تامین کنندگان مواد اولیه تولید شیرآلات


شیرآلات بهداشتی یکی از مهمترین زیرشاخه‌های صنعت ساختمان است که به دلیل اهمیت بالایی که در ساختمان سازی دارد از گذشته تا به امروز با علاقمندان بسیاری در این عرصه مواجه شده است. وجود بیش از 90 درصد مواد اولیه این محصول و سودآوری بالای آن باعث گردیده علاقمندان بسیاری به این حوزه ورود نمایند و به دنبال راه اندازی کارگاه‌های تولید شیرآلات باشند.


از آنجایی که شیرآلات ارتباط مستقیمی با مایع حیات زندگی انسان دارد در ساخت آن استانداردهای بالایی به خصوص در شمش تشکیل دهنده بدنه اصلی وضع گردیده است تا مانع از آسیب زدن محصولات نامرغوب به سلامتی انسان شود. بسیاری از شرکت‌های سازنده ایرانی به خصوص شرکت‌های کوچک به دلیل عدم رعایت این استانداردها تولیدات مرغوبی ندارند که می‌تواند به سلامت جسم مصرف کنندگان آسیب وارد نماید و علاوه بر آن نام صنعت شیرآلات ایران را خدشه دار نمایند.


مسیر توسعه شیرآلات 


همانگونه که می‌دانید استفاده از شیرآلات در زندگی انسان سابقه طولانی دارد. این شیرآلات به مرور زمان با استفاده از فلزات مختلف تولید گردید تا سازندگان متوجه شدند بهترین فلز برای ساخت آن آلیاژ برنج است که یک آلیاژ ترکیبی برای رساندن سطح خاصیت‌های فلز مس و روی به فلز مورد نیاز بوده است. شیرها از زمانی که سیستم آب گرم پیاده گردید دارای دو خروجی آب گرم و سرد بودند اما در سال 1937 دانشجویی به نام آل موئن بعد از سوختن دستش با آب گرم تصمیم به ساخت شیرآلات با یک خروجی گرفت. تا سال 1945 وی توانست انواع شیرآلات را طراحی نماید که امروزه از آنها با عنوان طراحی کلاسیک یاد می‌کنیم و بالاخر در سال 1947 توانست اولین شیر با خروجی مشترک خود را عرضه نماید. موئن تنها اختراع کننده شیرآلات مشترک بود وی توانست دستاوردهای زیادی در زمینه تولید شیرآلات ثبت نماید که کارتریج‌های قابل تعویض یکی از آنها بوده است.
علاوه بر موئن افرادی همچون لندیز پری و ولورینگ برس نیز در طراحی شیرآلات مدرن اولیه نقش داشته اند پری در ساخت شیرآلات تک ضرب و برس در ساخت دیسک‌های سرامیک مقاوم در برابر ساییدگی که در شیرآلات اهرمی کاربرد دارند نقش مهمی داشتند. آنها توانسته اند ایده‌های جدید دیگری را نیز به شیرآلات بیفزایند به گونه ای که اختراعاتشان تحول بزرگی در صنعت شیرآلات به وجود آورد.

مواد اولیه تولید شیرآلات


مواد اولیه شیرآلات


یکی از مهمترین بخش‌های هر صنعتی تولید و تهیه مواد اولیه محصولات است. همانگونه که گفتیم بیش از 90 درصد مواد اولیه شیرآلات بهداشتی در کشور تولید می‌شود و بخش کمی از مواد اولیه آن وابسته به تامین کننده‌های خارجی است. مواد اولیه شیرآلات شامل آلیاژ برنج، آهن، سرامیک، زاماک، پلاستیک، کریستال، فولاد ضد زنگ، یشم و ... می‌شود. بیشتر این مواد به جنس شیر تولید شده بستگی دارد.


