حمل و نقل داخلی

حمل و نقل مهمترین پایه در هر تجارتی است، تا زمانی که حمل و نقلی وجود نداشته باشد تولید محصول فایده ای ندارد زیرا جابه جایی محصول و خدمات و رساندن آن به دست مشتری است که به یک تولید معنا و مفهوم می‌بخشد. تولید و ساخت و ساز اولین بخش در هر صنعتی است که مهمترین بخش نیز شناخته‌ می‌شود، مرحله بعد توزیع است که به واسطه حمل و نقل اتفاق می‌افتد. صاحبان کسب و کار که به دنبال شرکت‌های حمل و نقل برای توزیع خدمات و کالای خود هستند در این مطلب با ما همراه باشند تا مروری بر اصول حمل و نقل و انواع آن داشته باشیم. همچنین شرکت‌های حمل و نقل نیز برای آشنایی با سایر هم صنفان خود با ما همراه باشند.

حمل و نقل در تجارت

آشنایی با چند شرکت حمل و نقل معتبر  یکی از اصول پایه هر بیزینسی است، شما نمی توانید محصول یا خدماتی را تولید کنید و به حمل و نقل آن بی توجه باشید زیرا تولید مرحله اول کار شماست و توزیع و پخش مرحله دوم برای موفقیت یک محصول است. در شرکت‌های بزرگ توزیع عمدتا بر عهده دفاتر پخش و توزیع آن شرکت است که ناوگان حمل و نقل مخصوص به خود را نیز راه اندازی نموده اند اما کسب و کارهای کوچک به دلیل هزینه ای که راه اندازی ناوگان حمل و نقل دارد سعی می‌کنند از شرکت‌های حمل و نقل برای توزیع خدمات و تولیدات خود استفاده نمایند. اما این توزیع چگونه اتفاق‌ می‌افتد؟ تولید محصولات ممکن است در یک شهر دور یا کشور دیگری باشد اما ما محصولات را گاهی حتی درب منزلمان تحویل‌ می‌گیریم. این جا به جایی محصولات و خدمات از محل تولید تا محل مصرف بخش مهمی از تجارت را تشکیل می‌دهند که در نظر بسیار کم رنگ جلوه دادن‌ می‌شود در حالی که اگر وجود نداشته هیچ فروشی به وجود نمی آید. 

‌حمل و نقل چیست؟

‌حمل و نقل در لغت به معنی جا به جایی از مکانی به مکان دیگر است. این جا به جایی‌ می‌تواند درباره هر چیزی مانند انسان، حیوان، کالا، خدمات و ... صدق کند که به واسطه آن از جایی به جای دیگر انتقال داده‌ شوند. در ‌حمل‌ونقل، علوم مختلفی دخیل هستند، علومی همچون جغرافیا، اقتصاد، مهندسی, برنامه ریزی شهری و ... که برای داشتن یک نتیجه بهتر به کار گرفته‌ می‌شود. ‌شما به عنوان یک صاحب کسب و کار لازم است در انتخاب ناوگان حمل و نقل کلای خود با این علوم آشنایی اولیه ای داشته باشید یا از مشاورین این حوزه کمک بگیرید تا بتوانید تمامی جوانب مربوط به حمل و نقل محصولات خود را بررسی کنید و بهترین را برای جابه جایی انتخاب نمایید.

حمل و نقل داخلی

امروزه حمل و نقل بیشتر با نام حمل و نقل شهری و برون شهری شناخته می‌شود که حمل و نقل یا جا به جایی را از دو روش ‌حمل و نقل موتوری و غیر موتوری‌ میسر می‌نماید.

‌حمل و نقل موتوری

‌حمل و نقل موتوری، حمل‌ونقلی است که در آن با کمک تکنولوژی موتور، افراد، کالا و خدمات جابه جا‌ می‌شود. این جابه جایی به کمک موتور، ماشین، هواپیما، قطار، کشتی و وسایلی از این قبیل اتفاق می‌افتد.

‌حمل و نقل غیر موتوری 

‌حمل و نقل غیر موتوری، حمل‌ونقلی است که در آن موتور کاربرد ندارد و وسایل غیر موتوری برای جابه جایی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. پیاده روی، دوچرخه سواری، اسب سواری و استفاده از درشکه و گاری از راه‌‌های این ‌حمل و نقل هستند که بیشتر متعلق به گذشته بوده اند.

