مواد اولیه تولید کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک به عنوان یکی از قدیمی ترین پوشش دهنده‌های ساختمانی شناخته می‌شود که علاوه بر جنبه کاربردی دارای جنبه‌های تزیینی نیز در بنا و ساخت و ساز است. این متریال در گذشته بیشتر به عنوان یک عنصر تزیینی شناخته می‌شد و کاشی سازان سنتی به دنبال ارائه طرح‌ها و نقش‌های مختلف بر روی آن بودند. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از متریال‌های جدید مرغوب در ساخت کاشی و سرامیک این متریال تبدیل به یکی از مهمترین پوشش دهنده‌های ساختمانی گردید به گونه ای که امروزه نبود کاشی و سرامیک در ساختمان سازی در مخیله هیچ کس نمی گنجد زیرا یکی از بخش‌های اصلی ناز کاری ساخت و ساز کاشیکاری و سرامیک کاری آن است که باعث مقاوم سازی دیوارها و کف ساختمان می‌شود و علاوه بر آن به عنوان یک المان مهم در دکوراسیون داخلی به سازندگان بنا در ایجاد یک طرح و فضای کلی مطابق با سلیقه مخاطبان کمک می‌نماید. 

مواد اولیه تولید کاشی و سرامیک


مواد تشکیل دهنده کاشی و سرامیک


کاشی و سرامیک برای ساختمان مانند یک لباس است که بدن انسان را پوشانده است، این لباس مانع از آسیب رسیدن به بدن می‌شود و علاوه بر آن نقش مهمی در استایل و شخصیت فرد نیز دارد. همانگونه که پارچه و نخ لباس از موادی همچون پشم، کتان، پنبه و ... تولید می‌شود کاشی و سرامیک نیز از مواد اولیه ای تهیه می‌شود که عمدتا کانی‌های غیرفلزی هستند. کانی‌هایی که در دل طبیعت به شکل مواد معدنی و انواع خاک‌های رسی در پوسته زمین وجود دارد. این مواد در طول سالیان دراز حضور خود در طبیعت دارای ناخالصی‌های بسیاری شده اند و لازم است ابتدا استخراج و سپس فرآوری گردد تا مناسب استفاده در صنایع کاشی و سرامیک شود. به همین دلیل شرکت‌های بسیاری وجود دارد که به استخراج این مواد می‌پردازند و متعاقبا شرکت‌هایی نیز وجود دارد که به فرآوری این محصولات به مواد اولیه مورد نیاز صنعت کاشی و سرامیک می‌پردازند. به طور کل مواد اولیه کاشی و سرامیک ابتدا توسط شرکت‌های معدنی استخراج شده سپس فرآوری شده و در اشکال مختلف به کارخانجات کاشی و سرامیک ارسال می‌گردد.


مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک چیست؟


سرامیک یک سفال پخته شده است که در اثر فشار و حرارت مواد اولیه‌ی آن به وجود می‌آید. میزان فشردگی و تراکم مواد اولیه و درجه حرارت پخت و حتی نوع و میزان مواد اولیه مورد استفاده در ساخت سفال کاشی و سرامیک نوع آن را به عنوان به عنوان کاشی دیوار، سرامیک، سرامیک کف، کاشی پرسلان، سرامیک فول بادی، اسلب و ... مشخص می‌کند که تمامی آنها با وجود یک روند مشابه در تولید دارای تفاوت هایی زیادی در جزییات ساخت هستند که باعث تفاوت در کیفیت، رنگ پذیری و طرح و نقش آنها و نهایت کاربرد آنها می‌شود. 
کاشی و سرامیک دارای دو جز اصلی بدنه و رویه است که با نام بیسکوییت کاشی و لعاب کاشی شناخته می شوند. در ساخت هر یک از این بخش‌ها مواد اولیه مجزایی کاربرد دارد مواد اولیه ای همچون خاک رس، کائولن، فلدسپات، دولومیت، بنونیت و ... که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.


خاک رس


بسیاری خاک رس را به عنوان اصلی ترین مواد اولیه ساخت بدنه کاشی و سرامیک می‌شناسند. از خاک رس در ساخت انواع سفال استفاد می‌شود. اما خاک رس دارای ناخالصی‌های بسیاری است که باعث کاهش مقاومت و افزایش جذب آب می‌شود. 
خاک رس در واقع به کانی‌ها و مواد معدنی آگلومره شده شامل فیلوسیلیکات آلومینیوم آب دار گفته می‌شود که در مجاورت آب به شکل خمیر با قابلیتی الاستیکی تبدیل می‌شود که می‌توان آن را به هر شکلی در آورد با گذشت زمان وتبخیر آب در مجاورت هوا، خمیر رس شکل داده شده خاصیت شکل پذیری خود را از دست می‌دهد و به شکلی که آن را تهیه کرده ایم باقی می‌ماند. 
با پیشرفت تکنولوژی و جداسازی هر چه بهتر مواد معدنی از یکدیگر و تشخیص خاصیت این مواد کائولن و فلدسپات در کنار خاک رس به عنوان مهمترین مواد اولیه تشکیل دهنده کاشی و سرامیک شناخته می‌شوند. 


