نصاب شیرآلات و لوازم بهداشتی

نصب و راه اندازی شیرآلات و لوازم بهداشتی ساختمانی با افزایش ساخت و ساز و بازسازی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. صنعت شیرآلات به عنوان یکی از مهمترین زیر شاخه‌های صنعت ساخت و ساز و بازسازی شناخته می‌شود که نقش مهمی در سلامت خانواده ایفا می‌نماید. در ایران شرکت‌های بسیاری در زمینه تولید شیرآلات فعالیت می‌کنند تا جوابگوی نیاز سالانه کشور به این ابزار الزامی باشند. تولید تنها یک بخش از صنعت شیرآلات را به خود اختصاص داده است دو بخش بعدی مربوط به توزیع و پخش شیرآلات و پس از آن نصب و راه اندازی شیرآلات می‌شود. اگر به دنبال نصاب شیرآلات و لوازم بهداشتی ساختمانی هستید با ما در این مطلب همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با اصول نصب شیرآلات با برخی از نصابان حرفه ای این صنف آشنا شوید.
نصب شیرآلات بهداشتی از مهمترین بخش‌های ساخت و ساز و بازسازی ساختمان است. بسیاری تصویر می‌کنند نصب شیرآلات کاری راحت و پیش پا افتاده است در نتیجه خود اقدام به تعویض شیرآلات قدیمی یا نصب شیرآلات جدید می‌نمایند اما این نصب یک کار حرفه ای است و لازم است به دست افراد با تجربه انجام گیرد.

نصب شیرآلات ساختمانی

همانطور که گفته شد برای نصب شیرآلات ساختمانی بهتر است از نصابان شیرآلات و لوازم بهداشتی کمک گرفته شود. امروزه شیرآلات از تنوع بسیاری در طرح و رنگ و مدل برخودار هستند و شرکت‌های مختلف برای به دست آوردن بازار اقدام به تولید انواع مدل‌های جدید شیرآلات می‌نماید. مدل‌هایی که هر چه جلوتر می‌رویم از پیشرفت و پیچیدگی بیشتری در طراحی و نصب برخوردار می‌شوند و لازم  است یک فرد حرفه ای کار بلد زیرساخت‌های مناسب برای اجرای اینگونه شیرآلات فراهم نماید. 

نصاب شیرآلات و لوازم بهداشتی

انواع شیرآلات بهداشتی و ساختمانی

شیرآلات بهداشتی در انواع مختلف برای مکان‌های مختلف تولید می‌شود. شیرآلات در چهار نوع شیر روشویی، شیر حمام، شیر توالت و شیر آشپزخانه طراحی و تولید می‌شود که یک دسته از آنها به دیوار متصل می‌شوند مانند شیر توالت، شیر حمام و برخی از شیرهای قدیمی آشپزخانه و دسته دیگر که شامل شیر آشپزخانه و شیر روشویی می‌شود روی سینک یا روشویی قرار می‌گیرند. نصب این دو دسته با هم متفاوت است و با توجه به طرح می‌تواند نیازمند زیرسازی مناسب باشد که تنها از عهده نصاب حرفه ای بر می‌آید. لازم به ذکر است برخی از شیرآلات مناسب استفاده در حیاط‌ها هستند که در این دسته بندی‌ها  به آن اشاره نشده است.

نصب شیرالات ساختمانی و سرویس بهداشتی

شیرآلاتی همچون شیر توالت، شیر حمام و شیرهای قدیمی  و برخی از شیرهای روشویی و ظرفشویی روی دیوار نصب می‌شوند. این نوع شیرآلات مناسب استفاده در هر فضایی هستند و از آنجایی که به راحتی شلنگ به آنها متصل می‌شود می‌توانند در محیط‌های بیرونی نیز مورد استفاده قرار گیرند. نصب این شیرآلات نسبت به انواع دیگر راحت تر است و شما می‌توانید با دیدن ویدیوهای آموشی از عهده انجام آن برآید اما باز هم تاکید می‌کنیم که برای آسودگی خیالتان بابت نشتی آب، نصب شیرآلات  حمام و توالت حتی شیرآلت قدیمی را به نصاب حرفه ای بسپارید.

نصب شیرالات ساختمانی سرویس بهداشتی

نصب شیرآلات توکار

در سالهای اخیر مدل جدیدی از شیرآلات به بازار آمده است که به عنوان شیرآلات توکار شناخته می‌شوند و تمامی ارگان‌های شیر در داخل دیوار قرار می‌گیرد و تنها یک دسته برای تنظیم جریان آب و شلنگ یا دوش از دیوار بیرون هستند . برای نصب این نوع شیرآلات لازم است سطح زیرین شیر در دیوار تراشیده شده و شیر در درون دیوار تعبیه گردد و آنگاه روی آن با کمک کاشی و سرامیک پوشانده شود که کار یک فرد حرفه ای است و هر کسی از عهده انجام آن بر نخواهد آمد. این نوع شیرآلات اگر به خوبی تعبیه نشوند ممکن است دچار نشتی آب شوند و پس از مدتی دیوار کاشیکاری شده به دلیل نشت آب تخریب شود.