‌حمل و نقل به عنوان کسب و کار

‌حمل و نقل یکی از مهمترین نیازهای بشر از زمان پیدایش تمدن‌‌ها تا کنون بوده است. ضرورت جا به جایی‌‌ به خصوص جا به جایی کالا باعث گردید از همان ابتدا انسان‌‌ها به فکر خلق وسایلی برای سهولت جابه جایی محصولات خود باشد، رام کردن اسب‌‌ها و پرورش حیوانات باربر یکی از اولین راه‌‌های تسهیل ‌حمل و نقل بود، پس از آن اختراع چرخ و در نهایت گاری باعث گردید ‌حمل و نقل وارد فاز جدیدی شود و به عنوان یک شغل در میان مردم رواج پیدا کند. استفاده از قایق‌ و کشتی‌ برای جابه جایی کالا یکی دیگر از راه‌‌های انتقال بوده است که در خشکی کاربردی نداشت. با اختراع موتور در قرن نوزدهم حمل و نقل تحول بزرگی پیدا کرد و روز به روز در حال رشد و توسعه است. فعالان صنعت ‌حمل و نقل همواره به دنبال راهکارهایی برای جا به جایی هر چه بیشتر و بهتر در کمترین زمان بوده اند.
با اختراع خودرو و سایر وسایل موتوری استفاده از این وسایل جایگزینی برای سایر روش‌‌های ‌حمل و نقل در خشکی گردید. در پایان قرن نوزدهم شاهد شکل گیری خطوط ریلی و ایستگاه‌‌های راه آهن هستیم که نقش مهمی در ‌حمل و نقل کالا دارند. در قرن بیستم، ناوگان ‌حمل و نقل شهری با پدیده جدید ‌حمل و نقل ریلی درون شهری مواجه گردید که تاثیر بسیاری در جابه جایی‌‌ها و شکل گیری نقاط پرترافیک شهری داشته است به دنبال آن استفاده از هواپیما در کنار کشتی‌‌های پیشرفته تر باعث گردید ‌حمل و نقل کالا در حجم انبوه با اشکال و انواع مختلفی تفکیک شود.
امروزه حمل و نقل یک شغل پرمخاطب است، افراد یا خود وسیله ای برای حمل و نقل دارند یا از رانندگان برای حمل و نقل خود یا مایحتاجشان استفاده می‌کنند. در زمینه جابه جایی محصولات اما حمل و نقل امری حیاتی و مهم است. یک محصول هر چقدر مشتری داشته باشد اما اگر شرایط جابه جایی به دست مشتریان را نداشته باشد هیچ فایده ای ندارد در نتیجه سعی کنید به عنوان کسی که کسب و کاری نیازمند حمل و نقل است با شناخت انواع حمل و نقل بهترین را برای جابه جایی محصولات خود استفاده نمایید.

انواع ‌حمل و نقل

‌حمل و نقل دارای انواع مختلفی است که هریک از آنها با توجه به ابعاد، مسیر و وسایل حمل و نقل تعریف می‌شود. به طور کل ‌حمل و نقل شامل سه دسته ‌کلی حمل و نقل زمینی، ‌حمل و نقل هوایی و ‌حمل و نقل دریایی‌ می‌شود. پرکاربردترین نوع حمل و نقل حمل و نقل زمینی است که خود نیز شامل دو دسته بندی ‌حمل و نقل جاده ای و ‌حمل و نقل ریلی‌ می‌شود. علاوه بر دسته بندی‌‌هایی که گفته شد دسته ی دیگری به نام ‌حمل و نقل مرکب نیز در این میان وجود دارد که ترکیبی از انواع ‌حمل و نقل برای جابه جایی کالا است.

حمل و نقل داخلی

‌حمل و نقل زمینی

قدیمی ترین ‌راه حمل و نقل کالا در جهان، ‌حمل و نقل زمینی است که در گذشته انسان به وسیله حیوانات باربر و در زمان حال به وسیله ماشین آلات در آن تردد می‌نماید. در واقع جابه جایی افراد، کالا یا خدمات از طریق وسایل نقلیه موتوری و ریلی را ‌حمل و نقل زمینی‌ می‌گویند. این ‌حمل و نقل خود نیز به سه بخش تقسیم‌ می‌شود که دو بخش اصلی و یک بخش فرعی دارد.

