‌حمل‌ و نقل خارجی (بین المللی)

‌حمل و نقل به عنوان یکی از قدیمی ترین خدمات مورد نیاز تجارت و بازرگانی شناخته می‌شود که تجار به آن در زمینه جابه‌جایی کالا نیاز فراوانی داشته اند. با گسترش تجارت و روی کار آمدن شرکت‌های مختلف تولید کننده ‌حمل‌ونقل به عنوان بخش تفکیک ناپذیر تجارت شناخته شد زیرا همواره لازمه و اساس توزیع و پخش کالا ‌حمل‌ونقل است. 
تولیدکنندگان برای جابه‌جایی کالای تولیدی خود تا درب فروشگاه نیاز به ناوگان ‌حمل‌ونقل دارند و از آن طرف خریدار نیز پس از خرید کالا به خصوص کالاهای بزرگ برای جابه‌جایی آن به منزل یا محل مورد نظر خود نیازمند ناوگان ‌حمل‌ونقل خواهد بود. این نیاز باعث گردیده ناوگان ‌حمل‌ونقل همواره در طول تاریخ در مسیر رشد و توسعه قدم بردارد. ‌حمل‌ونقل انواع مختلفی دارد که انتخاب نوع آن بستگی به کالا و الزامات تجاری مورد نیاز مرتبط به آن کالا دارد. در بحث ‌حمل‌ونقل داخلی به پیشینه ‌حمل‌ونقل اشاره نمودیم در این بحث صرفا به معرفی حمل و نقل خارجی و انواع آن خواهیم پرداخت. 

حمل و نقل بین المللی


‌حمل و نقل بین المللی چیست؟

یکی از پر بحث ترین نیازمندیهای تجارت و بازرگانی، به خصوص در زمینه تجارت بین الملل ‌حمل‌ونقل است. جابه‌جایی کالا به عنوان بخشی مهم و پرخطر در هر نوع بازرگانی شناخته می‌شود که نیازمند یک مدیریت صحیح برای دریافت نتیجه ای عالی است. همانگونه که اشاره شد ‌حمل‌ونقل به معنی جابه‌جایی مسافر، کالا یا اشیا میان دو مکان است حال اگر این دو مکان در دو کشور مختلف باشند ‌حمل‌ونقل انجام گرفته ‌حمل‌ونقل بین الملی اطلاق خواهد شد.
پس جابه‌جایی هر چیزی از یک کشور به کشور دیگر توسط ‌حمل‌ونقل بین المللی یا همان خارجی صورت خواهد گرفت. مسیر این جابه‌جایی تعیین کننده نوع ‌حمل‌ونقل شما خواهد بود. انواع ‌حمل و نقل دریایی، ‌حمل‌ونقل هوایی، ‌حمل‌ونقل زمینی ، ‌حمل‌ونقل ریلی و همچنین ترکیب این ‌حمل‌ونقل‌ها با نام ‌حمل‌ونقل مرکب وجود دارد که تمامی آنها در ایران زیر نظر وزات راه و وزارت صمت فعالیت می‌نمایند. چه ناوگان دولتی و چه ناوگان‌های غیر دولتی با قوانین ‌حمل‌ونقل بین المللی وضع شده توسط این دو وزارتخانه مسافران، کالاها و سایر اقلام را جابه جا می‌نمایند. در این بخش صرفا ‌حمل‌ونقل کالا مورد بررسی قرار می‌گیرد.


انواع ‌حمل‌ و نقل خارجی و مزایای آنها

شرکت‌های تولید کننده و کارخانجات مختلف با توجه به نوع کالا و محصول خود نیازمند انتخاب یکی از روش‌های حمل نقل هستند. برای انتخاب روش ‌حمل‌ونقل کالا باید به نکات بسیاری توجه داشت که مهمترین آنها جغرافیای کشور مبدا و مقصر است، پس از آن نوع کالا، مسافت میان خریدار و فروشنده، وزن کالا، زمان، خطرات و ... لازم است که به دقت مورد توجه قرار گیرد. 
لازم به ذکر است ‌حمل‌ونقل در 3 دسته بندی مختلف انجام می‌شود که برخی از آنها خود نیز دارای زیر شاخه‌هایی هستند اما در کل 5 روش ‌حمل‌ونقل در جهان وجود دارد که ما در اینجا بنا بر الویت آنها را معرفی خواهیم نمود.