کائولن (کائولین)


کائولن که نام آن از تپه ای در چین گرفته شده است نوعی ماده اکتاهدرا است که از معادن استخراج می‌شود. این مواد استخراجی در واقع سنگ‌های غنی از کائولینیت هستند که به عنوان کائولن یا خاک رس شناخته می‌شوند و برخی به آن ترابا یا خاک رس چینی نیز می‌گویند.
پودر کائولن که اغلب به رنگ سفید است در تولید ظروف چینی و سرامیک به کار برده می‌شود و یکی از ویژگی‌های مهم این پودر ذرات بسیار ریز آن است. کائولن‌ها دارای انواع مختلفی است که در بهترین حالت، تنها 80 درصد کائولن خالص در آن وجود دارد. کانی‌های کائولن متنوع هستند و مهمترین آنها عبارتند از کائولینیت، دیکیت، ناکریت، هالوزیت که با توجه به درصد آنها به رنگ‌های مختلفی در می‌آید بیشترین طیف رنگی شامل کائولن سفید، کائولن زرد، کائولین قرمز و کائولین صورتی هستند.

مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک چیست؟

فلدسپات


فلدسپات یکی دیگر از مهمترین مواد اصلی سرامیک محسوب می‌شود که در کنار خاک رس و کائولن کاربرد فراوانی دارد. فلدسپات دسته ای از مواد معدنی تکتوسیلیکات سنگ ساز است که حاوی کلسیم ، پتاسیم یا سدیم است و بیش از نیمی از هسته زمین را از نظر وزنی تشکیل می‌دهد و لازم است استخراج و فرآوری گردد. مهمترین خاصیت فلدسپات نداشتن دمای ذوب مشخص است، این ماده در دماهای مختلف به آرامی ذوب می‌شود و باعث تسریع ذوب شدن خاک رس و انواع کوارتز می‌شود. فلداسپات به طور کل دوام و مقاومت بدنه سرامیک را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد مقاومت در برابر نفوذ آب می‌شود.
فلدستاپ در واقع به عنوان کاتالیزور برای تولید پوشش شیشه ای در دمای پایین و افزایش قابلیت چسبندگی در سایر دماها استفاده می‌شود. 

 

دولومیت


سنگ معدنی دولومیت که برخی با نام دولوستون نیز آن را می‌شناسند از نوع کانی‌های رسوبی است و در تمامی مناطق رسوبی جهان وجود دارد. دولومیت در کنار کلسیت، آراگونیت جزیی از کانی‌های کربناتی هستند. این سنگ حاصل رسوب مواد معدنی مانند اکسید منیزیم و آهک است و دارای درجه سختی و مقاومت بیشتر است و در صنایع بسیاری کاربرد دارد. از این سنگ در ساخت کاشی و سرامیک، سیمان، شیشه، لاستیک، رنگ سازی، لاک سازی و ... استفاده می‌شود.


بنتونیت


بنتونیت با عنوان رس ریزدانه نیز شناخته می‌شود که تشکیل شده از دسته ای از رس‌ها و کانی‌های متورم شونده که عمدتاً مونتموریلونیت و به مقدار کمی بیدلیت هستند. اکثر بنتونیت‌ها بر اثر هوازدگی و دگرسانی خاکستر آتشفشانی در حضور آب به وجود آمده اند و منشأ آنها اکثراً سنک‌های بازیک است. بنتونیت بدلیل خاصیت نرم بودن، تورم پذیری، خوب مخلوط شدن با آب، خمیری شدن آسان، قابلیت الاستیک، چسبندگی بالا، جاذب بودن و ... دارای مصارف بسیاری در صنایع است که یکی از آنها تولید کاشی و سرامیک است. 


تالک


تالک نوعی کانی منیزیم‌دار از جنس سیلیکات است که دارای ناخالصی‌هایی بسیاری است به گونه ای که نمونه خالص آن در طبیعت بسیار کمیاب است. تالک به طور کل همراه با کوارتز، کربن، اکسید منگنز و آهن در طبیعت یافت می‌شود. این کانی دارای خاصیت اسیدی است و به دلیل دانسیته بالا و پیوند ضعیف مولکولی بافتی چرب، لیز و نرم دارد به همین دلیل از آن در صنایع مختلف به خصوص صنعت لعاب سازی استفاده می‌شود. تالک‌ها بیشتر در سنگ‌های سرپانتینی و شیست یافت می‌شوند. 


