طراحی فضای 3 بعدی

سه بعدی سازی و طراحی فضای سه بعدی امروزه مهمترین بخش در طراحی و ساخت به خصوص در صنعت ساختمان و دکوراسیون است، یعنی به کمک تکنولوژی پیش از اجرا آنچه را که قرار است ساخته شود به صورت کاملا زنده به نمایش گذاشته می‌شود و کارفرما با یک دید کلی از آنچه قرار است در آینده داشته باشد می‌تواند اقدام به تغییر جزییات یا تایید آن نماید. سه بعدی سازی و طراحی فضای 3 بعدی هنری است که بیشتر به واسطه نرم افزارهای کامپیوتری به وجود آمده است و نتیجه کاربرد تکنولوژی در ساخت و ساز است. شما به عنوان یک فعال در عرصه ساخت و ساز یا یک فرد عادی که به دنبال ساخت یک ساختمان یا دکور مکانی هستید می‌توانید از طراحی 3 بعدی برای دیدن نتیجه کار قبل از اجرا استفاده نمایید. برای مطالعه بیشتر و آشنایی با شرکت‌ها و طراحان فضای سه بعدی با ما همراه باشید.

سه بعدی سازی در تبلیغات

تجارت و بازرگانی بر پایه تبلیغات است و تبلیغات بر پایه طراحی، طراحی به عنوان مهمترین بخش در تبلیغات شناخته‌ می‌شود که توانایی انتقال مفاهیم و پیام‌ها را دارد و از آن برای انتقال پیام‌های تبلیغاتی توسط شرکت‌ها و تولید کنندگان و صاحبان کسب و کار استفاده‌ می‌شود. طراحی به عنوان بخشی از هنرهای تجسمی شناخته‌ می‌شود که در اشکال مختلفی اجرا‌ می‌گردد و انسان از بدو پیدایش خود تا کنون سعی نموده است با ترسیم خطوط و طراحی اعتقادات، باورها، پیام‌ها و مفاهیم مورد پذیرش خود را به دیگران انتقال دهد. جدیدترین نوع طراحی که انسان با آن بسیار سرو کار دارد طراحی سه بعدی است که به عنوان بخش اعظمی از تصویر سازی توسط صاحبان مشاغل یا دارندگان محصولات و خدمات استفاده‌ می‌شود. ارائه مفاهیم تبلیغاتی درباره محصولات و خدمات امروزه از طریق امور گرافیکی انجام‌ می‌شود که طراحی سه بعدی به خصوص طراحی فضای سه بعدی یکی از مهمترین آنها است. با پیشرفت روز افزون صنعت تبلیغات امروزه شاهده استفاده هر چه بیشتر از طراحی سه بعدی در تبلیغات و بازاریابی تولیدات و خدمات هستیم. 

طراحی فضای 3 بعدی
استفاده از طراحی فضای سه بعدی در صنعت ساخت و ساز باعث شده است مشتریان بتوانند پیش از ساخت نمای کلی و جزییات ساختمان یا دکوراسیون را رویت کنند و بتوانند تصور بهتری از آنچه قرار است اجرا شود داشته باشند. اما طراحی سه بعدی چیست؟ با ما همراه باشید تا شما را با این هنر کاربردی آشنا کنیم.

طراحی فضای سه بعدی چیست؟

پیش از پرداختن به اینکه طراحی سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد بهتر است سه بعدی و سه بعدی سازی را بررسی نماییم. طراحی برگرفته از نقاشی است که در طرح‌های دو بعدی و سه بعدی رایج بوده است. طراحی سه بعدی ریشه در نقاشی سه بعدی دارد که در سالهای اخیر مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است و امروزه در علوم رایانه یکی از جنبه‌های گرافیک کامپیوتری محسوب‌ می‌شود. هنرمندان از این دو نوع طراحی برای ترسیم تصاویر استفاده‌ می‌کنند، طراحی دو بعدی نوع اولی است که یک طراحی مرسوم است و هرکسی قادر به پیاده سازی آن است زیرا این طراحی فقط در بردارند طول و عرض است و هیچ عمقی در آن وجود ندارد و دیگری طراحی سه بعدی است که در تصویر سازی به خصوص تصویر سازی‌های گرافیکی بسیار استفاده‌ می‌شود و علاوه بر طول و عرض تصویر دو بعدی شما شاهد عمق در تصویر نیز هستید. این تصاویر قادر هستند تمام ابعاد یک شی را در مقابل چشم بیننده به نمایش بگذارند و گزینه مناسبی برای استفاده در پروژه‌های تبلیغاتی و بازاریابی برای محصولات و همچنین طراحی فضا در معماری و ساخت و ساز است. 