 
‌حمل‌ و نقل هوایی بین المللی

‌حمل‌ و نقل هوایی به عنوان سریع ترین، ایمن ترین و در عین حال گران ترین نوع ‌حمل‌ونقل در جهان شناخته می‌شود. این نوع ‌حمل‌ونقل با توجه به هزینه زیادی که به خریدار و فروشنده تحمیل می‌نماید مناسب کالاهای گران قیمت و کم حجم و در عین حال سبک هستند. کالاهایی که نیازمند سرعت در انتقال آنها نیز وجود دارد مانند واکسن‌های تاریخدار که با استفاده از این روش جابه جا می‌شوند. به طور کل روش ‌حمل‌ونقل هوایی اغلب در روش مرکب مورد استفاده قرار می‌گیرد یعنی کالاها به وسیله کامیون‌ها پس از طی مرحله جاده ای وارد مسیر ‌حمل‌ونقل هوایی می‌شوند. 

حمل و نقل بین المللی


‌حمل‌ و نقل دریایی بین المللی

‌حمل‌ و نقل دریایی نقطه مقابل ‌حمل‌ونقل هوایی است یعنی به عنوان ارزان ترین، کندترین و در عین حال غیر ایمن ترین روش ‌حمل‌ونقل در جهان شناخته می‌شود اما در عین حال اصلی ترین روش ‌حمل‌ونقل در بازرگانی و تجارت بین الملل است. جابه‌جایی کالا از طریق دریا اغلب به وسیله کشتی، لنج، شناور، نفت کش و ... صورت می‌گیرد و در کشورهایی مرسوم است که دسترسی به آب‌های آزاد را داشته باشند. امروزه آمارها نشان می‌دهد بیش از 70 درصد  ‌حمل‌ونقل بین المللی از طریق ‌حمل‌ونقل دریایی انجام می‌گردد. این درحالی است که برخی از کشورها دسترسی به آب‌های آزاد برای بهره مندی از این روش ندارند.
روش ‌حمل‌ونقل دریایی نیز می‌تواند یکی از روش‌های ‌حمل‌ونقل مرکب باشد یعنی کالاها از طریق ‌حمل‌ونقل ریلی یا جاده ای به بندرها ارسال می‌گردد و آنگاه در کشتی‌ها، بارگیری می‌شوند.

 

‌حمل‌ و نقل زمینی

استفاده از خشکی برای جابه‌جایی کالا را ‌حمل‌ونقل زمینی می‌نامند. ‌حمل‌ونقل زمینی در دو  روش متفاوت برای جابه‌جایی کالا استفاده می‌شود، ‌حمل‌ونقل جاده ای و ‌حمل‌ونقل ریلی که هر دوی این روش‌ها برای تجارت بین الملل، صادرات و واردات محصولات به کار گرفته می‌شود. 


‌حمل و نقل ریلی بین المللی

یکی دیگر از روش‌های مهم در ‌حمل‌ونقل کالا به خارج از کشور، ‌حمل‌ونقل ریلی است که حد فاصل میان ‌حمل‌ونقل هوایی و دریایی است یعنی یک روش ارزان و کم خطر که در آن هر نوع کالایی در هر ابعادی قابلیت جابه‌جایی دارد، تنها شرط استفاده از آن در صادرات یا واردات داشتن خطوط ریلی متحد در کشورهای مبدا و مقصد است. در این روش کالاها با استفاده از واگن‌های حمل بار از مبدا به مقصد مل می‌گردد.


‌حمل‌ و نقل جاده ای بین المللی

با وجودی که ‌حمل‌ونقل جاده ای بیشتر مناسب جابه‌جایی داخلی کالا است اما ترانزیت کالا از طریق مرزهای جاده ای کشور نیز به عنوان یکی از مرسوم ترین روش‌های ‌حمل‌ونقل بین المللی ثبت شده است. اغلب ماشین‌هایی که برای این نوع ‌حمل‌ونقل استفاده می‌شود کامیون‌ها و ترانزیت‌های بزرگ هستند و به ندرت شاهد ماشین‌های کوچک برای جابه‌جایی کالا در این مسیرها هستیم. 
این روش بیشتر در روش مرکب استفاده می‌شود و به عنوان بخشی از جابه‌جایی کالا است. جابه‌جایی جاده ای بیشتر مناسب کشورهاییست که به آب‌های آزاد دسترسی ندارند.


‌حمل‌ و نقل مرکب بین اللملی

جابه‌جایی کالا میان دو کشور از طریق یک روش به دلیل  عدم وجود زیرساخت‌های مناسب گاهی سخت و غیر ممکن است، در نتیجه شرکت‌ها اقدام به استفاده از روش ‌حمل‌ونقل مرکب می‌کنند که ترکیبی از چند روش مختلف ‌حمل‌ونقل است. در این روش محصولات با کمک ‌حمل‌ونقل جاده ای به وسیله کامیون‌ها به بنادر، ایستگاه راه آهن یا فرودگاه‌ها ارسال می‌گردد و از آنجا بارگیری می‌شود. در این نوع ‌حمل‌ونقل لازم است در قراداد، تغییر ‌حمل‌ونقل قید گردد تا به لحاظ مجوز مشکلی برای حمل بار به وجود نیاید.

