تامین کنندگان قطعات و ماشین آلات تولید شیرآلات بهداشتی

‌شیرآلات بهداشتی به عنوان بخش مهمی از صنعت ساختمان شناخته می‌شود که حضور آن در هر فضایی الزامی است زیرا وسیله ای برای تامین نیاز حیاتی انسان به آب است. تولید شیرآلات بهداشتی به واسطه رشد و توسعه صنعت ساختمان و بازسازی بنا روز به روز در حال افزایش است. ظهور متریال‌‌ها و استاندارد‌‌های جدید در کنار مدل‌‌های کاربردی تر و دکوراتیو باعث شده است که صنعت تولید شیرآلات یکی از صنایع پر رونق در جهان باشد. کارخانجات تولید شیرآلات بهداشتی همسو با سایر صنایع وابسته به صنعت ساختمان در هر کشور فعالیت می‌کند. اگر در یک کشور ساخت و ساز و بازسازی زیاد باشد به همان اندازه نیاز به شیرآلات جدید نیز افزایش پیدا می‌کند و الزام تولید آن باعث ظهور خطوط تولید جدید یا کارگاه‌‌های تولید انواع شیرآلات بهداشتی و ساختمانی می‌شود.


خط تولید شیرآلات بهداشتی

کارخانجات تولید شیرآلات بهداشتی خطوط تولید متنوعی را با توجه به مدل و جنس شیرآلات طراحی و راه اندازی می‌نمایند. برای مثال یک کارخانه شیرآلات ممکن است هم خط تولید شیرآلات پلیمری داشته باشد و هم خط تولید شیرآلات فلزی که نوع فلزی نیز در دو نوع استیل (فولاد ضد زنگ) و برنجی ممکن است تولید شود. نوع پلیمری بر اساس قانون شیرآلات بدون سرب به وجود آمده است و روز به روز در حال پیشرفت در ساخت و ساز است.

قطعات و ماشین آلات تولید شیرآلات بهداشتی


امروزه خط تولید شیرآلات بهداشتی و ساختمانی بسیار پیشرفته شده است و با روی کارآمدن سیستم‌‌های اتوماسیون این شیرآلات در کارخانجات پیشرفته توسط دستگاه‌‌های خودکار تولید می‌شود و رایانه‌‌ها توسط سیستم اتوماسیون تمامی مراحل ساخت و پرداخت را پشتیبانی می‌کنند. با این وجود برخی از واحد‌‌های تولید شیرآلات به خصوص شیرآلات برنجی که در ایران رایج تر است همچنان سنتی هستند و برای تولید شیرآلات از روش‌‌های قدیمی تر استفاده می‌نمایند که تمام خودکار نیست و برخی از مراحل تولید شیرآلات توسط افراد یا تحت نظارت آنها توسط دستگاه‌‌ها انجام می‌گیرد.

آخرین مرحله تولید شیرآلات مرحله مونتاژ و سنجش کیفیت شیرآلات تولیدی می‌باشد و این مرحله اغلب توسط افراد حرفه ای انجام می‌گیرد.


ماشین آلات و دستگاه‌‌های تولید شیرآلات ساختمانی

همانگونه که گفته شد در روند تولید شیرآلات با توجه به نوع خط تولید از دستگاه‌‌های مختلفی استفاده می‌شود. این دستگاه‌‌های به عنوان ماشین آلات خطوط تولید شیرآلات بهداشتی و ساختمانی شناخته می‌شوند که عمدتا از خارج از کشور وارد می‌شوند. این ماشین آلات شامل ماشین‌‌های آماده سازی مواد اولیه برای جا به جایی مواد و تولید فرمولاسیون مواد، کوره‌‌های ذوب فلزات یا تولید پلیمر بدنه شیرآلات، ماشین ریخته گری بدنه شیرآلات، ماشین تولید قطعات آب بندی، ماشین‌‌های پرداخت و پولیشکاری که این دستگاه‌‌های در دو نوع قطعات کوچک و بزرگ وجود دارند و دستگاه‌‌های مرحله آبکاری می‌شوند.


ماشین آلات آماده سازی مواد

هر محصولی از یک مواد اولیه ای تولید می‌شود که لازم است این مواد اولیه پیش از استفاده دسته بندی و فرآوری شود. با توجه به اینکه فلزات و پلیمر به کار رفته در شیرآلات دارای فرمولاسیون خاصی هستند به خصوص در شیرهای برنجی که لازم است آلیاژ برنج از ترکیب چند فلزات مس، روی و برخی از فلزات دیگر مانند سرب به دست آید، کارخانجات تولید شیرآلات دارای دستگاهایی هستند که این مرحل را با نظارت کارگران انجام می‌دهد تا بتوانند آلیاژی متناسب با محصولات خود استفاده نمایند. ممکن است این آلیاژ توسط شرکت‌‌های دیگری تولید گردد و برای استفاده در خط تولید شیرآلات به کارخانجات شیرآلات ارسال شود. به طور کل کارخانجات به دنبال ارائه بهترین آلیاژ هستند و هر چه کارخانه بزرگتر باشد به همان اندازه امکان ساخت آلیاژ در آن بیشتر خواهد بود.

