بهترین برند کاشی و سرامیک ایرانی

بهترین برند کاشی و سرامیک در ایران و جهان بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می شود که مهمترین آن نیز میزان تولید و درآمد یک کارخانه و برند است. چرا که عرضه و تقاضای بالاتر به درآمد و سود بالاتر ختم پیدا می کند و این نشان دهنده کیفیت بالای محصولات یک کارخانه و رضایت مشتریان است. رضایت مشتریان از یک برند به نوعی برای آن یک تبلیغ قوی به شمار می آید. امروزه در ایران و جهان کارخانه های بسیاری اقدام به تولید محصولات متنوع و با کیفیت های مختلف می کنند. بر همین اساس در هر کشور به طور جداگانه و در تمام جهان نیز توسط سازمان های بین المللی، برندهای مختلفی را ارزیابی و رتبه بندی می کنند. 


کاشی و سرامیک های ایرانی نیز در دوره های مختلفی توانسته اند در جهان رتبه های بالایی را کسب کنند و البته در برخی دوره ها نیز دچار رکود شدند. در ادامه این قصد داریم به شما بهترین برندهای کاشی و سرامیک ایرانی را با یکدیگر مقایسه کنیم و معتبرترین و معروف ترین برندهای ایرانی را به شما معرفی کنیم. همچنین در این متن به شما 10 برند برتر کاشی و سرامیک در جهان را نیز معرفی می کنیم. 


با کیفیت ترین کاشی ایرانی 


کیفیت کاشی و سرامیک ایرانی را بر اساس شاخص ها و فاکتورهای متعددی می سنجند. این فاکتورها که در ادامه به هر یک از آن ها به طور جداگانه می پردازیم در تمام جهان مورد ارزیابی قرار می گیرند و شاخص هایی برای تعیین سطح کیفیت یک کاشی و سرامیک در جهان به شمار می آیند. بهترین برند کاشی و سرامیک در ایران باید قابلیت تولید محصولاتی با کیفیت را داشته باشد و از طریق این تولیدات رضایت اغلب مشتریان را کسب نماید. 


برندهای مختلف نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان محصولات خود را از نظر درجه کیفی، درجه بندی می کنند. این درجه بندی به دلیل اشکالاتی است که ممکن است طی فرآیند برای کاشی و سرامیک ها ایجاد شود انجام می گیرد. بر اساس انتخاب نوع بدنه، میزان حرارتی که به کاشی و سرامیک داده می شود و اینکه لعاب محصول بر تمام سطح آن کشیده شود و بسیار فاکتورهای دیگر تعیین می شود. بسیاری از کارخانجات محصولات درجه 2 و درجه 3 خود را وارد بازار نمی کنند، اما برخی دیگر تمامی محصولات خود را با قیمت های پایین تری وارد بازار می کنند تا در صورت تمایل قشر ضعیف یا متوسط از آن ها استفاده کنند. درجه کیفی محصولات نهایی مهمترین عامل تعیین کننده کیفیت محصولات است. دیگر فاکتورهای تعیین کننده کیفیت در کاشی و سرامیک به شرح ذیل است:


•    ضریب اصطکاک 
•    درجه ساییدگی 
•    درصد جذب آب
•    مقاومت در برابر تغییرات دمایی

 

رتبه بندی کارخانه های کاشی و سرامیک 


رتبه بندی تمامی شرکت ها و کارخانه های جهان بر اساس تولید کاشی و سرامیک به متر مکعب و بالا رفتن میزان درآمد آن ها است. علاوه بر این با توجه به اینکه هر یک از شرکت های تولید کننده کاشی، محصولات به خصوصی را تولید می کند، نوع تولیدات نیز در رتبه بندی تعیین کننده است. به طور مثال برخی کارخانه ها تنها محصولات پولیش یا تنها محصولات لعاب دار تولید می کنند، این درحال است که برخی کارخانجات از تمامی انواع پوشش ها در تولیدات خود استفاده می کنند. داشتن سایزهای متنوع تر، طراحی و خلاقیت ایجاد طرح های نوین می تواند در رتبه بندی کارخانجات  چه در ایران و چه در جهان تاثیر بگذارد. 
کارخانجات ایرانی بسیاری در حال حاضر با تنوع در طرح ها مانند تبریز، مهسرام، پرسپولیس، آپادانا و غیره تنوع بالایی در طرح و نقش و نگار محصولات خود ایجاد می کنند و همین موضوع یکی از عامل های معروفیت آن ها در میان مشتریان است. در ادامه به برخی از بهترین برندهای کاشی و سرامیک در ایران را به همراه ویژگی های آن ها به شما عزیزان معرفی می کنیم.


