حمل و نقل داخلی

تولید و ساخت و ساز اولین بخش در هر صنعتی است که مهمترین بخش نیز شناخته می‌شود. در مرحله بعد پخش و توزیع قرار دارد که عمدتا بر عهده دفاتر پخش و توزیع شرکت‌‌های مختلف زیر نظر صنایع مختلف می‌باشد. اما این توزیع چگونه اتفاق می‌افتد؟ تولید محصولات ممکن است در یک شهر دور یا کشور دیگری باشد اما ما محصولات را گاهی حتی درب منزلمان تحویل می‌گیریم. این جا به جایی محصولات و خدمات از محل تولید تا محل مصرف بخش مهمی در تجارت است که در نظر بسیار کم رنگ جلوه دادن می‌شود در حالی که اگر وجود نداشته هیچ توزیعی به وجود نمی آید. 
توزیع کالا تنها به کمک ناوگان ‌حمل‌ونقل امکان پذیر است. ناوگانی که بیش از هزاران سال در جهان از آغاز به کار آن گذشته است و انسان همواره به آن نیازمند بوده است. 


‌حمل و نقل چیست؟

حمل‌ونقل در لغت به معنی جا به جایی از مکانی به مکان دیگر است. این جا به جایی می‌تواند درباره هر چیزی مانند انسان، حیوان، کالا و ... صدق نماید که از جایی به جای دیگر انتقال داده می‌شود. در ‌حمل‌ونقل، علوم مختلفی دخیل هستند، علومی همچون جغرافیا، اقتصاد، مهندسی, برنامه ریزی شهری و ... که برای داشتن یک نتیجه بهتر به کار گرفته می‌شود. ‌امروزه حمل و نقل بیشتر با نام حمل و نقل شهری و برون شهری شناخته می شود که حمل‌ونقل یا جا به جایی را از دو روش ‌حمل‌ونقل موتوری و غیر موتوری میسر می نماید.

حمل و نقل داخلی


‌حمل‌ و نقل موتوری

‌حمل و نقل موتوری، حمل‌ونقلی است که در آن با کمک تکنولوژی موتور، افراد، کالا و خدمات جابه جا می‌شود. این جابه جایی به کمک ماشین، هواپیما، قطار، کشتی و وسایلی از این قبیل اتفاق می‌افتد.


‌حمل‌ و نقل غیر موتوری 

‌حمل و نقل غیر موتوری، حمل‌ونقلی است که در آن موتور کاربرد ندارد و وسایل غیر موتوری برای جابه جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیاده روی، دوچرخه سواری و اسب سواری و استفاده از درشکه و گاری از راه‌‌های این ‌حمل‌ونقل هستند که بیشتر متعلق به گذشته می‌باشند.


‌حمل‌ و نقل در گذشته

حمل‌ونقل یکی از مهمترین نیازهای بشر از زمان پیدایش تمدن‌‌ها تا کنون بوده است. ضرورت جا به جایی‌‌ به خصوص جا به جایی کالا باعث گردید از همان ابتدا انسان‌‌ها به فکر خلق وسایلی برای سهولت جابه جایی محصولات خود باشند، رام کردن اسب‌‌ها و پرورش حیوانات باربر یکی از اولین راه‌‌های تسهیل ‌حمل‌ونقل بود، پس از آن اختراع چرخ و در نهایت گاری باعث گردید ‌حمل‌ونقل وارد فاز جدیدی شود و به عنوان یک شغل در میان مردم رواج پیدا نماید. پس از آن استفاده از قایق‌‌ها و کشتی‌‌ها برای جابه جایی کالا یکی دیگر از راه‌‌های انتقال بوده است که در خشکی کاربردی نداشت. استفاده از گاری‌‌ها و کالسکه‌‌ها در خشکی تا زمان اختراع موتور در قرن نوزدهم ادامه پیدا کرد. فعالان صنعت ‌حمل‌ونقل همواره به دنبال راهکارهایی برای جا به جایی هر چه بیشتر و بهتر کالاها با استفاده از این وسایل بودند.


