طراحی و اسکن طرح کاشی

طراحی و اسکن طرح کاشی و سرامیک یکی از مشاغل جدیدی است که با توجه به گسترش تولیدکنندگان کاشی و سرامیک در جهان روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است. کاشی و سرامیک به عنوان بخش مهمی از دکوراسیون داخلی شناخته می‌شود که دارای انواع مدل‌ها و طرح‌های جدید است. شرکت‌های سازنده برای ماندن در گوی رقابت با سایر تولید کنندگان کاشی و سرامیک ملزم به استفاده از طرح‌های جذاب با جلوه‌های بصری ناب برای جذب نگاه بیننده در کنار کیفیت کالا هستند. داشتن صرفا کیفیت نمی تواند تضمین کننده بقای یک تولید کننده کاشی و سرامیک در بازار کاشی و سرامیک داخلی و خارجی باشد یزرا کاشی و سرامیک صرفا یک پوشش دهنده نیست و نقش مهمی در نمای داخلی دارد.

طراحی و اسکن طرح کاشی


کاشی و سرامیک به عنوان مهمترین پوشش دهنده سطوح مطرح است که نقش کلیدی در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ایفا می‌کند. این متریال کلیدی به خصوص در فضاهای همچون پوشش کف نشیمن، پذیرایی و اتاق خواب، دیوار و کف آشپزخانه، دیوار و کف سرویس بهداشتی و حمام، دیوار و کف راهروها و راه پله ها، کف پارکینگ‌ها و ... به کار گرفته می‌شود. این حجم از پوشش دهی تنها به شرطی جذاب می‌شود که دارای طرح و رنگ خاص و مطابق با سلیقه افراد باشد. به همین دلیل شرکت‌های تولید کننده با استخدام افرادی به عنوان طراح کاشی و سرامیک به خلق ایده‌های جدید در طرح کاشی و سرامیک خود برای حضور موفق تر در بازار هستند.


طراح کاشی و سرامیک

طراحی کاشی یک هنر قدیمی است که در کشور ما از سده‌های اولیه هجری با ظهور کارگاه‌های کاشی سازی در شهرهای مختلف انجام می‌شد. این هنر بیشتر در میان خانواده‌های کاشی سازان و کاشیکاران به عنوان یک سنت خانوادگی بوده است که به عنوان میراث نسل به نسل منتقل می‌گردید. با صنعتی شدن تولید کاشی، بسیاری از کاشی سازان قدیمی و سنتی مجبور به رهاسازی یا تغییر شرایط تولید کاشی‌های خود گردیدند. با این وجود همچنان کارگاه‌های سنتی وجود دارد که طرح‌های سنتی کاشی و سرامیک را تولید و عرضه می‌کنند. 
 کاشی‌های سنتی برای تولید نیازمند طراحی دستی بودند، در کارگاه‌های کاشی سازی پس از پخت اول کاشی، نقاشان و طراحان کاشی، طرح‌های مورد نظرشان را بر روی کاشی و سرامیک همچون بومی پیاده می‌کردند. این روند برای کاشی‌های طرح دار انجام می‌گردید و کاشی هایی که طرح‌های ساده و تکراری داشتند، طرح توسط شابلون بر روی کاشی اجرا می‌گردید یعنی با قرار دادن شابلون طرح دار رنگ‌ها بر روی کاشی اعمال می‌شد و سپس لعاب دهی می‌گردید.


طراحی کاشی و سرامیک حرفه ای

امروزه با صنعتی شدن تولید کاشی و سرامیک و روی کار آمدن دستگاه‌های چاپ طراحی بر روی کاشی دیگر مانند گذشته به روش دستی انجام نمی شود بلکه انواع طرح سرامیک و کاشی به کمک نرم افزار‌های گرافیکی پیشرفته توسط افراد حرفه ای طراحی می‌گردد و این طرح‌ها با کمک کامپیوترهای سیستم اتوماسیون کارخانجات کاشی و سرامیک به دستگاه‌های چاپ داده می‌شود و در مرحله چاپ بر روی کاشی و سرامیک پیاده می‌گردد.
طرح‌های جدیدی اغلب شامل طرح کاشی کاری ساده، طرح کاشی کاری فانتزی و طرح کاشی کاری برجسته می‌شود که هریک با توجه به نیاز جامعه و توانایی‌های خط تولید برایشان طراحی می‌شود.