کاشی تبریز


کارخانه و برند کاشی تبریز یکی از بزرگترین و بهتین کارخانجات کاشی و سرامیک در ایران است. این کارخانه در سال بیش از 10 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک تولید می کند. اغلب تولیدات این کارخانه محصولاتی درجه یک و لوکس هستند. بسیاری از محصولات کارخانه تبریز قابلیت رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارند. کاشی تبریز در سال های متعددی موفق به کسب واحد نمونه کنترل کیفیت، واحد نمونه صنعت و معدن، واحد نمونه استاندارد و کنترل معیارهای خارجی شد. این کارخانه در سال 1398 نیز به عنوان برترین برند سال شناخته شد.  اغلب تولیدات این برند خاک سفید بوده اما به طور کلی از خاک های دیگری نیز استفاده می شود و اغلب از مرغوبترین مواد اولیه جهت تولید محصولات خود استفاده می کند. 


کاشی الوند


یکی از معروفترین برندهای کاشی و سرامیک در ایران کارخانه کاشی الوند است. این کارخانه در سال بیش از 12 میلیون مترمربع محصولات متنوع کاشی و سرامیک تولید می کند. کاشی و سرامیک الوند انواع محصولات درجه 1، 2 و 3 را تولید می کند. این کارخانه این نیز در سال های متعددی موفق به کسب جوایز مختلفی از سوی سازمان های داخل کشور شده است. در سال 1386 کاشی الوند موفق به کسب عنوان صادرکننده برتر در ایران شد. همچنین این برند از سال 1391 به مدت 3 سال متوالی موفق به کسب جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی شد. محصولات الوند از تنوع بسیار بالایی برخوردارند و متناسب با سلیقه مردم داخل کشور و همچنین فراتر از مرزهای بین المللی طراحی و تولید می شوند.

کاشی مرجان 


کارخانه کاشی مرجان در سال 1371 تاسیس شد و با استفاده از فن متخصصان ایرانی و ماشین آلات به روز کشور موفق به کسب افتخارات بسیاری شد. برند کاشی مرجان امروزه به یکی از شناخته شده ترین برندهای کاشی و سرامیک تبدیل شده است. کاشی مرجان تمامی محصولات خود را از بدنه سفید تولید می کند و تنها محصولات درجه یک را روانه بازار می کند. کوچکترین سایز محصولات مرجان 20 در 20 است. اما این برند تولیداتی با سایزهای بزرگ و اسلب نیز تولید می کنند که می توان از آن ها برای نمای ساختمان ها استفاده نمود. کاشی مرجان را در حال حاضر می توان به عنوان یکی از محصولات درجه یک دانست. 


کاشی و سرامیک پالرمو 


پالرمو سال های زیادی نیست که در این زمینه وارد شده است، این برند محصولات در طرح و سایزهای متنوعی را تولید می کند. بدنه محصولات پالرمو از نوع فولبادی است و در نهایت نیز محصولات با کیفیت بسیار بالا تولید می شود. این برند برای چاپ طرح محصولات خود از تجهیزات و چاپگرهای دیجیتال استفاده می کنند و تمامی سایزهای این برند پرفروش هستند. نام برند پالرمو در ایران با وجو جدید بودن در میان تمام مردم بسیار شناخته شده است. 


کاشی پرسپولیس 


پرسپولیس یکی از بزرگترین مجموعه های تولید کننده کاشی، سرامیک و سنگ است. این کارخانه در نزدیکی شهر یزد قرار دارد و با ظرفیت سالانه بیش از 12 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک و 2 میلیون مترمربع انواع سنگ توانسته است در میان برترین برندهای کاشی و سرامیک در ایران قرار بگیرد. خاک محصولات این شرکت سفید است و محصولات بسیار مرغوب و باکیفیت بالایی را تولید می کند. پرسپولیس دارای بیش از 150 شعبه و نمایندگی در سراسر کشور است که دسترسی به محصولات آن را برای همگان آسان تر ساخته است.  