در نیمه قرن نوزدهم میلادی با اختراع خودرو و سایر وسایل موتوری استفاده از این وسایل جایگزینی برای سایر روش‌‌های ‌حمل‌ونقل در خشکی گردید. در پایان قرن نوزدهم شاهد شکل گیری خطوط ریلی و ایستگاه‌‌های راه آهن هستیم که نقش مهمی در ‌حمل‌ونقل را به خود اختصاص داده است. با شروع قرن بیستم، ناوگان ‌حمل‌ونقل شهری با پدیده جدید ‌حمل‌ونقل ریلی درون شهری مواجه گردید که تاثیر بسیاری در جابه جایی‌‌ها و شکل گیری نقاط پرترافیک شهری داشته است به دنبال آن استفاده از هواپیما در کنار کشتی‌‌های پیشرفته تر باعث گردید ‌حمل‌ونقل در اشکال و انواع مختلفی تفکیک گردد.

 

انواع ‌حمل و نقل

‌حمل‌ونقل دارای انواع مختلفی است که هریک از آنها دارای جنبه‌‌های متفاوتی می‌باشد. این انواع با توجه به ابزارها و وسایلی که برای جابه جایی به کار گرفته می‌شوند تعریف می‌گردند. به طور کل ‌حمل‌ونقل شامل سه دسته ‌کلی حمل‌ونقل زمینی، ‌حمل‌ونقل هوایی و ‌حمل‌ونقل دریایی می‌شود. با توجه به گستردگی دسته بندی ‌حمل‌ونقل زمینی، این دسته بندی خود نیز شامل دو دسته بندی ‌حمل‌ونقل جاده ای و ‌حمل‌ونقل ریلی می‌شود. علاوه بر دسته بندی‌‌هایی که گفته شد دسته ی دیگری به نام ‌حمل‌ونقل مرکب نیز در این میان وجود دارد که ترکیبی از انواع ‌حمل‌ونقل است.
مهمترین بخش در ‌حمل‌ونقل زیر ساخت‌‌های آن است که شامل جاده ها، خطوط راه آهن، راه‌‌های هوایی، راه‌‌های آبی و خطوط لوله ای جابه جایی مواد می‌شود. 

حمل و نقل داخلی


‌حمل‌ و نقل زمینی

قدیمی ترین ‌راه حمل‌ونقل کالا در جهان، ‌حمل‌ونقل زمینی است که در گذشته انسان به وسیله حیوانات باربر و در زمان حال به وسیله ماشین آلات در آن تردد می‌نماید. در واقع جابه جایی افراد، کالا یا خدمات از طریق وسایل نقلیه موتوری و ریلی را ‌حمل‌ونقل زمینی می‌گویند. این ‌حمل‌ونقل خود نیز به سه بخش تقسیم می‌شود که دو بخش اصلی و یک بخش فرعی دارد.


‌حمل‌ و نقل جاده ای

جاده‌‌ها از مهمترین راه‌‌های ارتباطی میان شهرهای مختلف است. از زمان پیداش شهرها، جاده‌‌ها نیز در نوع ابتدایی خود ظهور کردند که از کوفته شدن زمین در اثر رفت و آمد به وجود می‌آمد و پس از آن دولت‌‌ها برای جابه جایی بهتر افراد و محصولات اقدام به راه سازی و سنگفرش نمودن جاده‌‌ها کردند. با روی کار آمدن متریال بهتر و مقاوم تر، راه‌‌ها برای عبور ماشین‌‌ها و انواع وسایل موتوری پیشرفته تر گردید.  امروزه ‌حمل‌ونقل جاده ای به صرفه ترین ‌حمل‌ونقل است و هزینه کمتری نسبت به سایر ‌حمل‌ونقل‌‌ها داخلی برای افراد به وجود می‌آورد. کما اینکه استفاده از ماشین آلات سبک و سنگین برای فاصله‌‌های کوتاه و کالاهایی با حجم کمف مناسب تر است.
‌حمل‌ونقل کالا و شهروندان شامل سه بخش درون شهری، برون شهری و برون مرزی می‌شود. 