آلیاژ برنج


برنج به عنوان مهمترین آلیاژ به کار رفته در تولید شیرآلات استفاده می‌شود. برنج تقریباً طلایی رنگ است و در گذشته در فرهنگ‌های اسلامی به دلیل حرام بودن طلا از آن به عنوان جایگزینی برای طلا استفاده می‌نمودند. این آلیاژ از ترکیب مس با درصدی نزدیک به 60 و روی در حدود 38 و 2 درصد عناصری همچون سرب، بیسموت، آلومینیوم و ... به دست می‌آید و به دلیل خاصیت آنتی باکتریالی فلز مس محیطی امن عاری از هرگونه قارچ و باکتری برای آب آشامیدنی می‌سازد. از سال 2014 یک استاندارد جدید برای شیرآلات برنجی وضع گردید که استفاده از فلز سرب در آن را به زیر 2.5 درصد کاهش می‌داد زیرا فلز سرب یک فلز سمی است که می‌تواند برای بدن انسان مضر باشد. 


فولاد ضد زنگ


در ساخت برخی از شیرآلات از فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. این فولاد فاقد عنصر سرب است و مقاومت بالایی دارد. در آمریکا بسیاری از شرکت‌های سازنده از این آلیاژ استفاده می‌کنند. محصولات تولید شده از آن کیفیت بسیار بالایی دارند و استاندارد سلامت را که بیانگر عدم وجود سرب است را دارد.


پلاستیک


پلاستیک به عنوان یک متریال رایج در ساخت بسیاری از وسایل کاربرد دارد. در زندگی ما هرچیزی را با استفاده از پلاستیک ساخته اند و شیرآلات نیز یکی از آنهاست. از پلاستیک علاوه بر اینکه در ساخت واشرهای شیرآلات استفاده می‌شود در ساخت خود شیر نیز به کار می‌رود. برخی از شیرآلات کم مصرف از پلاستیک تولید می‌شوند، این شیرآلات مقاومت بالایی ندارند و نمی توان از آنها در هر جایی استفاده نمود.


زاماک 


آلیاژ دیگری که در ساخت شیرآلات به کار می‌رود زاماک است. این آلیاژ از ترکیب عناصری همچون روی، آلومینیوم، مس، منیزیم در کنار مقادیر کمی آهن، کادمیم، قلع، نیکل، کرم و منگنز به دست می‌آید. پایه اصلی و اساس آلیاژ زاماک روی است که با توجه به درصد آن انواع زاماک تولید می‌شود. از زاماک بیشتر برای تولید دسته شیرآلات به خصوص شیرآلات اهرمی استفاده می‌شود. عناصر دیگری همچون شیشه، یشم، کریستال، سرامیک و ... در ساخت شیرآلات کاربرد دارند که بیشتر در مغزی و کارتریج استفاده شده اند. 

مواد اولیه شیرآلات


اجزای اصلی شیرآلات


شیر آب دارای اجرای مختلفی است که شامل بدنه اصلی، دسته، فیلتر، اسپوت، کارتریج، انواع واشر، اجزای نصب و غیره می‌شود. مهمترین بخش شیرآلات که وظیفه کنترل آب را بر عهده دارد کارتریج است که به آن قلب شیر نیز گفته می‌شود. کیفیت شیرآلات در کیفیت کارتریج آنها نهفته است. به طور کل کارتریج‌های سرامیکی و فلزی ضد زنگ از بهترین نوع کارتریج‌ها هستند که در مقابل تغییرات شدید دما و فشار آب مقاوم هستند. کارتریج‌ها در ایران تولید نمی شوند و شرکت‌های تولید کننده شیرآلات کارتریج را از خارج از ایران وارد می‌نمایند.