 

شرکت ‌حمل‌ و نقل سراسری

شرکت‌های ‌حمل‌ونقل سراسری بسیاری وجود دارند که در کشورهای مختلف شعبه دارند. اغلب نمایندگی شرکت‌های بین المللی در پایتخت کشورها راه اندازی می‌شود تا بتواند برای جابه‌جایی کالا در کشور مزبور اقدام نماید. معتبرترین شرکت‌های ‌حمل‌ونقل بین المللی شرکت‌هایی هستند که توسط ارگان‌های زیربط در آن کشور تایید شده باشند. یکی از مهمترین شرکت‌ها در ایران شرکت‌های ‌حمل‌ونقل بین المللی ترکیه و شرکت‌های ‌حمل‌ونقل بین المللی ایران  اروپا است که این شرکت‌ها وظیفه انتقال کالا از ایران به ترکیه یا از ترکیه با ایران را دارند. همچنین ترکیه به عنوان پلی برای ورود ایران به اروپا نیز شناخته می‌شود که شرکت‌های بین الملی ایران و اروپا ‌حمل‌ونقل کالا در این مسیر رهگیری می‌نمایند.

 

قوانین ‌حمل‌ و نقل بین المللی

قوانین ‌حمل‌ونقل خارجی تحت نظارت وزارت راه و وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری انجمن صنفی ‌حمل‌ونقل بین المللی ایران وضع گردیده است. این قوانین در وب سایت رسمی این ارگان‌ها درج گردیده است و لازم است قبل از اقدام به واردات یا صادرات کالا این قوانین مطالعه گردد. البته لازم است قوانین توسط شرکت‌های زیربط به شما ارائه گردد تا به مطالعه تمامی بندهای آن بپردازید.

حمل و نقل بین المللی


لیست شرکتهای ‌حمل‌ و نقل بین المللی

بسیاری از تجار و بازرگانان به دنبال لیست شرکت‌های ‌حمل‌ونقل بین المللی دریایی و لیست شرکت‌های ‌حمل‌ونقل بین المللی هوایی در ایران هستند. لازم به ذکر است این شرکت‌ها تحت نظارت انجمن صنفی ‌حمل‌ونقل بین اللملی ایران فعالیت می‌نمایند و لازم است قبل از تماس با این شرکت‌ها از مجوز آنها در این انجمن تحت نظارت وزارت راه و وزارت صنعت، معدن و تجارت اطمینان حاصل نمایید و  آنگاه به عقد قرارداد با این شرکت‌ها اقدام نمایید. 


قیمت شرکت ‌حمل‌ونقل بین المللی

قیمت ‌حمل‌ونقل بین المللی با توجه به نوع ‌حمل‌ونقل، طول مسیر و نوع کالا متفاوت خواهد بود. همانگونه که گفته شد ‌حمل‌ونقل هوایی بالاترین قیمت را در میان ‌حمل‌ونقل‌های بین المللی دارد و پس از آن ‌حمل‌ونقل ریلی و در آخر ‌حمل‌ونقل دریایی که ارزان ترین نوع ‌حمل‌ونقل است. با شیوع گسترده بیماری کرونا و افزایش هزینه‌های سوخت، هزینه ‌حمل‌ونقل نیز در حال افزایش است در نتیجه شرکت‌های بسیار در حال گسترش زیرساخت‌های ‌حمل‌ونقل دریایی برای گسترش این نوع حمل و نقل و داشتن سفری مطمئن در سفر دریایی محصولات هستند.


شرکت‌های ‌حمل‌ونقل خارجی در پرتال کاشی لند

کاشی لند به عنوان یک بستر اینترنتی برای ایجاد ارتباط سازنده در میان کسب و کارهای مختلف وابسته به صنعت ساختمان به خصوص صنعت کاشی و سرامیک سعی نموده است با راه اندازی پرتال جامع مشاغل، فرصتی برای شرکت‌های ‌حمل‌ونقل داخلی و خارجی فراهم نماید تا آنها در یک محیط حرفه ای به معرفی خود و خدماتشان بپردازند و ارتباط موثری با سایر شرکت‌های هم صنف برقرار نمانید. علاوه بر آن بتوانند مشتریان ثابتی را برای خود با توجه به خدماتشان به دست آورند. اگر یکی از این شرکت‌ها هستید برای ثبت نام در پرتال اقدام نمایید تا نام شرکت شما نیز برای معرفی به مشتریان ثبت گردد.
 

  • بازگشت به بالا