ماشین آلات آماده سازی مواد


کوره ذوب مواد اولیه

بدنه شیرآلات همواره از طریق ریخته گری در درون قالب‌‌های مشخص شده به دست می‌آید. یکی از مهمترین بخش‌‌های پیش از انجام ریخته گری تولید مواد اولیه به صورت مذاب است تا بتواند به آسانی درون قالب‌‌ها تزریق شوند و در انتها پس از سرد شدن ما بدنه شیرآلات را داشته باشیم. پس کوره‌‌های ذوب مواد اولیه نیز یکی دیگر از ماشین آلات و ملزومات خط تولید شیرآلات ساختمانی است.


ماشین ریخته گری بدنه شیرآلات

مهمترین مرحله تولید شیرآلات ریخته گری بدنه آن است که مواد اولیه بدنه پس از ذوب شدن درون قالب‌‌های از پیش آماده شده ریخته می‌شود و پس از شکل گیری و سرد شدن این قالب‌‌ها تخلیه می‌شوند و بدنه‌‌های آماده شده اگر فلزی باشد وارد مرحله ماشین کاری و پولیش کاری می‌شود.
لازم به ذکر است که ریخته گری بدنه شیرآلات بهداشتی بر اساس نوع قالب به سه روش مختلف انجام می‌گیرد، ریخته گری قالب ماسه ای، ریخته گری قالب دایکست و ریخته گیری قالب ریژه که هر یک از آنها در بخشی مجزا ممکن است به کار گرفته شود. قالب‌‌های ماسه ای همان روش سنتی تولید بدنه شیرآلات برنجی است که در شرکت‌‌های کوچک در ایران مرسوم است، قالب گیری دایکست بیشتر برای ریخته گری سایر بخش‌‌های شیر که از آلومینیوم و روی ساخته می‌شود به کار می‌رود و بالاخره قالب گیری ریژه که نمونه‌‌های باکیفیت شیرآلات را به کمک آن تولید می‌کنند و درجه کیفی و ابعاد دقیق از مزایای آن است. شیرآلات استیل با استفاده از قالب‌‌های ریژه تولید می‌شود.


انواع دستگاه ماشین کاری قطعات تولید شده

ماشین کاری قطعات و بدنه تولید شده یکی از مهمترین مراحل تولید شیرآلات بهداشتی است. در این مرحله قطعات ریخته گری شده توسط ماشین‌‌های تراش، فرز، مته صفحه تراش و دریل ساده برش کاری و تراشکاری می‌شود. کارهایی نظیر گرد تراشی، صفحه تراشی، سوراخ کاری، فرزکاری، قلاویز سازی و ... در این مرحله انجام می‌شود که در شکل سنتی آن عمدتا تحت نظارت کارگران و توسط آنها انجام می‌شود.


ماشین آلات و دستگاه‌‌های پرداخت کاری و پولیش کاری

در مرحله بعد لازم است قطعات تراش خورده و ابزار خورده، پرداخت شوند تا سطحی صاف و یکدست به وجود آید. پرداخت کاری توسط دستگاه‌‌های پرداخت انجام می‌شود که این دستگاه برای قطعات کوچک و بزرگ متفاوت است.
دستگاه پرداخت شامل نوارهای چرخان است که مانند سنباده سطح را می‌تراشد و آن را از هر گونه ناهمواری و پلیسه پاک می‌کند. پس از صاف کردن سطوح با استفاده از گیلانس‌‌های پارچه ای با آهار نرم روی قطعات را واکس پولیش می‌زند تا سطوح علاوه بر صاف شدن براق و صیقلی گردد.


دستگاه‌‌های آبکاری شیرآلات

آبکاری مرحله مهم دیگری است که استفاده از آن در بالا بردن کیفیت شیرآلات و طول عمر آنها بسیار حائز اهمیت است. این مرحله دارای سه بخش آماده سازی قطعات، آبکاری نیکل و آبکاری کروم است. آماده سازی قطعات در واقع چربی زدایی قطعات است که آنها را از هرگونه آلودگی جدا می‌کند تا آبکاری به بهترین نحو روی کار بنشیند. این مرحله با غوطه ور سازی قطعات در اسیدهای رقیق و آب کشی آنها انجام می‌شود. 
پس از آن آبکاری نیکل بر روی قطعات اعمال می‌شود که قطعه را در وان الکترولیت آنقدر نگه می‌دارند تا لایه ای از نیکل به قطر مورد نظر بر روی قطعه ایجاد شود آنگاه آن را وان خارج می‌کنند.