سرامیک ایفا سرام


ایفا سرام را بسیاری از مردم و کارشناسان در ایران به عنوان بهترین برند کاشی و سرامیک یزد می شناسند. این کارخانه در حال حاضر با تنوع بالای محصولات خود از نظر طرح و سایز توانسته است نظر بسیاری از مشتریان را به خود جلب نماید. این برند انواع کاشی و سرامیک از سایزهای بسیار کوچک و همچنین محصولات پخت سوم و کوتینگ تولید می کند و تولیدات آن نیز در سراسر ایران به فروش می رسد. 


کاشی مهسرام 


مهسرام برند و کارخانه ای با بیش از 2 دهه سابقه در زمینه تولید انواع کاشی و سرامیک فعال است. این شرکت نیز در شهر صنعتی مهریز در نزدیکی شهر یزد واقع است. از مهمترین ویژگی های این کارخانه تولید کاشی های گرانیتی فلفل نمکی، سلوبل و غیره است. محصولات این برند نیز از نوع بدنه خاک سفید هستند. خاک سفید مرغوب ترین مواد اولیه کاشی سرامیک است. کاشی سرامیک های مهسرام در سایزهای متنوعی و با پوشش ها و لعاب های مختلف تولید می شوند. کوچکترین سایز این محصولات 40 در 40 و بزرگ ترین سایز آن 120 در 40 است که می توان از آن در پوشش نمای ساختمان ها و دیوارهای مراکز و مجتمع های بزرگ استفاده نمود. 


گلدیس کاشی 


گلدیس کاشی قریب به دو دهه است که به تولید انواع کاشی و سرامیک مشغول است. گلدیس کاشی به تنوع در محصولات و سایز آن ها معروف است. سایز محصولات این کارخانه از 2.5 در 2.5 موجود است تا سایز 120 در 60 که کاشی و سرامیک اسلب است. محصولات گلدیس نیز اغلب خاک سفید بوده که کیفیت بالای آن را نشان می دهد. این کارخانه محصولات با لعاب های مات و پولیش تولید می کند و لبه های تمامی محصولات آن در رکتیفای هستند.  


سرامیک تکسرام 


یکی دیگر از برندهای برتر و بسیار مشهور در ایران سرامیک تکسرام است. سرامیک تکسرام سالانه حدود 3 میلیون متر مربع تولید کاشی و سرامیک دارد. اغلب محصولات آن از نوع خاک سفید هستند. سرامیک های تولید شده در این کارخانه بسیار با کیفیت بوده و دارای تنوع بالایی هستند. لعاب و پوشش ها آن ها متفاوت و سایز بندی آن نیز بسیار متنوع است. کوچکترین سایز محصولات این کارخانه 30 در 30 و بزرگترین سایز تولید آن 120 در 60 است. پرفروش ترین سایز این برند نیز همان سایز 120 در 60 است که می توان از آن هم در کف و هم در دیوار نماها استفاده نمود. 


آپادانا سرام 


سرامیک آپادانا زا جمله کارخانجات بسیار معروف در ایران است که فعالیت خود و بهره برداری از شرکتش در سال 1384 کلید خورد. محصولات شرکت آپادانا نیز از بدنه خاک سفید تولید شده اند و دارای طرح ها و سایزهای متنوعی هستند. آپادانا سرام تمامی تجهیزات خود را از شرکت های معتبر ایتالیایی تهیه کرده اند و به همین دلیل نیز تولیدات آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. پرفروش ترین سایزهای این برند 60 در 30 و 90 در 30 است که کاربردهای متنوعی دارند. 


کاشی پارس 


کاشی پارس یکی از برندها  کارخانجات بسیار قدیمی در ایران و با بیش از 40 سال سابقه تولید کاشی و سرامیک است. این کارخانه در سال چیزی حدود 6 الی 7 میلیون متر مربع انواع کاشی و سرامیک تولید می کند که از این مقدار حدود 3.5 میلیارد آن مربوط به تولید کاشی پرسلان های لعابدار است. محصولات پارس نیز همگی خاک سفید بوده و شامل تنوع در طرح و پوشش و سایز هستند. 