اکسید سرب


اکسید سرب به عنوان یک پودر یا نمک شناخته می‌شود که در دو رنگ زرد (لیتاژ) و قرمز (سرنج) در طبیعت وجود دارد. این ماده برخلاف حلالیتی که در اسیدها و بازها دارد در آب قابل حل نیست. لیتاژ یا اکسید سرب زرد به دلیل کاهش ویسکوزیته لعاب و کاهش دمای ذوب انواع لعاب در صنعت لعابسازی کاربرد فراوانی دارد. 


سیلیس


سیلیسیم اکسید ماده تشکیل دهده بخش اعظمی از پوسته زمین است که با نام‌های سلیس یا اکسید سیلسیم شناخته می‌شود. این ماده معدنی در بسیاری از کانی‌ها وجود دارد و بر اساس وجود سلیس در ساختمان هر کانی، به آن سلیس گفته می‌شود. سلیس‌ها بر اساس درجه خلوص و ابعاد دانه‌ها دسته بندی می‌شوند که مهم ترین آنها کوارتز و فلینت است. بر اساس درجه خلوص سلیس به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک در صنایع مختلفی نیز کاربرد دارد. بالاترین درجه خلوص یا نوع ممتاز برای تولید پشم شیشه و لعاب کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مواد اولیه تولید سرامیک، پرسلان و لعاب


تا به اینجا به معرفی هر یک از مواد اولیه به کار رفته در تولید کاشی و سرامیک پرداختیم حال لازم است به تفاوت مواد اولیه سرامیک، پرسلان و همچنین مواد مورد نیاز در صنعت لعاب سازی بپردازیم.

مواد اولیه تولید سرامیک، پرسلان و لعاب


مواد تشکیل دهنده سرامیک


همانگونه که گفتیم مواد اولیه تولید سرامیک و کاشی دیواری، خاک رس و کائولن هستند، اما در ساخت سرامیک کف، به دلیل نیاز به تراکم و چسبندگی بیشتر در میان ذرات تشکیل دهنده لازم است از موادی که زودتر ذوب می‌شوند و قابلیت چسبندگی میان ذرات را بیشتر می‌کند، استفاده شود تا در حین پخت، بین ذرات سرامیک چسبندگی بیشتر حاصل شود و علاوه بر مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار در برابر نفوذ آب نیز مقاوم شود. در نتیجه فلدسپات ماده رایج مورد استفاده در انواع سرامیک به خصوص سرامیک کف است.


مواد اولیه کاشی پرسلانی


کاشی‌های پرسلانی نوع پیشرفته تر سرامیک‌های کف هستند که مقاومت بالایی در برابر ضربه، فشار و نفوذ آب دارند. در ساخت پرسلان‌ها از فلدسپات، در کنار کائولن و سیلیس استفاده می‌شود و در دمای بالای 1200 یا 1400 درجه حرارت می‌بینند.

 

مواد اولیه لعاب کاشی


لعابکاری یکی از مهمترین بخش‌های تولید کاشی و سرامیک است که به زیبایی نهایی محصول منجر می‌شود. در ساخت انواع لعاب از فلدسپات، اکسید سرب، تالک، سلیس و ... استفاده می‌شود. استفاده از سلیس در لعاب کاری باعث می‌شود رویه کار یک  بافت شیشه ای شود که علاوه بر جذاب نمودن اثر به حفظ نقش و طرح آن نیز کمک نماید.

فروش مواد اولیه کاشی و سرامیک


ایران به عنوان یک کشور غنی در زمینه مواد اولیه کاشی و سرامیک در جهان شناخته می‌شود که دارای معادن بسیاری است. وجود این منابع غنی باعث گردیده است که صنعت کاشی و سرامیک ایران جهش رو به جلویی داشته باشد و کارخانجات مختلفی در اقصی نقاط کشور به تولید کاشی و سرامیک بپردازند. تامین مواد اولیه این کارخانجات برعهده شرکت‌های استخراج کننده مواد معدنی است که به صورت دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند. 
وجود فضایی برای ایجاد ارتباط میان تولید کننده و مصرف کننده مواد اولیه تولید کاشی و سرامیک ما را بر آن داشت که در بانک اطلاعات کاشی و سرامیک کاشی لند اقدام به ایجاد فضایی برای معرفی و ایجاد تعامل میان شرکت‌های تولید کننده، توزیع کننده و حتی مصرف کننده مواد اولیه تولید کاشی و سرامیک نماییم.


نمایندگی فروش مواد اولیه کاشی و سرامیک در حرفه ای های کاشی لند 


اگر به دنبال معرفی کسب و کار خود در زمینه تولید و توزیع مواد اولیه کاشی و سرامیک هستید این پرتال به شما یک فرصت استثنایی ارائه می‌کند تا بتوانید در یک محیط حرفه ای به معرفی توانمندی‌های خود بپردازید و با سایر فعالان در این عرصه و حتی مشتریان ارتباط برقرار نمایید. برای توسعه مناسبات کاری خود فردا دیر است، همین امروز اقدام نمایید. 

  • بازگشت به بالا