طراحی کاشی و سرامیک حرفه ای


نرم افزارهای طراحی سرامیک و کاشی

در طراحی کاشی از نرم افزارهای تخصصی مختلفی استفاده می‌شود. برای دیزاین کاشی و سرامیک از نرم افزار کورل (CorelDRAW) و ایلستریتور (Adobe Illustrator) استفاده می‌گردد، برای ساخت استراکچر و پانچ کاشی نرم افزار آرت کم (AUTODESK ARTCAM) و سالید ورک (SOLIDWORK) به کار گرفته می‌شود و در نهایت همه ی اینها به وسیله فوتوشاپ (Adobe Photoshop) یکپارچه سازی شده و خروجی نهایی حاصل می‌گردد. 
در طراحی طرح کاشی با کمک این نرم افزارها علاوه بر آشنایی کامل با نرم افزارها لازم است که از  شرایط تولید کاشی، نوع دستگاه مورد استفاده و افکت‌های آن آگاهی کامل داشته باشید. در نهایت خلاقیت داشتن در کنار تمامی اینها می‌تواند از یک طراح فردی حرفه ای بسازد.


اسکن طرح کاشی

طرح‌ها در گذشته اغلب به صورت پیش طرح بر روی کاغذ ترسیم می‌گردید و آنگاه بر روی کاشی پیاده می‌شد. کاشی‌ها در ابعاد کوچک تولید می‌شدند و زمانی که یک طرح پیوسته و بزرگ مد نظر کاشی ساز بود این طرح از کنار هم چیدن چند کاشی کوچک به دست می‌آمد به این ترتیب که کاشی‌ها را در کنار هم می‌چیدند و طرح روی کاغذ را در ابعاد بزرگتر روی کاشی‌ها به صورت پیش طرح اجرا می‌کردند و سپس به رنگ آمیزی آنها می‌پرداختند تا به مرحله لعابدهی و پخت دوم برسد. کاشی‌ها در این روش کد گذاری می‌شد تا پس از پخت مشخصص گردد کدام کاشی در کدام قسمت از طرح باید استفاده شود. 


امروزه دیگر نیازی به چنین سیستم قدیمی نیست، طراحان ابتدا بر روی کاغذ اتود اولیه را شروع می‌کنند و به طراحیایده‌های می‌پزدازند پس از تکمیل، آن را اسکن می‌کنند و آنگاه به کمک نرم افزارهای مختلفی که به آنها اشاره گردید طرح نهایی را تهیه می‌کنند و خروجی می‌گیرند، این طرح به صورت فایل در سیستم کامپیوتر دستگاه‌های چاپ خط تولید قرار می‌گیرد و سیستم اتوماسیون برنامه اجرای طرح بر روی کاشی و سرامیک را به دستگاه می‌دهد. در نهایت دستگاه‌های چاپ مانند یک چاپگر معمولی کار چاپ طرح را با رنگ بندی مناسب بر روی کاشی و سرامیک اجرا می‌کنند. از مهمترین طرح‌های کاشی و سرامیک می‌توان به طرح کاشی آشپزخانه و سرویس بهداشتی اشاره نمود که مخاطبین بسیاری در بازار دارد.


رشته طراحی کاشی

امروزه طراحی کاشی یکی از رشته‌های وابسته به طراحی صنعتی است که هنرجویان علاقمند می‌توانند با شرکت در کلاس‌های طراحی کاشی آن را زیر نظر اساتید آموزش ببیند. این رشته یک رشته نوپا محسوب می‌شود و می‌تواند در آینده در بحث تولید کاشی و سرامیک برای افراد علاقمند شغل ساز باشد. اغلب کلاس‌های آموزشی در مجموعه‌های هنری برگزار می‌شود و رشته دانشگاهی از آن هنوز در کشور راه اندازی نگردیده است.  

اسکن طرح کاشی


طراحی و اسکن طرح کاشی در کاشی لند

فراهم نمودن یک بستر مناسب برای گرد هم آوردن حرفه ای‌ها در هر صنفی به صنایع مختلف کمک می‌کند که افراد کاربلد را در یک محیط حرفه ای در دسترس داشته باشند و بتوانند در مواقع لزوم بهترین‌ها را از میان گزینه‌های مختلف انتخاب نمایند. کاشی لند به عنوان بانک جامع اطلاعات صنعت کاشی و سرامیک ایران در صدد است با راه اندازی این بستر مناسب برای کسب و کارهای صنعت کاشی کشور محیطی پربار و رو به توسعه را فراهم آورد، به خصوص در رشته طراحی کاشی که یک رشته نوپا است و لازم است طراحان کاشی یکدیگر را بشناسند و در جهت رشد و پیشرفت خود قدم بردارند . شما به عنوان طراح کاشی می‌توانید با ثبت نام در پرتال حرفه ای ها، با ثبت نام خود در کنار سایر طراحان به توسعه کسب و کار خود کمک نمایید.

  • بازگشت به بالا