پرشین کاشی ایرانیان 


یکی از برندهایی که کمتر از دو دهه است کار خود را آغاز کرده است، اما با تولید محصولات پرسلانی با جذب آب کمتر از یک درصد و مناسب استفاده در کف شهرت بسیار زیادی پیدا کرد پرشین کاشی ایرانیان است. این شرکت با صادرات محصولات خود به کشورهای ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان و دیگر کشورهای منطقه توانست رشد بسیار خوبی داشته باشد و به سرعت در میان برندهای بسیار معتبر قرار گرفت. 
هر یک از کارخانجات و برندهای نام برده به نسبت دیگر برندهای دارای مزایا و حسن هایی هستند .البته در ایران برندهای بسیار دیگری وجود دارد که با تولید محصولات کم اما با کیفیت در دل مردم جا باز کرده اند و فروش و درآمد بسیار خوبی نیز در سال های فعالیت خود داشتند. 


بزرگترین تولیدکننده کاشی و سرامیک جهان 


کارخانه و تولید کننده های برتر کاشی و سرامیک در جهان را بر اساس میزان درآمد آن ها طبقه بندی می کنند. 
اولین شرکت آمریکایی که در رتبه بندی سال 2019 در رتبه اول قرار گرفت، کاشی و سرامیک Mohawk است. این گروه صنعتی یک کمپانی آمریکایی است. این کارخانه در سال 250 مترمربع تولید است. این شرکت به دلیل تملک شرکت روسی Elian توانست بر ظرفیت تولید خود بیفزاید. درآمد این کارخانه از بخش تولید کاشی و سرامیک 631.3 میلیارد دلار است و دارای رشد 2.2 درصدی نسبت به سال قبل است.
جایگاه دوم بهترین برند کاشی و سرامیک در جهان متعلق به گروه تایلندی SCG Ceramics است. این گروه با تولید 166 میلیون مربع کاشی و سرامیک در سال 2019 و فروش 660 میلیون یورو نسبت به سال قبل افت داشته، اما در رتبه دوم جهان قرار دارد. 
 رتبه سوم بهترین برند کاشی وسرامیک در جهان متعلق به گروه مکزیکی Lamosa است که 166 میلیون متر  مربع کاشی و سرامیک تولید می کند و دارای درآمد سالانه 647 میلیون یورو است. 
شرکت راک سرامیک چهارمین شرکت بزرگ تولید کننده کاشی و سرامیک است که دارای ظرفیت تولید 138 میلیون متر مربع است و میزان تولید خود را از 101 به این مقدار افزایش داد. 


رتبه های بعدی در جهان متعلق به شرکت ها و کارخانجات زیر در جهان است. 
1)    Caramelo Fior از برزیل
2)    شرکت PAMESA از اسپانیا 
3)    کمپانی Kajaria Ceramics از کشور هند 
4)    شرکت STN از اسپانیا 
5)    Grupo Fragnani از برزیل


جمع بندی
بهترین برند کاشی و سرامیک در ایران و جهان با توجه به فاکتورهای متعددی تعیین می گردد. از جمله کارخانجات بسیار مهم در ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد. در ایران کارخانجات مختلف کاشی و سرامیک که محصولات با کیفیت تولید کرده و ظرفیت تولید بالایی دارند به شما معرفی کردیم. البته در کنار تمام کارخانجات نام برده، برندها و کارخانه های دیگری نیز وجود دارد که محصولات بسیار با کیفیتی را تولید می کنند که معرفی تمام آن ها در این متن نمی گنجید. اما افرادی که تمایل به شناخت و آشنایی با برندهای خوب و به نام کشورمان را دارند می توانند دسته بندی های مختلف برندها را در سایت کاشی لند مشاهده کنند. رتبه بندی کارخانجات کاشی و سرامیک در جهان بر اساس میزان تولید آن ها در سال و میزان درآمد آن ها محاسبه می شود. شرکت آمریکایی Mohawk در رتبه بندی جهانی با بیشترین میزان تولید و درآمد در رتبه اول جهان در زمینه کاشی و سرامیک قرار دارد. کاشی لند اطلاعات خوبی درباره هر یک از برندها و محصولات آن ها به شما ارائه داده است و شما می توانید محصول مورد نیازتان را از میان آن ها انتخاب و خریداری نمایید.