علت بالا آمدن سرامیک کف ساختمان چیست؟ بررسی علت و راه حل
۲۸ خرداد ۱۴۰۳

علت بالا آمدن سرامیک کف ساختمان چیست؟ بررسی علت و راه حل

راهنمای نصب و نگهداری

احتمالا سرامیک‌های منزلتان باد کرده و متورم به نظر می‌رسند و حال به این مقاله رجوع کرده‌اید و می‌خواهید علت بالا آمدن سرامیک کف ساختمان را بدانید. سرامیک کف در معرض رفت و آمد و تردد بسیاری است و به همین دلیل در زمان انتخاب نوع سرامیک و نصب آن باید به شکلی اصولی عمل کرد. در این مقاله علاوه بر دلایل بادافتادگی سرامیک‌های کف قرار است با روش‌هایی که می‌توانند از پف افتادن و ور آمدن سرامیک‌ها جلوگیری کنند، آشنا شوید. هر چند برای سرامیک‌هایی که باد کرده‌اند دانستن این موارد شاید کمک شایانی نکند ولی کمک می‌کند که بار دیگر این مشکل برایتان پیش نیاید. با ما همراه باشید تا دلایل بالا آمدن سرامیک‌های کف را بشناسید.

جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف ساختمان

برای پیشگیری از بالا آمدن سرامیک کف ساختمان حتما باید برخی نکات را در زمان خرید کاشی و سرامیک و نصب آن رعایت کنید. اگر کاشی و سرامیک نامرغوب بخرید،‌ احتمال دارد که از همان ابتدا سرامیک‌ها به دلیل کیفیت پایین در برخی نقاط دارای برآمدگی‌هایی باشند. اگر هم از همان ابتدا مشکلی نداشتند،‌ سرامیک‌ها ممکن است به دلیل کیفیت پایین آب زیادی به خود جذب کرده و حالتی خیس و باد کرده پیدا کنند. از دیگر مواردی که اگر در زمان نصب رعایت کنید، می‌توانید از بادافتادگی و بالا آمدن سرامیک‌ها جلوگیری کنید،  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب اصولی و زیرسازی مناسب

برای نصب سرامیک‌ کف حتما باید زیرسازی به طور اصولی رعایت شود و زمین کاملا مسطح و تراز باشد. در زمان نصب حتما باید فاصله مناسب بندکشی‌ها برای انبساط و انقباض کاشی و سرامیک‌ها رعایت شود. ملات یا چسب کاشی باید به اندازه باشد تا تمام قسمت‌های کاشی را بپوشاند. اگر کاشی و سرامیک با کیفیت از کاشی لند تهیه کنید و کار نصب آن‌ها را نیز به افراد حرفه‌ای و متخصص در این کار بسپارید، احتمال برآمدن سرامیک‌ها کم خواهد شد.

نصب اصولی یکی از راه‌های پیشگیری از بالا آمدن سرامیک کف است.
نصب اصولی یکی از راه‌های پیشگیری از بالا آمدن سرامیک کف است.
آموزش نصب سرامیک کف؛ راهنمای جامع و گام به گام

مقاله مرتبط: آموزش نصب سرامیک کف؛ راهنمای جامع و گام به گام

  • تمیز کردن سرامیک‌‌‌ها قبل از نصب

برای جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف ساختمان و باد افتادگی در آن باید برخی نکات ریز در پروسه نصب را به درستی رعایت کرد. برای مثال تمیز نکردن سرامیک‌ها به درستی قبل از نصب و وجود ذره‌ای گرد و غبار روی سطح پشتی سرامیک،‌ از مهم‌ترین عوامل بادافتادگی در سرامیک‌ها است. ذره‌های گرد و غبار هر چند هم کم، ولی باز هم وجودشان مانع چسبیدن درست کاشی و سرامیک به چسب‌ها می‌شود و در نهایت می‌بینید که سرامیک‌ها یا لق شده‌اند، یا از یک طرف بالا آمده‌اند.

چرا سرامیک کف بالا می‌آید؟

سرامیک‌های کف اگر بالا می‌آیند حتما دلیلی دارد که احتمالا دلیل آن هم رعایت نکردن اصول نصب کاشی و سرامیک است. گاهی رعایت نکردن نکته‌ای همچون تمیز نکردن سرامیک‌ها می‌تواند خسارت زیادی به بار بیاورد و شما شاهد بالا آمدن سرامیک کف خواهید بود که در نهایت راهی جز تعویض سرامیک‌ها نخواهید داشت. پس برای آشنایی با مواردی که رعایت نکردنشان ممکن است باعث برآمدن سرامیک‌ها یا لق شدن آن‌ها شود با ما همراه باشید.

انتخاب سرامیک نامرغوب با جذب آب بالا

سرامیک نامرغوب ممکن است از همان ابتدا در برخی نقاط دارای نقاطی باد کرده باشد. همچنین اگر لعاب پوشش کامل روی سرامیک ایجاد نکرده و سرامیک در مقابل آب مقاوم نباشد،‌ با جذب آب باد می‌کند. از طرفی سرامیک‌های نامرغوب ممکن است در زمان نصب نیز آب موجود در ملات را جذب کنند و حالتی برآمده به خود بگیرند و خیس به نظر بیاید.

