قطعات و ماشین آلات تولیدی کاشی و سرامیک

ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید و صادرات کاشی و سرامیک شناخته می‌شود که همواره با قدم‌های رو به جلو توانسته است این صنعت را در ده سال گذشته توسعه دهد و یکی از ده کشور برتر تولید کننده و صادر کاشی و سرامیک باشد. پبشنیه قوی ایران در زمینه تولید کاشی در طول قرن‌ها باعث گردید ایران به عنوان اولین کشور خاورمیانه که تولید کاشی را صنعتی نمود پش قدم شود. بستر غنی معادن کشور در زمینه تامین مواد اولیه تولید انواع کاشی و سرامیک باعث گردید با اتمام جنگ و شروع دوران سازندگی و نیاز کشور به تولید کاشی و سرامیک با افزایش تولید کنندگان کاشی و سرامیک مواجه شویم و طولی نکشید که استان یزد به عنوان قطب تولید کاشی و سرامیک کشور شناخته گردید و به دنبال آن ایران توانست نام خود را در لیست ده کشور برتر صاحب صنعت کاشی و سرامیک ثبت نماید. 

قطعات و ماشین آلات تولیدی کاشی و سرامیک


تولید کاشی و سرامیک 

تولید کاشی و سرامیک علاوه بر مواد اولیه نیازمند خط تولیدی است که متشکل از چندین دستگاه می‌باشد. دستگاه‌هایی که هر یک وظیفه ای خاص در روند تولید کاشی و سرامیک دارد. برخی از کارخانجات تولید کاشی و سرامیک ایران دارای پیشینه ای بیش از 50 سال هستند و این کارخانجات همچنان با کمک دستگاه‌های قدیمی خود مشغول به تولید کاشی و سرامیک هستند و برخی از این کارخانجات با به روز رسانی دستگاه‌های تولیدی خود توانسته اند جایگاه مناسبی در صنعت کاشی  سرامیک کشور به دست آورند. تولید صنعتی کاشی و سرامیک با کیفیت نیازمند یک سری تجهیزات پیشرفته ااست که در گذشته اغلب آنها در خارج از کشور تولید می‌گردید اما امروزه برخی از شرکت‌های داخلی با کمک مهندسی معکوس توانسته اند به دانش تولید این تجهیزات دست یابند و بتوانند ماشین آلاتی مطابق با نیاز تولید کنندگان داخلی تولید  نمایند. 
اما تجهیزات کارخانه کاشی و سرامیک چیست و شامل چه دستگاه‌هایی می‌شود؟


تجهیزات کارخانه کاشی و سرامیک

روند تولید در کارخانجات کاشی و سرامیک به تجهیزات آن بستگی دارد و اغلب کارها به کمک ماشین آلات انجام می‌گردد. کارگرانی که در این کارخانجات کار می‌کنند بیشتر به عنوان ناظرانی بر روی کار دستگاه نظارت می‌کنند و کار توسط دستگاه را زیر نظر دارند و بررسی می‌نمایند. این بیشتر در زمینه تولید کاشی و سرامیک مطابق با استانداردهای روز جهان صادق است. از آنجایی که تولید کاشی و سرامیک از پنج  مرحله: آماده سازی مواد اولیه، تولید کاشی و سرامیک، پخت کاشی و سرامیک، لعاب دهی کاشی و سرامیک و سورتینگ کاشی و سرامیک تشکیل می‌شود و هریک از این مراحل تجهیزات خاص خود را دارند و یک لیست طولانی از تجهیزات در رابطه با کارخانه تولید کاشی و سرامیک وجود دارد. ما در اینجا به برخی از این تجهیزات اشاره می‌نماییم که به قرار زیر در چند دسته بندی قرار می‌گیرند.


مرحله مواد اولیه شامل تجهیزات پیش خردایش، سیستم توزین (همگن سازی مواد اولیه)، بالمیل دوغاب ،  نوار نقاله (جابه جایی مواد اولیه)، همزن، خشک کن دوغاب، سیلو‌ها می‌شود.
مرحله تولید کاشی و سرامیک شامل تجهیزات تغذیه پرس زاکمی، پمپ، پرس و دستگاه نقاله است که در آن بدنه کاشی شکل داده می‌شود.
مرحله بعد خشک کردن کاشی و سرامیک  است که شامل تجهیزات خشک کن عمودی، الک‌های ویبره، تجهیزات LB و خشک کن افقی می‌گردد. پس از آن وارد مرحله پخت می‌گردد.
مرحله لعابکاری پس از پخت اعمال می‌گردد و شامل تجهیزات مخازن تخلیه لعاب، بالمیل تهیه لعاب، مخازن خط لعاب، دستگاه غبارگیر، خط لعاب و دستگاه جابجایی رولرباکس می‌شود.
پس از لعابدهی کاشی و سرامیک دوباره برای پخت اسرال می‌گردد و مرحله پخت نیز شامل تجهیزات مشعل و دیگ، فیلتر هوا، چیلر، کوره، تخلیه و بارگیری می‌شود.
در برخی از خطوط تولید مرحله چاپ و پولیش نیز وجود دارد که شامل دستگاه چاپ روتر کالر، باکس رولری، خط پولیش، سیستم تصفیه آب پولیش، رطوبت گیر و ... می‌گردد.
و در انتهای مراحل، مرحله سورتینگ قرار دارد که شامل تجهیزات خط سورت، خط بسته بندی پالت، دستگاه پالتایزر، خط بسته بندی، فیلتر روغن و ... می‌گردد.