نصب شیر آلات روکار

شیرآلاتی همچون شیر ظرفشویی معمولی، شیر ظرفشویی شاوری و شیر روشویی اکثرا بر روی سینک و روشویی نصب می‌شوند. این نوع شیرآلات چون بیشترین کاربرد را دارند لازم است که به خوبی نصب و راه اندازی شوند تا از نشت احتمالی آن جلوگیری شود به خصوص شیر آشپزخانه که پر مصرف ترین شیر در هر خانه ای است. برای نصب این شیرآلات بهتر است از نصاب کمک بگیرید به خصوص در شیرآلات شاوری آشپزخانه تا بتوانید به راحتی از گارانتی و خدمات پس از فروش این نوع شیرآلات استفاده نمایید. 
برای نصب شیرآلات در یک ساختمان نو ساز لازم است که لوله کشی اصولی انجام شود و آنگاه شیرآلات نصب شود. معمولا لوله کشی به صورت زیرکار است و روی آن را با کمک کاشی و سرامیک می‌پوشانند و تنها جای اتصال شیر خالی می‌ماند که نصاب به کمک نوار تفلون و رزوه کردن سر لوله حالت پیج و مهره ای به لوله می‌دهد که پس از بستن نوار تفلون به آن شیر را روی آن گذاشته و مهره اصلی را می‌چرخانند تا سفت شود این مهره لازم است به وسیله آچار فرانسه یا آچار شلاقی کاملا سفت شود تا در هنگام جریان آب، نشت نکند.
همچنین اگر از قبل شیر وجود داشته است و در حال حاضر فقط باید تعویض شود لازم است اول شیر اصلی آب را قطع کنید و آنگاه به بررسی لوله‌های خروجی بپردازید در صورت وجود هر نوع رسوبی آن را برطرف نمایید تا در آینده باعث گرفتگی شیر آب نشود و سپس اقدام به بستن شیر نمایید. 

ارتفاع نصب شیرآلات 

یک نصاب شیرآلات ساختمانی کسی است که با استانداردها و نیازهای محیطی برای شیرآلات کاملا آشنا است و به خوبی می‌تواند محل نصب شیر توالت فرنگی یا محل نصب شیر توالت ایرانی را مشخص نماید. نصابان استانداردهایی دارن مانند جدول ارتفاع نصب شیرآلات بهداشتی که به آنها می‌گوید با توجه به فضا و محیط هر شیر در چه سطحی از زمین باید نصب گردد.
یکی از مهمترین استاندارد‌ها ارتفاع نصب شیر توکار روشویی است که بالا یا پایین بودن آن در آینده می‌تواند بسیار چالش برانگیز شود. زیرا قد افراد متفاوت است و اگر در ارتفاع مناسبی نصب نگردد ممکن است برخی نتوانند از آن شیر استفاده نمایند.

اجرت نصب شیرآلات ساختمان

یکی از مهمترین بخش‌های نصب شیرآلات هزینه و اجرت آن است که بسیاری با اقدام خودسرانه به نصب شیرآلات می‌خواهند این هزینه را از لیست هزینه‌های خود حذف نمایند. اجرت نصب شیرآلات به نوع آن و زیرساختی که لازم است انجام گیرد بستگی دارد. نصب یک شیر برنجی ساده نسبت به نصب یک شیر استیل دکوراتیو که نیاز به اجرای زیر ساخت دارد قطعا کمتر است.  بهتر است قبل از استخدام نصاب نسبت به قیمت دستمزد به توافق برسید تا بعد از نصب دچار مشکل نشوید. یادتان باشد که تعویض شیرآلات قدیمی ممکن است نیازمند رسوب زدایی لوله‌ها باشد که باعث افزایش هزینه‌ها خواهد بود. 

اجرت نصب شیرآلات ساختمان

نصاب شیرآلات بهداشتی

نصب شیرآلات و لوازم بهداشتی نیازمند یک کار گروهی نیست در نتیجه هر فردی به صورت مستقل می‌تواند با داشتن چند ابزار مورد نیاز مشغول این حرفه شود. برای اشتغال به این شغل لازم است ابتدا نزد یک استاد حرفه ای آموزش ببینید پس از آموزش‌های اولیه در زمینه نصب شیرآلات کم کم با اصول کار آشنا می‌شوند و می‌توانند خود مستقل شده و با راه اندازی یک مغزه کوچک به کسب و کار بپردازند. نصب شیرآلات یک حرفه درآمد زاست که با توجه به حداقل امکاناتی که دارد در کوتاه مدت می‌تواند بازدهی مثبتی داشته باشد. 

نصابان شیرآلات بهداشتی در کاشی لند

نصابان شیرآلات و وسایل بهداشتی اغلب به صورت انفرادی کار می‌کنند اما هستند شرکت‌هایی که به صورت تیمی نیز کار می‌کنند و خدمات نصب و راه اندازی و تعمیرات شیرآلات بهداشتی را ارائه می‌کنند. در هر صورت نصابان چه به صورت انفرادی کار کنند و یا به صورت شرکتی نیازمند بستر مناسبی برای معرفی خود و توانایی هاشان به مشتریان هستند. کاشی لند به عنوان پرتال جامع صنعت کاشی و سرامیک کشور که با  با فراهم نمودن این فضا برای ثبت مشاغل حرفه ای در زمینه صنعت ساختمان فرصتی را برای شما به وجود آورده است که بتوانید در یک محیط حرفه ای با هم صنفان خود در ارتباط باشید و علاوه بر آن بتوانید با سایر صنایع که نیازمند استفاده از حرفه شما هستند ارتباط برقرار نمایید و توانایی‌های خود را تبلیغ کنید. شما نیز اگر یکی از نصابان و تعمیرکنندگان شیرآلات هستید با عضویت در پرتال حرفه ای‌های کاشی لند خود را به عنوان یکی از نصابان شیرآلات و لوازم بهداشتی ثبت نمایید.

  • بازگشت به بالا