قالب سازی و ریخته گری شیرآلات بهداشتی


مواد اولیه که در ساخت شیرآلات به کار می‌رود عناصری همچون آلیاژ برنج، فولاد ضد زنگ، پلاستیک و زاماک پس از ذوب شدن و ریخته شدن در قالب‌های آماده شده به شکلی که مورد نیاز است ریخته گری می‌شود. این ریخته گری‌ها به کمک قالب‌هایی انجام می‌شود که شامل سه دسته می‌شوند: قالب ماسه‌ای و قالب دایسکت و قالب‌های ویژه  که در ایران بیشتر از نوع قالب ماسه‌ای یا ماهیچه‌ای استفاده می‌شود که ماسه و رزین با فشار به شکل مسیر لوله ای آب در می‌آیند آنگاه در قالب دیگری قرار می‌گیرند که شکل کلی شیرآلات است سپس مواد مذاب را به قالب اضافه می‌کنند و پس از سرد شدن ماسه و رزین را به وسیله گرم شدن و ویبره از درون شیر ریخته گری شده خارج می‌نمایند.


روش دایکستر برای تولید قطعات آلومینیومی و زاماک که بیشتر روی شیرآلات استفاده می‌شود کاربرد دارد. ریخته گری با استفاده از قالب‌های وِیژه به عنوان بهترین روش ریخته گری شناخته می‌شود که محصولات با کیفیت از این روش تولید می‌شوند. در این روش کنترل گرما حرف اول را می‌زند این روش دقیق ترین ابعاد شیرآلات را به وجود می‌آورد. 
پس از قالب گیری بدنه شیرآلات سرد شده را بررسی می‌نمایند اضافات را حذف نموده و پولیش کاری و آبکاری می‌کنند آنگاه در مرحله مونتاژ قطعات را سر هم می‌نمایند.


مونتاژ شیرآلات 


مونتاژ شیرآلات آخرین مرحله از تولید شیرآلات است که پس از کنترل قطعات شیرآلات بهداشتی مشخصات ظاهری قطعات بررسی شده و تمامی اجزا در کنار هم قرار می‌گیرند با قرار گیری کارتریج در مرکز شیر و سایر قطعات بر روی آن شیر کامل می‌گردد. پس از کامل شدن شیرآلات وارد مرحله تست فشار می‌شوند. این تست‌ها بر اساس استانداردهای مختلف انجام می‌شود تا سلامت شیر اثبات شود، در انتها شیرآلات تایید شده خشک شده و برای بسته بندی و ارائه به بازار آماده می‌شوند. 


مونتاژ شیرآلات در منزل


از آنجایی که مونتاژ یک کار فکری مانند چیدن قطعات یک پازل است نیاز به دقت بالایی دارد در نتیجه برخی از شرکت‌های سازنده مرحله مونتاژ را به متقاضیانی به عنوان کار در منزل ارائه می‌کنند و پس از تحویل گرفتن از آنها تست‌های لازم را برای ورود محصولات به بازار انجام می‌دهند.

اجزای اصلی شیرآلات


تولیدی قطعات شیرآلات و مواد اولیه 


در حوزه تولید شیرآلات فعالان بسیاری وجود دارد که باعث ایجاد مشاغل مرتبط بسیاری شده است مشاغلی از جمله تامین کننده مواد اولیه شیرآلات بهداشتی یا حتی سازندگان برخی از قطعات شیرآلات بهداشتی که در خود شرکت‌های تولید کننده شیر تهیه نمی شوند. ممکن است برخی از قطعات خارج از مجموعه تولید شود و فقط در مرحله مونتاژ به محصول اضافه گردد مانند کارتریج‌ها که اکثرا تولید کشورهای اروپایی هستند.
فعالان این صنف شناخته شده نیستند و بسیاری از آنها نیازمند ایجاد یک ارتباط موثر با سایر هم صنفان خود می‌باشند شرکت کاشی لند با ارائه یک بستر مناسب برای معرفی و ایجاد ارتباط میان شرکت‌های مختلف این فرصت را به اهالی صنف شیرآلات می‌دهد که یک ارتباط مستمر و پویا را در پرتال مشاغل کاشی لند برای معرفی خود و تولیدات و خدماتشان تجربه نمایند. 

  • بازگشت به بالا