دستگاه‌های تولید کاشی و سرامیک

همانگونه که گفته شد در ساخت و تولید کاشی و سرامیک تجهیزات و دستگاه‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود که بخش اعظمی از این دستگاه‌ها تولید خارج از ایران هستند. مهمترین دستگاه‌های خط تولید کاشی و سرامیک عبارتند از : دستگاه سنگ شکن، دستگاه باکسیفدر، دستگاه بالمیل دوغاب و لعاب، دستگاه اسپری در هوا، دستگاه پرس، کوره‌های رولری و تونلی، دستگاه خط لعاب و دکور زنی و دستگاه بسته بندی و درجه بندی هستند.
در ساخت کاشی و سرامیک به طور کل دو روش برای ساخت کاشی و سرامیک وجود دارد اما دستگاه‌های یکسانی در آنها وجود دارد. ممکن است در برخی از خطوط تولید یک سری از دستگاه وجود نداشته باشد برای مثال در تولید سرامیک‌های بدون لعاب، دستگاه‌های مرحله لعاب زنی حذف شده اند و به جای آن مرحله پولیش کاری از دستگاه‌های بهتر و به روزتری استفاده می‌شود.

تجهیزات کارخانه کاشی و سرامیک


نقش هر یک از دستگاه‌های تولید کاشی و سرامیک در تولید

مواد اولیه کاشی و سرامیک شامل خاک رس، فلدسپات، کائولین، سلیس و ... است که از معادن استخراج می‌گردد و نیاز به فرآوری شدن دارد. این مواد در وهله اول به وسیله دستگاه‌های خردایش فرآوری می‌شوند و سپس به کارخانه‌های کاشی و سرامیک فرستاده می‌شود.
در مرحله بعد مواد اولیه لازم است به کمک دستگاه‌های توزین جدا سازی شود و با فرمولاسیون لازم از هریک از مواد به مقدار لازم برای ساخت دوغاب اولیه استفاده شود.
پس از توزین مواد اولیه، به کمک نقاله مواد اولیه به همراه آب در آسیاب‌های پیوسته به وسیله بالمیل‌ها هدایت می‌شود تا برای ساخت دوغاب مواد اولیه به خردایش مورد نیاز برسد و آنگاه به مرحله آماده سازی دوغاب وارد می‌شود.


در مرحله دوغاب سازی، از مواد اولیه به کمک آب یک دوغاب یکدست به دست می‌آید که در درون حوضچه‌هایی نگه دار می‌شود. این دوغاب با استفاده از خشک کن‌های افشان یا اسپری درایر تبدیل به پودر می‌شوند تا برای ساخت بیسکویت یا همان بدنه کاشی مورد استفاده قرار گیرند.
مرحله بعد پرس و شکل دهی به بدنه کاشی و سرامیک است که اغلب به وسیله اعمال فشار مکانیکی به پودر حاصل از مواد اولیه که کمی مرطوب است انجام می‌شود. این پرس به کمک دستگاه‌های مکانیکی و هیدرولیکی انجام می‌شود. 
پس از مرحله پرس، بیسکویت ساخته شده وارد خشک کن می‌شود که اغلب دستگاهی تونل مانند است تا آب بدنه کاشی و سرامیک را به زیر 1 درصد برساند و آنگاه آن را برای پخت وارد کوره می‌کنند. 


پخت مرحله ای است که در گذشته زمان زیادی می‌طلبید با توجه به قدیمی بودن دستگاه ها، زمانی در حدود 12 تا 48 ساعت این فرآیند طول می‌کشید. اما با روی کار آمدن کوره‌های جدید رولری بدنه کاشی در حدود سی دقیقه پخته می‌شود .
در مرحله بعد با لعاب سرو کار داریم که بر روی بیسکوییت پاشیده می‌شود و آنگاه دوباره کاشی و سرامیک به درون کوره باز می‌گردد و در کوره‌های رولری بعد از 35 دقیقه فرآیند پخت تکمیل می‌گردد.