درون شهری 

حمل و نقل درون شهری به جابه جایی مسافر و کالا در درون هر شهری اشاره دارد و خود نیز شامل ناوگان ‌حمل‌ونقل عمومی و خصوصی می‌شود که در آن افراد و اشیا جابه جا می‌شوند. 


حمل و نقل برون شهری

حمل و نقل برون شهری، به جابه جایی کالا، اشیا و افراد میان دو شهر در یک کشور اشاره دارد. این روش با کمک ماشین های سنگین انجام می شود.


برون مرزی

حمل و نقل برون مرزی نیز توسط انواع کامیون ها و ماشین های سنگین انجام می شود با این تفاوت که کالا و اشیایی که جابه جا می شوند مبدا و مقد در یک کشور قرار ندارند.


‌حمل‌ و نقل ریلی

‌حمل‌ونقل ریلی یکی دیگر از مطمئن ترین روش‌‌ها برای جا به جایی کالا در حجم انبوه است. هر قطار می‌تواند هزاران تن کالا را در فواصل طولانی جا به جا نماید.تنها شرط این است که منطقه مورد نظر دارای ریل راه آهن باشد. خوشبختانه در کشور ما زیرساخت‌‌های ریلی از قبل از انقلاب وجود داشته است و تا کنون این خطوط از پیشرفت مناسبی برخوردار شده اند در نتیجه هر نوع محصولی قابل جا به جایی به کمک واگن‌‌های قطار است.  این جابه جایی می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. اگر کالاها از طریق راه آهن به خارج از کشور صادر شود از تراتزیت ریلی استفاده شده است.


خطوط لوله کشی

یکی دیگر از حمل و نقل های زمینی برای جابه جایی و حمل مایعاتی همچون آب و گاز شهری استفاده از خطوط لوله کشی است که این لوله کشی زیر نظر دولت انجام می‌شود و یکی از اصلی ترین راه‌‌های تامین آب آشامیدنی و گاز شهری می‌باشد.


‌حمل‌ و نقل دریایی

یکی از پر کاربردترین ‌حمل‌ونقل‌‌ها در جابه جایی کالاها در میان کشورهای ساحلی ‌حمل‌ونقل دریایی است. این ‌حمل‌ونقل به کمک کشتی، نفت کش، قایق، لنج و سایر شناور‌‌ها میسر می‌شود. ‌حمل‌ونقل دریایی ارزان ترین نوع ‌حمل‌ونقل و در عین حال پر ریسک ترین آنها است با این وجود از آن برای تجارت خارجی زیاد استفاده می‌شود.


‌حمل‌  ونقل هوایی

گران ترین نوع ‌حمل‌ونقل و مطمئن ترین و سریع ترین نوع آن حمل و نقل هوایی است که بسیاری استفاده از آن را به دلیل سهولت و سرعت ترجیح می‌دهند. این ‌حمل‌ونقل از طریق هواپیما انجام می‌شود که در دو نوع مسافربری و باربری در مسیرهای هوایی تردد می‌نمایند. ‌حمل‌ونقل هوایی برای جابه جایی کالا بیشتر برای صادرات و واردات استفاده می‌شود و ترانزیت هوایی به آن گفته می‌شود.


‌حمل‌ و نقل مرکب

‌حمل‌ونقل مرکب ترکیبی از روش‌های قبلی است و بیشتر برای مرسوله‌‌های خارجی استفاده می‌شود. بسیاری از استان‌‌ها کالاهای خود را به وسیله روش ریلی یا جاده ای به بنادر ارسال می‌نمایند و از آنجا توسط ‌حمل‌ونقل دریایی به خارج از کشور فرستاده می‌شود

حمل و نقل داخلی


سامانه ‌حمل‌  ونقل کالا

در کشور ما سامانه ‌حمل‌ونقل زیر نظر وزارت راه و مسکن و انجمن صنفی حمل و نقل کشور قرار دارد. این وزارت خانه بر تمامی راه‌‌های آبی، هوایی و زمینی نظارت تام دارد و با وضع قوانین مختلفی از جمله قوانین ‌حمل‌ونقل داخلی و خارجی کالا توانسته است وضعیت ‌حمل‌ونقل کشور را ساماندهی نماید. تمامی شرکت‌‌های عمومی و خصوصی ‌حمل‌ونقل کشور زیر نظر این وزارتخانه مشغول به کار هستند. 