‌حمل و نقل جاده ای

جاده‌‌ها از مهمترین راه‌‌های ارتباطی میان شهرهای مختلف است. از زمان پیداش شهرها، جاده‌‌ها نیز در نوع ابتدایی خود ظهور کردند که از کوفته شدن زمین در اثر رفت و آمد به وجود‌ می‌آمد و پس از آن دولت‌‌ها برای جابه جایی بهتر افراد و محصولات اقدام به راه سازی و سنگفرش نمودن جاده‌‌ها کردند. با روی کار آمدن متریال بهتر و مقاوم تر، راه‌‌ها برای عبور ماشین‌‌ها و انواع وسایل موتوری پیشرفته تر گردید.  امروزه ‌حمل و نقل جاده ای به صرفه ترین ‌حمل و نقل است و هزینه کمتری نسبت به سایر ‌حمل‌ونقل‌‌ها داخلی برای افراد به وجود‌ می‌آورد. کما اینکه استفاده از ماشین آلات سبک و سنگین برای فاصله‌‌های کوتاه و کالاهایی با حجم کمف مناسب تر است.
‌حمل و نقل کالا و شهروندان شامل سه بخش درون شهری، برون شهری و برون مرزی‌ می‌شود. 
•    حمل و نقل درون شهری به جابه جایی مسافر و کالا در درون هر شهری اشاره دارد و خود نیز شامل ناوگان ‌حمل و نقل عمومی و خصوصی‌ می‌شود که در آن افراد و اشیا جابه جا‌ می‌شوند. 
•    حمل و نقل برون شهری، به جابه جایی کالا، اشیا و افراد میان دو شهر در یک کشور اشاره دارد. این روش با کمک ماشین‌های سنگین انجام می‌شود.
•    حمل و نقل برون مرزی نیز توسط انواع کامیون‌ها و ماشین‌های سنگین انجام می‌شود با این تفاوت که کالا و اشیایی که جابه جا می‌شوند مبدا و مقد در یک کشور قرار ندارند.

‌حمل و نقل ریلی

‌حمل و نقل ریلی یکی دیگر از مطمئن ترین روش‌‌ها برای جا به جایی کالا در حجم انبوه است. هر قطار‌ می‌تواند هزاران تن کالا را در فواصل طولانی جا به جا نماید. تنها شرط این است که منطقه مورد نظر دارای ریل راه آهن باشد. خوشبختانه در کشور ما زیرساخت‌‌های ریلی از قبل از انقلاب وجود داشته است و تا کنون این خطوط از پیشرفت مناسبی برخوردار بوده اند در نتیجه هر نوع محصولی به کمک واگن‌‌های قطار قابل جابه جایی است، این جابه جایی‌ می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. 
توجه داشته باشید که اگر کالاها از طریق راه آهن به خارج از کشور صادر شود از تراتزیت ریلی استفاده شده است.

خطوط لوله کشی 

یکی دیگر از حمل و نقل‌های زمینی برای جابه جایی و حمل مایعاتی همچون آب و گاز شهری استفاده از خطوط لوله کشی است که این لوله کشی زیر نظر دولت انجام‌ می‌شود و یکی از اصلی ترین راه‌‌های تامین آب آشامیدنی و گاز شهری‌ است.

‌حمل و نقل دریایی

یکی از پر کاربردترین ‌حمل‌ونقل‌‌ها در جابه جایی کالاها در میان کشورهای ساحلی ‌حمل و نقل دریایی است. این ‌حمل و نقل به کمک کشتی، نفت کش، قایق، لنج و سایر شناور‌‌ها میسر‌ می‌شود. ‌حمل و نقل دریایی ارزان ترین نوع ‌حمل و نقل و در عین حال پر ریسک ترین آنها است با این وجود از آن برای تجارت خارجی زیاد استفاده‌ می‌شود.

‌حمل و نقل هوایی

گران ترین نوع ‌حمل و نقل و مطمئن ترین و سریع ترین نوع آن‌ حمل و نقل هوایی است که بسیاری استفاده از آن را به دلیل سهولت و سرعت ترجیح‌ می‌دهند. این ‌حمل و نقل از طریق هواپیما انجام‌ می‌شود که در دو نوع مسافربری و باربری در مسیرهای هوایی تردد‌ می‌نمایند. ‌حمل و نقل هوایی برای جابه جایی کالا بیشتر برای صادرات و واردات استفاده‌ می‌شود و ترانزیت هوایی به آن گفته‌ می‌شود.

حمل و نقل مرکب

‌حمل و نقل مرکب ترکیبی از روش‌های قبلی است و بیشتر برای مرسوله‌‌های خارجی استفاده‌ می‌شود. بسیاری از استان‌‌ها کالاهای خود را به وسیله روش ریلی یا جاده ای به بنادر ارسال‌ می‌نمایند و از آنجا توسط ‌حمل و نقل دریایی به خارج از کشور فرستاده‌ می‌شود.