انواع کوره برای پخت وجود دارد که با توجه به خط تولید خود می‌توانید نوع آن را انتخاب نمایید.
پس از تمامی مراحل انجام شده کاشی و سرامیک ما تولید شده است و لازم است با کمک دستگاه‌های سورتینگ ابتدا درجه بندی و سپس بسته بندی و پالت بندی شود و برای ارسال به فروشگاه‌های و دفاتر پخش و توزیع کاشی و سرامیک آماده گردد.

 

خط تولید لعاب کاشی

لعاب کاشی و سرامیک مواد مجزایی هستند که لازم است قبل از استفاده در خط تولید کاشی و سرامیک در کارخانه لعاب سازی تولید گردد. در نتیجه ما شاهد خطوط تولید لعاب کاشی در خارج از کارخانه‌های کاشی و سرامیک هستیم. برخی از کارخانجات کاشی و سرامیک که خطوط تولید گسترده ای دارند اقدام به راه اندازی خطوط تولید لعاب کاشی نیز می‌نمایند و به این ترتیب نیاز اولیه خود را در درون مجموعه برطرف می‌کنند. این خطوط تولید نیز دارای دستگاه‌های مختلفی است که برای خرید و راه اندازی آن لازم است از شرکت‌های مشاوره دهنده در این زمینه کمک بگیرید.


شرکت‌های ارائه دهنده قطعات و ماشین آلات تولید کاشی و سرامیک

در ایران بازار مشاوره برای راه اندازی خط تولید کاشی و سرامیک گرم است. شرکت‌های ارائه کننده خدمات ماشین آلات خطوط کاشی و سرامیک با ارائه مشاوره می‌توانند علاقمندان به این صنف را راهنمایی نمایند و پس از تایید در تهیه ماشین آلات به آنها کمک نمایند. تهیه قطعات و ماشین آلات تولید کاشی و سرامیک در ایران به دو روش صورت می‌گیرد. اول اینکه: محصولات یا تولید داخل هستند، یا به عنوان محصولات وارداتی از کشوره‌های پیشرفته ای همچون ایتالیا و اسپانیا وارد کشور می‌گردند و شرکت‌های وارد کننده برای راه اندازی خطوط تولید به علاقمندان مشاوره و پشتیبانی می‌دهند. در سالهای اخیر تولید کنندگان داخلی توانسته اند انواع دستگاه‌های موجود در خطوط تولید را بومی سازی نمایند و به کمک دانش ایرانی مانع از خروج ارز برای واردات دستگاه‌ها و ماشین آلات خط تولید کاشی و سرامیک گردند.

قطعات و ماشین آلات تولید کاشی


خط تولید کاشی و سرامیک دست دوم

گاهی علاقمندان به راه اندازی یا تعویض خطوط تولید کاشی و سرامیک از پس هزینه راه اندازی خط تولید جدید کاشی و سرامیک برنمی آیند در نتیجه آنها برای دست یابی به قیمت خط تولید کاشی و سرامیک مطابق با جیبشان اقدام به خرید خط تولید کاشی و سرامیک دست دوم می‌نمایند. این امر به شرطی که دستگاه‌ها فرسوده و قدیمی نباشند و مشکلی در عملکرد آنها وجود نداشته باشد بلامانع است. به حرکت درآوردن چرخ کارخانه‌های راکد می‌تواند مانع از هدر رفت ظرفیت تولید کاشی و سرامیک کشور گردد.


ارائه دهنده گان قطعات و ماشین آلات خط تولید کاشی و سرامیک در کاشی لند

همانگونه که گفتیم شرکت‌های سازنده و واردکننده ای وجود دارند که در زمینه تامین قطعات و ماشین آلات خطوط تولید کاشی و سرامیک فعالیت دارند و مشاوره می‌دهند. کاشی لند در نظر دارد با فراهم آوردن یک بستر مناسب برای این صنف یک ارتباط و تعامل مناسب میان تامین کنندگان، تولید کنندگان و مصرف کنندگان به وجود آورد تا در جهت رشد و ارتقای صنعت کاشی و سرامیک کشور قدم بردارند. پس اگر در زمینه تولید و تامین قطعات و ماشین آلات خطوط تولید کاشی و سرامیک فعالیت می‌نمایید با ثبت نام در پرتال مشاغل کاشی لند به ما در پربار نمودن این فضای حرفه ای کمک نمایید.
 

  • بازگشت به بالا