سرآغاز سه بعدی سازی

نقاشی‌ها در گذشته تنها شامل طول و عرض یک سوژه‌ می‌شدند و هیچ عمقی در آنها نشان داده نمی شد تا اینکه هانس هولبین در سال 1533 میلادی یک نقاشی غیر مرسوم را خلق نمود و از فضای سه بعدی در نقاشی خود استفاده کرد که در نظر هنرمندان و مردم امری غیر طبیعی بود و مورد استقبال قرار نگرفت. با گذشت زمان سه بعدی سازی تصویر، جایگاه خود را در هنر طراحی به دست آورد و پیشرفت تکنولوژی باعث افزایش محبوبیت این نوع نقاشی گردید تا جایی که هنرمندان بسیاری در قرن حاضر اقدام به انجام نقاشی سه بعدی نموده اند. این نوع سه بعدی سازی کم کم وارد بحث طراحی گرافیک شده و تبدیل به یک المان در ساخت انیمیشن، جلوه‌های کامپیوتری فیلم ها، پیش نمایش محصولات و خدمات و همچنین تبلیغات گردید. 
 

فضای سه بعدی

رشته طراحی سه بعدی و مدل سازی سه بعدی

طراحی سه بعدی امروزه یک رشته حرفه ای برای پیش نمایش محصولات، خدمات، بناها و دکوراسیون پیش از ارائه هستند. این نوع طراحی به کمک طراحی 3D یا 3D Modeling انجام‌ می‌شود که برگرفته از کلمه 3 dimensional modeling است که به معنی مدل سازی سه بعدی است. شرکت‌ها و کسب و کارها از این روش تبلیغاتی برای معرفی محصولات و خدمات خود به بهترین شکل استفاده‌ می‌نمایند. 
متخصصان، طراحی سه بعدی را یکی از موثرترین روش‌های تبلیغاتی روز دنیا بر‌ می‌شمرند که استفاده از آن‌ می‌تواند تاثیری شگرف در موفقیت تبلیغات شما به جای بگذارد. طراحی سه بعدی به کمک نرم افزارها و تکنیک‌هایی که افراد حرفه ای در فضایی کامپیوتر انجام‌ می‌دهند تولید‌ می‌شود. 