یکی از دلایل بالا آمدن سرامیک کف، استفاده از کاشی نامرغوب است.
علت بالا آمدن سرامیک کف، استفاده از کاشی نامرغوب است.
معرفی بهترین برند سرامیک؛ 8 برند پرفروش سرامیک ایران

مقاله مرتبط: معرفی بهترین برند سرامیک؛ 8 برند پرفروش سرامیک ایران

گرد و غبار در سطح زیر سرامیک‌ها

وجود گرد و غبار بر روی سطح پشتی سرامیک، مانع از چسبیدن کامل چسب یا ملات به سرامیک می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود در برخی نقاط سرامیک به خوبی نچسبد و لق شود. شما در این حالت می‌بینید که سرامیک بالا آمده و در حال کنده شدن است.

ملات کم و نامناسب

ملات کم نیز مانند ذرات گرد و غبار حالتی را ایجاد می‌کند که کاشی به سطح به خوبی نچسبد. در قسمت‌هایی که ملات کم باشد،‌ حفره ایجاد خواهد شد و باعث بالا آمدن سرامیک‌ها و لق شدن آن‌ها شود.

تراز نبودن سطح

اگر سطح زمین تراز نباشد و سرامیک‌ها در یک سطح کاملا صاف در کنار هم قرار نگیرند،‌ به دلیل بالا و پایین بودنشان، به سرعت از جا کنده خواهند شد. تراز نبودن سطح زمین از مهم‌ترین دلایل بالا آمدن سرامیک و لق شدن آن‌ است.

تراز نبودن سطح یکی دیگر از دلایل بالا آمدن سرامیک در کف است.
تراز نبودن سطح یکی دیگر از دلایل بالا آمدن سرامیک در کف است.

جذب آب

سرامیک‌هایی که از جنس پرسلان نباشند دارای میزان کمی جذب آب هستند، اما اگر این میزان زیاد شود و بیش از ۴ درصد باشد، سرامیک‌ها ممکن است بعد از نصب آب ملات یا چسب را به خود جذب کرده و برآمده به نظر برسند. نشانه و علامت این حالت از برآمدگی سرامیک‌ها،‌ تیره شدن و خیس به نظر رسیدن آن‌ها است.

تردد روی سرامیک‌هایی که تازه نصب شده

اگر به تازگی سرامیک‌ها را نصب کرده‌اید، اجازه نداده‌اید که چسب یا ملات آن‌ها خشک شود و به سرعت تردد روی آن‌ها را شروع کرده‌اید، احتمالا دلیل بالاآمدن سرامیک‌های منزلتان همین موضوع باشد. بعد از نصب حتما مدت زمانی که لازم است چسب یا ملاتتان خشک شود و کاشی و سرامیک‌ها به سطح بچسبند را رعایت کنید تا سرامیک‌ها از جایشان درنیایند.

راه حل بالا آمدن سرامیک کف

برای برطرف نمودن بالا آمدن سرامیک‌ها همانطور که احتمالا خودتان نیز حدس می‌زنید راهی جز تعویض سرامیک‌های برآمده ندارید. سرامیک‌هایی که باد افتاده‌اند را از جا دربیاورید،‌ چسب یا ملات به اندازه کافی استفاده کنید، سرامیک نو یا قدیمی را تمیز کرده و در جای خود بچسبانید.‌ سرامیک قدیمی را اگر سالم بود و از نظر کیفیت مشکلی نداشت، می‌توانید یک بار دیگر استفاده کنید. دقت کنید این بار اشتباهی در نصب رخ ندهد و بعد از نصب نیز روی سرامیک تا زمان خشک شدن ملات آن، ‌راه نروید.

تعویض سرامیک تنها راه‌حل بالا آمدن سرامیک کف است.
تعویض سرامیک تنها راه‌حل بالا آمدن سرامیک کف است.

سخن پایانی

ما در متن بالا تلاش کردیم علت بالا آمدن سرامیک‌ کف ساختمان را به شما معرفی کنیم. با شناخت این دلایل و علت‌ها،‌ اگر هم نتوانید مشکل را برطرف کنید، حداقل می‌توانید از دوباره ایجاد شدن آن جلوگیری کنید. پیشنهاد ما به شما این است که حتما سرامیک‌های باکیفیت خریداری کنید که برای این کار می‌توانید به فروشگاه اینترنتی کاشی لند مراجعه کنید. نصب کاشی و سرامیک را نیز باید به یک متخصص بسپارید، و حتما قبل از انتخاب کاشی‌کار از حرفه‌ای بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر هم برایتان ممکن است نمونه کار‌های قبلی او را ببینید و سپس کار را به او بسپارید.

سمیه موسوی
نویسنده : سمیه موسوی

از آنجا که درباره صنعت ساختمان مطالعه زیادی داشتم و از کودکی هم عاشق وبگردی و خواندن مقالات مرتبط بودم، دست به کار شدم تا با هنر نویسندگی، اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های فعالان این حوزه را تا جای ممکن تکمیل کنم.

پیغام شما
نام
ایمیل

مقالات مرتبط