تولید و خراسان رضوی با 14 واحد تولیدی در رده‌های بعدی استان‌های دارای واحد تولیدی قرار دارند. علاوه بر آن استان‌های قزوین، آذربایجان شرقی و تهران، فارس نیز از استان‌های بسیار مهم در صنعت کاشی و سرامیک کشور هستند.


کارخانه‌های کاشی و سرامیک در یزد


همانگونه که اشاره کردیم در دوره سازندگی کانون‌های تولید کاشی و سرامیک در کشور در نقاطی که دسترسی به مواد اولیه مرغوب برای تولید کاشی و سرامیک داشت ظهور پیدا کردند. مهمترین قطب کاشی و سرامیک ایران استان یزد و به خصوص شهر میبد است که نیمی از کاشی و سرامیک کشور در این استان و این شهرستان  تولید می‌شود و امروزه قطب اصلی کاشی و سرامیک ایران است که در جهان کاملا شناخته شده است.


کارخانه‌های کاشی و سرامیک میبد یزد


شهرستان میبد یزد به عنوان مهمترین منطقه صنعت کاشی و سرامیک کشور دارای کارخانجات بسیاری است و امروزه کاشی سازی تبدیل به یک سنت در این منطقه شده است که باعث رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این منطقه گردیده است. کارخانه کاشی و سرامیک میبد یزد بیش از نیمی از محصولات خود را در بازار داخلی عرضه می‌کنند و باقی آن را روانه ی بازارهای خارجی می‌نمایند. این کارخانجات تولیدات خود را در درجه بندی‌های مختلف تولید می‌کنند و به طور کل بهترین آن به کشورهای خارجی نظیر عراق، پاکستان، افغانستان و ... صادر می‌گردد.


کارخانه‌های کاشی و سرامیک در تهران


یکی از مهمترین استان‌های تولید کننده کاشی و سرامیک در کشور استان تهران است که کارخانجات بزرگی همچون کاشی سعدی در آن قرار دارد. سعدی به عنوان یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک در ایران شناخته می‌شود که برندهای معتبری را تولید و عرضه می‌نماید. برندهای همچون کاشی پارسیان، کاشی بوستان، کاشی اروند و کاشی ماندگار که در فروشگاه اینترنتی کاشی لند برخی از این برندها در دسترس عزیزان قرار گرفته است.

کارخانه های کاشی و سرامیک در یزد


کارخانجات تولید کاشی، سرامیک و اسلب


کاشی و سرامیک با وجودی که در یک دسته قرار دارند اما در نزد اهالی فن تفاوت‌های بسیاری دارند که این تفاوت‌ها به جایگاه کاربرد این متریال‌ها ارتباط دارند. کاشی‌ها به لحاظ کیفیت و طرح و رنگ نسبت به سرامیک‌ها دارای ظرافت بیشتری هستند و به دلیل ایجاد برخی از طرح‌ها در دمای بالایی پخته نمی‌شوند در نتیجه آب گریزی کمتری نسبت به نوع سرامیک دارند و تنها مناسب استفاده در دیوارهای داخلی بنا هستند. اما سرامیک نمونه مقاوم تر کاشی است که به دلیل جایگاه کاربرد آن که بیشتر در کف ساختمان است دارای تنوع طرح و رنگ کمتری نسبت به کاشی دیوار است. سرامیک ها امروزه دارای انواع مختلفی هستند که در کیفیت آنها را متفاوت می‌کند نوع جدید سرامیک، پرسلان‌ و سرامیک فول بادی است که مقاومت آنها بسیار بالاست و دارای طرح‌های مختلفی هستند علاوه بر آن این سرامیک‌ها جذب آب بسیار پایینی دارند و مناسب استفاده در هر فضا، شرایط و آب و هوایی هستند.
اسلب‌ها نیز نوع جدید کاشی و سرامیک است که به آن کاشی سایز بزرگ نیز گفته می‌شود زیرا ابعاد اسلب‌های بیشتر از یک متر است و گاهی به دو تا سه متر نیز می‌رسد و از آنها برای طرح‌های یکپارچه  سازی کف و دیوار استفاده می‌شود. 


کارخانجات تولید کننده به طور کل مختص یک نوع کاشی هستند ممکن است یک کارخانه هم کاشی دیوار تولید کند و هم کاشی کف اما باید بدانید که هر دوی آنها را در یک واحد تولید نمی‌کند بلکه نیازمند خط‌های جداگانه ای برای تولید است زیرا در ساخت این محصولات تفاوت‌هایی از جمله، حرارت، ابعاد، نوع لعابدهی و پولیشکاری  وجود دارد که نمی توان در یک خط تولید آنها را پیاده نمود.

 

کاشی لند بانک اطلاعات کاشی و سرامیک کشور


کاشی لند به عنوان یک وب سایت تخصصی در زمینه تولید و عرضه کاشی و سرامیک و محصولات وابسته سعی نموده است همواره بهترین‌ها را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد. شما می‌توانید اطلاعات مرتبط با صنعت کاشی و سرامیک، تولید کنندگان این صنعت، شرکت‌های وابسته به آنها را در کنار فروشندگان، توزیع کنندگان و نصابان محصولات مرتبط به این صنعت را در این پرتال مشاهده نمایید.


 

  • بازگشت به بالا