کاربرد طراحی سه بعدی 

شاید برای بسیاری سوال باشد که طراحی سه بعدی چه کاربردی دارد، شاید آنچه گفتیم دیدی کلی در شما ایجاد کرده باشد اما باید بدانید که طراحی سه بعدی در جنبه‌های مختلفی از زندگی ما به کار‌ می‌رود که تبلیغات فقط بخشی از آن است اما می‌توان گفت مهمترین جنبه آن است. این طراحی با جلوه سازی واقعی که دارد در هنرها و کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. از طراحی سه بعدی در هنر سینما و تلویزیون و سرگرمی بسیار استفاده‌ می‌شود. در هنر فیلم سازی برای ایجاد جلوه‌های ویژه که در جهان واقعی وجود ندارد استفاده‌ می‌کنند، در انیمیشن برای ترسیم بهتر وقایع و در بازی‌های کامپیوتری سه بعدی سازی به خلق جلوه‌های واقعی تر برای ایجاد یک فضای واقعی و ملموس برای جلب نظر گیمرها و بازی کنندگان به کار گرفته می‌شود. 
طراحی سه بعدی در پزشکی نیز کاربرد دارد و از آن برای بررسی بهتر جنبه‌های مختلف ارگان‌های داخلی بدن و آناتومی آن به خصوص در کسانی که دچار بیماری‌های داخلی هستند استفاده‌ می‌شود.
این رشته در طراحی داخلی و معماری نیز بسیار پر کاربرد است و معماران و دکوراتورها پیش نمایشی از نمای داخلی و خارجی طرح مورد نظر خود را برای ارائه به مخاطبان ترسیم‌ می‌نمایند تا مشتریان با یک دید کامل نسبت به آنچه که در آینده ساخته خواهد شد جزییات را انتخاب نمایند. همچنین از طراحی سه بعدی در طراحی محصولات جدید به خصوص طلا و جواهرات استفاده‌ می‌شود و پیش از ساخت طراح به ترسیم ایده‌های خود‌ می‌پردازد تاجلوه بهتری از آنچه که در ذهن دارند در اختیار مخاطبان قرار دهند.
و بالاخره در تبلیغات از طراحی سه بعدی بسیار استفاده‌ می‌شود. در طراحی کاتالوگ ها، بیلیوردهای تبلیغاتی، بروشورهای تبلیغاتی و ... تا مخاطبان به نمای بهتری از محصولات و خدمات دسترسی داشته باشند.

انواع مدل سازی سه بعدی

لازم است قبل از پرداختن به طراحی فضای سه بعدی به انواع مدل سازی سه بعدی اشاره کنیم تا دید بهتری به آنچه که در طراحی فضای سه بعدی اتفاق می‌افتد داشته باشید. سه بعدی سازی فرآیندی است که توسط آن یک مفهوم یا شی با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی ساز در کامپیوتر خلق‌ می‌شود. به طور کل سه بعدی سازی با استفاده از تکنیک‌های رندر از تصاویر دو بعدی به تصاویر سه بعدی تبدیل‌ می‌شود. در کل سه نوع تصویرسازی سه بعدی وجود دارد.

مدل سه بعدی چند ضلعی

در این نوع طراحی چند ضلعی‌ها به صورت سه بعدی به نمایش در‌ می‌آیند و چند سطح مسطح در کنار هم قرار‌ می‌گیرند که یک سطح چند ضلعی سه بعدی به نمایش در‌ می‌آید.

مدل سه بعدی منحنی

برای خلق مدل‌های مبتنی بر فضای دایره ای و بیضی از این نوع مدل سازی استفاده‌ می‌شود که به خطوط منحنی متکی است.

مدل سه بعدی کد محور

این نوع مدل سازی، را شاید جدیدترین نوع مدل سازی بتوان بر شمرد که توسط طراح به وسیله یک سری کد ایجاد‌ می‌شود  استفاده از آن برای چاپ‌های سه بعدی بسیار مناسب است.

طراحی فضای سه بعدی در معماری

اغلب فعالان عره ساخت و ساز و دکوراسیون به دنبال طراحی فضای سه بعدی هستند، طراحی که جزییات ساختمان و دکوراسیون را پیش از ساخت ترسیم می‌کند، در واقع یکی از کاربردهای اصلی طراحی سه بعدی در معماری و دکوراسیون و نمای داخلی و خارجی سازه و بنا است که معماران و کسانی که در کار ساخت و ساز هستند با استفاده از طراحی فضای سه بعدی آنچه را که خیال ساخت آن را دارند پیش از شروع به نمایش‌ می‌گذارند. این نوع فضاسازی سه بعدی به خصوص در ساخت و سازهای انبوه بسیار رایج است. بارها ممکن است بنرهای تبلیغاتی با تصاویری از ساختمانی دیده باشید که هنوز ساخته نشده است. این پیش دید می‌تواند در فروش تاثیر بسیاری داشته باشد. پس اگر در عرصه ساخت و ساز و دکوراسیون فعالیت دارید استفاده از طراحی فضای سه بعدی را فراموش نکنید.