روکش کروم نیز به همین منوال انجام می‌شود یعنی قطعه را درون وان الکترولیت قرار می‌دهند تا کروم با ضخامت مورد نظر ایجاد شود. روکش کروم یک حالت انعکاسی به وجود می‌آورد و شیرآلات با روکش کروم غیر قابل جوشکاری و رنگ پذیری هستند. کروم کاری معمولا پوشش نهایی است و پایه محافظ آن آبکاری نیکل است.


دستگاه‌‌های  تولید قطعات کوچک شیرآلات

دستگاه‌‌های دیگری نیز در خط تولید شیرآلات وجود دارد که با کمک آنها قطعات آب بندی و سایر قطعات کوچک مورد نیاز مانند علمک شیر، دسته، پیچ و مهره، کارتریج و حتی واشرهای مورد نیاز شیر تولید می‌گردد. این قطعات در تولید شیر نقش مهمی دارند و برخی از آنها مانند کارتریج یا همان مغزی شیر اغلب در داخل کشور تولید نمی شود و از کشورهای اروپایی وارد می‌شود.

انواع دستگاه ماشین کاری قطعات تولید شده


دستگاه‌‌های مرحله مونتاژ کیفیت سنجی و  بسته بندی

قطعات تولید شده در مرحله مونتاژ کنترل می‌شوند و با قرار دادن کارتریج بر روی آنها و سایر قطعات به شیر کامل تبدیل می‌شوند. پس از نهایی شدن آن وارد مرحله کیفیت سنجی می‌شود که دستگاه‌‌های تست فشار مطابق با استانداردها توان و کیفیت شیر را مورد آزمایش قرار می‌دهند. شیرها توسط جک‌‌های پنوماتیک وارد حوضچه آب می‌شوند و نشتی آنها تست می‌شود. شیرآلات معیوب از رده خارج می‌شود و سایر شیرآلات تست شده پس از خشک شدن وارد مرحله بسته بندی می‌شوند تا برای ارسال به فروشگاه‌‌ها یا انبارهای دفاتر پخش و توزیع آماده گردند.


راه اندازی خطوط تولید شیرآلات

با توجه به آنچه که گفته شد راه اندازی خط تولید شیرآلات بهداشتی با وجودی که یک کسب و کار سودآور است اما نیاز به سرمایه اولیه بالایی دارد. سرمایه ای که برای تامین دستگاه‌‌های خط تولید و محیط مورد نظر برای تعبیه این دستگاه‌‌ها خرج می‌شود. حداقل متراژ کارگاه تولیدی باید 3000 متر مربع باشد و در کنار آن بیشتر از 5 میلیارد تومان برای خرید حداقل دستگاه‌‌های خط تولید لازم است. شرکت‌‌های تولید کننده شیرآلات در ایران با سالها سابقه دارای محبوبیت بسیاری هستند و ورود به بازار رقابت آنها کاری سخت و زمان بر است در نتیجه اگر به دنبال بازدهی سریع هستید راه اندازی خط تولید شیرآلات بهداشتی توصیه نمی شود.


تامین کننده قطعات و ماشین آلات شیرآلات بهداشتی

در ایران اکثر دستگاه‌‌های خط تولید شیرآلات وارداتی هستند یا توسط برخی شرکت‌‌ها ساخته می‌شوند. در نتیجه تامین کنندگانی لازم است که کارگاه‌‌ها و خطوط تولیدی بتوانند از این تامین کنندگان دستگاه‌‌ها و قطعات مورد نیاز خود را تهیه نمایند به خصوص زمانی که دستگاه‌‌های یک حط تولید دچار آسیب قطعه می‌شوند حضور این تامین کنندگان الزامی است به خصوص قطعات دستگاه‌‌های خارجی که ورود آنها به ایران نیازمند شرکت‌‌های واسطه ای می‌باشد. 


تامین کننده قطعات و ماشین آلات شیرآلات بهداشتی در کاشی لند

وجود یک بستر مناسب برای ایجاد ارتباط میان صنف‌‌های مختلف وابسته به صنعت شیرآلات به عنوان یکی از زیر مجموعه‌‌های صنعت ساختمان بر کسی پوشیده نیست. این بستر مناسب می‌تواند مانند یک بازارچه تخصصی عمل نماید که راه دسترسی به قطعه یا دستگاه مورد نظر را برای شرکت‌‌ها یا افراد آسان نماید. کاشی لند به عنوان پرتال جامع اطلاعات کاشی و سرامیک و صنعت ساختمان با راه اندازی پرتال حرفه ای‌‌ها به دنبال ایجاد این بستر مناسب برای تعامل و ارتباط بیشتر و بهتر میان مصرف کننده و تامین کننده است. شما به عنوان تامین کننده قطعات و ماشین آلات شیرآلات بهداشتی چه به صورت وارداتی و چه به صورت تولیدی می‌توانید با ثبت نام خود در این وب سایت یکی از حرفه ای‌‌های این کسب و کار شوید.

  • بازگشت به بالا