شرکتهای ‌حمل‌ و نقل داخلی

ایران کشوری است که علاوه بر جمعیت زیاد دارای حجم وسیعی از محصولات و کالاها است که برای واردات و صادرات نیاز به استفاده از سامانه ‌حمل‌ونقل دارد. تولید کنندگان و صنعت گران در این حوزه با انواع شرکت ‌حمل‌ونقل سراسری، ‌حمل‌ونقل ریلی، ‌حمل‌ونقل هوایی، ‌حمل‌ونقل دریایی و ... برای جابه جایی کالاهایشان در ارتباط هستند. در سالهای اخیر شرکت‌‌های بسیاری در این زمینه تاسیس شده اند و سعی نموده اند تا با ساماندهی رانندگان مختلف یک سامانه جامع را در غالب شرکت های پیشرو به وجود آورند. برخی از این شرکت‌‌ها جا به جایی کالا را هم به صورت درون شهری و هم به صورت برون شهری انجام می‌دهند. این کالا می‌تواند محصولاتی کوچکی همچون یک کتاب باشد یا محصولاتی بزرگ مانند چند تن مصالح ساختمانی که در هر صورت نیازمند جابه جایی هستند.


به طور کل شرکت‌‌ها ‌حمل‌ونقل بیشتر در شهرهای بزرگ وجود دارد. در شهرهای کوچک اغلب افراد به شکل خصوصی اقدام به جابه جایی کالا یا بار می‌کنند. به جز موارد جابه جایی اشخاص که آن نیز زیر نظر شهرداری و جزیی از ناوگان‌‌های عمومی شهری محسوب می‌گردد.

 

‌حمل‌ و نقل داخلی تهران

تهران به عنوان یکی از شلوغ ترین شهرهای جهان شناخته می‌شود که تردد در آن بسیار زمان بر است. علاوه بر آن این شهر ترافیک سنگینی دارد که تردد در آن را در زمان‌‌هایی ناممکن می‌کند. به همین برای ‌حمل‌ونقل کالا در تهران شرکت‌‌هایی تاسیس گردیدند که اشخاص، بار و کالا را در شهر جابه جا نمایند. شبکه گسترده اینترنت یک بستر مفید برای راه اندازی شرکت‌‌های ‌حمل‌ونقل داخلی در تهران و سایر شهرهای بزرگ فراهم نموده است. در نتیجه شرکت‌‌های زیادی در امر ‌حمل‌ونقل کالا در شهر تهران مشغول به فعالیت هستند که کالای شما را از کوچکیترین تا بزرگترین به راحتی جا به جا می‌نماید. 

 

شرکت‌‌های ‌حمل‌ و نقل داخلی در کاشی لند

بسیاری از اصناف برای جابه جایی کالای خود نیازمند شرکت‌‌های ‌حمل‌ونقل کالا هستند. کاشی لند با ایجاد بستری مناسب برای معرفی شرکت‌‌های ‌حمل‌ونقل داخلی این فرصت را در اختیار شرکت‌‌های ‌حمل‌ونقل قرار داده است تا با ثبت نام خود در کاشی لند به عنوان پرتال جامع مشاغل مرتبط با صنعت ساختمان و کاشی و سرامیک علاوه بر تبلیغات شرکت خود بتوانند با سایر شرکت‌‌ها ارتباط برقرار نمایند و به یک جامعه مفیدی از مخاطبین دسترسی داشته باشند. اگر صاحب کسب و کاری مرتبط با ناوگان حمل و نقل داخلی کشور هستید ثبت نام در ین وب سایت را از دست ندهید.

  • بازگشت به بالا