شرکت طراحی سه بعدی

نرم افزار طراحی سه بعدی

همانگونه که گفته شد طراحی فضای سه بعدی با استفاده از نرم افزارهای 3 بعدی ساز مختلف در کامپیوتر انجام‌ می‌گیرد که مهمترین آنها اتوکد است. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور نرم افزارهای پیشرفته گرافیکی طیف وسیعی از نرم افزارها به جود آمده اند که به طراحی و دیزاین مرتبط‌ می‌شوند، برخی از این نرم افزارها به صورت تخصصی به اجرای طراحی فضای سه بعدی‌ می‌پردازند. از مهمترین نرم افزارهای سه بعدی سازی اتوکد (AutoCAD) ، تری دی مکس (3DS MAX)، سولید ورکس (Solid Works)، سینما فور دی(Cinema 4D)، اسکیچ آپ (Sketchup)،مایا(Maya) و .. هستند که در فیلم سازی، انیمیشن سازی، پزشکی، معماری و تبلیغات مورد استنفاد قرار‌ می‌گیرند.

با این حال لازم است بدانید که آتوکد مهمترین نرم افزار طراحی فضای سه بعدی است که در صنعت ساختمان و دکوراسیون مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد و علاوه بر طول و عرض تصویر، عمق آن را نیز به نمایش‌ می‌گذارد. این تصویر سازی سه بعدی از فضا و نمای مورد نظر به معماران و مهندسان عمران کمک‌ می‌کند که نقشه ترسیمی از فضای مورد نظر خود را دقیق تر بررسی نمایند یا به ارباب رجوع نشان دهند و به صورت واقعیت مجازی مکان تمامی المان‌های داخلی و خارجی ساختمان را قبل از ساخت بررسی کنند تا در صورت عدم تایید اقدام به اصلاح آن نمایند.

شرکت طراحی سه بعدی

طراحی سه بعدی به عنوان یکی از خدمات رایج در صنایع مختلف مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد، به همین دلیل به عنوان یک رشته مکمل طراحی گرافیک روز به روز در حال رشد و توسعه است. شرکت‌های بسیاری در زمینه طراحی سه بعدی کار‌ می‌کنند که اغلب شرکت‌های مهندسی یا تبلیغاتی هستند یا افراد حرفه ای که به صورت مستقل به اصول این رشته آگاهی دارند و به عنوان یک شغل از آن کسب درآمد‌ می‌کنند. با بررسی سوابق کاری یک شرکت شما‌ می‌توانید بهترین شرکت طراحی سه بعدی را برای طراحی فضای 3 بعدی خود انتخاب نمایید. اگر به دنبال طراحی و سه بعدی سازی فضا و دکوراسیون خود هستید می‌توانید با جستجو در حرفه ای‌های کاشی لند شرکت مورد نظر خود را با بررسی سوابق آن انتخاب کنید.

طراحان سه بعدی در کاشی لند

وجود یک فضا برای گرد هم آمدن افراد و شرکت هایی که خدمات طراحی سه بعدی ارائه می‌دهند باعث گردید کاشی لند به عنوان پرتال جامع اطلاعات صنعت ساختمان و کاشی و سرامیک کشور به دنبال ایجاد یک بستر مناسب برای فعالان این حرفه باشد. ایجاد تعامل میان تخصص‌های مختلف در صنایع مختلف وابسته به صنعت ساختمان و ارتقا آن هدف کاشی لند است و طراحی سه بعدی به عنوانی یکی از مهمترین بخش‌های پیش تولید و تبلیغات محصولات و خدمات در این میان لازم است که بیشتر مورد توجه قرار گیرد. اگر شما هم یکی از کسانی هستید که طراحی سه بعدی چه به صورت شخصی و مستقل و چه به صورت شرکتی‌ انجام می‌دهید می‌توانند با ثبت نام در وب سایت کاشی لند یکی از حرفه ای‌های این رشته باشید و از این فرصت برای تبلیغ و تعامل بهتر استفاده نمایید.

  • بازگشت به بالا