حمل و نقل داخلی

سامانه ‌حمل و نقل کالا

در کشور ما سامانه ‌حمل و نقل زیر نظر وزارت راه و مسکن و انجمن صنفی حمل و نقل کشور قرار دارد. این وزارت خانه بر تمامی راه‌‌های آبی، هوایی و زمینی نظارت تام دارد و با وضع قوانین مختلفی از جمله قوانین ‌حمل و نقل داخلی و خارجی کالا توانسته است وضعیت ‌حمل و نقل کشور را ساماندهی نماید. تمامی شرکت‌‌های عمومی و خصوصی ‌حمل و نقل کشور زیر نظر این وزارتخانه مشغول به کار هستند. اگر به دنبال حمل و نقل کالاهای خود هستید لازم است با قوانین این ارگان‌ها به خوبی آشنا باشید 

شرکتهای ‌حمل و نقل داخلی

ایران کشوری است که علاوه بر جمعیت زیاد دارای حجم وسیعی از محصولات و تولیدات است که برای واردات و صادرات نیاز به استفاده از سامانه ‌حمل و نقل دارد. تولید کنندگان و صنعت گران در این حوزه با انواع شرکت ‌حمل و نقل سراسری، ‌حمل و نقل ریلی، ‌حمل و نقل هوایی، ‌حمل و نقل دریایی و ... برای جابه جایی کالاهایشان در ارتباط هستند. در سالهای اخیر شرکت‌‌های بسیاری در این زمینه تاسیس شده اند و سعی نموده اند تا با ساماندهی رانندگان مختلف یک سامانه جامع  حمل و نقل کالا به وجود آورند. برخی از این شرکت‌‌ها جا به جایی کالا را هم به صورت درون شهری و هم به صورت برون شهری انجام‌ می‌دهند. 
به طور کل شرکت‌‌ها ‌حمل و نقل بیشتر در شهرهای بزرگ وجود دارد. در شهرهای کوچک اغلب افراد به شکل خصوصی اقدام به جابه جایی کالا یا بار‌ می‌کنند. به جز موارد جابه جایی افراد که زیر نظر شهرداری و جزیی از ناوگان‌‌های عمومی شهری محسوب‌ می‌گردد سایر حمل و نقل‌ها اغلب خصوصی هستند.

‌حمل و نقل داخلی تهران

حمل و نقل در شهرهای بزرگ بسیار مهم است شهری مانند تهران که یکی از شلوغ ترین شهرهای جهان شناخته‌ می‌شود و تردد در آن بسیار زمان بر است نیازمند شرکت‌های حمل و نقل داخلی است که علاوه بر شناسایی کوتاه ترین مسیرها بتواند در کوتاهترین زمان محصولات را جابه جا نماید زیرا اغلب این شهرها ترافیک سنگینی دارند که تردد را در زمان‌‌ اوج تردد ناممکن‌ می‌کند. در همین راستا برای ‌حمل و نقل کالا در تهران شرکت‌‌هایی تاسیس گردیدند که اشخاص، بار و کالا را در شهر جابه جا نمایند. شبکه گسترده اینترنت یک بستر مفید برای راه اندازی شرکت‌‌های ‌حمل و نقل داخلی در تهران و سایر شهرهای بزرگ فراهم نموده است. در نتیجه شرکت‌‌های زیادی در امر ‌حمل و نقل کالا در شهر تهران مشغول به فعالیت هستند که کالای شما را از کوچکیترین تا بزرگترین به راحتی جا به جا‌ می‌نماید.
شما به عنوان صاحبان کسب و کار با شناسایی شرکت‌های حمل و نقل معتبر می‌توانید و همکاری با آنها هر لحظه که نیاز داشته باشید هر محصولی را جابه جا نمایید تنها کافی است نگاهی به حرفه ای‌های کاشی لند داشته باشید تا بتوانید بهترها را انتخاب نمایید.

شرکت‌‌های ‌حمل و نقل داخلی در کاشی لند

کاشی لند سعی نموده است با ایجاد بستری مناسب برای معرفی شرکت‌‌های ‌حمل و نقل داخلی این فرصت را در اختیار شرکت‌‌های ‌حمل و نقل قرار دهد تا با معرفی خود در پرتال جامع مشاغل مرتبط با صنعت ساختمان و کاشی و سرامیک علاوه بر گسترش ارتباطات خود فرصت تبلیغات را نیز برای آنها فراهم نماید. آشنایی با شرکت‌ها و افراد حرفه ای که در این زمینه کار می‌کنند می‌تواند در کسب و کار افراد تاثیر بسیاری داشته باشد. اگر شما یک راننده هستید که به صورت مستقل کار می‌کند یا شرکتی در این زمینه دارید و یا حتی صاحب کسب و کاری مرتبط با ناوگان حمل و نقل داخلی کشور هستید با ثبت نام در بخش حرفه ای‌های کاشی لند می‌توانید فضای حرفه ای خود را برای معرفی و تبلیغات داشته باشید و در یک محیط کاملا حرفه ای با مشتریان بالقوه فعالیت نمایید. پس با ثبت نام در پرتال حرفه ای‌های کاشی لند یکی از حرفه ای‌های کسب و کار خود شوید.

  • بازگشت به بالا